بازدید 2603
کد خبر: ۷۳۶۸۳۴
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۷ 09 October 2017
نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در نشست تخصصی چاقی و سیاست‌های کلان ملی و جهانی که با حضور استاد دانشگاه اوکلند برگزار شد، گفت: چاقی علت بسیاری از بیماری های غیرواگیر در خاورمیانه است که سالیانه جان عده زیادی را می گیرد. بنابراین لازم است تا سیاستگذاری مناسبی برای کنترل چاقی در منطقه و جهان متناسب با شرایط کشورها صورت گیرد.

به گزارش وبدا، باقر لاریجانی نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر در نشست تخصصی چاقی و سیاست‌های کلان ملی و جهانی که در روز یکشنبه 16 مهرماه 96 برگزار شد، با بیان اینکه ظرفیت‌های زیادی برای کاهش چاقی در ایران وجود دارد، گفت: باید این ظرفیت‌ها به مجامع سیاست‌گذار دنیا معرفی شود تا برنامه‌ریزی مناسبی برای کاهش چاقی در کشور و منطقه صورت گیرد.

لاریجانی با معرفی آقای بوید استاد تغذیه جمعیت و بهداشت جهانی در دانشگاه اوکلند گفت: او با دیدن گزارش ایران، وضعیت کشور را خوب ارزیابی کرد.  

نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با اشاره به افزایش میزان چاقی در کشورهای خاورمیانه گفت: باید به این نکته دقت کرد که علت مرگ و میرها در منطقه از بیماری‌های واگیر به سمت بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر آن حرکت کرده و میزان مرگ ناشی از این بیماری‌ها رو به افزایش است.

وی رفتارهای غلط تغذیه‌ای و کمبود فعالیت فیزیکی را از علل عمده چاقی در منطقه عنوان کرد و گفت: چاقی علت بسیاری از بیماری‌های غیر واگیر از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت است و باتوجه به تاثیری که در میزان مرگ و میر افراد دارد باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

لاریجانی گفت: علیرغم شواهد موجود سیاست‌گذاری در منطقه خاورمیانه برای کنترل چاقی کافی نیست و باید با نگاه سیستماتیک یک برنامه استراتژیک جهانی برای چاقی تدوین شود. برنامه‌ای که با همکاری تمامی دولت‌ها و بخش‌ها به اجرا در آید.

وی افزود: چاقی در اثر ترکیبی از عوامل شخصی و محیطی ایجاد می‌شود و باتوجه به اینکه این عوامل محیطی نظیر عوامل اجتماعی، اقتصادی، روانشناختی و ... در بخش‌های مختلف مدیریت می‌شود، برای کنترل چاقی ضروری است تمام بخش‌ها در یک دولت با هم همکاری داشته باشند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر گفت: نظام سلامت بسیاری از کشورهای منطقه برای خدمات درمانی و بیماری‌های حاد شکل گرفته و عمده هزینه‌های این بخش برای خدمات درمانی به کار می‌رود و به خدمات پیشگیری و بهداشتی کمتر توجه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در اکثر کشورهای منطقه خدمات مراقبت از چاقی وجود ندارد و افراد تنها برای خدمات سطح دو و سه به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، گفت: سیاست‌گذاری‌های مرتبط با چاقی نیز مبتنی بر مداخلات شخصی است و سیاست‌گذاری سیستمیک در هیچ یک از کشورهای منطقه صورت نگرفته و همچنین میوه‌ها و سبزیجات به نسبت غذاهای فرآوری شده گران‌تر هستند و مقررات کافی در این خصوص در منطقه وضع نشده است.

لاریجانی بر لزوم ایجاد سیستم‌های نظارت بر اجرای سیاست‌های مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر و چاقی و بودجه ریزی مناسب در این خصوص تاکید کرد و افزود: سیاست‌گذاری چندجانبه برای تدوین اقدامات مناسب، تامین زیرساخت‌های مناسب و حمایت دولت‌ها از برنامه‌های مرتبط با چاقی از عواملی است که برای کنترل این مشکل ضروری است.

وی به تدوین سند ملی بیماری‌های غیرواگیر در ایران اشاره کرد و گفت: این سند مورد حمایت رئیس جمهور کشور و سایر مسئولان است و برنامه‌های مدونی هم برای کنترل چاقی در ذیل این سند تدوین شده است.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر به سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت بهداشت برای کنترل چاقی اشاره کرد و گفت: برای توانمندسازی سیستم مراقبت و پیشگیری ضروری است.

او با بیان اینکه باید مراقبت‌های مرتبط با چاقی به نظام آموزش علوم پزشکی کشور وارد شود، گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی بستر خوبی برای پیشبرد این هدف هستند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه عدم موفقیت در عمل به موقع برای کنترل چاقی عواقب اقتصادی مهمی را در منطقه در پی خواهد داشت افزود: منطقه خاورمیانه منطقه‌ای با جمعیت جوان در دنیا است و بدون شک اگر برای کنترل چاقی در این قشر فکر و عمل نشود عواقب غیرقابل جبرانی را به همراه دارد.

وی تاکید کرد: علاوه بر هزینه های چشمگیر بهداشتی و درمانی که چاقی به همراه دارد، عوارض و بیماری های ناشی از آن موجب کاهش نیروی کار در منطقه و همچنین هدر رفت منابع طبیعی و آسیب به محیط زیست را فراهم می نماید. بنابراین لازم است دولت ها با نگاهی سیستماتیک و با پیروی از استراتژی های جهانی برنامه ریزی مناسبی را برای کنترل چاقی داشته باشند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ال پالیتو محمد باقر قالیباف علی نیکزاد مجلس یازدهم دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی