بازدید 13335
۵
پیمانه اقتصادی؛

از «گرانی یک میلیون تومانی برخی محصولات ایران خودرو» تا «تورم ٧.٧ درصدی به روایت مرکز آمار»

این پیمانه موضوعاتی همچون گرانی دلار و ارزانی یورو در پایان هفته بازار آزاد ارز، کاهش ارزش پزوی مکزیک به دنبال اظهارت «ترامپ»، آخرین میزان تولید و صادرات نفت ایران، سفر وزیر نفت عراق به مسکو، اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده مصنوعات طلا، عقب نشینی طلا در بازار جهانی و سقف‌های خورشیدی برای آئودی را در بر دارد.
کد خبر: ۷۲۴۵۶۰
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۹ 25 August 2017
از «گرانی یک میلیون تومانی برخی محصولات ایران خودرو» تا «تورم ٧.٧ درصدی به روایت مرکز آمار»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون گرانی دلار و ارزانی یورو در پایان هفته بازار آزاد ارز، کاهش ارزش پزوی مکزیک به دنبال اظهارت «ترامپ»، آخرین میزان تولید و صادرات نفت ایران، سفر وزیر نفت عراق به مسکو، اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده مصنوعات طلا، عقب نشینی طلا در بازار جهانی و سقف‌های خورشیدی برای آئودی را در بر دارد.


گرانی دلار و ارزانی یورو در پایان هفته بازار آزاد ارز

در پایان معاملات بازار آزاد روز پنجشنبه، هر دلار آمریکا با رشد 46 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 38 هزار و 344 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با کاهش قیمت 68 ریال همراه بود و در پایان روز به رقم فروش 45 هزار و 12 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار پایان هفته، 10 هزار و 475 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز چهارشنبه، 12 ریال گران تر فروخته شد.

کاهش ارزش پزوی مکزیک به دنبال اظهارت «ترامپ»

تهدید مجدد «دونالدترامپ» مبنی بر ساخت دیوار حائل مرزی با مکزیک و الزام به پایان دادن به پیمان «نفتا» موجب کاهش ارزش پول مکزیک شد. «ترامپ» گفته بود: من شخصا معتقدم بدون پایان دادن به پیمان «نفتا» نمی توانیم تجارت کنیم. او همچنین گفته بود: برای تامین هزینه های ساخت دیوار حائل با مکزیک، اگر نیاز باشد فعالیت های دولت خود را تعطیل خواهد کرد. به دنبال اظهارات مجدد رئیس جمهور آمریکا، ارزش پزو (پول مکزیک) ۶ دهم درصد در مقابل دلار روند نزولی به خود گرفت؛ این در حالی است که پزو در سال جاری میلادی بخاطر امیدواری برای عدم اجرایی شدن تهدیدات رئیس جمهور آمریکا، ۱۷ درصد ارزش از دست رفته خود را بدست آورده بود. به نقل از مهر، همچنین لیر ترکیه، روبل روسیه و پول آفریقای جنوبی هم بین یک دهم تا ۳ دهم درصد روند نزولی به خود گرفتند.  

گرانی یک میلیون تومانی برخی محصولات ایران خودرو

در ابلاغیه جدید ایران خودرو به نمایندگی‌های فروش این شرکت قیمت 22 محصول افزایش یافته است. طبق جدول ابلاغ شده قیمت خودروهایی که با رنگ زرد نشان داده شده هنوز اجرایی نشده اما ردیف‌هایی که در آن یک قیمت واحد به عنوان نرخ جاری و نرخ مصوب ذکر شده از ابتدای شهریور امسال افزایش قیمت پیدا کرده‌اند. بر این اساس قیمت اکثر محصولات ایران خودرو بیش از یک میلیون تومان افزایش یافته است. شورای رقابت تیر امسال مصوبه افزایش 2.69 درصدی قیمت خانواده سمند و پژو را صادر کرد. این شورا همچنین با افزایش 1.57 درصدی قیمت تندر 90 با گیربکس دستی موافقت کرد. /فارس

لیست قیمت مصوب فروش نقدی محصولات شرکت ایران خودرو در شهریور ماه 96
از «گرانی یک میلیون تومانی برخی محصولات ایران خودرو» تا «تورم ٧.٧ درصدی به روایت مرکز آمار»

دردسری برای تولید نفت آمریکا و کمکی برای افزایش قیمت‌ها

روز پنجشنبه بهای نفت، تقریبا ثابت ماند. این در حالی است که گزارش ها در روز چهارشنبه، حاکی از آن بود که موجودی نفت آمریکا برای چندمین هفته متوالی کاهش یافته است و عرضه و تقاضا در بازار نفت کم کم متعادل خواهد شد. از سوی دیگر گزارش شده است یک توفان گرمسیری به سوی تأسیسات تولید نفت واقع در خلیج مکزیک در حال حرکت است و مشکلاتی را برای این تأسیسات به وجود آورده. قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته،  ۵ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۲.۵۲ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۰ سنت کاهش، بشکه‌ای ۴۸.۳۱ دلار صورت گرفت.

آخرین میزان تولید و صادرات نفت ایران

معاون وزیر نفت آخرین میزان تولید و صادرات نفت خام ایران را اعلام کرد. علی کاردر در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه ایران در تولید نفت خام پایبندی به اوپک را رعایت می‌کند، در مورد ظرفیت تولید نفت خام ایران اظهار کرد: طبق آخرین آمار، ظرفیت تولید نفت خام ایران روزانه سه میلیون و ۹۵۰ هزار بشکه است. وی در مورد آخرین میزان صادرات نفت خام نیز گفت: صادرات نفت خام در حال حاضر روزانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است. بر اساس این گزارش آمار ذکر شده بر اساس منابع اولیه است.

سفر وزیر نفت عراق به مسکو

وزیر نفت عراق هفته آینده برای مذاکره پیرامون همکاری انرژی دوجانبه با مقامات روسیه، به مسکو سفر خواهد کرد. به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت نفت عراق اعلام کرد: جبار العیبی در این سفر با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه و همچنین مدیر شرکت لوک اویل دیدار خواهد کرد. به گفته سخنگوی وزارت نفت عراق، این یک دیدار رسمی است که شامل دیدارهایی با مقامات روسی پیرامون منافع مشترک و بازدید از تاسیسات نفتی است. روسیه که عضو اوپک نیست، در توافق کاهش تولید به رهبری این سازمان که برای مقابله با اشباع عرضه و حمایت از قیمت‌ها به اجرا درآمده است، نقش کلیدی ایفا می‌کند. بر اساس گزارش رویترز، عراق دومین تولیدکننده بزرگ نفت عضو اوپک است.

موجودی نفت آمریکا به کمترین سطح خود از سال ۲۰۱۶ رسید

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در آخرین ساعات روز چهارشنبه اعلام کرد، موجودی نفت خام این کشور در هفته گذشته، برای هشتمین هفته متوالی کاهش یافته و به کمترین میزان خود از ژانویه سال ۲۰۱۶ رسیده است. این در حالی است که موجودی بنزین آمریکا نیز بیش از آن چه که پیشتر انتظار می رفت کاهش یافته است. به نقل از رویترز، در هفته منتهی به ۱۸ آگوست، موجودی نفت آمریکا ۳.۳ میلیون بشکه کاهش داشته است. این در حالی است که تحلیلگران انتظار داشتند موجودی نفت ۳.۵ میلیون بشکه کاهش یابد و می توان گفت که کاهش موجودی تقریبا با آن چه که پیشبینی شده بود، برابری دارد.

اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده مصنوعات طلا

محمد کشتی آرا در گفت وگو با خبرگزاری صداوسیما با اشاره به اینکه دریافت مالیات بر ارزش افزوده از کل طلا باید حذف و فقط از اجرت ساخت طلا دریافت شود، افزود: پیشنهاد ما کاهش رقم 9 درصدی به 3 درصد از روی کل برگه فروش است. وی هزینه ساخت طلا را در کشور زیاد دانست و گفت: اجرت ساخت طلا با توجه به کیفیت ساخت آن باید 10 تا 60 هزار تومان محاسبه شود. رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر گران فروشی را بیشترین دلیل شکایات مردمی اعلام کرد و گفت: قیمت هر گرم طلای 18 عیار 118 هزار تومان است که 9درصد ارزش افزوده و رقم اجرت و 7 درصد سود به آن اضافه می شود. کشتی آرا با تأکید به مردم برای خرید طلا از واحدهای صنفی دارای مجوز کسب افزود: 2850 واحدا دارای جواز کسب و 1250 واحد شناسایی شده در تهران فعالیت می کنند. وی با اشاره به بالا رفتن کیفیت ساخت طلا در ایران گفت: مصرف کنندگان طلای ایرانی خریداری کنند تا فروشندگان طلای ایرانی را به عنوان طلای ایتالیایی به مشتری نفروشد.

عقب نشینی طلا در بازار جهانی

طلا در معاملات روز پنجشنبه بازار جهانی بخشی از رشد قیمت روز گذشته را از دست داد و با کاهش رو به رو شد. به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری سنگاپور ۰.۱ درصد کاهش یافت و در ۱۲۸۷.۸۷ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته ۰.۴ درصد رشد کرده بود. در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۱ درصد کاهش یافت و در ۱۲۹۳.۳۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته با ۳.۷۰ دلار یا ۰.۳ درصد افزایش، در ۱۲۹۴.۷۰ دلار بسته شده بود.

سقف‌های خورشیدی برای آئودی

آئودی اعلام کرده است در سقف خودروهای برقی آینده این برند از سلول‌های خورشیدی استفاده خواهد شد. به گزارش رویترز در طراحی این صفحات خورشیدی برای سقف خودرو، آلتا دیوایسز، بخشی از شرکت چینی تولید‌کننده سلول‌های خورشیدی هنرجی، نیز مشارکت خواهد داشت. آئودی در این اطلاعیه‌ اعلام کرد: «برق تولید شده از طریق این صفحه خورشیدی در سیستم برقی داخلی ماشین، نظیر تهویه و سایر امکانات استفاده خواهد شد.» نمونه اولیه خودروی برقی که سقف آن را صفحات خورشیدی پوشانده است، تا آخر سال‌جاری میلادی تولید خواهد شد، اما هنوز جزئیاتی نظیر سرمایه‌گذاری مورد نیاز یا چهارچوب زمانی تولید انبوه این فناوری و ارائه آن به بازار اعلام نشده است. به نقل از دنیای اقتصاد، آئودی به تازگی پس از رسوایی آلاینده‌ها، درگیر فراخوان محصولاتش و بازگشت به عملکرد معمول بوده است.

تورم ٧.٧ درصدی به روایت مرکز آمار

به نقل از مرکز آمار ایران،شاخص کل (بر مبنای۱۰۰=۱۳۹۰) در مردادماه سال ۱۳۹۶ عدد ۲۴۹.۶ را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل ۰.۶ درصد افزایش داشته است. افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۸.۱ درصد است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۸.۹ درصد)، ۰.۸ واحد درصد کاهش یافته است. درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری) در ۱۲ ماه منتهی به مردادماه سال ۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷.۷ درصد است که نسبت به همین اطلاع در تیرماه ۱۳۹۶ (۷.۶ درصد)، ۰.۱ واحد درصد افزایش یافته است. شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در این ماه به رقم ۳۰۴.۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» در مردادماه ۱۳۹۶ به رقم ۲۳۰.۷ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۶ درصد افزایش داشته است. 

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۵
مثلا الان شما جدول نوشتي خودت ميتوني بخوني
آقا اینقدر جوسازی نکنید!
قرار شده به دلیل کیفیت و آپشن های متنوع تولیدات داخلی به یاری کشور دوست و برادر چین عزیز ، در بحث قیمت پوز کارخانه های بنز و بی ام دبلیو را بزنیم تا ثابت کنیم کالای ما بهتره!!!
کمی صبر کنید تا سورن را به قیمت c200 یا bmw 120 بخریم!!!
گاری فروشان انحصاری !!
عجب این گاری سازها میتازن!!واقعا حق ما مردم همینه الان نصف ملت میریزن میخرن(!!
سلام درکجا قیمت را دولت یا شورای رفاقت میگوید تا حالا آنچه یاد گرفتیم قیمت تمام شده یا عرضه و تقاضا در بازار ملاک بوده یادتان هست همین خودرو سازها ماشین در انبارها داشت می پوسید با کمک میلیاردی جنس شون را با وام فروختند و از آپشن خودرو نیز زدنند آن موقع توقع داریم وضع خوب بشه ما مردم باید پول بدهی آنها را پرداخت کنیم خدا خودت شاهد باش
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی