«دبکا فابل» اسرائیل مدعی شد؛
دبکا مدعی شد، برای نخستین بار نیروهای ویژه آمریکایی در این عملیات مشترک ارتش لبنان، حزب الله و ارتش سوریه مشارکت دارند و به رغم اینکه شاید گفته شود، نیروهای ویژه آمریکایی مستقیم با ارتش لبنان در ارتباطند، باید گفت، این عملیاتی است که نیاز به هماهنگی مشترک همه نیروها دارد و هیچ یک از آنها را نمی توان خارج از دایره عملیاتی تعریف کرد؛ بنابراین، از نظر این رسانه اسرائیلی، نیروهای آمریکایی نیز در تعامل و همکاری مستقیم با نیروهای حزب الله و ارتش سوریه هستند.
کد خبر: ۷۱۹۴۳۲
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۲ 07 August 2017
پس از آنکه نیروهای حزب الله توانستند جبهه النصره را در ارتفاعات عرسال شکست دهند و آن ها را وادار به عقب نشینی کنند، جوسازی های زیادی علیه این نیروی جبهه مقاومت و تلاش برای مصادره پیروزی نظامی شگفتی انگیز آن آغاز شد.

به گزارش «تابناک»، در همین زمینه، وبگاه اسرائیلی «دبکافایل» وابسته به نهادهای امنیتی ـ اطلاعاتی اسرائیل در خبری جالب، مدعی شد، عملیات آزادسازی منطقه عرسال توسط حزب الله با مشارکت ارتش لبنان و تعدادی از مستشاران آمریکایی انجام شد.

این رسانه اسرائیلی نوشت: دیپلمات های اسرائیلی مباحثی را با واشنگتن در رابطه با مشارکت نیروهای ویژه ایالات متحده در عملیات مشترک با نیروهای ارتش سوریه، لبنان و حزب الله برای پاکسازی منطقه مرزی در امتداد مرز سوریه و لبنان از وجود جبهه النصره آغاز کرده اند.

دبکا در ادامه مدعی شد، عملیات پاکسازی مناطق مرزی سوریه و لبنان شامل سه بخش عملیاتی می شود که بخش نخست آن توسط حزب الله با آزادسازی منطقه عرسال انجام شد. نکته جالب در این مطلب دبکا فایل این است که مدعی شده، شکست جبهه النصره در عرسال با حمایت کامل ارتش لبنان بوده است، حال آنکه با به اظهارات مقامات لبنانی و حزب الله، ارتش لبنان نقش عمده ای در این عملیات بر عهده نداشت.

اما ادعای جالب تر دبکا فایل این است که آمریکا نیز در موفقیت این عملیات نقش داشته است. این رسانه اسرائیلی به دیدار سعدالحریری، نخست وزیر لبنان و دونالد ترامپ، حدود دو هفته پیش در واشنگتن اشاره و ادعا می کند، در این دیدار به رغم مواضع ضد حزب الله ترامپ، حریری رئیس جمهور آمریکا را متقاعد کرد که ارتش لبنان بدون کمک نمی تواند امنیت مرزی خود را تأمین کند و به همین جهت، هیچ گزینه ای جز همکاری با حزب الله و ارتش سوریه برای انجام این کار ندارد.

عملیات مشترک حزب الله، ارتش سوریه و نیروهای امریکایی علیه جبهه النصره

عملیات مشترک حزب الله، ارتش سوریه و نیروهای امریکایی علیه جبهه النصره

این رسانه اسرائیلی مدعی شد، در این دیدار حریری همچنین ترامپ را متقاعد کرد که جبهه النصره نیز به مانند داعش یک سازمان تروریستی است که باید با آن مقابله کرد.

دبکا در ادامه نوشت: روز یکشنبه، بخش دوم عملیات مشترک ارتش سوریه، ارتش لبنان و حزب الله علیه نیروهای جبهه النصره در شهر بعلبک و الفکیه در دره شمالی بقاع آغاز و در حال برگزاری است.

دبکا مدعی شد، برای نخستین بار نیروهای ویژه آمریکایی در این عملیات مشترک ارتش لبنان، حزب الله و ارتش سوریه مشارکت دارند و به رغم اینکه شاید گفته شود، نیروهای ویژه آمریکایی مستقیم با ارتش لبنان در ارتباطند، باید گفت، این عملیاتی است که نیاز به هماهنگی مشترک همه نیروها دارد و هیچ یک از آنها را نمی توان خارج از دایره عملیاتی تعریف کرد؛ بنابراین، از نظر این رسانه اسرائیلی، نیروهای آمریکایی نیز در تعامل و همکاری مستقیم با نیروهای حزب الله و ارتش سوریه هستند.

در همین رابطه به نظر می رسد، ذکر چند نکته برای درک بهتر ادعای این رسانه اسرائیلی مهم باشد؛ نخست آنکه، در عملیات آزادسازی منطقه عرسال از اشغال جبهه النصره توسط حزب الله آمریکایی ها هیچ نقشی نداشتند و این عملیات با هماهنگی حزب الله و ارتش سوریه به انجام رسید. در این عملیات حتی ارتش لبنان نیز نقشی نداشت؛ مسأله ای که مقامات لبنانی نیز بدان اشاره کرده اند.

دوم؛ یکی از دلایل اصلی مطرح کردن مسأله دخالت آمریکا و ارتش لبنان در عملیات عرسال به حاشیه راندن و تقلیل نقش منحصر به فرد حزب الله بوده است. در واقع با توجه به اینکه این عملیات در نوع خود یک شگفتی محسوب می شود، به همین جهت برجسته بودن نقش حزب الله در آن مسأله ای نیست که خوشایند اسرائیل و سایر مخالفان حزب الله باشد.

شاید برخی به یاد داشته باشند که ارتش لبنان در یکی از درگیری های خود چند سال پیش با تروریست های موجود در این منطقه، تعدادی از نیروهای خود را از دست داد و هشتاد سربازش اسیر شدند که جبهه النصره چند تن از آنان را سر برید تا ارتش لبنان را وادار کند، تروریست های زندانی در زندان های لبنان را با سرباز های باقی مانده مبادله کند.

سوم؛ دبکا فایل که همواره در ایجاد خبرسازی ها امنیتی و اطلاعاتی شهره بوده است، تلاش دارد با مطرح کردن نقش و حضور ایالات متحده در عملیات های تحت هدایت حزب الله القا کند که این تحرکات عملیاتی و طرح های مربوط به آن با هماهنگی اسرائیل بوده و چیزی خارج از کنترل تل آویو در مرزهای خود با سوریه و لبنان وجود دارد.
 
به رغم مخالفت های سنتی حزب الله لبنان عملیات خود در منطقه عرسال لبنان را با موفقیت انجام داد. حزب الله لبنان آنقدر این عملیات را با ظرافت و دقیق انجام داد که فقط آنهایی که به اوضاع این منطقه آشنایی دارند، می دانند که این عملیات حزب الله لبنان یک شاهکار نظامی به حساب می آید.

گفتنی است، این منطقه که در استان بقاع در شرق لبنان واقع است، از قدیم الایام جزو مناطقی به حساب می آمد که همه مجرمان فراری به آن پناه می بردند و اطمینان داشتند که حکومت به آنها دسترسی نخواهد داشت و مملو از افراد خلافکار و قاچاقچی بود که با آغاز جنگ داخلی سوریه به محل امنی برای تررویست ها تبدیل شده بود.

همچنین بسیاری از عملیات های تروریستی در لبنان و سوریه نیز در این منطقه طراحی می شد و بسیاری از بازداشت شدگان تروریست ها در لبنان اعتراف کردند که فرماندهی آنها در منطقه عرسال قرار داشت.

در پایان می توان گفت، عملیات حزب الله در عرسال به همان نسبت که تروریست ها را از لبنان بیرون کرده و امنیت را برای این کشور به ارمغان خواهد آورد، منجر به افزایش نگرانی های اسرائیل در مورد تقویت توان رزمی و نظامی حزب الله خواهد شد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: