مراسم تنفیذ حکم دومین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی صبح امروز در حالی برگزار شد که رسانه های داخلی و خارجی با توجه به اهمیت آن به صورت زنده اقدام به پخش و بازتاب نکات مهم آن کردند.
کد خبر: ۷۱۸۳۹۱
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۶ 03 August 2017
مراسم تنفیذ حکم دومین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی صبح امروز در حالی برگزار شد که رسانه های داخلی و خارجی با توجه به اهمیت آن به صورت زنده اقدام به پخش و بازتاب نکات مهم آن کردند.

به گزارش ایرنا، رسانه های خارجی امروز با توجه ویژه ای به مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی رئیس محترم جمهوری توسط مقام معظم رهبری، اقدام به انتشار اخبار و گزارش هایی در این زمینه کردند.

**بازتاب مراسم تنفیذ در رسانه های غربی
شبکه های خبری بلومبرگ، الجزیره انگلیسی، رویترز، خبرگزاری فرانسه، تارنمای روسی اسپوتنیک، شبکه العربیه انگلیسی و رادیو اروپا از جمله رسانه هایی بودند که هریک از زاویه ای به پوشش و تحلیل مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی پرداختند وتاکید کردند: رهبر عالی ایران حکم ملت را تنفیذ کرد.
تارنمای روسی اسپوتنیک دیگر رسانه ای بود که از نخستین دقایق آغاز این مراسم، به پوشش خبری آن پرداخت و نوشت: رهبر عالی ایران در این مراسم، به صورت رسمی حکم ریاست جمهوری حسن روحانی را برای دوره دوم تصدی این سمت تایید کرد.
این تارنمای روسی با اشاره به حکم قرائت شده در این مراسم افزود: رهبر عالی ایران این حکم را شخصا به حسن روحانی تحویل داد و بدین ترتیب دوره دوم ریاست جمهوری وی آغاز شد.
خبرگزاری رویترز نیز در گزارش خود با پرداختن به ابعاد مختلف سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی افزود: رهبر عالی ایران در جمع سران مذهبی، نظامی و سیاسی ایران، موفقیت دولت دوازدهم را خواستار شد.
رویترز 'خودکفایی داخلی' و ' توسعه اقتصاد مقاومتی' را دو محور اصلی سخنان رهبر معظم انقلاب خواند و افزود: رهبر عالی ایران بر رسیدن به دستاوردهای مورد نظر کشور تاکید کرد.
این رسانه انگلیسی در بخش دیگری از گزارش خود به روبوسی حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب با حسن روحانی رئیس جمهوری اشاره کرد و نوشت: رهبر عالی ایران بر صورت روحانی بوسه زد و رئیس جمهوری نیز شانه های رهبر ایران را متواضعانه بوسید.
این خبرگزاری در ادامه 'مردمسالاری دینی' و 'صیانت از آرای ملت' را از جمله موضوعات مورد تاکید روحانی در این مراسم خواند و نوشت: رئیس جمهوری ایران بهبود جایگاه ایران در جهان را هدف دولت دوازدهم خوانده است.
شبکه العربیه انگلیسی هم به بازتاب مراسم تنفیذ ریاست جمهوری ایران پرداخت و نوشت: رهبر عالی ایران در این مراسم حکم حسن روحانی برای آغاز به کار در دوره دوم خود در مقام ریاست جمهوری این کشور را رسما تایید کرد.
خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی ضمن پرداختن به ابعاد گوناگون اهمیت برگزاری این مراسم، تنفیذ حکم ریاست جمهوری ایران از سوی رهبر عالی این کشور را نشانه تایید رای ملت خواند و آن را سرآغاز دوره ای نوین در جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد.
این خبرگزاری در ادامه نوشت: رهبر عالی ایران در جمع مقامات عالی رتبه این کشور و نیز نمایندگان کشورهای خارجی حکم ریاست جمهوری حسن روحانی را مورد تایید قرار داد.
شبکه خبری بلومبرگ نیز در گزارش خود مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری ایران و آغاز فعالیت دولت جدید را از نگاه اقتصادی مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد و نوشت: رئیس جمهوری ایران ریشه کنی فقر و تولید اشتغال را از محوری ترین اهداف خود برشمرد و بر حضور سرمایه گذاری خارجی در کشور تاکید کرد.
بلومبرگ مراسم امروز را نشانه تایید رهبر عالی ایران بر حکم ریاست جمهوری حسن روحانی دانست و از آن با عنوان رخداد مهم سیاسی در ایران نام برد.
پایگاه خبری شبکه تلویزیونی بی بی سی انگلیس نیز با این عنوان ' در مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس‌جمهور ایران چه می‌گذرد؟' نوشت: طبق بند 9 اصل 110 قانون اساسی، امضای حکم ریاست جمهوری از جمله وظایف و اختیارات رهبر ایران است. آقای روحانی چهارمین رئیس جمهوری ایران در دوره رهبری آیت‌الله خامنه ای است و حکم تنفیذ او، هشتمین حکمی است که آقای خامنه ای صادر می کند.
بی بی سی افزود: تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط رهبر ایران، باید قبل از مراسم تحلیف یا سوگند رئیس جمهوری انجام شود. این مراسم به فاصله کوتاهی پیش از مراسم تحلیف برگزار می شود. در این مراسم رئیس جمهور پیشین و اعضای اصلی کابینه او، سران قوا و نهادهای اصلی حکومت، مقام های سیاسی، نظامی و مذهبی و همچنین جمعی از سفرای مقیم تهران حضور دارند.


** بازتاب مراسم تنفیذ در رسانه های خاورمیانه
مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری در رسانه های عراق روز پنجشنبه بازتاب گسترده ای داشت، بطوری که بیشتر خبرگزاری ها و شبکه های تلویزیونی در گزارش های فوری به آن پرداختند و برخی رسانه ها به نقل از مقام معظم رهبری آورده اند که جمهوری اسلامی ایران در برابر دشمنان تسلیم نمی شود.
سایت خبری شبکه تلویزیونی 'الاباء' ارگان گروه مقاومت اسلامی کتائب حزب الله عراق آورده است که رهبر معظم انقلاب ایران اسلامی در مراسم تنفیذ گفت که ایران هرگز در برابر دشمنان تسلیم نمی شود.
خبرگزاری 'المسله' نیز با انتشار خبر تنفیذ حکم ریاست جمهوری ایران توسط رهبر معظم انقلاب نوشته است که رهبر معظم انقلاب در این مراسم بر ضرورت اهتمام همگان به حفظ آرامش و عدالت و حمایت از محرومان و مستضعفان تاکید کرد.
خبرگزاری 'المعلومه' نیز نوشته است که مراسم تنفیذ ریاست جمهوری در حضور مسوولان عالی رتبه ایران در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد و رهبر معظم انقلاب، حکم ریاست جمهوری حسن روحانی را تنفیذ کرد.
این خبرگزاری در ادامه نوشته است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران در این مراسم گفت که نهضت اقتصادی اولویت او در دولت دوازدهم است.
شبکه های تلویزیونی عراق از جمله تلویزیون دولتی عراق و دیگر شبکه های تلویزیونی این کشور صحنه هایی از مراسم و فرازهایی از سخنان رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور کشورمان را پخش کردند.
قرار است که رئیس جمهور و رئیس پارلمان و تعدادی از مسئولان بلندپایه و شخصیت های برجسته سیاسی عراق و در راس آن فواد معصوم رئیس جمهور، سلیم الجبوری رئیس پارلمان و عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی، در مراسم تحلیف ریاست جمهوری که شنبه آینده در مجلس شورای اسلامی برگزار می شود، شرکت کنند.
رسانه های دیداری و نوشتاری لبنان امروز پنجشنبه به طور گسترده مراسم تنفیذ ریاست جمهوری «حسن روحانی' را بازتاب دادند.
شبکه های تلویزیونی «المیادین' و «المنار' ضمن پخش زنده مراسم تنفیذ، سخنرانی های آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب، حسن روحانی رئیس جمهوری و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور را به صورت همزمان ترجمه کردند.
تلویزیون های «الجدید'، «ان.بی.ان' (nbn)، «ال.بی.سی' (lbc)، «او.تی.وی' (otv) و «ام.تی.وی' (mtv) نیز در بخش های خبری خود ضمن پخش گوشه هایی از مراسم تنفیذ به بازتاب این رویداد پرداختند.
تارنمای روزنامه «النهار' نیزضمن انتشار خبر مراسم این تنفیذ در کنار تصویر لحظه اهدای حکم تنفیذ از سوی رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهوری، این دو عنوان را برای خبر خود برگزید: «روحانی دوره دوم ریاست جمهوری خود را به صورت رسمی آغاز کرد/(آیت الله) خامنه ای 'حضور حماسی' در انتخابات را ستود'.
خبرگزاری ملی لبنان (NNA) نیز با بازتاب این رویداد نوشت: پس از موافقت (آیت الله) علی خامنه ای رهبر عالی جمهوری اسلامی، حسن روحانی به طور رسمی دوره چهارساله دوم ریاست جمهوری خود را آغاز کرد.
تارنمای «العهد' که وابسته به مقاومت است در عنوان خبر مراسم تنفیذ، سخنان رهبر معظم انقلاب را برجسته کرد و از قول ایشان نوشت: «باید در برابر هژمونی آمریکا با قدرت و صلابت ایستاد'.
دو پایگاه خبری 'عواجل پرس' و 'المعلومه' عراق با انتشار خبر آغاز این مراسم جزئیات آن را به طور کامل شرح داده و نوشتند: قرار است روحانی رئیس جمهوری شنبه آینده (پس فردا) ضمن ادای سوگند قانونی فهرست وزیران مورد نظر خود را تقدیم مجلس شورای اسلامی کند.
در همین راستا روزنامه الدیار و شبکه های تلویزیونی المنار و المیادین و پایگاه خبری العهد به طور زنده خبر آغاز مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری روحانی را منتشر کردند.
به نوشته العهد ارگان حزب الله لبنان ، مقام معظم رهبری در این مراسم گفتند: همزمان شدن این اجتماع با سالروز میلاد امام رضا (ع) حائز اهمیت بسیاری است.
شبکه تلویزیونی المنار نیز علاوه بر پخش زنده مراسم متن حکم تنفیذ ریاست جمهوری را در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد.
شبکه تلویزیونی ماهواره ای الغدیر اقدام به پخش زنده مراسم از ابتدا تا انتها کرد و خاطرنشان کرد که بر اساس ماده 110 قانون اساسی رهبری پس از انتخاب رئیس جمهور توسط ملت حکم ریاست جمهوری وی را تنفیذ می کند.
از سوی دیگر پایگاه خبری 'یمن نیوز' نیز در شماره امروز خود خبر آغاز مراسم تنفیذ را با جزئیات آن انتشار داد.
روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم چاپ لندن نیز به محض آغاز مراسم آن را پوشش داده و به نقل از اظهارات روحانی در ماه می گذشته خاطرنشان کرد که انتخاب مجدد وی از سوی ایرانیان بیانگر آن است که آنان خواهان ادامه یافتن سیاست درهای باز سیاسی از سوی کشورشان بر روی جهان هستند.
رسانه های مصری نیز از صبح امروز پنجشنبه و همزمان با آغاز مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری، خبرهای زیادی در این خصوص منتشر و تاکید کردند رئیس جمهوری در ایران با رای مستقیم مردم انتخاب می شود.
به گزارش ایرنا روزنامه ها و پایگاه های خبری زیادی و از جمله پایگاه خبری الاهرام ، اخبارنا، الیوم السابع، مصراوی،اخبارک، المصریون ،الوطن نیوز، دات مصر،الفجر در مصر اقدام به پوشش خبری این مراسم کردند.
پایگاه خبری مصراوی نوشت: صبح امروز پنجشنبه مراسم تنفیذ ریاست جمهوری حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در حسینیه امام خمینی (ره)و با حضور رهبر ایران، رئیس مجلس و مقام های عالی رتبه ایرانی برگزار شد و قرار است وی فهرست وزیران کابینه خود را شنبه تحویل مجلس دهد.
مصراوی افزود: روحانی انتخاب دوباره خود را نشان دهنده این دانسته که ایرانی ها می خواهند درهای کشورشان به سوی جهان باز باشد.
تارنمای خبری الیوم السابع نیز از جمله پایگاه های خبری مصری بود که بیشترین اخبار را در این خصوص منتشر کرد.
این پایگاه خبری با انتشار تصاویر متعددی از مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری نوشت: روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، 23 میلیون و 549هزار و 616 رای ودر مجموع 57 درصد کل آراء را به دست آورد .
این پایگاه خبری افزود: براساس قانون اساسی ایران، رئیس جمهوری با رای مستقیم مردم انتخاب می شود و می تواند حداکثر دو دوره 4 ساله پشت سر هم رئیس جمهوری باشد.
الیوم السابع افزود: رئیس جمهوری بر اساس ماده 113 قانون اساسی، رئیس دستگاه اجرایی کشور است
الوطن نیوز نیز نوشت: قطر با هیاتی عالی رتبه در مراسم تحلیف رئیس جمهوری ایران شرکت می کند.
پایگاه خبری دات مصر نیز با اشاره به شرکت 120 شخصیت از کشورهای مختلف جهان و از جمله امیر قطر در مراسم تحلیف رئیس جمهوری نوشت:مقام های ایرانی برای جلوگیری از حملات تروریستی، اقدامات امنیتی شدیدی اعمال کرده اند.

** بازتاب مراسم تنفیذ در رسانه های آسیا
رسانه های جنوب شرق آسیا همزمان با برگزاری مراسم تنفیذ حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، این رویداد مهم را به طور گسترده ای بازتاب دادند و از توافق هسته ای در دوران نخست ریاست جمهوری وی به عنوان حسن نیت ایران یاد کردند. تارنمای 'فری مالزی تودی' با انتشار تصویری از حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، نوشت که رئیس جمهوری اسلامی ایران وعده داد تلاش خود را برای بازسازی روابط با جهان و افزایش آزادی های مدنی در داخل بکار گیرد.
این تارنمای مالزیایی افزود: حسن روحانی 68 ساله و میانه رو که در انتخابات اخیر توانست بر 'ابراهیم رئیسی' رقیب خود پیروز شود، در جلسه ای با حضور مقامات رسمی نظامی و سیاسی ایران در تهران، تاکید کرد: ما هرگز انزوا را نمی پذیریم.
این تارنمای مالزیایی به نقل از حسن روحانی نوشت که توافق هسته ای حسن نیت ایران در عرصه بین الملل است.
روزنامه 'نیو استریت تایمز' مالزی نیز با انتشار تصاویری از آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان، نوشت: حسن روحانی با پیروزی در انتخابات، برای دومین دوره ریاست جمهوری را در اختیار گرفت.
تارنمای روزنامه 'استار' مالزی نیز با انتشار اخبار تنفیذ حسن روحانی به نقل از وی نوشت که دولت مصمم به دستیابی مردم به حقوق خود، از بین رفتن فقر و پایان دادن به فساد است.
براساس این گزارش، رئیس جمهوری ایران مهار تورم، رشد و توسعه اقتصادی و عزت ایران در عرصه بین المللی را حق مردم دانست.
این روزنامه مالزیایی همچنین نوشت که حسن روحانی در دوره نخست ریاست جمهوری خود با 6 قدرت جهانی به یک توافق مهم در سال 2015 دست یافت که در آن تحریم های غرب علیه ایران لغو شد.
براساس این گزارش، روحانی پس از مراسم تحلیف خود که قرار است روز شنبه برگزار شود، دو هفته فرصت دارد کابینه جدیدش را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کند.
روزنامه 'استار' که از روزنامه های پرمخاطب مالزی محسوب می شود همچنین نوشت که هدف دولت بهبود تصویر ایران در جهان....حراست از حقوق مردم....پایان دادن به فقر ....حفاظت از دموکراسی مذهبی و آرای مردم است.
تارنمای روزنامه 'استریت تایمز' سنگاپور نیز در خبری با بازتاب مراسم تنفیذ ریاست جمهوری حسن روحانی، نوشت: ایران روز پنجشنبه اعلام کرد که تحریم های آمریکا تخطی از توافق هسته ای با قدرت های جهانی بوده است.
این روزنامه که در بازتاب اخبار تنفیذ حسن روحانی به تحریم های جدید آمریکا علیه ایران پرداخت، ادعا کرد: روحانی پیروزی خود را مدیون تلاش هایش برای ترمیم روابط با غرب است.
'استریت تایمز' همچنین نوشت که وعده آزادی های مدنی بیشتر از جمله حقوق زنان باعث افزایش محبوبیت روحانی شده است.
این روزنامه سنگاپوری در ادامه نوشت که مراسم تحلیف حسن روحانی روز شنبه هفته آینده با حضور در مجلس این کشور و با شرکت مهمانان خارجی عالیرتبه از جمله 'فدریکا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می شود.
روزنامه 'سان دیلی' مالزی نیز با تیتری تحت عنوان 'در حالی که روحانی دوره جدید خود را آغاز می کند، ایران، آمریکا را ناقض توافق هسته ای می داند' نوشت: مراسم تنفیذ روحانی 24 ساعت پس از تایید تحریم های آمریکا علیه ایران انجام شد.

روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار