بازدید 10640
۴
پیمانه اقتصادی؛

از «زمزمه حذف یارانه ۱۵ میلیون تن بعد از چینش کابینه» تا «باک خالی خودروهای صفر هنگام تحویل»

این پیمانه موضوعاتی همچون بازار ارز و احتیاط دلار نزدیک سقف، روایت آقای وزیر از یک وعده بانک مرکزی، آخر هفته‌ی خوب برای نفت، وقتی عربستان به توتال، "چراغ سبز" نشان داد، حجم بارش به کمتر از متوسط ده ساله رسیده است، افزایش نسبی قیمت طلا در بازار جهانی، افزایش تقاضای فیزیکی طلا در شش ماه نخست امسال، مردی که فقط چند ساعت ثروتمندترین فرد جهان بود و پیش بینی وزیر توسعه اقتصاد روسیه از شوک‌های خارجی به اقتصاد کشورش را در بر دارد.
کد خبر: ۷۱۶۴۷۰
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۶ 29 July 2017
از «زمزمه حذف یارانه نقدی ۱۵ میلیون نفر بعد از چینش کابینه» تا «باک خالی خودروهای صفر هنگام تحویل»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون بازار ارز و احتیاط دلار نزدیک سقف، روایت آقای وزیر از یک وعده بانک مرکزی، آخر هفته‌ی خوب برای نفت، وقتی عربستان به توتال، "چراغ سبز" نشان داد، حجم بارش به کمتر از متوسط ده ساله رسیده است، افزایش نسبی قیمت طلا در بازار جهانی، افزایش تقاضای فیزیکی طلا در شش ماه نخست امسال، مردی که فقط چند ساعت ثروتمندترین فرد جهان بود و پیش بینی وزیر توسعه اقتصاد روسیه از شوک‌های خارجی به اقتصاد کشورش را در بر دارد.

بازار ارز و احتیاط دلار نزدیک سقف

هر دلار آمریکا با رشد هفتگی یک درصدی به نرخ 3793 تومان معامله شد. با وجود تداوم روند کم‌نوسان دلار در ابتدای هفته در سطح 3770 تومانی، اما روز چهارشنبه افزایش تقاضای محافظه‌کارانه، رشد نرخ حواله‌ای درهم و افزایش تقاضای دلار از سوی معامله‌گران سکه رشد 20 تومانی دلار را رقم زد. موضوعی که با افزایش تحرکات معامله‌گران فردایی، روند صعودی دلار را تشدید کرد. به گزارش دنیای اقتصاد، بنابراین با وجود نوسان دلار نزدیک سقف 3800 تومانی در ساعات ابتدایی معاملات روز پنج‌شنبه، اما در ادامه افزایش عرضه از سوی صرافی بانک‌ها، خروج معامله‌گران سکه در کنار تقویت احتیاط معامله‌گران دلار را با افت 4 تومانی مواجه کرد. با وجود مقاومت سطح 3800 تومانی در ماه‌های اخیر، اما منفی شدن تراز تجاری (پیشی گرفتن واردات از صادرات) در 4 ماه ابتدایی سال، با چشم‌انداز مازاد تقاضا، حمایت عوامل بنیادین از دلار را نشان می‌دهد.

زمزمه حذف یارانه نقدی ۱۵ میلیون تن پس از چینش کابینه

یک منبع آگاه در گفت وگو با مهر، در خصوص آخرین وضعیت حذف یارانه نقدی خانوارهای غیرنیازمند گفت: بر اساس تکالیف قانونی دولت نسبت به حذف یارانه نقدی اقدام می‌کند و طبق پیش بینی‌های انجام شده امسال قرار است یارانه نقدی ۱۵ میلیون نفر حذف شود. این منبع آگاه گفت: در سال جاری هنوز یارانه خانواده‌ای قطع نشده چراکه باید سازو کار آن در برنامه ششم و بودجه دیده می‌شد. به گفته وی فرآیند شناسایی و حذف یارانه نقدی خانوارها بعد از چینش کابینه دولت دوازدهم آغاز خواهد شد. وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۶ میلیون نفر از جمعیت کشور یارانه نقدی دریافت می‌کنند گفت: روند شناسایی افراد نیازمند و غیرنیازمند با همان مکانیزم سال گذشته انجام خواهد شد. حذف یارانه نقدی خانوارهای غیرنیازمند از سال گذشته با مجوز مجلس شورای اسلامی در قالب تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۵ در دستور کار قرار گرفت به طوریکه در سال گذشته یارانه حدود ۳ میلیون نفر قطع شد. اما تبصره ۱۴ بودجه ۹۵ در بودجه ۹۶ نیز تنفیذ شد با این تفاوت که در بودجه سال گذشته شرایط خانوارهای نیازمند را در بودجه اعلام کرده بود و بر اساس آن خانوارهایی که درآمد سالانه آنها حداقل ۳۵ میلیون تومان بود مشمول حذف یارانه نقدی می‌شدند اما در تبصره ۱۴ بودجه ۹۶ عینا تبصره ۱۴ بودجه سال گذشته تکرار شده و شرایط این حذف در بودجه لحاظ نشده است. 

روایت آقای وزیر از یک وعده بانک مرکزی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز جمعه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: روز گذشته جلسه بسیار خوبی با «ولی الله سیف» رئیس کل بانک مرکزی برای همکاری بیشتر، ترغیب و تسریع پرداخت های الکترونیک بر روی تلفن همراه داشتم. عضو شورای عالی فضای مجازی نوشت: تحقق بسیاری از خدمات دولت الکترونیک و دولت همراه منوط به اجرایی شدن این موضوع است. واعظی با تأکید بر اینکه همکاران بانک مرکزی قول دادند هرچه سریع تر خدمات پرداخت موبایل را به طور کامل برقرار کنند، نوشت: با توجه به اینکه امروز مردم بیشتر امور خود را با تلفن همراه انجام می دهند، ایجاد و راه اندازی دولت همراه مورد نظر است و ان شاالله با همکاری همه بخش های دولت بزودی شاهد راه اندازی فاز نخست آن خواهیم بود.

آخر هفته‌ی خوب برای نفت

روز جمعه قیمت نفت، افزایش نسبتا خوبی یافت و حتی توانست به ۵۲.۰۲ دلار هم برسد. این بیشترین سطح قیمت نفت در دو ماه گذشته است. می توان گفت که در این هفته قیمت نفت بیشترین رشد هفتگی در یک سال گذشته را تجربه کرده است. دلیل افزایش قیمت نفت در روز های اخیر امیدواری تجار به ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار نفت بوده است. قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته،  ۴۴ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۱.۹۳ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۰ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۹.۳۴ دلار صورت گرفت.

وقتی عربستان به توتال، "چراغ سبز" نشان داد

شرکت نفتی توتال می‌گوید، قبل از آنکه قرارداد گازی اخیر با ایران را امضا کند، موافقت عربستان سعودی با این توافق را به دست آورده است. بنا بر اعلام خبرگزاری رویترز، «پاتریک دو لا چواردییر»، مدیر مالی توتال که طی تماس تلفنی در برنامه‌ای به همراه تنی چند از تحلیلگران سخن می‌گفت، دیروز پنجشنبه اظهار داشت که عربستان سعودی قبل از امضای توافق مهم گازی با ایران، به توتال چراغ سبز نشان داده بود. وی در پاسخ به سؤالی در مورد تأثیرات ژئوپولتیک اختلافات بین عربستان و ایران گفت: «این دو کشور به صورت عملگرا فعالیت می‌کنند و سعودی‌ها [از این توافق] اطلاع داشتند و قبل از امضای آن چراغ سبز نشان دادند». وی در مورد قیمت نفت نیز گفت که دلیلی بر افزایش قیمت نفت وجود ندارد. ایران 12 تیر قرارداد توسعه میدان گازی پارس جنوبی را با شرکت فرانسوی توتال امضا کرد. /فارس

حجم بارش به کمتر از متوسط ۱۰ ساله رسیده است

حمید چیت چیان، وزیر نیرو در ادامه سفر خود به استان کرمان در جلسه شورای حفاظت منابع آب این استان شرکت کرد و با اشاره به عزم دولت برای مهار بحران آب در کشور گفت: این دولت در همان ابتدای کار خود با یک همت و عزم قاطع و جدی وارد مسأاله آب شد چرا که بر عمق این بحران در کشور واقف بود. وی افزود: برررسی آمارهای آب نشان می دهد در ۱۰ سال گذشته میزان بارش ها کمتر از حد متوسط رسیده است. وی تصریح کرد: زمانی گفته می شد متوسط بارندگی کشور ۲۵۰ میلیمتر است اما امروز این بارش ها به ۲۴۲ میلیمتر رسیده که یک زنگ خطر جدی است. وزیر نیرو ادامه داد: افزایش دمای کشور باعث بالا رفتن میزان تبخیر آب، و تغییر اقلیم باعث کاهش نسبت بارش برف در کشور و همچنین کاهش میزان نفوذ آب به سفره های داخل زمین شده است. وی تأکید کرد: مجموعه این عوامل در کنار افزایش میزان مصارف در بخش های مختلف اقتصادی کشور باعث شده بحران آب در کشور تشدید شود. /ایسنا

افزایش نسبی بهای طلا در بازار جهانی

در معاملات روز جمعه بازار جهانی فلزات گرانبها هر اونس طلا با قیمت 1258.7 دلار قیمت‌گذاری شد که نسبت به روز قبل 10 سنت افزایش داشت. قیمت کنونی در مقایسه با متوسط قیمت یک ماه گذشته این فلز 10 دلار بالاتر و در مقایسه با متوسط قیمت یک سال گذشته این فلز 75.9 دلار پایین‌تر بوده است. قیمت نقره نیز در بازار 3 سنت کاهش یافت و به 13.52 دلار در هر اونس رسید. پلاتین و پلادیوم نیز به ترتیب با یک و 4 دلار افزایش 925 و 873 دلار در هر اونس قیمت‌گذاری شد.

تقاضای فیزیکی طلا در شش ماه نخست امسال افزایش یافت

مؤسسه جی اف ام اس اعلام کرد: تقاضای جهانی طلا در شش ماه نخست امسال به بیش از 1895 تن رسیده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 17 درصد رشد داشته است. بر اساس این گزارش مؤسسه جی اف ام اس افزود: بازار جهانی طلا در این مدت با مازاد عرضه 138 تنی روبرو شده است. این در شرایطی است که تولید و عرضه جهانی طلا در شش ماه نخست امسال با 5 درصد کاهش به 2160 تن رسیده است. علت اصلی این مساله کاهش تقاضا از سوی صندوق های بزرگ سرمایه گذاری جهان است که تقاضای آنها با 145 تن کاهش به 569 تن رسیده است. به نقل از سایت طلا، این گزارش افزود: تحولات سیاسی و اقتصادی در شش ماه نخست 2017 میلادی تاثیر زیادی بر کاهش تقاضای صندوق های بزرگ سرمایه گذاری جهان برای طلا داشته است. تقاضای طلا در بازار چین با 7 درصد کاهش به 292 تن رسیده است. در بازار هند نیز تقاضا تقریبا با دو برابر افزایش به 307 تن رسیده است. به نظر می رسد علت اصلی افزایش تقاضای طلا در بازار هند ، وضع مالیات جدید بر خرید و فروش طلا از ابتدای جولای بوده است. این موسسه تحقیقاتی در ادامه پیش بینی کرده است که قیمت جهانی طلا در تابستان به کمتر از 1200 دلار خواهد رسید ولی در سه ماه پایانی 2017 میلادی به طور متوسط به بیش از 1256 دلار افزایش خواهد یافت.

مردی که فقط چند ساعت ثروتمندترین فرد جهان بود!

جف بزوس، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت آمازون روز پنج شنبه مقدار درآمدش از آمازون (به‌لطف بلندگوهای هوشمند که در حال حاضر به‌عنوان محصولی جدید در دنیای تکنولوژی محسوب می‌شود) به رقم 90.6 میلیارد دلار رسید که این رقم 500 میلیون دلار از درآمد بیل گیتس، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت مایکروسافت، بیشتر بود. این تفاوت در درآمد، بزوس را به ثروتمندترین مرد جهان تبدیل کرد. اما روز جمعه بیل گیتس دوباره به صدر جدول ثروتمندترین‌ها بازگشت. دلیل این اتفاق یک افت در سهام بورس شرکت آمازون بود که کارشناسان میزان این افت را 65 درصد (6.80 دلار) تخمین زده بودند. سپس، شرکت آمازون از افت 77درصدی سود خود خبر داد که دلیل این موضوع، سرمایه گذاری بسیار بالای این شرکت روی گسترش توانایی‌های دستیار صوتی الکسا گفته شده است. همچنین آمازون، سرمایه‌های زیادی را در انبارها و دیتاسنترهای خود خرج کرده است. به نقل از تسنیم، با وجود این‌که درآمد سالانه آمازون رشد 25درصدی داشته است، اما هنوز نتوانسته است به سود مورد انتظار وال استریت برسد. اکنون سهام آمازون در بازار بورس با 3 درصد (31.46 دلار) کاهش به 1046 دلار رسیده است. بنابراین بیل گیس هنوز هم ثروتمندترین مرد روی کره زمین می‌باشد.

پیش بینی وزیر توسعه اقتصاد روسیه از شوک‌های خارجی به اقتصاد کشورش

وزیر توسعه اقتصاد روسیه، ماکسیم اورشکین گفت: طبق تخمین‌های ما، تولید ناخالص ملی روسیه در ربع دوم نسبت به سال قبل در حدود ۲.۷ درصد رشد کرده است. ما تخمین زدیم که رشد اقتصادی برای نیمه اول سال برابر ۱.۶ درصد شده است. اورشکین می‌گوید که بر اساس عملکرد بسیار خوب ربع سال اخیر، پیش‌بینی رشد اقتصادی ۲ درصدی امسال، حالا کمی محافظه‌کارانه به نظر می‌رسد. اورشکین با تاکید بر بهبود تدریجی دستمزدها و درآمدها گفت: ما انتظار داریم گرایش های مثبت اقتصادی در پاییز امسال بیشتر تقویت شود. اقتصاد روسیه از سال ۲۰۱۴ به علت قیمت‌های پایین نفت و تحریم‌های غربی به برای بحران اوکراین، بدتر شده است. داده‌های رسمی نشان داد که تولید ناخالص ملی در روسیه در سال ۲۰۱۶ در مقایسه با سال قبل خود ۰.۲ درصد افت داشته است این درحالیست که در سال ۲۰۱۵ هم تولید ناخالص ملی نسبت به سال قبل خود ۲.۸ درصد افت کرده بود. مقامات روسی پیش‌بینی کرده بودند که تولید ناخالص ملی روسیه امسال بین ۱.۵ تا ۲ درصد رشد کند. به نقل از مهر، اورشکین در مورد دور جدید تحریم‌های وضع شده بر علیه روسیه گفت: این تحریم‌ها نمی‌توانند آسیب جدی‌ای به اقتصاد روسیه یا نرخ تبادل روبل وارد کنند. در واقع سیاست‌گذاری اقتصاد کلان ما به شکلی است که شوک‌های خارجی مربوط به تحریم‌ها نمی‌توانند تاثیر مهمی بر اقتصاد ما بگذارند. و ما نیازی به اصلاح پیش‌بینی رشد اقتصادی خود احساس نمی‌کنیم.

باک خالی خودروهای صفر هنگام تحویل

در شرایطی که خودروسازان بابت تک تک قطعات خودرو و امکانات نصب شده بر آن از مشتریان هزینه دریافت می‌کنند، حذف برخی موارد الزامی از خودروهای صفر کیلومتری تحویلی به مشتریان نارضایتی خریداران را به همراه داشته است. در این مورد می‌توان به تحویل خودروهای با باک بنزین تقریباً خالی به برخی مشتریان اشاره کرد به طوری که اولین جایی که خریدار باید پس از تحویل خودرو به آنجا مراجعه کند، پمپ بنزین است. یکی از خریداران ساندرو از شرکت پارس خودرو در این مورد به خبرنگار فارس می‌گوید: وقتی ماشینم را از کارخانه تحویل گرفتم، یکی از دست اندرکاران تحویل خودرو به من گفت که سریع خودت را به یک پمپ بنزین برسان وگرنه در اتوبان می‌مانی! در گذشته فیلم خالی کردن بنزین از باک خودروهای صفر نیز در فضای مجازی دست به دست می‌شد که در نهایت خودروسازان اعلام کردند که با نمایندگی‌های خاطی برخورد خواهند کرد اما ظاهراً بنزین خودروهای صفر زیر دندان خود خودروسازان هم مزه کرده و حالا حتی خودروهای تحویلی در خود کارخانه نیز باک خالی دارند. در کنار این مسأله، می‌توان به حذف جعبه ابزار از روی خودروهای صفر نیز اشاره کرد. شرکت‌های خودروساز در تحویل برخی خودروها از قرار دادن جعبه ابزار در خودرو خودداری کرده و خودروی بدون ابزار به مشتریان تحویل می‌دهند. این در حالی است که سال‌های گذشته علاوه بر جعبه ابزار، جعبه کمک‌های اولیه نیز در خودرو قرار می‌گرفت.اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۴
متاسفانه در زمینه احقاق حق برای مشتری باید از زبان مشتریان گفت آنچه که به جایی نرسد فریادست . پس کو آن دفاع از حقوق شهروندی که بوق و کرنای آن گوش فلک را پر کرده است
2
الان 76 میلیون نفر یارانه می گیرن؟ جل الخالق.
یا جمعیت ما بالای صد میلیون نفر هست و ما نمیدونیم. که به احتمال زیاد همنطوره. حربه ای میشه در میزان درصد شرکت کنندگان مثلا در انتخابان .
یا این آمار نا صحیح است و یا شاید پولش به جیب اشخاص دیگری میرود. به هر حال از این سه حالت خارج نیست. یارانه بگیرها کمتر از 50 میلیون نفر هستن.
همین رو هم میخواهند برسونن به 35 میلیون نفر.
هر چند دیگه 45 تومن مبلغی نیست و هیچ چاله چوله ای را پر نخواهد کرد.
ایران خودرو باید فاتحه اش راخواند ، روز روشن دارند می دزدند یک روز از کیفیت کم میکنند یکروز قطعات بی کیفیت نصب میکنند - آپشن ها کم میکنند ، لاستیک های بی کیفیت و......
حالا خالی بودن باک هنگام تحویل دیگه یه چیز بی اهمیت هست بارشون !
به نظرم بعید است دولت یارانه 15 میلیون نفر را قطع کند چون بعدا حریف قول یارانه سه برابری به همه میدهد تا رای جمع کند نه هیچ عاقلی این کار را نمی کند و این منبع هم که خبر داده خودش میداند دولت این کار را نمی کند فقط میخواهد دولت را به قانون گریزی متهم کند.
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو