در سایه نبود افقی روشن از حل و فصل بحران میان قطر و کشورهای محاصره کننده یعنی عربستان و امارات و بحرین و مصر، پیامد منفی حاصل از شدت گرفتن تنش از سوی ریاض و ابوظبی علیه دوحه به ویژه از نظر اقتصادی پس از گذشت یک ماه آنها را در برگرفته است.
کد خبر: ۷۱۰۴۹۸
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۰ 08 July 2017
شبکه تلویزیونی نبأ به نقل از خبرگزاری بلومبرگ ویژه مسائل اقتصادی روز شنبه ضمن اعلام این مطلب افزود: سرمایه گذاری های کشورهای محاصره کننده در قطر هم اکنون با مشکل واقعی در بازار قطر مواجه شده است.

در همین رابطه شرکت جهانی درینک آند اسکل که مقر آن در دوبی است، بیش از ده درصد ارزش بازاری خود را در سال 2017 از دست داده است.این شرکت مالک حدود 500 میلیون درهم از طرحها در قطر است. این شرکت قرارداد 343 میلیون درهم برای ساخت مرحله اول مترو دوحه که قرار است تا سال 2020 کامل شود، در اختیار دارد.

قطر 80 درصد نیاز خود به مواد غذایی و مصالح ساختمانی را از عربستان و امارات تامین می کرد. 

بسیاری از شرکت های سعودی و اماراتی تولید کننده محصولات یاد شده دچار رکود شده اند به ویژه شرکت لبنیاتی 'المراعی' که بزرگ ترین شرکت لبنیاتی خاورمیانه است و مقر آن در عربستان قرار دارد و قطر 80 درصد مواد لبنی خود را از آن وارد می کرد. 

شرکت های سعودی و اماراتی که با بازار قطر قرارداد بسته اند، برای فرار از ضرر و زیان سنگین با شرکت خدمات پشتیبانی ترکیه جهت انتقال کالاهای خود به ترکیه توسط واسطه ها وارد مذاکره شده اند.

روزنامه روسی میرنووستی نیز در همین راستا خاطرنشان کرد: قوی ترین برگ برنده ای که هم اکنون در اختیار قطر قرار دارد و می تواند عامل فشار قوی بر کشورهای محاصره کننده به شمار برود، صدور گاز طبیعی است، زیرا مصرف گاز قطر در امارات یک سوم مصرف روزانه این کشور را تشکیل می دهد.

قطر روزانه تقریبا 56 میلیون متر مکعب از گاز خود را به امارات صادر می کند و بدین ترتیب قطع صادرات گاز از قطر می تواند یک فاجعه فوری در امارات به وجود آورد و این موضوع به شدت بر ایستگاه های تولید برق در دوبی و ابوظبی تاثیر خواهد گذاشت . 

از سوی دیگر صادرات اردن به بازار قطر از 500 تن در روز به حدود 150 تن کاهش یافته است.

همچنین ضرر و زیان بخش کشاورزی عربستان پس از بسته شدن مرزهای زمینی میان این کشور و قطر و متوقف ماندن تقریبا 500 کامیون، از مرز 8 میلیون دلار فراتر رفته است. 

روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: