کد خبر: ۷۱۰۴۲۷
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۸ 08 July 2017
مدیر کل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو با اشاره به عوارض مصرف داروهای قاچاق گفت: یکی از روش‌های حملات بیوتروریسم می‌تواند از طریق داروهای غیر رسمی و قاچاق باشد.

به گزارش فارس، شهریار اسلامی تبار مدیر کل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو گفت:با توجه به عدم نظارت سازمان‌های مربوطه بر روی مراحل تولید و توزیع دارو و عدم امکان نمونه‌برداری و آزمایش بر روی داروهای قاچاق، امکان عدم اثر بخشی این داروها بیشتر از فرآورده‌های مجاز است.

وی افزود: فرآورده‌های دارویی نیازمند شرایط ویژه نگهداری از جمله کنترل دما، رطوبت، کنترل نور و  غیره است که معمولاً در مورد فرآورد‌ه‌های قاچاق رعایت نمی‌شود.

اسلامی تبار با اشاره به خطر بیوتروریسم تصریح کرد: براساس تعریف، بیوتروریسم نوعی از تروریسم است که به وسیله انتشار عمدی فرآورده‌های بیولوژیک (ویروسی، باکتریایی و ...) انجام می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: اولین حمله از این نوع هر چند تاریخچه قدیمی دارد اما به طور رسمی در سال 1984 در امریکا گزارش شده است، همچنین با توجه به ماهیت این نوع از تروریسم، تلفات آن می‌تواند حتی بیشتر از حمله اتمی است.

شهریار اسلامی تبار عنوان کرد: یکی از راه‌های انتقال فرآورده‌های بیولوژیک می‌تواند از طریق داروهای غیر رسمی و قاچاق باشد که مصرف کننده داروی قاچاق خطرات بالقوه زیادی را برای خود و جامعه با مصرف این داروها به همراه دارد.

وی به بروز عوارض ناخواسته دارویی اشاره و خاطرنشان کرد: دلیلی که برای عدم صدور پروانه واردات برای داروهای قاچاق ذکر شده، در اکثر موارد نبود یافته‌های کافی برای ثبات اثر بخشی آن و یا عوارض جانبی شدید گزارش شده است.

اسلامی تبار در پایان افزود: به دلیل تقلبی بودن اکثر داروهای قاچاق، احتمال بیشتری وجود دارد که بیمار به دنبال مصرف این داروها دچار عوارض ناخواسته دارویی شود.
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: