رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت:دولت موظف است تا پایان سال جاری مسائل و موضوعات مربوط به قاچاق کالا و ارز را ساماندهی کند تا در پایان سال ۹۶ سفره قاچاقچیان برچیده شود.
کد خبر: ۷۱۰۰۴۱
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۵ 07 July 2017
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت:دولت موظف است تا پایان سال جاری مسائل و موضوعات مربوط به قاچاق کالا و ارز را ساماندهی کند تا در پایان سال ۹۶ سفره قاچاقچیان برچیده شود.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با بیان اینکه بر اساس برآوردها سالانه حدود 20 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می شود، گفت: بخشی از این حجم از مبادی رسمی انجام می شود و بخش دیگر نیز در بخش هایی از مناطق آزاد کشور شکل می گیرد که به علت نبود نظارت جامع در سرزمین اصلی شکل نگرفته است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در منطقه آزاد باید حتما بین سرزمین اصلی و منطقه آزاد امکان نظارت و کنترل وجود داشته باشد افزود: هیچ منطقه آزادی در دنیا وجود ندارد که یک مانع طبیعی مثل رودخانه و کوه و یا مانع ساخته شده ای مثل دیوار آن را محصور نکرده باشد.

مناطق آزاد باید در خدمت توسعه کشور قرار گیرد

وی ادامه داد: در راستای توسعه فعالیت های اقتصادی کشور لازم است که مناطق آزاد توسعه و گسترش داده شود و ماهیتاً موضوع مناطق آزاد باید در خدمت توسعه کشور قرار بگیرد اما وقتی شرایط اجرای آن به نحوی باشد که امکان نظارت و کنترل همانند تمامی مناطق آزاد در دنیا وجود ندارد به جای اینکه کمک به توسعه اقتصاد شود محل ورود قاچاق به کشور می شود .

وی با اشاره به انتقال دبیرخانه شورای عالی مناطق  آزاد به زیرمجموعه وزارت اقتصاد، یادآور شد:با اقداماتی که در کمیسیون اقتصادی و تلفیق برنامه ششم شکل گرفته است، در قانون برنامه ششم  مناطق آزاد به دلیل مشکلاتی از جمله بحث مالیاتی، گمرکی و سرمایه گذاری خارجی به حوزه وزارت اقتصاد ملحق شد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه لایحه دولت درباره قاچاق کالا ظرف چند ماه آینده در کمیسیون بررسی و به صحن علنی ارسال می شود، تصریح کرد: آیین نامه های مربوط به قوانین قبلی نیز با تاخیر بعد از سه سال توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آماده شده است، بنابراین دولت و دستگاه های زیر مجموعه آن موظف هستند تا پایان سال جاری مسائل و موضوعات مربوط به قاچاق کالا و ارز را ساماندهی کنند تا در پایان سال ۹۶ سفره موسسات مالی و اعتباری و  سفره قاچاقچیان برچیده شود.

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: