بازدید 5106
چند بازیکن تیم ملی در سطح بوندس‌لیگا هستند، ولی باید به این مساله از زوایای مختلف نگاه کرد. اول سطح فنی بازیکن است و دوم اینکه او بتواند خودش را با فضایی که در آن بازی می‌کند، وفق دهد. عملکرد چند بازیکن در تیم ملی برایم جالب بود و ذهن مرا درگیر کرد. ممکن است شرایط جذب بازیکنی از تیم ملی را بررسی کنیم، ولی در حال حاضر هیچ برنامه مشخصی برای چنین انتقالی نداریم.
کد خبر: ۷۰۴۲۴۵
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۰ 17 June 2017
الکساندر نوری سرمربی موفق وردربرمن که برای جشن صعود ایران به جام جهانی برای دیدار برابر ازبکستان به تهران آمده بود.
 
به گزارش تابناک ورزشی،بعد از انجام بازی مصاحبه‌ای جالب با ایران ورزشی داشته که می‌خوانید:
 
ورزشگاه آزادی یکی از هیجان‌انگیزترین ورزشگاه‌های آسیاست. شما دوشنبه برای اولین بار فضای این ورزشگاه را تجربه کردید. از تماشای بازی تیم ملی مقابل ازبکستان و جشن صعود به جام جهانی چه احساسی داشتید؟
این احساسات غیر قابل توصیف است. واقعا هیجان زده بودم و وقتی تماشاگران عشق و محبت و قدردانی‌شان را نسبت به من نشان دادند، می‌توانم بگویم که موهای بدنم سیخ شده بود. این یک لحظه استثنایی برای من بود. پیروزی تیم ملی و صعود به جام جهانی هم گل سرسبد آن شب.
 
درباره کیفیت بازی تیم ملی چه نظری دارید؟ شما در بوندس‌لیگا فعالیت می‌کنید. فکر می‌کنید این بازیکنان می‌توانند در لیگ فوتبال آلمان بازی کنند و موفق باشند؟
 
چند بازیکن تیم ملی در سطح بوندس‌لیگا هستند، ولی باید به این مساله از زوایای مختلف نگاه کرد. اول سطح فنی بازیکن است و دوم اینکه او بتواند خودش را با فضایی که در آن بازی می‌کند، وفق دهد. عملکرد چند بازیکن در تیم ملی برایم جالب بود و ذهن مرا درگیر کرد. ممکن است شرایط جذب بازیکنی از تیم ملی را بررسی کنیم، ولی در حال حاضر هیچ برنامه مشخصی برای چنین انتقالی نداریم.
 
ولفسبورگ اعلام کرده که قرارداد اشکان دژاگه را تمدید نمی‌کند. ممکن است به جذب او علاقه‌مند باشید؟
مشخصا در این باره فکر نکردم و هیچ موضوعیتی برای ما ندارد.
 
هرچند مربیان ملی زمان کمی در اختیار دارند، کی‌روش توانسته تیم بسیار هماهنگی بسازد. نظر شما درباره عملکرد تیم ملی مقابل ازبکستان چیست؟
چیزی که من تا امروز مشاهده کردم، کار بسیار عالی آقای کی‌روش است. انسجام تیمی کاملا به چشم می‌آید و تمام بازیکنان برای کمک به همبازی‌شان آماده هستند. کار آقای کی‌روش از این نظر می‌تواند یک الگو باشد و این همبستگی مبنای موفقیت هر تیمی است. البته خود آقای کی‌روش هم گفتند که در برخی زمینه‌ها باید پیشرفت کنیم، ولی آنچه در تیم ملی دیده می‌شود، ایده مشخصی از بازی است. با این سبک بازی، تیم ملی می‌تواند به جام جهانی روسیه هم نگاه مثبتی داشته باشد.
 
بازی‌های تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴ را چطور دیدید؟ فکر می‌کنید تیم ملی در روسیه بتواند نتیجه بهتری بگیرد؟
در آن مقطع انتظارات از تیم ملی خیلی بالا بود و شاید این انتظارات برآورده نشد. ولی حالا باید به آینده نگاه کنیم. این تیم به خوبی آماده شده و می‌تواند در روسیه نمایش و نتایج خوبی داشته باشد. وقتی پای بازی‌های تیم می‌نشینید، حضور یک تیم واحد در زمین را احساس می‌کنید. تیم یک سیستم و برنامه مشخص دارد و قطعا این شانس را دارد که به دور دوم جام جهانی روسیه صعود کند.
 
دوست دارید روزی هدایت تیم ملی ایران را قبول کنید؟
این بحث در حال حاضر به هیچ وجه مطرح نیست، چون شما سرمربی خیلی خیلی خوبی دارید. در عین حال باید بگویم که در آینده نمی‌توان هیچ چیزی را منتفی دانست.
 
وقتی به‌عنوان سرمربی وردربرمن انتخاب شدید، تیم در انتهای جدول بود و شما تجربه مربیگری در بوندس‌لیگا را نداشتید. به نظر می‌رسید این یک انتخاب پرخطر باشد. فکر می‌کردید بتوانید موفق شوید و فصل را در رده هشتم به پایان برسانید؟
این موفقیت فقط برای من مهم نبود، بلکه برای باشگاه و تیم هم مهم بود. من و همکارانم در کادر فنی به کارمان باور داشتیم. طبعا این فرآیند زمانبری بود و این موفقیت دلایل مختلفی داشت. یکی از عوامل تعیین‌کننده صبر و حوصله بود. حتی زمانی که نتایج خوبی نمی‌گرفتیم به ارزش‌های‌مان و کار روزانه تیم در تمرین اعتقاد داشتیم. باور داشتیم که افکار ما در نهایت می‌تواند برای تیم موثر باشد و به نتیجه برسد.
جانشینی من به جای کی‌روش مطرح نیست 
مهم‌ترین تغییری که در وردربرمن به‌وجود آوردید چه بود؟ فنی بود، بدنی یا ذهنی؟
طبعا موفقیت تیم به یک عامل وابسته نبود و عوامل مختلفی در این موفقیت تاثیر داشت. وقتی تیم را تحویل گرفتم، شرایط پیچیده‌ای بود. تعداد بازیکنان حاضر در گروه بیش از اندازه بود. تعداد زیادی از این بازیکنان از شرایطی که در تیم داشتند، ناراضی بودند. همینطور متوجه شدیم که اگر می‌خواهیم با بقیه تیم‌های بوندس‌لیگا رقابت کنیم، باید در تمرینات بدنسازی‌مان هم تجدید نظر کنیم.
برای سبک بازی تیم ایده‌هایی داشتیم که سعی کردیم آنها را به تیم القا کنیم. مسائل روحی همیشه موثر است. وقتی کارتان را باور دارید، می‌توانید در تیم اعتماد به نفس به‌وجود بیاورید. البته نتایج خوب هم به این موضوع کمک می‌کند. ما به‌عنوان یک تیم واحد ظاهر شدیم و جایگاه‌مان را به‌عنوان یک تیم پیدا کردیم. سعی کردیم ایده‌هایی که برای تیم داشتیم را به بازیکنان بقبولانیم. نمی‌توان بازیکن را مجبور کرد که افکار شما را قبول کند، بلکه این کار را با تمرینات روزمره به آنها منتقل کردیم. همه این عوامل دست به دست هم داد تا وردربرمن در فصل گذشته بتواند اینقدر موفق ظاهر شود.
 
واکنش رسانه‌ها در آلمان هم نسبت به عملکرد شما مثبت بوده است.
نکته‌ مهم برای من همیشه موفقیت باشگاه و تیم بوده و سعی می‌کردم کارم را با جان و دل انجام بدهم. در دنیای فوتبال همه چیز به موفقیت بستگی دارد. ممکن است یک روز موفق باشید و روز بعد ناکام. شرایط ممکن است خیلی سریع تغییر کند. مهم‌ترین عامل در محبوبیت یک مربی موفقیت اوست. یک مربی تا روزی که موفق باشد همه او را دوست دارند. تا امروز دیدگاه همه نسبت به من مثبت است، ولی من فریب این وضعیت را نمی‌خورم. می‌دانم که ممکن است خیلی زود شرایط برای ما سخت شود و دنیای فوتبال حرفه‌ای همین است.
 
قبول مربیگری برمن نیاز به این داشت که توانایی‌های‌تان را باور کنید. بعد از موفقیت فصل گذشته، سقفی که برای کارتان تصور می‌کنید کجاست؟
تردید نداشتم که قابلیت مربیگری یک تیم را دارم و می‌خواستم این پست را بگیرم. برای مربیگری در بوندس‌لیگا باید این خودباوری را داشته باشید که می‌توانید به موفقیت برسید. توقعی که از خودم دارم این است که هر روز نسبت به روز قبل بهتر باشم. من در باشگاه‌های زیادی به‌عنوان میهمان و کارآموز حاضر بودم و تمرینات آنها را زیر نظر گرفتم. با فرانک بائومن، مدیر ورزشی باشگاه هر روز در تماس هستم. با کسانی که تجربیات زیادی دارند و در این سال‌ها مشاهدات زیادی داشته‌اند مرتب صحبت می‌کنم. باید به حرف چنین افرادی گوش بدهید. یکی از اصول فکری من این است که به همه چیز با دید باز نگاه کنم و اگر بتوانم از آنها الهام بگیرم. همانطور که گفتم انتظارم این است که روز به روز پیشرفت کنم، ولی نمی‌خواهم خیلی به دوردست نگاه کنم و یک برنامه طولانی‌مدت برای خودم در نظر بگیرم.
 
مربیان آلمانی این روزها در اروپا خیلی روی بورس هستند. اگر روزی فرصت مربیگری در سایر کشورها فراهم شود، کدام لیگ اروپایی را دوست دارید؟ اصلا به این موضوع فکر کرده‌اید؟
بله، به مربیگری در خارج از آلمان فکر کرده‌ام. هر لیگی در دنیا جذابیت خودش را دارد. فوتبال اسپانیا مبتنی بر مالکیت است، در لیگ انگلیس سرعت حرف اول را می‌زند. ولی در حال حاضر تمام تمرکز من روی بوندس‌لیگا است و به آماده‌سازی تیم برای فصل آینده فکر می‌کنم. در حال حاضر خیلی نمی‌خواهم درازمدت فکر کنم.
 
نسل جدید مربیان فوتبال آلمان بسیار موفق ظاهر شده و الکساندر نوری هم یکی از آنهاست. در فصل جدید هم چند مربی جوان به چرخه مربیان بوندس‌لیگا اضافه شدند. فکر می‌‌کنید دلیل موفقیت این مربیان چیست؟ تکیه به پردازش اطلاعات یا یک نگاه نو؟
واقعیت این است که هر مربی برای خودش یک فلسفه جداگانه و ایده مشخصی برای بازی دارد. نمی‌توان همه مربیان جوان را در یک سبد گذاشت و آنها را روبه‌روی مربیان مسن‌تر قرار داد. بازیکنان امروزی به لطف رسانه‌ها و تحلیل‌هایی که بعد از بازی انجام می‌شود، درک و فهم بالایی دارند. برخی از بازیکنان این روزها مربی خصوصی و مشاور دارند. همه این عوامل بیرونی کمک می‌کند که بازیکنان آگاه‌تر باشند. امروز دیگر نمی‌توانید به بازیکن بگویید که یک کوله‌پشتی ۲۰ کیلویی بردارد و ۲۰ کیلومتر بدود، بلکه باید بازیکن را با استدلال قانع کنید که چرا می‌خواهید از این مسیر پیش بروید.
 
امروزه مربیان جوان خیلی خوبی داریم، مثل یولیان ناگلزمان در هوفنهایم یا دومنیکو تدسکو در شالکه. این مربیان کیفیت بالایی دارند. از طرف دیگر باید گفت که یوپ هاینکس ۷۰ ساله موفق شد در یک فصل به قهرمانی سه‌گانه برسد. می‌خواهم بگویم که کیفیت مربیگری با سن و سال ارتباطی ندارد.
 
شما در وردربرمن از چیدمان‌های مختلفی استفاده کردید. آیا از آن مربیانی هستید که به یک چیدمان واحد اعتقاد ندارند یا به خاطر کمبود بازیکن مجبور به این تغییرات شدید؟
قبل از هر چیز باید کیفیت بازیکنانی که در تیم داشتیم را در نظر می‌گرفتیم و چطور می‌توانیم از این بازیکنان به بهترین شکل در تیم استفاده کنیم تا نتیجه بگیریم. ولی از روز اول به دنبال ساختن تیمی بودیم که انعطاف‌پذیر باشد، یعنی با چیدمان‌های مختلف بازی کند و بتواند در برابر سیستم‌های مختلف حریفان واکنش نشان بدهد. البته باید بگویم که به زنجیره دفاعی سه نفره علاقه و به آن عادت دارم.
 
وردربرمن در مقطعی ۱۱ بازی بدون شکست داشت که ۹ تا از آنها با پیروزی تمام شد. درباره آن مقطع توضیح بدهید.
 
در آن مقطع تعداد زیادی از بازیکنان مهم ما مصدوم بودند و مجبور شده بودیم آنها را جایگزین کنیم. در آن دوره تیم انسجام بالایی نشان داد و روحیه جنگندگی تیم فوق‌العاده بود. همه بازیکنان برای یکدیگر در زمین می‌جنگیدند و بدون این همبستگی رسیدن به این ۹ پیروزی ممکن نبود. نکته خوشحال‌کننده دیگر این بود که تمریناتی که انجام داده بودیم در زمین خودش را نشان داد و تیم به این تمرینات واکنش خوبی نشان داد.
 
اهداف وردربرمن برای فصل آینده چیست؟ می‌دانیم که بودجه باشگاه با امثال بایرن مونیخ و دورتموند قابل مقایسه نیست. می‌توانید به گرفتن سهمیه لیگ قهرمانان یا لیگ اروپا فکر کنید؟
می‌خواهیم از آسمان ستاره بچینیم (می‌خندد)! فعلا در حال بستن تیم فصل آینده هستیم و بعد از آن می‌توانیم درباره اهداف‌مان صحبت کنیم. در فصل گذشته تیم‌هایی مثل لورکوزن، شالکه، ولفسبورگ و گلادباخ که بودجه‌ای به مراتب بالاتر از ما دارند، کمتر از انتظار ظاهر شدند. آنها این فصل هم هزینه می‌کنند تا بتوانند نتایج بهتری بگیرند. اشتوتگارت و هانوفر هم هرچند تازه صعود کرده‌اند، ولی با توجه به سابقه‌شان باید آنها را تیم‌های بوندس‌لیگایی بدانیم، نه تیم‌های تازه‌وارد. در این فصل انتظار رقابت بسیار فشرده‌ای وجود دارد. البته ما برنامه‌های بلندپروازانه‌ای هم داریم، ولی اغراق است اگر بگوییم که می‌خواهیم ستاره‌ها را بچینیم (اشاره به رده‌های بالای جدول). ما سعی می‌کنیم خیلی خاکی و سر به زیر باشیم.
فکر می‌کنید روزی بتوانید به جایگاه توماس شاف (موفق‌ترین مربی تاریخ برمن) برسید؟
اصلا فکرش را نکنید. موقعیت او در تاریخ باشگاه به قدری بزرگ است که حتی نمی‌خواهم در این باره فکر کنم.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 پست پلاس عبدالمالک ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 پوکی استخوان