بازتاب گسترده انتخابات ایران در رسانه های معتبر جهانی؛
بسیاری از رسانه های معتبر خارجی، گزارش ها و خبرهای لحظه به لحظه ای را از حواشی حضور مردم در انتخابات امروز در ایران انعکاس دادند. همچنین، بیشتر رسانه‌های بین‌المللی به تأثیر انتخابات بر روابط ایران با جامعه جهانی پرداخته و انتخابات کنونی را «سرنوشت‌ساز» خوانده‌اند.
کد خبر: ۶۹۵۶۴۲
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۶ 19 May 2017
انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، که از صبح امروز با حضور باشکوه مردم در پای صندوق های رأی آغاز شد و اکنون به ساعت پایانی خود رسیده، بازتاب بسیار گسترده ای را در رسانه های مختلف خارجی داشته است.
 
به گزارش «تابناک»، بسیاری از رسانه های معتبر خارجی، گزارش ها و خبرهای لحظه به لحظه ای را از حواشی حضور مردم در انتخابات امروز در ایران انعکاس دادند. همچنین، بیشتر رسانه‌های بین‌المللی به تأثیر انتخابات بر روابط ایران با جامعه جهانی پرداخته و انتخابات کنونی را «سرنوشت‌ساز» خوانده‌اند..
 
 
 
دویچه وله

بخش آلمانی دویچه وله نیز رقابت بین روحانی و رئیسی را انتخابی میان گشایش سیاست در قبال جامعه بین‌المللی یا فرو رفتن در انزوای سیاسی برای کشور ایران دانسته است. بنا به تفسیر دویچه وله، انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ انتخابی مهم برای جهت‌گیری آتی ایران است. در این گزارش آمده است، حضور نظامی ایران در سوریه و حمایت از بشار اسد با تغییر رئیس جمهور دستخوش دگرگونی نخواهد شد.

 
 خبرگزاری رویترز

خبرگزاری رویترز گزارش داد، ایرانی‌ها رأی دادن در انتخاباتی را که رقابتی تنگاتنگ میان «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری فعلی و «ابراهیم رئیسی» است، آغاز کردند. این انتخابات می‌تواند سرعت اصلاحات اجتماعی و اقتصادی و همچنین تعامل دوباره ایران با جهان را تعیین کند.

 جمهوریت ترکیه

روزنامه «جمهوریت» چاپ استانبول نیز انتخابات ۱۳۹۶ را «مهم‌ترین انتخابات از زمان انقلاب ۵۷ تا کنون» در ایران دانسته است. این روزنامه با اشاره به انتخابات پارلمانی دو سال پیش ـ که تحت نظارت دولت روحانی برگزار شد ـ تأکید کرد، انتخابات امسال نیز احتمالاً با مشارکت بالایی روبه رو خواهد شد. «جمهوریت» روحانی را تنها کاندیدای معتدلی دانسته که می‌تواند روابط ایران با جامعه بین‌المللی را بهبود بخشد.

 گاردین
 
به نوشته روزنامه گاردین، مردم ایران روز جمعه در حالی پای صندوق‌های رأی رفته‌اند که گفته می‌شود، نتایج آن می‌تواند مسیر این کشور برای یک نسل را مشخص کند. پیروز این رقابت‌ها نه تنها بر آینده تأثیرگذار است، بلکه مسیر آینده کشور را تعیین خواهد کرد. رقبای اصلی در این انتخابات، حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران و ابراهیم رئیسی هستند.
 
 
 
کومرسانت روسیه

روزنامه روسی «کومرسانت» با اشاره به نظر مخالفان روحانی می‌نویسد: بسیاری در ایران «وضعیت نامساعد معیشتی، بیکاری، تورم و عدم مقاومت در مقابل فشارهای خارجی» را معلول سیاست‌های دولت کنونی می‌دانند. این روزنامه می‌نویسد: «این برای نخستین بار نیست که نتیجه انتخابات در ایران می‌تواند همه را شگفت‌زده کند. پیروزی در این انتخابات وابسته به تصمیم رأی‌‌دهندگان مردد است.»

المیادین و المنار

این دو شبکه خبری با انتشار گزارش‌هایی درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران، میزان مشارکت مردم را گسترده توصیف کردند. خبرگزاری المیادین گزارش داد، میزان حضور مردم در این دوره از انتخابات در شهر مشهد سه برابر انتخابات دوره قبلی است.

 
نویه تسوریشر تسایتونگ سوئیس

«نویه تسوریشر تسایتونگ» چاپ سوئیس نیز در تحلیلی از انتخابات ایران یادآور می‌شود، وضعیت ایران شبیه اتحاد جماهیر شوروی در زمان گورباچف نیست و نباید انتظار «پرسترویکا» (بازسازی و نوسازی) در این کشور را داشت. بنا به ادعای مفسر این روزنامه، سرعت «پیشرفت» در ایران بسیار کند است و نامزدهای مخالف دولت از وضعیت بد اقتصادی برای حمله به روحانی بیشترین بهره را برده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس

در این گزارش هم از انتخابات ریاست‌جمهوری پس از توافق هسته ای یاد شده و رأی‌گیری به چالشی سنگین برای روحانی  با رئیسی تعبیر شده است.

 

آسوشیتدپرس نوشت: انتخابات به عنوان همه پرسی برای سیاست‌های روحانی 68 ساله است که طی 4 سال گذشته سکان ریاست جمهوری ایران را در دست داشته است.

خبرگزاری آلمان

در گزارش این خبرگزاری آمده است، بیش از 56 میلیون ایرانی برای شرکت در انتخابات فراخوانده شده‌اند تا اینکه یا روحانی را برای بار دوم به عنوان رئیس جمهور انتخاب و یا اینکه تغییری سیاسی در کشور ایجاد کنند.