بازدید 2828
رئیس هیأت مدیره اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی لاستیک و روغن کشور با اعلام این که قاچاق کالا و مشکلات عدیده مالیاتی کمر تولید ملی را شکسته است، گفت: تعدیل نیروی کار و بیکاری شاغلان، مشکلات جدی برای فعالان این صنعت ایجاد کرد.
کد خبر: ۶۸۷۷۱۱
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۰ 23 April 2017
رئیس هیأت مدیره اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی لاستیک و روغن کشور با اعلام این که قاچاق کالا و مشکلات عدیده مالیاتی کمر تولید ملی را شکسته است، گفت: تعدیل نیروی کار و بیکاری شاغلان، مشکلات جدی برای فعالان این صنعت ایجاد کرد.

محمدرضا آل‌سارا، رئیس هیأت مدیره اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی لاسیتک و روغن کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: قاچاق لاستیک نیازمند برخورد قاطعانه دولت است اما با وجود انتظار فراوان و پیگیری‌های جدی صورت گرفته تا در سال گذشته برای ساماندهی واردات، مدیریت قاچاق تایر به کشور روند کاهشی داشته باشد اما شواهد حاکی از افزایش و سهولت انجام قاچاق تایر در استان‌های مرزی و نفوذ آن به سمت استان‌های داخلی است.

وی افزود: به نظر می‌رسد، در کنار این پدیده، قاچاق گمرکی نیز هر روز رو به گسترش است و اظهارات پراکنده در ابعاد گسترده‌ای در گمرکات در حال انجام است؛ متأسفانه با وجود این مشکلات همچنان عده‌ای از دست‌اندرکاران در تلاشند، واردات تایر را به دلیل حمایت از تولیدات داخلی محدود کنند و جالب اینکه این روش را به سود تولیدکنندگان داخلی می‌دانند.

آل سارا گفت: غافل از اینکه اولاً اراده جدی در سطوح مختلف حاکمیتی برای مبارزه با قاچاق موجود صورت نمی‌پذیرد و وزارت صنعت و معدن و تجارت نیز به عنوان متولی ساماندهی واردات می‌تواند، نقش مؤثر‌تری در این زمینه اجرا کند.

وی با اینکه ثبت نمایندگی برندهای خارجی و شناسایی کامل واردکنندگان تایر در حال حاضر ورود تایر قاچاق هم تجارت رسمی و قانونی را در شرایط نگران‌کننده‌ای قرار داده است، گفت: تولیدات داخلی هم در شرایط بحرانی قرار داده است. 

رئیس هیأت مدیره اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی لاسیتک روغن کشور با بیان اینکه، در کنار مشکلات عدیده، تولیدکنندگان و واردکنندگان قانونمند با قیمت‌های تایرهای وارداتی قاچاق به کشور به ادامه فعالیت می‌پردازند و این حقیقت تلخ منجر به واگذاری عرصه تولید و تجارت به قاچاقچیان شده است و در نهایت هم تعطیلی شرکت‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی و افزایش بیکاری خواهد انجامید. بنابر این اعمال سیاست‌های محدودگرایانه واردات تأثیری به جز فعالیت گسترده‌تر قاچاقچیان حاصلی دیگر در پی نخواهد داشت، زیرا نیاز موجود در کشور انگیزه واردات غیررسمی را افزایش خواهد داد.

وی ادامه داد: به نظر این اتحادیه هیچ صنعت‌گر توانگری به ممنوعیت وارد و تنگ کردن عرصه رقابت و انحصارگرایی در حوزه تولید تمایل ندارد و چون به کالای باکیفیت و رقابت‌پذیری خود ایمان دارد اما وقتی قاعده تجارت توسط قاچاق بر هم می‌خورد تولیدات از عرصه رقابت حذف شده و به سمت فشار وارد کردن برای محدودیت واردات سوق یابند که این مهم قطعاً اقتصاد صنفی و صنعت تایر را با چالش‌های جدی‌تری مواجه خواهد ساخت.

آل سارا تأکید کرد: ضمن اینکه اشتغال پایدار زمانی فراهم می‌شود که چرخ صنعت و تجارت قانونمند در راستای هم بچرخد و در صورتی که برای حمایت از صنعت داخلی نگاه کلان‌نگر وجود نداشته باشد و به اتخاذ راهکارهای مسکن‌گونه و مقطعی اکتفا شود بعد از زمان کوتاه مجدداً صنایع گرفتار بحران می‌شود هم اکنون برای واردکنندگان قانونمند تایر هزینه‌ واردات معادل 45 درصد تعرفه گمرکی و ضریب مالیاتی وجود دارد که این رقم برای افرادی که به صورت قاچاق تایر وارد کشور می‌کنند کمتر از 20درصد است و مشکلات مالیاتی بعدی هم نخواهند داشت.

این فعال بازار با تأکید بر اینکه در این شرایط تجارت رسمی و تولیدات داخلی توان رقابت با قاچاق را ندارند و مرتب هم در معرض انواع قوانین و مقررات مالیاتی و بیمه‌ای قرار دارند، تصریح کرد:  این روش منجر به ناکارآمد شدن و تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی خواهد شد هم اکنون اکثر واحدهای صنفی دارنده پروانه کسب در زمان عرضه کالا و خدماتشان امکان درآمد حاصله آنها مقادیر با درآمد تعریف شده قانونی آنها است.

وی گفت: بعضاً شرکت‌ها تحت تأثیر این کاهش از عهده پرداخت مالیات و تکالیف بیمه‌ای و حقوقی که نسبت به کارکنانشان دارند، ناتوان شده و ناچاراً به تعدیل نیرو و کاهش هزینه‌های خود هستند و این مهم به بحران بیکاری کشور دامن می‌زند.

آل سارا در پایان خاطرنشان کرد: لذا با  توجه به موارد عنوان شده عزم جدی دولت برای مبارزه با قاچاق کالا بیش از گذشته ضروری است و در این خصوص تشکل‌های تعاونی و صنفی می‌توانند به عنوان یک نیرو مؤثر با مسئولین مبارزه با قاچاق همکاری لازم را داشته باشند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار انتخابات آزادراه تهران شمال اف ای تی اف انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب