بازدید 13515
او در میانه پاتک سنگین عراقی‌ها، آن لحظه که خمپاره‌ها ملودی مرگ را سر می‌دادند و وجب به وجب میدان نبرد را شخم می‌زدند، صحنه جنگ را آنچنان مدیریت می‌کرد که فتح بزرگ با کمترین هزینه نصیب ایران شود و چنان نگران رزمندگان بود که انگار خشاب سلاح را خود پر کرده، به دست فرزندش داده و او را به جبهه فرستاده است.
کد خبر: ۶۸۴۶۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱ 15 April 2017
با عروج نابهنگام سردار علی اکبر دانشیار پرده از دستاوردهای ارزشمند این عارف کم‌سخن برداشته و مشخص شد در دوران حیات پربرکت این مجاهد فی سبیل الله چه کارنامه پرافتخاری برای این قهرمان دوران دفاع مقدس رقم خورده و این مرد با چه حساسیتی از رسانه‌ای شدن این دستاوردهای چشمگیر تا لحظه وداعش با عالم خاکی داشته است؛ حساسیتی که باعث شد تا پایان عمر شریف این مرد جان برکف، در وجودش برای عموم مردم ایران شناخته نشود.
 
به گزارش «تابناک»؛ نه درجه‌ای داشت و نه همراهانی اما آن هنگام به صحنه می‌آمد، هر رزمنده‌ای درمی‌یافت که این قامت و رفتار یک فرمانده است؛ فرمانده‌ای که در ستاد و سنگرهای دوجداره از پشت بی‌سیم فرمان حمله نمی‌داد، بلکه خود در صحنه نبرد حاضر بود و نیروهایش از شجاعتش در سخت ترین لحظات مبارزه با دشمنی که ابرقدرت های جهان را نمایندگی می‌کرد، آنچنان روحیه می‌گرفتند که برای خط شکنی سر از پا نمی‌شناختند.
 
او در میانه پاتک سنگین عراقی‌ها، آن لحظه که خمپاره‌ها ملودی مرگ را سر می‌دادند و وجب به وجب میدان نبرد را شخم می‌زدند، صحنه جنگ را آنچنان مدیریت می‌کرد که فتح بزرگ با کمترین هزینه نصیب ایران شود و چنان نگران رزمندگان بود که انگار خشاب سلاح را خود پرکرده، به دست فرزندش داده و او را به جبهه فرستاده است. ابرمردی که حرارت آتش سلاح‌های عراق نتوانست به شهادتش برساند را نمی شناختیم تا اینکه بالاخره در حرم حضرت علی (ع) به یاران شهیدش پیوست.
 
سردار دانشیار، مجاهد گمنامی برای انقلاب اسلامی ایران جنگید 
عروج سردار علی اکبر دانشیار در حرم مولا و سرورش، همچون پتکی بر قلب تاریخ انقلاب و دفاع مقدس بود و هر مبارز قدیمی را به دوران مبارزه با محمدرضا پهلوی می برد. علی‌اکبر که برآمده از خانواده‌ای اصیل، متدین و شهیدپرور بود و به دلیل تجربه اش، درد محرومین را به خوبی درک می کرد، در اوج دوران ستم‌شاهی دانشگاه را رها و به جمع یاران شهید صدوقی پیوست و مبارزه علیه شاه را آغاز کرد. در همان دوران که مقام معظم رهبری در ایرانشهر در تبعید بودند، او به همراه هیأتی از سوی شهید صدوقی به دیدار رهبر انقلاب رفتند.
 
با اوج گیری مبارزات ضدستم‌شاهی، علی اکبر یکی از هدف‌های جدی ساواک بود و ساواک مکرر در پی او بود. مبارزه دانشیار با رژیم شاه تا پیروزی انقلاب استمرار یافت. با پیروزی انقلاب و جدی شدن یک نیروی مردمی و انقلابی برای حفاظت از انقلاب اسلامی، دانشیار در معیت شهید محمد منتظرقائم در هیأت مؤسس سپاه پاسداران، بنیان یکی از قوی ترین سازمان‌های استانی سپاه را گذاشت که در طول حوادث پس از انقلاب و دوران دفاع مقدس نقش موثری در دفاع از این مرز و بوم داشت.
 
زنده یاد دانشیار در جریان حوادث پس از انقلاب، چشم و بازوی استوار ایران بود و علاوه بر حضور موثر در جریان حمله آمریکا به طبس در کنار شهید منتظر قائم، با اوج گیری تحرکات ضدانقلاب در استان های غربی، برای مبارزه با ضدانقلاب به کردستان عزیمت کرد. خاطرات مردم محلی و رزمندگان از فرار ضدانقلاب از نواحی تحت اشغال‌شان با شنیدن عزیمت دانشیار و یارانش به آن نواحی یادآور اقتدار مردی است که در عین مهربانی و جاذبه فوق العاده، برای دشمن رعب آور بود.
 
با آغاز جنگ تحمیلی، به ایلام رفت و به عنوان مسئول بسیج عشایر در آن منطقه فعالیت موثری داشت و در همان دوران برادرش که از جان برایش عزیزتر بود، فدای ایران کرد و در قامت برادر یک شهید، خود را آماده فدا شدن برای ایران اسلامی کرد. عملکرد درخشانش در سازماندهی مردم ایلام برای حضور در مناطق عملیاتی باعث شد تا به عنوان مسئول سپاه ایلام منصوب شود و در این مسئولیت نیز نقش مؤثری در مدیریت توان انقلابی ایران برای حضور در صحنه یکی از بزرگ ترین نبردهای تاریخ داشت.
 
سردار دانشیار، مجاهد گمنامی برای انقلاب اسلامی ایران جنگید 
سردار دانشیار در ادامه به صحنه عملیاتی فراخوانده شد و مسئولیت حساس فرماندهی قرارگاه امیرالمومنین (ع) را برعهده گرفت و در عملیات والفجر 3 حضور تأثیرگذاری داشت. او به عنوان اولین فرمانده تیپ 114 امیرالمونین (ع) در عملیات والفجر 5 حضور یافت. سپس به عنوان جانشین طرح و عملیات قرارگاه نجف (کرمانشاه)، فرماندهی قرارگاه نجف 3 (شهید مطهری)، جانشینی سپاه قدر و جانشینی قرارگاه نجف 2 (غرب اسلام آباد) حضور مداومی در سراسر خطوط جنگی ایران در دوران دفاع مقدس داشت.
 
این دلاورمرد در ادامه مسئولیت عملیات قرارگاه نجف را بر عهده گرفت و نقش مؤثری در عملیات مرصاد داشت. پس از برقراری آتش بس میان ایران و عراق، سردار دانشیار نماینده سپاه پاسداران در امر استقرار نیروهای UN در مرز را بر عهده داشت. او سپس به تهران عزیمت و در جایگاه جانشین دفتر فرماندهی کل سپاه پاسداران قبول مسئولیت کرد.
 
سردار دانشیار در ادامه سلسله فعالیت هایش به عنوان فرمانده قرارگاه مسکن ستاد مشترک سپاه فعال بود و سپس به عنوان مسئول پشتیبانی سازمان صنایع دفاع و مسئول جهاد خانه سازی سپاه منشاء آثار خیر و ماندگاری داشت. او سرانجام در سال‌های اخیر حضور فعالی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی داشت و تا پایان عمر به عنوان یکی از سربازان گمنام حافظ امنیت ایران، خدمت صادقانه و به دور از هیاهوی خبری داشت.سردار دانشیار، مجاهد گمنامی برای انقلاب اسلامی ایران جنگید
 
سردار دانشیار در انجام وظیفه، سر از پای نمی شناخت و به عنوان انسانی صادق، متعبد و اهل تهجد و شب زنده داری، به معنای واقعی یک عارف بود. این مرد انقلابی که شجاعتش در میان همرزمانش مثال زدنی بود، با پشتکار و اخلاص در عین تواضع و شهرت گریزی، نشان داد که می توان بدون هیاهو آثار مثبتِ عمیقی داشت. او که درد محرومین را به خوبی درک می کرد، برای حل مشکلات مراجعینش با همه توان می کوشید و خاطرات خوبی از خود بر جای گذاشت.
 
این مجاهد فی سبیل الله هرگز به مادیات و ظواهر دنیوی دل نبست و به عنوان پاسداری ممتاز، سرداری شجاع و نمونه و در یک کلام در جایگاه عبد صالح خدا، همواره دیگران را به خود مقدم می‌دانست. سردار دانشیار به حضرات معصومین (ع) تعلق خاطر فراوانی داشت و از هر فرصتی ولو کوتاه بهره می گرفت و به زیارت ائمه هدی (ع) مشرف می‌شد.
 
سردار دانشیار در انجام مأموریت های محوله سختکوش بود و ساعت‌های کاری برای این مرد مجاهد معنایی نداشت. به دوستان و سرداران شهیدش دلبستگی زایدالوصفی داشت و در سرکشی به خانواده شهدا و ایثارگران همواره پیشقدم بود و اکنون به جمع یاران شهیدش پیوست.
 
پس از بدرود حیات این فرمانده دلیر، سردار محسن رضایی در پیام تسلیتی، فقدان او را ضایعه بزرگی خواند و تأکید کرد: «همه کسانی که از نزدیک، دانشیار را می‌شناسند، گواهند که او فرمانده‌ای شجاع، خدمتگزاری صدیق و سرداری صمیمی، فداکار و متواضع بود که در عرصه های گوناگون خدمت، از زمانی که در کوران دفاع مقدس، لشکر امیرالمومنین(ع) را از جوانان غیور خطه ایلام پایه گذاری کرد تا مسئولیت های مختلف در دوران جنگ و پس از آن و تا واپسین روز عمر با برکتش که در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، صادقانه خدمت می کرد، از هیچ تلاش فداکارانه ای دریغ نورزید.»
 
دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در پیامی تأکید کرد: «سردار علی‌اکبر دانشیار یکی از فرماندهان سرافراز و بی ادعای دفاع مقدس بود که در سال‌های خون و خطر بارها تا مرز شهادت پیش رفت و در راه دفاع از میهن اسلامی و ارزش‌های والای انقلاب به مقام جانبازی نایل گردید. وی که به پاکی و شجاعت در میان فرماندهان جنگ شهره بود در سال‌های پس از جنگ نیز مسئولیت‌های گران‌سنگی در عرصه سازندگی را بر عهده گرفت و هیچ گاه از مجاهدت در مسیر اعتلای کشور شانه خالی نکرد.»
 
 
پیکر مطهر سردار جانباز علی اکبر دانشیار جانشین رئیس دفتر دبیر شورای عالی امنیت ملی روز جمعه طی مراسم باشکوهی با حضور خانواده، مسئولین دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، همسنگران و اقشار مختلف مردم در کشور عراق تشییع و پس از اقامه نماز از سوی آیت الله حسینی نماینده ولی فقیه در عراق در قبرستان وادی السلام نجف اشرف به خاک سپرده شد.
 
در جریان این مراسم حجت الاسلام علم الهدی، نماینده بعثه مقام معظم رهبری در نجف طی سخنانی با تجلیل از شخصیت سردار دانشیار از وی به عنوان سرداری شجاع و خدمتگزاری صادق نام برد و اظهار داشت: «چه توفیقی از این بالاتر که این کهنه سرباز ولایتمدار در روز میلاد امیرالمومنین به زیارت آن حضرت نائل و در همان روز به پاس مجاهدت های خالصانه اش به سوی معبود پرکشید و به برادر شهید و همرزمان شهیدش پیوست.»
 
مراسم بزرگداشت سردار علی اکبر دانشیار در تهران نیز بعد ازظهر روز دوشنبه 28 فروردین ماه  از ساعت 17 تا 18:30 در مسجد حضرت ولی عصر (عج) واقع در خيابان شهید خالد اسلامبولی با همسنگران، یاران و دوستدارانش برگزار خواهد شد و همه آنها که با این مرد دلبسته بودند، با او وداع می‌کنند و یاد و خاطرش را در دل حفظ خواهند نمود.
اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
قیام مردم تبریز دادگاه روح الله زم انتخابات افغانستان سپندارمذگان آزادراه تهران شمال رامین پرچمی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب