بازدید 2024
کد خبر: ۶۸۳۱۱۲
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹ 08 April 2017
 به عنوان يك اصولگرا مايلم اصولگرايان در انتخابات پيروز شوند ولي مي دانم مسير دشواري در برابر اصولگرايان قرار دارد.
 دکتر اميرمحبيان مديرعامل خبرگزاري آريا در گفت و گو با روزنامه همبستگي به تحليل آرايش سياسي جريان اصولگرا پرداخت. متن کامل اين مصاحبه در ادامه مي آيد:

اميرمحبيان تحليلگر اصولگرا معتقد است ابراهيم رييسي چاره جز پذيرش ساز و کار جمنا ندارد زيرا او فاقد تشکيلات است و مجبور است از سازمان جمنا استفاده کند، از آن سو رييسي نمي خواهد در صورت پيروزي کابينه اش را در اختيار جمنا بگذارد و اين ها ترديدهاي رييسي را افزايش مي دهد.
 وضعيت اصولگرايان را در آستانه انتخابات چگونه ارزيابي مي کنيد؟ آيا اصولگرايان مي توانند براي رقابت با دکتر روحاني به اتحاد و همبستگي برسند؟
ابتدا بايد يك نكته را در نظر داشته باشيم و آن اينست كه اصولگرايي تعريفي گسترده داشته و طيف هاي بعضا مخالف همديگر نيز خود را اصولگرا مي دانند. 
بنابراين قبل از تعريف وحدت اصولگرايان بايد بپذيريم كه باتعريف رقيق فعلي عملاامكان وحدت نيست اما نوعي از همگرايي بخشي ممكن است. 
بحران مركزيت و مديريت در اصولگرايي طبعا در انتخابات هم خود را نشان داده و عملا امكان پيروزي قاطع را از آنها گرفته است. 
درقبال روحاني هم همين مشكلات وجود دارد هر چند موفقيت در ساماندهي جمنا قابل تامل و شايد آخرين تلاش اصولگرايي براي ورود همگرايانه به انتخابات است.

 با توجه به بيانيه اخير جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي درباره نامزدهاي انتخاباتي مورد حمايت اصولگرايان، به نظر مي رسد افراد با تجربه و باسابقه جريان اصولگرايي جاي خود را به افرادي همچون زاکاني و بذرپاش دادند که تجربه و اقبال کافي براي راي آوردن در انتخابات رياست جمهوري ندارند. چرا احزاب باسابقه جريان اصولگرايي مانند موتلفه جايگاهي در جمنا ندارند و شخصيت هاي مهمي مانند سعيد جليلي جمنا را به قبيله گرايي متهم مي کنند؟
عقب نشيني مستمر جريانات حزبي اصولگرا در قبال جريانات مهاجم نوپديد با هدف رسيدن به وحدت كه من از آن بارها با عنوان باج دهي به تندروها ياد كردم؛ نتيجه اي جز اين وضعيت ندارد. 
جريانات اصيل اصولگرا تا اعتماد به نفس خود را بازيابي نكنند؛ جايگاهشان احيا نمي شود. 
جمنا هم آخرين تلاش براي حركت سامانمند است و اگر شكست بخورد شاهد تغييرات زيادي در جريان اصولگرايي خواهيم بود.

 برخي از اصولگرايان از جمله احمد بخشايش بر اين عقيده هستند که حجت الاسلام رئيسي به جمنا اطمينان خاطر ندارد و به همين خاطر است که تا کنون درباره حضور در جمنا اعلام موضع نکرده است؟ فکر مي کنيد آقاي رئيسي به عنوان نامزد جمنا در انتخابات حضور پيدا کند؟
آقاي رييسي تشكيلات سياسي مستقل از جمنا ندارد؛ ضمنا نمي تواند به جمنايي  كه در آن ده رقيب مدعي دارد اتكا محض كند زيرا در صورت پيروزي احتمالي اين خطر وجود دارد همين رقبا ي داخلي مدعي سهام در كابينه احتمالي باشند.

 شانس سيد ابراهيم رئيسي در رقابت با دکتر روحاني را چگونه ارزيابي مي کنيد؟ همچنين پيش بيني تان از پيروز انتخابات رياست جمهوري سال جاري چيست؟
به عنوان يك اصولگرا مايلم اصولگرايان در انتخابات پيروز شوند ولي مي دانم مسير دشواري در برابر اصولگرايان قرار دارد.

خبرگزاري ها خبري مبني بر اينکه آقاي رئيسي بدون اتکا به جمنا به صورت مستقيم  اعلام حضور مي کند؛ منتشر کرده اند. آيا رئيسي به راي جمنا در انتخابات احتياج دارد يا خير؟
قطعا رييسي تمام اعتبار خود را براي كانديداتوري از جمنا گرفته است؛ بيرون از جمنا، رييسي فرصتي نخواهد داشت.اعلام حضور مستقيم فقط مي تواند يك تاكتيك باشد نه چيزي ديگر!
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری مایکل وایت مجید طاهری مینیاپولیس اعتراض به کشته شدن جورج فلوید