بازدید 6511
کد خبر: ۶۸۲۱۴۲
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷ 05 April 2017
اعضای یک باند ساخت طلاهای تقلبی که با اجیرکردن افرادی در چندین استان کشور، فلزات بی ارزش را با روکش طلا و ارائه فاکتور، به طلافروشی ها می فروختند درحالی دستگیر شدند که هنوز برخی از سازندگان طلاهای تقلبی فراری هستند.
 
به گزارش روزنامه خراسان، ماجرای پرونده طلاهای تقلبی در مشهد هنگامی لو رفت که شهریور سال گذشته پیرزنی وارد یک طلافروشی شد تا یک سرویس طلا شامل گردنبند، انگشتر، گوشواره و ... را به فروش برساند.

طلافروش پس از بررسی های اولیه و تعیین قیمت طلاها، فاکتور خرید طلا را از پیرزن درخواست کرد، او نیز بلافاصله فاکتور خرید همه طلاها را با وزن دقیق آن به طلافروش ارائه داد.

در همین حال وقتی طلافروش مذکور به طور اتفاقی قطعه ای از طلاهای خریداری شده را قیچی کرد ناگهان چشمانش بر روی فلزات بی ارزش آمیخته با طلا خیره ماند. طلاهای مذکور که به شیوه ماهرانه ای ساخته شده بود فقط روکش طلا داشت و با فاکتور جعلی به فروش می رسید.

این گونه بود که طلافروش با ترفندی ماهرانه توانست با پلیس تماس بگیرد و بدین ترتیب رسیدگی به پرونده طلاهای تقلبی به دستور دادستان مشهد به قاضی شعبه 217 دادسرای عمومی و انقلاب سپرده شد.

گزارش خراسان حاکی است: قاضی «سید هادی سبحانی» که در همان بررسی های مقدماتی احتمال می داد طلاهای تقلبی توسط افراد حرفه ای ساخته و به طور گسترده در کشور توزیع شده است، با ارسال پرونده مذکور به پلیس آگاهی خراسان رضوی، از آنان خواست به طور کامل به ریشه یابی این ماجرا بپردازند و عاملان ساخت و توزیع طلاهای تقلبی را دستگیر کنند.

این گونه بود که به دستور سرهنگ کارآگاه حمید رزمخواه (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی ) گروه زبده ای از کارآگاهان اداره جعل و کلاهبرداری، مامور رسیدگی به این پرونده شدند و با راهنمایی های مقام قضایی تحقیقات خود را با بازجویی های فنی از پیرزن دستگیر شده، آغاز کردند اما پیرزن با زیرکی تلاش کرد تا سرنخی به پلیس ندهد. او در بازجویی ها مدعی بود که موتورسوار جوانی طلاها را با فاکتورهایش به او داده است، تا آن را در قبال گرفتن مبلغ اندکی به فروش برساند در حالی که نمی توانست هیچ مشخصاتی از موتورسوار جوان ارائه کند.

کارآگاهان که با تجزیه و تحلیل های کارشناسی یقین داشتند پیرزن از تقلبی بودن طلاها آگاه بوده است با صدور دستورات ویژه ای از سوی قاضی «سبحانی» بررسی های میدانی و غیرمحسوس خود را در اطراف محل زندگی پیرزن ادامه دادند تا این که سرنخی از این ماجرا به دختر مطلقه پیرزن مذکور رسید. کارآگاهان با انجام یکسری فعالیت های پلیسی به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می داد مدتی قبل دختر 33 ساله پیرزن به اتهام فروش طلاهای تقلبی در مشهد دستگیر شده و در حال حاضر با ضمانت قضایی آزاد است. با بررسی پرونده قضایی وی و احضار «ضامن» به دادسرا مشخص شد که او یک «ضامن اجاره ای» بوده و از محل دقیق سکونت متهم اطلاعی ندارد.

گزارش خراسان حاکی است: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، روند عملیاتی این پرونده با دستورات قضایی و نظارت مستقیم رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی شکل گسترده تری به خود گرفت و کارآگاهان از طریق ردیابی های اطلاعاتی و با دستگیری همسر صیغه ای مریم (دختر پیرزن) و همچنین برادر وی که در فروش طلاها نقش داشتند، موفق شدند مخفی گاه مریم در بولوار توس مشهد را شناسایی کنند. این زن جوان وقتی در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد اعتراف کرد به خاطر داشتن پرونده قضایی، مقداری از طلاهای تقلبی را به مادرش داده است تا آن ها را به فروش برساند.

این زن در ادامه اعترافاتش گفت: برای فروش هر سرویس طلا مبلغ 150 هزار تومان دریافت می کردم اما عاملان ساخت طلاها را نمی شناسم! فقط می دانم که آن ها 2 برادر ساکن تهران هستند که هر بار مقداری طلای تقلبی را برایم ارسال می کنند.وی درباره چگونگی آشنایی خود با یکی از عوامل توزیع طلاهای تقلبی نیز گفت: پسرخاله ام در زندان مشهد با مرد 35 ساله ای آشنا شده بود که قبلا در کار ساخت طلا بود. او پس از آزادی از زندان آن مرد را به من معرفی کرد و این گونه وارد باند فروش طلاهای تقلبی شدم به طوری که در چندین استان کشور به ویژه در خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان و تهران نیز طلا فروخته ایم.

بنابراین گزارش، پس از اعترافات مریم مشخص شد که عاملان تهیه و توزیع طلاهای تقلبی در سطح گسترده ای فعالیت دارند بنابراین قاضی سبحانی با صدور دستورات دیگری از کارآگاهان خواست کشف محل ساخت طلاها را در دستور کار خود قرار داده و ماجرای فروش طلاهای تقلبی را به طلافروشان اطلاع دهند. با پی گیری دستورات قضایی، هنوز تحقیقات پلیس در این باره ادامه داشت که یکی دیگر از طلافروشان خیابان خسروی مشهد با کارآگاهان پلیس آگاهی تماس گرفت و پرده از ماجرای دیگری برداشت.

او به سروان کشتگر (افسر پرونده طلاهای تقلبی) گفت: جوان 35 ساله ای مقداری از فلزات بی ارزش با روکش طلا را برای فروش به مغازه او آورده است و قصد فروش تعدادی النگو را دارد. این گونه بود که با همکاری طلافروش مذکور این جوان نیز به همراه 12 حلقه النگوی تقلبی دستگیر و به پلیس آگاهی هدایت شد. بررسی ها نشان می داد او قبل از دستگیری باز هم مقداری از النگوها را به 3 طلافروش دیگر فروخته اما چهارمین طلافروش با شکستن النگوها متوجه تقلبی بودن آن ها شده است. این درحالی بود که سوابق این متهم نشان می داد او چند بار دیگر نیز در مشهد دستگیر شده و پرونده طلاهای تقلبی در شعبه های دیگر دادسرا نیز مطرح است.

به همین دلیل و به دستور دادستان مرکز خراسان رضوی، پرونده های مذکور برای رسیدگی به شعبه 217 دادسرای عمومی و انقلاب ارجاع و این گونه تحقیقات قضایی به استان های دیگر کشور نیز کشیده شد. متهم 35 ساله در بازجویی ها مدعی شد طلاهای تقلبی را از برادرش گرفته است تا در شهرهای دیگر به فروش برساند. این متهم همچنین ادعا کرد به همراه برادرش قبلا در ساخت طلا فعالیت داشتند اما بعد از مدتی به ساخت طلاهای تقلبی با فاکتورهای جعلی روی آورده اند. گزارش خراسان حاکی است تحقیقات بیشتر در این پرونده حساس با صدور دستورات ویژه ای از سوی مقام قضایی و با نظارت مستقیم رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی همچنان ادامه دارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری امام خمینی آتش سوزی جنگل های زاگرس قیام 15 خرداد طرح شفافیت آراء