بازدید 4346
سال پیش اوپک و سایر تولیدکنندگان عمده نفت تصمیم گرفتند تا تولید نفت خود را کاهش دهند اما بعضی از اعضاء از این تصمیم استثنا شدند. این تصمیم برای استثنای کشورهایی مانند نیجریه و لیبی در همان زمان به عنوان خطری برای تلاش این گروه صادر کننده برای کاهش اشباع جهانی نفت به نظر می رسید.
کد خبر: ۶۷۷۲۵۶
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۸ 14 March 2017
سال پیش اوپک و سایر تولیدکنندگان عمده نفت تصمیم گرفتند تا تولید نفت خود را کاهش دهند اما بعضی از اعضاء از این تصمیم استثنا شدند. این تصمیم برای استثنای کشورهایی مانند نیجریه و لیبی در همان زمان به عنوان خطری برای تلاش این گروه صادر کننده برای کاهش اشباع جهانی نفت به نظر می رسید.

به گزارش تابناک اقتصادی و به نقل از رویترز، قیمت نفت از زمان توافق اوپک برای کاهش تولید هنوز بهبود پیدا نکرده است اما نیجریه و لیبی در این باره تقصیری ندارند. تولید هر دو کشور آفریقایی از زمان دسامبر کاهش یافته است و خشونت در هر دو کشور باعث شده است که تلاش های آنان برای افزایش تولید خوشبینانه و ساده انگارانه به نظر برسد.

نقش آفریقا در عدم موفقیت اوپک برای بهبود قیمت نفت

«حمزه خان» تحلیلگر آی ان جی می گوید "به نتیجه رسیدن اقدام اوپک برای کاهش تولید و بهبود قیمت ها وابسته به نیجریه و لیبی نیست. البته این مسئله قابل بحث است."

اعضاء اوپک و تولید کنندگان غیر اوپک توافق کردند تا تولید خود را 1.8 میلیون بشکه در روز در 6 ماه اول سال 2017 کاهش دهند. اوپک به طور وسیعی تولید خود را کاهش داده است درحالی که سایر تولیدکنندگان پایبندی کاملی نداشته اند.

به دنبال بهبود قیمت تا 58 دلار به ازای هر بشکه در ژانویه، حالا نفت برنت تحت فشار افزایش ذخائر نفتی ایالات متحده و افازیش نفت شیل این کشور تا 51 دلار سقوط کرده است.

تولید لیبی از زمان توافق اوپک به 615 هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است. تولید لیبی قبل از این در دسامبر 630 هزار بشکه و در سال 2011 1.6 میلیون بشکه در روز بوده است. کاهش تولید نفت لیبی همزمان با تلاش شبه نظامیان برای کنترل سایت های صادرات در شرق این کشور صورت گرفته است.

حملات شبه نظامیان در نیجریه به «نایجر دلتا» باعث فلج شدن تولید نفت خام این کشور شده است. این مسئله باعث شده است که از زمان فبریه تا امروز به جز چند هفته، خطوط لوله «ترانس فورکادو» تعطیل شود. تعمیر و نگه داری میدان نفتی شیل «بونگا» نیز بر تولید نفت نیجریه فشار آورده است.

انتظار می رود تولید نیجریه در مارس 1.43 میلیون بشکه در روز باشد. تولید نیجریه در دسامبر 1.54 میلیون بشکه بوده است درحالی که در فبریه به صورت کوتاه مدت به 1.65 میلیون بشکه رسید.

نیجریه قصد دارد تا به هدف تولید 2.2 میلیون بشکه برسد که بنا بر محاسبات رویترز آخرین بار در سال 2012 به این میزان رسیده است.

«مورگان استنلی» پیشبینی می کند که ممکن است تولید لیبی در نیمه دوم 2017 تا 900 هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند درحالی که تولید نیجریه در همین زمان به 1.6 میلیون بشکه خواهد رسید. اما بانک ایالات متحده آمریکا می گوید که وجود ناآرامی ها در هر دو کشور می تواند احتمال رسیدن آنها را به اهداف پیشبینی شده تضعیف کند. مورگان استنلی در یادداشت خود در 10 مارس گفت "ممکن است که اختلالات برنامه ریزی نشده بیشتر از این افزایش یابد"
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
طرح ترافیک 99 سها رضانژاد انفجار بیروت عید غدیر آمونیوم نیترات پوکر پرسپولیس
آخرین اخبار