بازدید 9999
گزارش ها حاکی از آن است که ائتلاف تحت رهبری آمریکا و همچنین ناتو در حال آموزش نیروهای پیشمرگه تحت حمایت بارزانی و ترکیه در شمال عراق هستند. نیروهایی که قرار است اهداف خاصی را در راستای منافع آمریکا، ترکیه و همچنین دولت اقلیم کردستان در عراق و سوریه دنبال کنند.
کد خبر: ۶۷۶۴۲۰
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۰ 12 March 2017
گزارش ها حاکی از آن است که ائتلاف تحت رهبری آمریکا و همچنین ناتو در حال آموزش نیروهای پیشمرگه تحت حمایت بارزانی و ترکیه در شمال عراق هستند. نیروهایی که قرار است اهداف خاصی را در راستای منافع آمریکا، ترکیه و همچنین دولت اقلیم کردستان در عراق و سوریه دنبال کنند.

به گزارش «تابناک»، در همین زمینه، «کاوه عزیزی»، نماینده شورای ملی کردستان در سخنانی تأکید کرد: واحدهای نظامی پیشمرگه که با شورای ملی کردستان در ارتباط هستند، توسط ناتو و ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در شمالی عراق آموزش می بینند.

وی در ادامه تصریح کرد: همه هزینه‌های عملیاتی نیروهای پیشمرگه توسط دولت اقلیم کردستان عراق پرداخت می شود.

شورای ملی کرد، یک سازمان سیاسی سوری است که در سال 2011 میلادی با حمایت دولت اقلیم کردستان عراق تشکیل شده است.

گروه پیشمرگه حدود شش هزار جنگجو دارد و برای مقابله با حزب اتحاد دموکراتیک، موسوم به پی وای دی(PYD) که بزرگترین حزب کرد در سوریه است، آموزش می بیند.

عزیزی افزود: نیروهای ناتو و ائتلاف به رهبری آمریکا در حال آموزش نیروهای پیشمرگه در شمال عراق هستند.

وی گفت: ما مکان دقیق آموزش این نیروها را نمی دانیم؛ اربیل، دحوک یا سلیمانیه، ولی اطلاعاتی داریم که تأسیسات آموزشی این نیروها در شمال عراق واقع شده است. ناتو در حال آموزش واحدهای پیشمرگه است تا علیه تروریست های داعش و تهدیدات تروریستی بجنگند.

این مقام کرد، اظهار داشت: نیروهای پیشمرگه نماینده کردهای سوریه در مذاکرات آستانه خواهند بود. حضور این واحدها به معنای حضور کردها در سوریه است. این مهم است که نیروهای پیشمرگه حملات تهاجمی را در شمال سوریه هر چه سریعتر انجام دهند.

وی تأکید کرد: شورای ملی کردستان هم اکنون در حال مذاکره با آمریکاست تا نیروهای پیشمرگه را برای مقابله با تروریست های داعش در شمال سوریه مستقر کند.

بر اساس اطلاعات منتشره، در بین واحدهای نظامی نیروهای پیشمرگه، یک گردان ویژه نیروهای عملیاتی زن شامل 150 تا 200 جنگجو حضور دارند.
پرسشی که در اینجا مطرح می شود اینکه ائتلاف تحت رهبری آمریکا، ناتو، دولت اقلیم کردستان و احتمالا ترکیه چه اهدافی از آموزش نیروهای پیشمرگه رژوا دنبال می کنند؟

 نیروهای پیشمرگه رژوا؟


پیشمرگه های رژوا از مجموعه ای از نیروهای کرد سوریه تشکیل شده اند که با پشتیبانی بارزانی در عراق آموزش داده شده اند. این نیروها، بین سال های 2012 و 2014 با اجبار نیروهای مدافع خلق وابسته به پ.ک.ک از سوریه خارج شدند. این گروه حدود 7 هزار جنگجو دارد که هم اکنون یک دسته از آنها، آماده استقرار در مرز عراق و سوریه هستند.

بیرون راندن پ.ک.ک از سنجار

نیروهای پیشمرگه رژوا همان نیروهایی بودند که چندی پیش ترکیه بر سر حضور آن ها  در پایگاه نظامی «بعشیقه» در نزدیکی موصل تنش‌های زیادی با دولت مرکزی عراق پیدا کرد. در این پایگاه بود که نیروهای ترک هزاران سرباز منطقه اقلیم کردستان را آموزش داده‌ بودند.
در هفته های گذشته نیز پس از دیدار اردوغان و بارزانی این نیروها فعال شدند که مهم ترین هدف عملیاتی آن ها در عراق، مقابله با پ.ک.ک در سنجار ارزیابی می شود.

مقامات ترکیه بر این باورند، کنترل پ.ک.ک بر سنجار، یک پل ارتباطی است که این گروه را به کردهای وابسته به خود از جمله واحدهای مدافع خلق(YPG) در سوریه وصل می کند. ترکیه بارها اعلام کرده که به هیچ وجه اجازه نخواهد داد، پ.ک.ک در سنجار بماند و اگر دولت عراق یا اقلیم کردستان کاری برای بیرون راندن این گروه از سنجار انجام ندهند، خود این کار را انجام خواهد داد.

لذا برای دولت عراق که هم اکنون به شدت در حال مبارزه با داعش و پیشبرد عملیات موصل است، فرصت و توان کافی جهت اقدام علیه پ.ک.ک نیست. به همین دلیل، مقامات ترکیه در سفر اخیر بارزانی به این کشور، این مسأله را با رئیس دولت اقلیم کردستان عراق مورد بحث و مذاکره قرار دادند که این مذاکرات نیز نتایجی به همراه داشته است. مهم ترین نتیجه ملموس این بوده که به تازگی نیروهای پیشمرگه رژوا، حملاتی علیه نیروهای پ.ک.ک و وابستگان آن در کردستان عراق آغاز کرده اند.

بنابراین، به نظر می رسد، یکی از مهم ترین اهداف آموزش نیروهای پیشمرگه توسط ناتو و ائتلاف به رهبری آمریکا اجابت خواست ترکیه برای بیرون راندن پ.ک.ک از سنجار باشد. لذا از آنجایی که نسبت به نقش و حضور ترکیه جهت آموزش این نیروها حساسیت زیادی در میان عراقی ها وجود دارد، به همین دلیل این کاری است (آموزش نیروهای پیشمرگه) که توسط ناتو در حال انجام است و شواهد نشان می دهد باید در آینده نزدیک، شاهد اجرای عملیات گسترده این نیروهای در سنجار علیه پ.ک.ک باشیم.

حضور عملیاتی در شمال سوریه


همان طور که کاوه عزیزی اشاره کرد، «شورای ملی کردستان هم اکنون در حال مذاکره با آمریکاست تا نیروهای پیشمرگه را برای مقابله با تروریست های داعش در شمال سوریه مستقر کند». چندی پیش نیز روزنامه «حریت» ترکیه اعلام کرده بود که قرار است نیروهای پیشمرگه تحت حمایت بارزانی در آینده نزدیک در بخش های مختلف سوریه مستقر شوند و به همراه نیروهای ترکیه عملیات مورد نظر ترکیه در منبج و احتمالا رقه را پیش ببرند.

بنابراین یکی از مهم ترین اهداف آموزش این نیروها مشارکت آن ها در عملیات های شمال عراق به رهبری آمریکا و به ویژه عملیات رقه است. در این زمینه مسلما نقش ترکیه اهمیت زیادی دارد. به نظر می رسد، آمریکایی ها قصد دارند در کنار نیروهای کرد تحت حمایت خود در شمال سوریه، یعنی واحدهای مدافع خلق، نیروهای پیشمرگه تحت حمایت ترکیه را نیز در عملیات آزادسازی رقه مشارکت دهند تا بخشی از خواسته های ترکیه در مورد عملیات رقه محقق شود.

از سوی دیگر، با توجه به اینکه نیروهای پیشمرگه تحت حمایت ترکیه و بارزانی در تقابل با نیروهای مدافع خلق(YPG) در سوریه هستند، به همین جهت، یکی دیگر از اهداف نیز ممکن است تضعیف نیروهای کرد شمال سوریه به وسیله این نیروها باشد.

در همین زمینه، یکی از مقامات ارشد نیروهای دموکراتیک کرد سوریه(PYD) در گفت وگو با «اسپوتنیک» اظهار داشت، ترکیه نقشه ها و طرح هایی را دنبال می کند که هدف اصلی آن اشغال سوریه و به ویژه مناطق تحت تصرف کردها در شمال این کشور است.

این مقام پی.وای.دی گفت: ترکیه سعی دارد با ایجاد منطقه امن در شمال سوریه ضمن تحت فشار قرار دادن کردها، مناطقی از شمال این کشور را اشغال کند.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مهرداد میناوند علی انصاریان علی اصغر عنابستانی احمد جهان بزرگی مهدی جهانگیری