بازدید 9845
۱
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون نمودار تغییرات شاخص بورس، کمترین بهای دلار در صد روز اخیر، سکه طرح قدیم باز هم گران شد، کاهش بهای اونس جهانی طلا و نقره، کشورهایی با بیشترین صادرات چای سبز به ایران، خرید ال پی جی بیشتر به شرط تخفیف، خرید نمایندگی اروپایی جنرال موتورز توسط پژوسیتروئن، فشار جایگاه‌داران برای توقف عرضه بنزین، گلایه وزیر اقتصاد از نمایندگان مجلس و نرخ خرید و فروش دوج در مناطق آزاد را در بر دارد.
کد خبر: ۶۷۴۵۲۲
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۰ 07 March 2017
از «ساز ناکوک شیل و اوپک در هیوستون» تا «تلاش دومین اقتصاد جهان برای خارج شدن پیله»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون نمودار تغییرات شاخص بورس، کمترین بهای دلار در صد روز اخیر، سکه طرح قدیم باز هم گران شد، کاهش بهای اونس جهانی طلا و نقره، کشورهایی با بیشترین صادرات چای سبز به ایران، خرید ال پی جی بیشتر به شرط تخفیف، خرید نمایندگی اروپایی جنرال موتورز توسط پژوسیتروئن، فشار جایگاه‌داران برای توقف عرضه بنزین، گلایه وزیر اقتصاد از نمایندگان مجلس و نرخ خرید و فروش دوج در مناطق آزاد را در بر دارد.رشد ۲۲ واحدی شاخص بورس در سومین روز

در پایان معاملات روز دوشنبه، شاخص کل بورس با رشد 22 واحدی به رقم 76 هزار و 789 واحد رسید. شاخص هم وزن اما با افت 51 واحدی به رقم 15 هزار و 557 واحد رسید. ارزش معاملات نیز 2330 میلیارد ریال شد. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را نماد فارس با 44 واحد و بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را نماد رمپنا با 48 واحد به عهده داشتند. بیشترین ارزش معاملات غیربلوک نیز از آن رمپنا با 107میلیارد ریال بود. در فرابورس اما آیفکس با افت 4.4 واحدی به رقم 865 واحد رسید. ارزش معاملات نیز 3923 میلیارد ریال شد.کمترین بهای دلار در ۱۰۰ روز اخیر

روز گذشته دلار سومین افت متوالی را تجربه کرد تا به کمترین قیمت از ۴ آذر ۹۵ برسد. در سومین روز هفته، شاخص بازار ارز ۱۱ تومان از ارزش خود را از دست داد و با پایین رفتن از محدوده ۳ هزار و ۷۶۰ تومان به قیمت ۳ هزار و ۷۵۹ تومان رسید. به گفته فعالان، افت نرخ حواله درهم یکی از مهم‌ترین متغیرهای اثرگذار در افت دلار بود. روز دوشنبه بهای حواله درهم تا نقطه هزار و ۲۸ تومان پایین رفت. به نقل از دنیای اقتصاد، به گفته برخی از فعالان، افزایش فروش ارز از سوی شرکت‌های تجاری یکی از مهم‌ترین علل افت درهم و به تبع آن کاهش دلار بود. به باور این دسته، شرکت‌های تجاری در انتهای سال برای پرداخت تعهدات ریالی خود اقدام به فروش ارز می‌کنند. در این میان، عده دیگری افت دلار را ناشی از عرضه بازیگران بازارساز دانستند. به گفته این گروه، عرضه بازارساز در روز دوشنبه بیشتر از روزهای پیشین بود. این در حالی است که قیمت عرضه ارز صرافی‌های بانکی فاصله چندانی با نرخ بازار نداشت.

سکه طرح قدیم باز هم گران شد

در جریان معاملات روز دوشنبه بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۱۵ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. این در حالی است که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با یک میلیون و ۲۰۲ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد. بر این اساس قیمت نیم سکه ۶۸۱ هزار تومان، ربع سکه ۳۸۱ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲۳۸ هزار تومان است.

کاهش بهای اونس جهانی طلا و نقره

در پایان معاملات روز دوشنبه بازار جهانی فلزات گرانبها، هر اونس طلا با افت 7 دلار و 70 سنت به رقم 1227 دلار و 60 سنت رسید. همچنین هر اونس نقره نیز با کاهش 15 سنت به قیمت 17 دلار و 90 سنت معامله شد. بر اساس گزارش رویترز، هفته گذشته مقامات متعدد بانک مرکزی آمریکا از جمله جانت یلن، رئیس بانک مرکزی از افزایش نرخهای بهره در نشست اواسط مارس حمایت کردند. طلا به افزایش نرخهای بهره آمریکا فوق العاده حساس است زیرا نرخ های بهره بالاتر به جذابیت سرمایه گذاری در این فلز که سوددهی ندارد، لطمه می زند و در مقابل از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند.  در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پلاتین با کاهش 7 دلار به رقم 994 دلار رسید و هر اونس پالادیوم بر خلاف سه فلز یاد شده، با رشد 1 دلار و 25 سنت به قیمت 775 دلار و 40 سنت فروخته شد.  

ساز ناکوک شیل و اوپک در هیوستون

مهمترین نام‌های فعال در جهان نفت این هفته از زمان آغاز جنگ دو ساله بر سر بهای جهانی طلای سیاه، به منظور شرکت در بزرگترین گردهمایی فعالان این صنعت به آمریکا سفر کرده اند. این نبرد نفتی، صادرکنندگان خاورمیانه را در برابر شرکت‌هایی قرار داد که نیروی محرکه انقلاب انرژی بر پایه نفت شیل در آمریکا بودند. کنفرانس بین‌المللی «سراویک» از دوشنبه به مدت 5 روز در هیوستون آمریکا در حال برگزاری است. بهای جهانی نفت حالا در قیاس با سال گذشته و زمانی که کشورهای نفتخیز و مدیران شرکت‌های نفتی در هیوستون گرد هم آمدند، حدود 70 درصد افزایش یافته است. البته این نشست، عاری از تنش میان تولیدکنندگان نفت آمریکا و اوپک برگزار نخواهد شد. یکی از مهمترین پرسش‌های فراروی صنعت نفت این است که تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا به چه سرعت و حجمی تولید خود را افزایش خواهند داد. همچنین روز گذشته طی گزارشی، آژانس بین المللی انرژی گفت که تا سال ۲۰۲۲ با بشکه ای ۶۰ دلار، تولید نفت شیل آمریکا ممکن است روزانه ۱.۴ میلیون بشکه افزایش یابد. این در حالی است که اگر قیمت نفت به بشکه ای ۸۰ دلار برسد، تولید نفت شیل می تواند بیش از ۳ میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد. حال آنکه تولید کنندگان عضو و غیر عضو اوپک در تلاش اند تا با کاهش تولید خود، برای بالا بردن قیمت نفت، میان عرضه و تقاضا تعادلی ایجاد کنند. به نقل از رویترز، روز دوشنبه، با انتشار پیشبینی آژانس بین المللی انرژی از رشد نفت شیل آمریکا و همچنین کاهش تقاضای اروپا برای نفت تصفیه شده، علی رغم توافق کاهش تولید تولیدکنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک)، تعادل میان عرضه و تقاضا به خطر افتاد و قیمت نفت کاهش یافت. دبیرکل اوپک نیز در حاشیه کنفرانس انرژی سراویک در شهر هیوستون آمریکا به خبرنگاران گفت، اوپک انتظار دارد نتایج توافق کاهش تولید در کاهش عرضه ماه فوریه بهتر از نتایج ماه ژانویه باشد. بارکیندو افزود، من قبل از نشست سالانه سراویک، با تولید کنندگان نفت شیل در امریکا دیدار داشتم. «من همین الان دارم از جلسه نهار با اوپکی ها برمی گردم. آنها از کاری که ما کرده ایم خیلی خوشحالند. آنها عمیقا از تلاش های اوپک و غیر اوپکی ها قدردانی می کنند.» حال باید منتظر ماند تا در روزهای آینده مشخص شود که این خوشحالی و قدردانی در عمل هم روی خوشی دارد یا تولید کنندگان نفت شیل تمایلی به همکاری با اوپک ندارند.

بیشترین صادرات چای سبز به ایران از کدام کشورهاست؟

بر اساس آمار گمرک در 10 ماه منتهی به دی ماه سال جاری قریب به 156 تن،   چای سبز (تخمير نشده) ، به ارزش دلاری  517481 و ارزش ریالی 15743696184  وارد کشور شده است. کشور چین با صادر کردن بیش از  124  تن چای سبز (تخمير نشده) ،به ارزش دلاری 401050  و ارزش ریالی 12199137300  و همچنین کشور هند با صادرات بیش از 24  تن چای سبز (تخمير نشده)  با ارزش دلاری 83061  و ارزش ریالی  2528296980 جزو کشورهایی هستند که بیشترین صادرات به ایران را دارند.

اگر ایران تخفیف بدهد، ال پی جی بیشتری می‌خریم

مدیرکل نفت و گاز وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی گفت، دولت این کشور انتظار دارد واردات ال پی جی از ایران افزایش یابد. از زمان سفر دارمین ناسوتیون، وزیر اقتصاد اندونزی به تهران در ماه فوریه، دولت این کشور در حال بررسی این گزینه است. ویراتماجا افزود: «ما امیدواریم میزان ال پی جی وارداتی از ایران را افزایش دهیم و اگر امکان پذیر باشد، ال پی جی را با قیمتی با تخفیف از ایران خریداری کنیم.» وی افزود، دولت می خواهد برای تأمین نیاز داخلی، حجم واردات ال پی جی را از 500 هزار به یک میلیون تن افزایش دهد. وی تأکید کرد، با توجه به اینکه دولت انتظار دارد ال پی جی را با تخفیف خریداری کند، این قرارداد ممکن است به نتیجه برسد یا نرسد.

خرید نمایندگی اروپایی جنرال موتورز توسط پژوسیتروئن

گروه خوروسازی پژو سیتروئن تملک نمایندگی اروپایی کمپانی جنرال موتورز را به قیمت یک میلیارد و سیصد میلیون یورو به دست گرفت. به این ترتیب پژوسیتروئن مالک شرکت اوپل خواهد شد که وابسته به کمپانی جنرال موتورز بود.

فشار جایگاه‌داران برای توقف عرضه بنزین

رئیس انجمن جایگاه‌داران سوخت کشور گفت: ما دنبال توقف طرح برندینگ هستیم چرا که به نظر می‌رسد، خود مدیرانی که در وزارت نفت به‌دنبال اجرای این طرح هستند، نمی‌دانند دقیقاً چه‌کاری می‌خواهند انجام دهند و یک نوع سردرگمی بین مسئولان مربوطه است. وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: ما در جلساتی با مدیران شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی موضع جایگاه‌داران و اعتراض خود را به اجرای طرح برندینگ اعلام کردیم اما مدیران مربوطه به‌ جای پاسخ دادن به اشکالات مستند و روشنی که جایگاه‌داران به این طرح وارد کرده بودند، پاسخ‌های بی‌ربطی می‌دادند که در نهایت هیچ پاسخ روشنی دریافت نکردیم. وی افزود: ما همچنین اولتیماتوم سه‌ماهه جایگاه‌داران را که در صورت عدم‌توقف طرح برندینگ در پایان فروردین 30 درصد ظرفیت عرضه بنزین، در پایان اردیبهشت 60 درصد و در پایان خرداد 100 درصد از مدار خارج می‌شود به مسئولان مربوطه در مجموعه وزارت نفت گفتیم اما وزارت نفت اولتیماتوم ما را جدی نگرفت و پاسخ روشنی به درخواست‌های ما نداده که این موضوع خشم جایگاه‌داران را برانگیخته و فشار زیادی می‌آورند که زودتر عرضه بنزین را متوقف کنیم.

افزایش شکایت از کیفیت و کمیت سوخت‌رسانی در جایگاه‌ها

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش گفت: در هشت سال گذشته شمار مشتریان دو برابر شده و شکایت آنها از کیفیت و کمیت سوخت‌رسانی در جایگاه‌ها نیز افزایش یافته است؛ بنابراین، باید هرچه زودتر روند اجرای برندسازی شتاب گیرد. کاظمی هدف اصلی از برندسازی را ایجاد رقابت بخش خصوصی و افزایش کیفیت خدمات عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح کارکنان نباید نگران آینده شغلی خود باشند.

گلایه وزیر اقتصاد از نمایندگان مجلس

وزیر اقتصاد با گلایه از نمایندگان مجلس گفت: در قانون بودجه سال ۹۶ حکمی را گذاشته بودیم که بخشی از منابع پیش بینی شده در بودجه برای افزایش سرمایه بانکها اختصاص پیدا کند اما متاسفانه این احکام از بودجه سال آینده توسط مجلس حذف شده است.

نرخ خرید و فروش دوج در مناطق آزاد

قیمت انواع تولیدات دوج در بازار مناطق آزاد به شرح زیر است؛


از «ساز ناکوک شیل و اوپک در هیوستون» تا «تلاش دومین اقتصاد جهان برای خارج شدن پیله»
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

تلاش دومین اقتصاد بزرگ جهان برای خارج شدن پیله

چین در سال جاری میلادی رشد اقتصادی حدود شش و نیم درصدی را هدف قرار گرفت. اقتصاد این کشور در سال ۲۰۱۶ کندترین روند رشد را طی ۲۶ سال اخیر سپری کرده است. به گزارش یورونیوز، لی که چیانگ، نخست وزیر چین در پنجمین نشست از دوازدهمین کنگره ملی خلق که با حضور بیش از ۳ هزار تن برپا شد، در توصیف برنامه اقتصادی دولت کمونیست گفت: «بنیان های اقتصاد چین سالم و پوشش و کفایت بانک های تجاری در سطحی بالا باقی می ماند. ما ابزارهای مالی زیادی داریم که می تواند به کار آید. ما خود باوری، توانایی و ابزار پس زدن ریسک های سیستماتیک را داریم.» نخست وزیر چین در این نشست که با محوریت برنامه های اقتصادی برپا شد وعده داد با شرکت های دولتی که بیش از نیاز بازار به تولید فولاد و زغال سنگ می پردازند مبارزه خواهد کرد. وی دومین اقتصاد بزرگ جهان را به پروانه ای تشبیه کرد که تلاش می کند تا از پیله اش خارج شود.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
قبل از انجام هر کار راهکارهاي متفاوت را بررسي کنيم* * ميگويند در کشور ژاپن مرد ميليونري زندگي ميکرد که از درد چشم خواب بچشم نداشت و براي مداواي چشم دردش انواع قرصها و آمپولها را بخود تزريق کرده بود اما نتيجه چنداني نگرفته بود. وي پس از مشاوره فراوان با پزشکان و متخصصان زياد درمان درد خود را مراجعه به يک راهب مقدس و شناخته شده مي بيند .* *وي به راهب مراجعه ميکند و راهب نيز پس از معاينه وي به او پيشنهاد کرد که مدتي به هيچ رنگي بجز رنگ سبز نگاه نکند. پس از بازگشت از نزد راهب، او به تمام مستخدمين خود دستور ميدهد با خريد بشکه هاي رنگ سبز تمام خانه را با سبز رنگ آميزي کند.همينطور تمام اسباب و اثاثيه خانه را با همين رنگ عوض ميکند. پس از مدتي رنگ ماشين، ست لباس اعضاي خانواده و مستخدمين و هر آنچه به چشم مي آيد را به رنگ سبز و ترکيبات آن تغيير ميدهد و البته چشم دردش هم تسکين مي يابد .* * مدتي بعد مرد ميليونر براي تشکر از راهب وي را به منزلش دعوت مي نمايد. راهب نيز که با لباس نارنجي رنگ به منزل او وارد ميشود متوجه ميشود که بايد لباسش را عوض کرده و خرقه اي به رنگ سبز به تن کند. او نيز چنين کرده و وقتي به محضر بيمارش ميرسد از او مي پرسد آيا چشم دردش تسکين يافته؟ مرد ثروتمند نيز تشکر کرده و ميگويد :" بله . اما اين گرانترين مداوايي بود که تاکنون داشته". مرد راهب با تعجب به بيمارش ميگويد بالعکس اين ارزانترين نسخه اي بوده که تاکنون تجويز کرده ام .* *براي مداواي چشم دردتان، تنها کافي بود عينکي با شيشه سبز خريداري کنيد و هيچ نيازي به اين همه مخارج نبود. براي اين کار نميتواني تمام دنيا را تغيير دهي، بلکه با تغيير ديدگاه و يا نگرشت ميتواني دنيا را به کام خود درآوري .* *نکته:* *تغيير دنيا کار احمقانه اي است اما تغيير ديدگاه و يا نگرش ما ارزانترين و موثرترين روش ميباشد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
جشنواره موسیقی فجر کنفرانس مونیخ دادگاه روح الله زم آزادراه تهران شمال احمد صمدی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب