کد خبر: ۶۶۸۷۷۶
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۲ 18 February 2017
دبیر کل فدراسیون فوتبال گفت: متاسفانه 52 پرونده شکایتی از فوتبال ما در فدراسیون جهانی فوتبال باز است.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، علیرضا اسدی در نشست خبری گفت: متاسفانه 52 پرونده از 19 باشگاه ما در حال حاضر در فیفا باز است که این پرونده‌های شکایتی از بازیکنان و مربیان خارجی چیزی در حدود 5 میلیون دلار هزینه در برگرفته و باشگاه‌های ما باید بدانندکه این مهم تهدید بزرگی برای فوتبال ما است و باید آنها هر چه سریعتر بدهکاری خود را به بازیکنان و مربیان خارجی پرداخت کنند.
 
وی افزود: این تهدید سه مرحله دارد در مرحله نخست پنجره نقل و انتقال بازیکنان برای یک یا دو فصل بسته می شود و در مرحله دوم از باشگاه‌ها کسر امتیاز می شود و در مرحله پایانی تیم های به لیگ های پایین تر سقوط می‌کنند و البته ما این هشدار را به باشگاه ها داده ایم و فدراسیون فوتبال به عنوان ناظر وظیفه اش این است که این تهدیدها را به گوش باشگاه ها برساند تا خدای ناکرده حقی از فوتبال ما ضایع نشود.
 
اسدی ادامه داد: از این 52 پرونده 10 پرونده در حال پیگیری است و 32 پرونده از این پرونده ها به حکم رسیده است و بقیه نیز در حال پیگیری است، 11 پرونده مربوط به باشگاه پرسپولیس می شود و 7 پرونده مربوط به تراکتورسازی است و 5 پرونده مربوط به استقلال و 4 پرونده هم مربوط به پدیده است، سیاجامگان 4 پرونده و راه آهن 4 پرونده در فیفا دارد که متاسفانه مدیران راه آهن خودشان هم نمی دانستند که 4پرونده شکایتی در فیفا دارند.
 
وی گفت: استقلال خوزستان و ملوان هر کدامشان دو پرونده شکایتی دارند که درباره ملوان کسر امتیاز آنها مطرح شده ، اما خوشبختانه فیفا به آنها زمان داده که هر چه زودتر بدهکاریشان پرداخت کنند، استقلال خوزستان، صبا و سپاهان هرکدام یک پرونده باز دارند، البته شاهین بوشهر هم یک پرونده باز داشت که جدی نگرفتن این موضوع باعث شد که شاهین بوشهر منحل شود هرچند که آنها مستندات منحل شدنشان را باید در اختیار فدراسیون فوتبال قرار دهند و ما آن را در اختیار فیفا قرار بدهیم.
 
اسدی افزود: برق شیراز دو پرونده دارد، پاس همدان ، شهر باران و فولاد یزد هم هر کدام یک پرونده باز شکایتی دارند و اگر مدیران عامل این باشگاه ها هر چه زودتر بدهکاریشان را پرداخت نکنند متاسفانه در خطر کسر امتیاز و سقوط به تیم های پایین تر قرار می گیرند.
دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره مقصر اصلی این اتفاقات گفت: ابتدای امر فیفا به فدراسیون فوتبال نامه می زند و عنوان می کند که باشگاه هایی مانند استقلال ،تراکتورسازی و ... پرونده های شکایتی دارند سپس فدراسیون وظیفه اش این است که آدرس باشگاه ها و مدیران عامل آنها را در اختیار فیفا قرار دهد وپس از آن فدراسیون جهانی فوتبال خودش مکاتبات لازم را برای پیگیری این مشکلات با باشگاه ها انجام می دهد و پس از آن و نتیجه گیری نهایی نامه پیگیری را برای فدراسیون فوتبال ارسال می کند.
 
وی افزود: این نیست که برخی ها بگویند فدراسیون فوتبال مقصر این اتفاقات است بلکه باشگاه ها در باره اتفاقاتی که افتاده است کاملا آگاه می شوند و دیگر فدراسیون فوتبال وظیفه ای ندارد زیرا در همه جای دنیا فدراسیون فوتبال نقش اجرایی ندارد و وظیفه اش نظارت برکارهایی است که در باشگاه ها انجام می شود.
 
اسدی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صداوسیما مبنی براینکه چرا فدراسیون فوتبال به عنوان یک ناظر در بحث بازیکنان بی کیفیتی که وارد فوتبال باشگاهی می شوند عملکرد مطلوبی ندارد؟ گفت: حق با شما است مطمئنا ما باید نظارت بیشتری بر بازیکنان و حتی مربیانی که وارد فوتبال ما می شوند داشته باشیم اما یک نکته را نباید فراموش کنیم از 6 سال پیش که فوتبال باشگاهی ما بدنبال مجوزهای حرفه ای گری بود این برنامه ریزی را داشتیم که مدیران باشگاه ها با گرفتن لایسنس های لازم شرایط را به گونه ای فراهم کنند که نیروی انسانی متخصص در باشگاه ها بتواند فعالیت کنند.
 
وی افزود: هنوز این اتفاقات به گونه ای رقم نخورده که باشگاه های ما به معنای واقعی کلمه حرفه ای شوند و شما شاهد هستید که نبودن مجوزهای لازم حرفه ای گری چه اتفاقات شومی را برای فوتبال ایران رقم زده است و تا زمانی که باشگاه های ما به معنای واقعی کلمه حرفه ای نشوند ما شاهد مشکلات این چنینی خواهیم بود، زیرا فدراسیون فوتبال نمی تواند مستقیما در بحث جذب بازیکنان و مربیان باشگاه ها ورود کند اما وظیفه اش اینست که نظارت دقیقی داشته باشد.
 
اسدی ادامه داد: متاسفانه منابع مالی فدراسیون فوتبال ما خیلی کم است ما در سال چیزی در حدود 50 میلیارد تومان چرخش مالی داریم در حالی که کره جنوبی چیزی در حدود 160 میلیون دلار بودجه در اختیار دارد در بحث باشگاهی نیز باشگاه های ما در سال چیزی در حدود 300 میلیارد تومان چرخش مالی دارد و تا زمانی که منابع مالی فوتبال خوب نباشد مشکلات اجازه نمی دهد که فوتبال ما براحتی مراحل حرفه ای شدن را طی کند .
 
دبیر کل فدراسیون فوتبال گفت: در بحث نقل و انتقالات به دنبال آن هستیم تا سامانه TMS داخلی را با خودکفایی جوانان کشورمان برای فصول آینده تیم برتر راه اندازی کنیم و اگر این اتفاق خوب برای فوتبال ما بیافتد مطمئنا سیستم دستی نقل و انتقالات فوتبال که احتمال خطای انسانی در آن زیاد است بطور کامل برطرف می شود و ما می توانیم از این سامانه که به زبان فارسی نیز تنظیم شده است فضا را به سمتی ببریم که باشگاه ها بدانند که اگر بخواهند قراردادی را به ثبت برسانند تا زمانی که بدهی خود را پرداخت نکرده باشند نمی توانند بازیکنی را براحتی جذب کنند واین اتفاق می تواند برای فوتبال ما خوش یمن باشد.
 
وی افزود: البته یک اتفاق مهم دیگر این است که اگر باشگاه های ما تا زمانی که بدهی خود را به بازیکنان قبلی پرداخت نکنند دیگر نمی توانند بازیکن خارجی جدیدی را در اختیار بگیرندو باید بدانند که ابتدا باید بطور کامل با بازیکنان خود تصفیه حساب کنند و تا آن وقت بتوانند بازیکن مدنظر را به باشگاهشان اضافه کنند و این مهمترین راهکاری است که فدراسیون فوتبال می تواند به باشگاهها کند که در آینده شاهد پرونده های کمتری از فوتبالمان باشیم که در فیفا قرار است باز شود .
 
دبیر کل فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال دوست ندارد که هیچ تیمی از ایران با مشکل مواجه شود و ما به مدیران عامل باشگاه ها گفته ایم که چه عواملی فوتبال مارا تهدید می کند.
 
اسدی افزود: در جلسه ای که با رییس فدراسیون فوتبال در کنفرانس دوروزه قطر داشتیم صحبت های زیادی کردیم و حتی در سفری که مهدی تاج به مقر فیفا داشت صحبت های زیادی مابین طرفین مطرح شد و ما به آنها گفتیم که با چه مشکلات مالی باشگاه‌های ما مواجه هستند هرچند فیفا نیز قول داد بغیر از پرونده هایی که درباره شکایت از فوتبال ایران است به حکم رسیده است، به ما کمک کند تا با عقب انداختن فرآیندها به باشگاه ها کمک کند تا پرونده هایی که در جریان است با برطرف شدن موانع به نتیجه برسدو این مهم کمک بزرگی است که فدراسیون فوتبال می تواند در حق باشگاه ها انجام دهد.
 
وی گفت: فدراسیون فوتبال به هیچ عنوان طرفدار تیم خاصی نیست و برایش مهم نیست که چه تیمی می خواهد قهرمان شود پس شک نکنید که هیچ عضوی از فدراسیون در بحث داوری ها ورود نمی کند و ما نیز اجازه نمی دهیم که برخی ها بخواهند فدراسیون نشین ها را متهم از طرفداری از تیم خاصی بکنند.
 
اسدی در پایان گفت: برای ما ابتدا بازی جوانمردانه مهم است و سپس بازی زیبا از سوی همه تیم ها و امیدواریم که هر تیمی حقش است قهرمان شود به این مهم دست پیدا کند و بتواند دل هوادارانش را شاد کند.
 
دبیر کل فدراسیون فوتبال ادامه داد: یک نکته مهم نباید فراموش شود، انتظار ما از تیم های باشگاهی که قرار است در روزهای آینده در لیگ قهرمانان آسیا قرار است بازی کنند که هر چه در توان دارند به اجرا بگذارند و باشگاه های ما اجازه ندهند که با شکست مقابل حریفانشان و حذف شدن احتمالی از این رقابت ها باعث شوند که این اتفاق در رنکینگ فوتبال ما تاثیر گذار باشد و ما امیدواریم هر چه چهار نماینده فوتبال ما در آسیا بتوانند مانند همیشه از حیثیت فوتبال ایران دفاع کنند.
برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: