صبح امروز یکباره خبر رسید که مایکل فلین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ و یکی از چهره های ضد ایرانی دولت وی از سمت خود کناره گیری کرده است. خبر به قدری ناگهانی بود که تا چند ساعت گزارش های پراکنده ای در مورد این مسأله منتشر می شد، ولی سرانجام مایکل فلین نامه استعفای خود را منتشر نمود و اکنون سمت وی به یک ژنرال بازنشسته 72 ساله به نام کیت کلاگ رسیده است.
کد خبر: ۶۶۷۲۳۶
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۱ 14 February 2017
صبح امروز یکباره خبر رسید که مایکل فلین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ و یکی از چهره های ضد ایرانی دولت وی از سمت خود کناره گیری کرده است. خبر به قدری ناگهانی بود که تا چند ساعت گزارش های پراکنده ای در مورد این مسأله منتشر می شد، ولی سرانجام مایکل فلین نامه استعفای خود را منتشر نمود و اکنون سمت وی به یک ژنرال بازنشسته 72 ساله به نام کیت کلاگ رسیده است.

به گزارش «تابناک»؛ دولت دونالد ترامپ در اولین ماه از آغاز به کار خود، شاهد اولین خانه تکانی بزرگ است. ژنرال مایکل فلین، ماشور امنیت ملی دونالد ترامپ بعد از چندین و چند گزارش پیاپی از سوی رسانه های دموکرات نظیر CNN واشنگتن پست و نیویورک تایمز در رابطه با ارتباطات مخفی وی با مقامات و سفیر روسیه سرگی کیسلیاک در زمان انتقال قدرت و قبل از مراسم سوگند دونالد ترامپ، مجبور به ترک مقم خود و استعفا شد.

متن نامه استعفای مایکل فلین را در تصویر زیر بخوانید؛
 

مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ استعفا داد / اولین زخم نزدیکی به روسیه بر بدنه دولت ترامپ


فلین در متن نامه خود به صراحت بیان کرده است که این استعفا در پی «اطلاعات اشتباه و غطلی» است که از تماس های تلفنی من در اختیار معاون اول رئیس جمهور و دیگران قرار گرفته است. پیش از این نیز مایکل فلین، ارتباطات خود با روسیه و مقامات این کشور را تکذیب کرده بود. همچنین مایک پنس، معاون اول ترامپ نیز بارها در برابر رسانه ها از وی دفاع کرده بود.

در 15 ژانویه مایک پنس در ارتباط با تماس تلفنی میان فلین و سفیر روسیه در آمریکا بیان کرده بود، این دو هیچ موضوعی مرتبط با ایالات ماتحده را به بحث نگذاشته اند. اما هفته گذشته، مطلبی در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد که در آن 9 مقام مفعلی و سابق در ایالات متحده گفته بودند که مایکل فلین، موضوعاتی که احتمالا قانون اجازه آنها را نداده، با کیسلیاک «سفیر روسیه» به بحث گذاشته است.  

طی روزهای گذشته نیز گزارش هایی از سوی رسانه های آمریکایی منتشر شده بود که بیان می کرد مایک پنس دچار یک درگیری ذهنی با این ماجرا شده و احتمال فریب خوردن توسط فلین را مد نظر دارد. اوایل صبح امروز، اسپایسر سخنگوی کاخ سفید در برابر رسانه ها حاضر شد و به صراحت بیان کرد که فلین از مایک پنس عذرخواهی کرده است.  

این اخبار در حالی منتشر شد که صبح امروز، آسوشیتدپرس بیان کرد که وزارت دادگستری آمریکا در مورد ارتباطات مایکل فلین با روسیه به دولت ترامپ هشدار داده است. چند ساعت قبل از آنکه دولت اعلام کند، ماجرای ارتباطات مخفی فلین با سفیر روسیه را ارزیابی می کند - یعنی چند ساعت قبل از آنکه به یکباره فلین استعفا دهد - آسوشیتدپرس اعلام نموده بود که وزارت دادگستری طی چند هفته اخیر در مورد این ارتباطات به ترامپ هشدار داده بود است.  

مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ استعفا داد / اولین زخم نزدیکی به روسیه بر بدنه دولت ترامپ
 
اما پیش از همه اینها، واشنگتن پست بود که از ماه دسامبر سال گذشته و در زمانی که سالی یتس هنوز دادستان کل آمریکا بود در مورد این ارتباطات مخفی - قبل از شروع رسمی ریاست جمهوری دونالد ترامپ - هشدار داده و گزارش هایی منتشر کرده بود. سالی یتس بعد از آنکه از تأیید فرمان ترامپ در منع ورود مسلمانان به آمریکا خودداری کرد از سوی وی برکنار شد.

گفته می شود مهمترین موضوعی که باعث شده ارتباطات فلین با سفیر روسیه جدی شود، این بوده که ماجرا و مسأله تحریم های روسیه از موارد اساسی بحث میان این دو بوده است. آن هم قبل از زمانی که دونالد ترامپ رسما دولت را در دست بگیرد. قانون ایالات متحده شهروندان عادی آمریکایی را از هرگونه ارتباط سری و سیاسی با کشورهای خارجی منع می کند.
 
گزارش های مربوط به این ارتباطات بر اساس گفته ها و اسنادی است که بسیاری از مقامات ایالات متحده در اختیار رسانه ها قرار داده بودند. ارتباطاتی که اسناد آن به حتی قبل از زمان انتخابات یعنی 8 نوامبر نیز می رسد؛ انتخاباتی که هنوز مسأله دخالت روسیه در آن به نفع دونالد ترامپ جدی است.

در این باره باید گفت، هم واشنگتن پست و هم نیویورک تایمز چندین گزارش منتشر کردند که طی آنها به موضوع تحریم های روزهای آخر اوباما در همین رابطه دخالت در انتخابات علیه مقامات روسیه پرداخته شده بود. این مسائل منجر به آن شد که از همان زمان میان دموکرات ها در سنا و جمهوری خواهان بر سر حمایت از فلین دودستگی ایجاد شود. دونالد ترامپ در این باره به خبرنگاران گفته بود: من از این موضوع اطلاعی ندارم و این مسأله را ندیده ام؛ این گزارش ها چیست؟ من اطلاعی ندارم اما بررسی می کنم.

پیش از این مایک پنس و خود فلین بارها موضوع ارتباط را تکذیب کرده بودند و کاخ سفید نیز گفته بود، موضوع این تماس ها تنها پیام های تبریک کریسمس بوده است.  

انتصاب کیت کلاگ به جانشینی فلین
 
هنوز اخبار مربوط به استعفای فلین داغ بود که به سرعت بیانیه ای از سوی کاخ سفید منتشر شد و بیان کرد که کیت کلاگ ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا به عنوان جانشین عملیاتی فلین منصوب شده است. در متن این بیانیه با اشاره به سوابق نظامی کلاگ آمده است که وی دو دوره در جنگ ویتنام شرکت کرده و سه نشان افتخار و پیروزی در کارنامه خود دارد.  

کیت کلاگ، 72 ساله در اوهایو متولد شده و 36 سال خدمت نظامی کرده است؛ در ویتنام و به عنوان نیروی ویژه در کلمبیا و همچنین طی دوره اول جنگ عراق که در ستاد عملیاتی لشکر هشتاد و دوم هوایی آمریکا حضور داشته.  

وی از سال 1977 تا 1989 نیز فرماندهی این لشکر را بر عهده داشت و بعد از آن نیز که در دوره بعد از جنگ عراق در سال 2004 به عنوان افسر ارشد ستاد عملیات در دوره موقت دولت عراق خدمت کرد، وجهه ای ملی پیدا کرد.

وی نیز مشابه با ماتیس عقاید افراطی در مورد ایران دارد و در يادداشتي مدعي شده بود که تفاوتي ميان ايدئولوژي ايران و داعش وجود ندارد. وي همچنين ايران را مستقيم مسئول کشته شدن دست کم 500 آمريکايي حاضر در جنگ عراق و افغانستان مي‌داند.

وی پس از بازنشستگی در ارتش در چند شرکت تکنولوژی از جمله اوراکل و شرکت تکنولوژی دفاعی کوبیک دیفنس در نقش پیمانکار حاضر شد تا از تجربیات علمیاتی و نظامی خود در یک حوزه دیگر بهره بگیرد.

وی در مقایسه با مایکل فلین چندان سابقه ای در حضور در کاخ سفید ندارد و در تیم انتقال قدرت ترامپ نیز حضور داشته است؛ اما نقشی بیشتر نمایشی بر عهده داشته و بعد از انتقال قدرت نیز به عنوان رئیس دفتر و دبیر اجرایی شورای امنیت ملی آمریکا منصوب شده است که از وی یک سنگین وزن نظامی ساخته بود که در مقامی بسیار پایین تر از صلاحیت خود قرار گرفته است.  

وی اکنون قرار است موقت وظایف فلین را بر عهده بگیرد؛ اما از گزینه های جدی تری که برای جانشینی فلین سخن به میان آمده باید به دیوید پترائوس - که قبل از این برای وزارت دفاع و خارجه مطرح  شده بود - و همچنین رابرت هوارد از کارمندان سابق سنت کام زیر نظر ماتیس و البته از اعضای شورای امنیت ملی دوران جورج بوش اشاره کرد.  
 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۲
انتشار یافته: ۴
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
خدا رو شکر با ایران تماس نداشته است. چطوره این همه حساسیت روی روسیه دارند ولی چپ و راست مار رو تحریم می کنند؟ من همیشه فکر می کردم ما بزرگترین دشمن آمریکاه هستیم ولی الان متوجه شدم روسیه بزرگترین و خطرناکترین دشمن آمریکا است. از این بابت کمی دلخور شدم!!!!!!!!!!!!
طلبه نو اندیش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
امیدوارم ترامپ هم به نوعی کنار گذاشته بشه هر چند در اول فکر میکردم ترامپ بخاطر مستقل بودن شخص بهتری برای ایران خواهد بود ،اما این طور نبود وشخص به مراتب بدتر از اوبا ما بر سر کار امدکه نتیجه ی جز به مخاطره کشیدن آینده نداشت
پاسخ ها
آرش
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
این اتفاق می تواند آغازی باشد بر .روند برکناری ترامپ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
ایران باید در مورد روسیه احتیاط کند روسیه با دشمنان سر سخت ایران زد وبند دارد در حالی که خود را به ظاهر دوست ایران نشان می دهد و شاهدیم که با دولت اوباما که به نسبت ترامپ با ما نرمش بیشتری داشت چنین ارتباط صمیمانه ای نداشت !! چه بسا روسها ودولت ترامپ برای ایران نقشه ها داشته باشند !
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قطعنامه ۵۹۸ صندوق توسعه ملی مسعود رجوی میدان حسن آباد شورایاری ها علیرضا دبیر آیت الله حقانی حذف یارانه ها