11578بازدید
عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در گفت و گو با «تابناک»؛
افرادی مانند بابک زنجانی ها و امیر منصور آریا آنقدر زیاد هستند و در سیستم اقتصادی آنچنان ریشه دوانده اند که گاهی شناسایی و دستگیری آنها هزینه های بسیاری را حتی به نظام سیاسی کشور نیز وارد می کند.
کد خبر: ۶۶۶۲۲۵
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۶ 13 February 2017
مدت‌هاست، موضوع مفاسد اقتصادي و مقابله با دانه درشت‌ها مطرح است؛ اما هر چه زمان بیشتر می گذرد، رنگ و روی مبارزه با این افراد نیز کمرنگ تر می شود؛ هر چند در سال های گذشته برخی افراد سرشناس در فساد اقتصادی دستگر و محاکمه شده اند، با توجه به شواهد موجود به نظر می رسد، حجم فساد بسیار بیشتر از چیزی است که عنوان می شود.

به گزارش «تابناک»، افرادی مانند بابک زنجانی ها و امیر منصور آریا آنقدر زیاد هستند و در سیستم اقتصادی آنچنان ریشه دوانده اند که گاهی شناسایی و دستگیری آنها هزینه های بسیاری را حتی به نظام سیاسی کشور نیز وارد می کند.

به نظر می رسد، یکی از عوامل اصلی ایجاد فساد در کشور نیز همین موضوع است و به گفته کارشناسان، گاهی افردی با نفوذ سیاسی و رانت های ویژه، کارهایی می کنند که هزینه مبارزه با فساد را در کشور بالا می برند. نمونه های زیادی از این موارد در ستاد مبارزه با فساد اقتصادی به چشم می خورد.

عزت الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو ستاد مبارزه با فساد در خصوص چند نمونه از این فسادها در کشور پرده برداشته است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تابناک در خصوص پر سر و صداترین پرونده ای که در ستاد مطرح شد، ولی رسانه ای نشد، گفته است: مواردی از این دست زیاد بوده اند اما مهم ترین آن مربوط به پرونده زمین های طوبی بود.

این نماینده مجلس یادآور شد: چند سال پیش، زمین هایی برای طرح طوبی در نظر گرفته شد و در  مجلس ششم تصویب کردند که موقع دریافت وام نیازی به ارائه سند وجود ندارد و سفته کافی است. این مصوبه بدترین اتفاق ممکن بود.

وی ادامه داد: عده ای با استفاده از این مصوبه با یک سفته، 100 میلیارد وام می گرفتند و زمین هایی بکر را تصرف می کردند و بعد از ساخت و سازهای کلان آن را با قیمت های بسیار بالایی به مردم می فروختند.
دومین اتفاق بسیار بدی که افتاده بود این بود که می گفتند سفته هم نمی خواهد؛ همان طرح را بیاورید و گرو بگذارید. طرف صد هکتار زمین بین تهران و کرج گرفته که طرح طوبی یعنی کاشت درخت و فضای سبز را انجام دهند. گردو می کاشتند که چند ساله بار می داد و هم فضای سبز بود و هم منبع درآمد. خب گفتند همان پروژه را گرو بگذارد. زمین دولت را گرو گذاشت و بعد رفت در همان زمین برج ساخت. گفتیم برخورد شود، گفتند صدها نفر در این برج نشسته اند برویم یقه چه کسی را بگیریم.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه چند نفر این کار را انجام داده اند، گفت: تنها یک نفر این کار را انجام داد، البته همه چیز درباره آن فرد مشخص است و همه هم می دانند که آن فرد کیست. جالب است بدانید که این فرد وابسته به مقامات یا مسئول خاصی هم نبوده و تنها با رانت توانسته بود این کارها را انجام دهد؛ اما به دلیل اینکه نمی خواهم با کسی درگیر شوم این موضوع را رسانه ای نمی کنم.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه آیا این موضوع در ستاد فعلی مطرح شده است، گفت: بله. از این دست مسائل فراوان اتفاق افتاده، ولی چطور می شود پیگیری کرد.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل فساد در کشور مربوط به معوقات بانکی است نیز گفت: در مورد معوقات نامه دادیم به جهانگیری، جواب آن را آقای پالیزدار داد؛ یعنی اینقدر ایشان نسبت به این مسائل بی اعتنا هستند. ما تنها در نامه گفتیم اسامی این افراد را اعلام کنید؟ گفتند نه.

وی خطاب به مسئولان افزود: اگر شما که تصمیم نمی گیرید حداقل بگذارید افکار عمومی تصمیم بگیرند. مردم بدانند که وقتی یک نفر نیازمند 4 میلیون تومان وام است، فلان آقا میلیاردها تومان معوقه دارد. این بد است؟ در نامه اشاره کردیم دارندگان معوقات بانکی بیش از یک میلیارد تومان دقیقا شناسایی و بررسی شود و راهکار وصول مطالبات با هر یک از بدهکاران در ستاد و با حضور مدیران بانک ها اتخاذ شود و اسامی بدهکاران که عمدا ادای دین نمی کنند با تصویب ستاد اعلام شود. خب چه عیبی دارد؟ در بند یک جواب دادند که ابهام دارد و قابل بررسی نیست.
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶۹
انتشار یافته: ۱۰
جاوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
جناب نماینده اگر بمسئولیت خود واقف و احساس تکلیف میکنید چرا اسم فرد یا افراد را اعلام نمیکنید ؟ نمیخوام در گیر بشم یعنی چه ؟
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
لابد از اقوام و یا نزدیکان خودشان هست که نمی خواهند برخورد شود
آقای رئیس جمهور زمان انتخابات نزدیک است
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
وقتی قانون برای همه اجرا نشه همین میشه اقای نماینده که مثلا نماینده مردم هستید! پس چرا تو امریکا که این همه هم قدرت داره خیلی راحت میتوانند فرمان رئیس جمهور را کنا ر بگذارنند اونوقت شما اسم چند نفر را نمیتوانید بگویید؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
به دليل اينكه نمي خواهم با كسي درگير شوم اين موضوع را رسانه اي نميكنم . اگر نماينده مردم دنبال چنين مسائلي نباشد چه كسي بايد باشد ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
چه جالب نوشتي تابناك. اشاره مستقيم كردي بهشون
مسلما همه مردم ايران ازشون ميترسن و البته همشونو ميشناسن
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
ماجرا و واقعیت بسیار ساده و چون روز هویداست ، هیچ نیازی هم به سانسور نداشته و ندارد .هرکشوری و هر قومی با هر نوع مدیریتی و حکومتی که باشند ، در هر شرایط و دوره ایی ، اگر دچار فساد از هر نوعش شدند و برخوردی با آن فساد صورت نگرفته باشد در دراز مدت آن حکومت یا مدیریت محکوم به فناست و لاغیر.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
جالب است همه در اين دولت مدعي العموم شدند در دولت قبل هيچکس مدعي نبود چه رسد مدعي العموم ولي اگر شما ميدانيد کي دزد است ونماينهد مجلس هم هستي به همين عنوان که داريد از ان شخص شاکي ويد مگر شنيده ايد به کسي بگويند توخلاف کاري اجازه دارم از شما شکايت کنم ويا اينکه بريم سر حساب وکتاب شما اگر واقعا مدرک داري همين الان که بقول شما معاون اول سرکار هستند روکنيد نه اينکه هنوز دنبال خط قرمز احمدي نژاد باشيد که وقتي رفت همه اطرافيانش را با مدرک اعلام کرديد اين ريگ را از روي زمين وجلو پايتان نرداريد ببينيد اگر چيزي بود به مردم بگوييد وشکايت کنيد البته با مدرک حرف نزنيد مثل همه قبلي ها
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
داستان جالبي برايتان بگويم. مهمان يك پولدار در شهر سن گالن سوييس بوديم. ميگفت وقتي من مدل ماشين بنزم را نو ميكنم همان رنگ قبلي را ميگيرم كه تو چشم نباشم و وزارت دارايي سراغم نياد. ميخواهيد مملكت درست بشه كافيست افرادي كه ماشين هاي آنچناني سوار ميشوند يا ملك ها يا حساب هاي بانكي آنچناني دارند را وزارت دارايي چك كند آيا مالياتش را داده يا نه ؟ اگر مالياتش را داده نوش جونش.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
خوشم میاد اکثر کسانی که نظر دادن یا اصلا متن رو نخوندند یا اونقدر سرسری خوندند که متوجه منظور نماینده نشدند

نماینده عزیز که در لفافه منظورت رو رسوندی فقط یگ جمله میتونم در جواب شما بنویسم: این میوه جهنمی که الان داریم برداشت میکنیم بذرش خیلی وقت پیش کاشته شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
مرگ يكبار شيون هم يكبار . يك دفعه بايد ريشه كن بشن .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: