بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در گفت وگو با رسانه‌های بلژیکی به مسائل متعددی در مورد شرایط امروز و آینده سوریه اشاره و به صراحت بیان کرده که کشور سوریه، تنها به او و خانواده اش تعلق ندارد و هر فرد سوری می تواند در جایگاه رئیس جمهور این کشور قرار بگیرد.
کد خبر: ۶۶۴۶۸۴
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۷ 07 February 2017

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در گفت وگو با رسانه‌های بلژیکی به مسائل متعددی در مورد شرایط امروز و آینده سوریه اشاره و به صراحت بیان کرده که کشور سوریه، تنها به او و خانواده اش تعلق ندارد و هر فرد سوری می تواند در جایگاه رئیس جمهور این کشور قرار بگیرد.
 
بشار اسد در این گفت وگو بیان کرده است که دفاع از سوریه در برابر گروه داعش و همچنین گروه تروریستی جبهه النصره ـ که از شاخه‌های القاعده است ـ نیازمند طیف وسیعی از ابزارها و راهبردها نظامی است. وی گفته: ما از همه ابزارها برای دفاع از مردم سوریه (در برابر این گروه‌ها) استفاده می کنیم.

بشار اسد بیان کرده که مبارزه با تروریسم، وظیفه قانونی دولت سوریه و ارتش این کشور است و تأکید کرده که این یک گزینه نیست بلکه دقیقاً یک وظیفه است.

بشار اسد: سوریه به خانواده من تعلق ندارد / همه مردم سوریه میتوانند در جایگاه رئیس جمهور باشند

رئیس جمهور سوریه همچنین در سخنان خود درباره نقض موردی آتش بس گفته است: استثناها در مورد نقض آتش بس هیچ ارتباطی با سیاست دولت سوریه ندارد و جزوی از رویه دولت نیست. به گفته بشار اسد از زمان برقراری آتش بس در سوریه، این موضوع دقیق رصد شده است. وی گفته: تخطی و نقض آتش بس در مواردی استثنایی و انفرادی محتمل است اما این به هیچ وجه به معنی سیاست دولت یا هیچ گروه دیگری برای نقض آتش بس در سوریه نیست.

بشار اسد همچنین با تأکید بر موفقیت آمیز بودن روند گفت وگوها در آستانه تأکید کرد: این مذاکرات باید ادامه داشته باشد. وی گفته که به نظر او، احتمالاً شاهد مذاکرات آستانه 2 و ... خواهیم بود. وی مسیرهای منجر به ایجاد صلح در سوریه را برشمرد و بیان کرده: مبارزه با تروریسم، توقف اعزام و حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه و برقراری مذاکره میان گروه‌های سوری برای تصمیم گیری در مورد آینده این کشور و تمامیت نظام سیاسی آن راه‌های رسیدن به صلح است.

سوریه به خانواده من تعلق ندارد

بشار اسد در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد، خانواده او تنها کسانی نیستند که باید بر سوریه حکومت کنند. سوریه متعلق به مردم سوریه است و همه مردم سوریه حق دارند که در جایگاه رئیس جمهور قرار بگیرند.

وی همچنین از اتحادیه اروپا و ناتو درخواست کرده که موضعی شفاف و روشن در قبال سوریه اتخاذ کنند و به حمایت از تروریست ها پایان دهند. وی تأکید کرده است: اتحادیه اروپا و ناتو تا زمانی که با حمایت از تروریسم مشغول نابود کردن سوریه هستند، نمی توانند در تلاش برای بازسازی این کشور شرکت داشته باشند.

وی گفته که اتحادیه اروپا از همان آغاز جنگ در این‌ کشور تحت عناوین مختلفی از جمله: کمک‌های بشر دوستانه، کمک به شورشیان معتدل و مانند آن از تروریست ها حمایت کرده است. وی بروکسل را به خاطر کمک به گروه جبهه النصره محکوم کرد و گفت: در نتیجه ناتو و اروپا نمی تواند همزمان هم سوریه را نابود و هم آن را بازسازی کند.

رئیس جمهوری سوریه با انتقاد از آنچه ائتلاف آمریکا علیه داعش خوانده می‌شود گفت: «ائتلاف آمریکایی علیه داعش، ائتلافی خیالی و غیرقانونی است، زیرا بدون مشورت با دولت سوریه یا بدون کسب اجازه دمشق تشکیل [و وارد خاک سوریه] شده و این نقض حاکمیت ماست».

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: