1803بازدید
در حال حاضر و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، بزرگترین دستاورد مورد ادعای دولت روحانی مبنی بر بهبود روابط با غرب در معرض خطر قرار گرفته است. مواجهه با یک دشمن قدیمی موجب می شود در آستانه انتخابات، روحانی نتواند همچون گذشته در مقابل منتقدان سیاسی اش از عملکرد خود دفاع کند.
کد خبر: ۶۶۴۳۲۳
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۰ 06 February 2017
در حال حاضر و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، بزرگترین دستاورد مورد ادعای دولت روحانی مبنی بر بهبود روابط با غرب در معرض خطر قرار گرفته است. مواجهه با یک دشمن قدیمی موجب می شود در آستانه انتخابات، روحانی نتواند همچون گذشته در مقابل منتقدان سیاسی اش از عملکرد خود دفاع کند.

 به گزارش «تابناک»، بلومبرگ نوشت: دستور ممنوعیت سفر ایرانیان به آمریکا، آزمایش موشکی، تحریم های جدید، جنگ لفظی؛ اینها اتفاقاتی است که تنها در طی بیش از یک هفته گذشته در روابط ایران و آمریکا رخ داده است. توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، اکثر تحریم ها علیه ایران را لغو کرد و روزنه امیدی برای جذب سرمایه گذاری خارجی به اقتصاد ایران باز کرد. اما اکنون توافق هسته ای با عوامل بازدارنده ای مواجه شده است. در اینجا به ۴ موضوع کلیدی که باید در آینده روابط ایران و آمریکا مورد رصد قرار گیرد اشاره می شود.

۱-صادرات نفت:

تحریم های جدید آمریکا علیه ایران که هفته گذشته اعلام شد تولید یا صادرات نفت ایران را هدف قرار نمی دهد. اما تحریم های بیشتر ممکن است در برنامه های ایران برای توسعه تولید با استفاده از جذب سرمایه گذاری خارجی اختلال ایجاد کند. با این حال، به نظر می رسد که برای اینکه این تنش ها تاثیری فوری بر عرضه نفت ایران بگذارد، باید صنعت نفت این کشور هدف مستقیم تحریم ها قرار گیرد.

۲-قراردادهای خرید هواپیما

مقامات آمریکایی گفته اند قرارداد بوئینگ به ارزش ۱۶٫۶ میلیارد دلار برای فروش ۸۰ فروند هواپیما به ایران تحت تاثیر تحریم های جدید قرار نخواهد گرفت. روز جمعه بوئینگ اعلام کرد، مجوز این شرکت برای فروش هواپیما به ایران همچنان پابرجاست هرچند که این شرکت همچنان به «ارزیابی وضعیت» ادامه خواهد داد و در صورتی که خزانه داری آمریکا دستورالعمل خود را تغییر دهد، «بر اساس آن اقدام خواهد کرد.» این قرارداد بازاری را به روی بوئینگ گشوده که از سال ۱۹۷۷ تاکنون نتوانسته بود به آن هواپیما بفروشد. ایران گفته که به رغم افزایش تنش ها بین دو کشور هیچ مشکلی در خصوص توافقات خود با بوئینگ و ایرباس نمی بیند.

۳-اقتصاد ایران

ایران می گوید برای بازسازی اقتصاد خود به سالانه ۳۰ تا ذ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد. با توجه به پابرجا بودن تحریم های غیر هسته ای آمریکا علیه ایران، حتی قبل از بالا گرفتن تنش ها در دوره دولت ترامپ، ایران نتوانسته بود به انتظارات خود در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی دست یابد. بر اساس اعلام موسسه کپیتال اکونومیکس، اکنون با تشدید تنش ها در روابط ایران و آمریکا، احساس حاکم بر سرمایه گذاری در ایران بیش از گذشته منفی خواهد شد.

این موسسه هفته گذشته اعلام کرد: «برخی از سرمایه گذاری های برنامه ریزی شده در ایران احتمالا به تاخیر خواهد افتاد» یا شاید هرگز انجام نخواهد شد. بانک مرکزی ایران انتظار دارد رشد اقتصادی ایران در سال منتهی به ماه مارس به ۷ درصد برسد اما بخش عمده این ترمیم رشد ناشی از صادرات نفت بوده است.

۴-رئیس جمهور آینده ایران

در حال حاضر و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، بزرگترین دستاورد مورد ادعای دولت روحانی مبنی بر بهبود روابط با غرب در معرض خطر قرار گرفته است. مواجهه با یک دشمن قدیمی موجب می شود در آستانه انتخابات، روحانی نتواند همچون گذشته در مقابل منتقدان سیاسی اش از عملکرد خود دفاع کند. به گفته داوود هرمیداس باوند، استاد حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی: «این جنگ لفظی موجب تقویت موضع اصولگرایانی خواهد شد که از همان اول می گفتند آمریکا قابل اعتماد نیست.» هرچند مشخص نیست که رقیب اصلی روحانی چه کسی خواهد بود، اما اکنون روحانی کار دشوارتری نسبت به گذشته در انتخابات خواهد داشت.
برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: