1070بازدید
قائم مقام وزیر کشور عنوان کرد:
مقیمی، درباره اینکه چه تمهیدی برای تضمین امنیت مراسم و همایش‌های انتخاباتی وجود دارد که شاهد اتفاقاتی مانند حادثه‌ای که برای آقای مطهری رخ داد نباشیم،تصریح کرد: در جلسات توجیهی که با استانداران و فرمانداران و مسئولان استان‌ها برگزارشد تاکید داشته‌ایم که برای نشاط سیاسی، فعالان سیاسی، احزاب و گروه‌ها می‌توانند فعالیت کنند و تمام انجمن ها و گروههای سیاسی مجوز دار مورد حمایت وزارت کشور و شورای استانها و شهرستانها هستند .
کد خبر: ۶۶۳۹۳۱
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۰ 05 February 2017
 به گزارش ایلنا، قائم مقام وزیر کشور درباره اینکه رایزنی برای   انتخابات الکترونیک  در چه مرحله ای است،گفت: وزارت کشور با مجلس و شورای نگهبان مکاتبات زیادی را دارد  و احتمال می‌رود  این کار به نتیجه برسد ، سیاست کلی ما این  است که به سمت انتخابات الکترونیکی برای  یک سوم رای  قدم برداریم.

او درباره اینکه چه تمهیدی  برای تضمین امنیت مراسم و همایش‌های انتخاباتی وجود دارد که شاهد  اتفاقاتی مانند حادثه‌ای که برای آقای مطهری رخ داد نباشیم،تصریح کرد: در جلسات توجیهی که با استانداران و فرمانداران و مسئولان استان‌ها برگزارشد تاکید داشته‌ایم که برای نشاط سیاسی،  فعالان سیاسی، احزاب و گروه‌ها می‌توانند فعالیت کنند و  تمام  انجمن ها و گروههای سیاسی مجوز دار مورد حمایت وزارت کشور و شورای  استانها و شهرستانها هستند .

مقیمی تصریح کرد:همه کسانی  که از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب  مجوز برای فعالیت سیاسی‌ مجوز گرفتند اگر بخواهند  در شهرستان و استانی ایراد سخرانی کنند و یا در یک جمع  فعالیت سیاسی  کنند وزارت کشور از آن‌ها  حمایت و امنیت آن را برقرار می کند اما در صورتی که سخنران مطالبی بگوید که از چارچوب بیرون باشد باید خود پاسخگو باشد .

او تاکید کرد: اگر کسانی به خود اجازه دهند سخنرانی قانونی را برهم بزنند حتما قانون گذار به دستگاه قضایی منعکس می‌کند و دستگاه قضایی هم با آنان طبق قانون برخورد خواهد کرد .

او درباره وضعیت تشکل‌های دانشجویی، گفت: مجوز مراسم تشکل‌های دانشجویی از سوی  کمیته فرهنگی داخل دانشگاه  صادر می شود و در داخل دانشگاه امنیت آنها بر عهده دانشگاه است اما بیرون از دانشگاه امنیت شان  با شورای تامین است.

قائم مقام وزیرکشور در مورد تمهیدات وزارت کشور برای صیانت از  آراء بیان کرد: با استناد به تجربه انتخابات  گذشته و انتقال آن به مجریان  برگزاری و با آموزش‌های لازم  به فرمانداران در زمینه صیانت از آراء اقدام می کنیم و به فرمانداران تاکید شده که قانون انتخابات را به طور کامل مطالعه کنند  و از آن‌ها امتحان گرفته می‌شود و همه کسانی  که در انتخابات فعالیت دارند آموزش لازم برای انجام کار را  می‌بینند .

او با بیان اینکه بی‌طرفی به صیانت از آراء مردم کمک می‌کند،گفت: توقع ما این است که برای افزایش مشارکت مردم رسانه‌ها به ما کمک کنند.  از صدا و سیما  خواستیم و از رسانه ها هم می‌خواهیم  به ما کمک کنند و به آگاه سازی مردم در جهت بیان جایگاه انتخابات و نقششان در تعیین سرنوشت‌شان بپردازند تا افراد مناسب برای مسوولیت‌ها انتخاب شوند.

 او همچنین بیان کرد: رسانه‌ها می‌توانند در صیانت از آراء مردم به وزارت کشور کمک کنند .

مقیمی در مورد شائبه دخالت برخی نهادها در انتخابات شوراها که مجلس و وزارت کشور در آن  دخیل هستند، گفت: در قانون‌ سیاست‌های کلی انتخابات که مقام معظم  رهبری آن را ابلاغ کرده اند آمده نیروها و نهادهای نظامی نمی‌توانند در انتخابات دخالتی داشته باشند و از هرگونه دخالتی منع شده‌اند و وزارت کشور اگر مواردی را مشاهده کند به نیروهای مسلح منعکس  و دادگاه‌های آنها به آن رسیدگی می‌کنند.

او افزود:هیچ گروه، شخص، نهاد و قوه‌ای حق دخالت  در برگزاری انتخابات و حق دخالت بر نظارت انتخابات را ندارد لذا  نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری بر عهده شورای نگهبان است و اجرای آن هم بر عهده وزارت کشور است اما  در مورد شورای شهر و روستا اجرا با وزارت کشور و نظارت با مجلس است و غیر از این نهادها  هیچ نهاد و سازمانی حق دخالت ندارد .

او درباره اینکه چه نهادهایی وظیفه تامین امنیت انتخابات را دارند تصریح کرد: وظیفه تامین امنیت صندوق های رای انتخابات با حکم فرماندار بر عهده نیروی انتظامی است  و اگر نیروی انتظامی با کمبود نیرو مواجه شود می تواند از نیروهایی مانند ارتش،، بسیج ،سپاه کمک گیرد .

مقیمی با اشاره به لایحه شفافیت مالی نمایندگان،بیان کرد: این لایحه را به مجلس فرستادیم و همه تلاشمان این است که به انتخابات  سال آتی برسد.
منبع: ایلنا
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: