مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه 31 دقیقه قبل از آوار ساختمان پلاسکو دستور تخلیه داده شد، گفت : افرادی که در بیرون ساختمان قرار داشتند شاهد دود ناشی از آتش بودند اما افراد حاضر در داخل ساختمان گمان می کردند حریق اطفا شده است.
کد خبر: ۶۶۱۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۵ 29 January 2017
مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه 31 دقیقه قبل از آوار ساختمان پلاسکو دستور تخلیه داده شد، گفت : افرادی که در بیرون ساختمان قرار داشتند شاهد دود ناشی از آتش بودند اما افراد حاضر در داخل ساختمان گمان می کردند حریق اطفا شده است.

به گزارش ایسنا، جلسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی عصر امروز -یکشنبه- با حضور حسینی معاون عمران شهرداری، شریف زاده مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، راحتی قائم مقام سازمان شهرداری های وزارت کشور و مسئولانی از وزارت راه و شهرسازی- برگزار شد.

«سعید شریف زاده» امروز در این نشست، به ذکر زوایایی از وقوع حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو و کنترل آن پرداخت و گفت: ساعت 7 و 58 دقیقه صبح طی تماس شهروندی مبنی بر وقوع آتش سوزی در ساختمان پلاسکو، تیم های مختلف آتش نشانی در عرض 2 دقیقه و 5 ثانیه در محل حادثه حضور پیدا کردند.

وی ادامه داد: 14 ایستگاه برای اطفای حریق به کار گرفته شد و 8 دستگاه بالابر برای کنترل آتش به میدان آمدند که تنها 4 دستگاه مورد استفاده قرار گرفت. همچنین از لحاظ امکانات و یا نیروی انسانی هیچگونه کمبودی وجود نداشت.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران اظهار داشت: 3 شیفت در کارگاه های تولیدی ساختمان پلاسکو مشغول فعالیت بودند و در هر طبقه ای 10 الی 50 نفر حضور داشتند و حاضر به ترک محل کار خود نبودند تا جایی که گاهی آتش نشانان با آنها درگیر شده بودند و اگر خروج این افراد از طریق آتش نشانان صورت نمی گرفت تعداد تلفات بیش از اینها بود.

شریف زاده یادآور شد: معضل دیگری که در زمان اطفای حریق با آن رو به رو بودیم آن بود که از یک طرف درتلاش بودیم تا افراد را به بیرون از ساختمان هدایت کنیم اما از سوی دیگر تعدادی اوباش قصد سرقت از اموال مغازه ها را داشتند.

وی افزود: برای هر طبقه یک تیم آتش نشانی حضور داشتند تا کسی باقی نماند و همه خارج شوند. بر این اساس 31 دقیقه قبل از آوار دستور تخلیه داده شد که عکس ها و تصاویر و حتی مکالمات بی سیمی ضبط شده هم برای اثبات آن وجود دارد. همچنین ما با گُر گرفتن دوباره آتش رو به رو شدیم، چرا که بالای سقف کاذب یک متری این مغازه ها مملو از جنس پارچه و منسوجات بود که همه آنها آتش گرفت.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی بیان کرد: از سوی دیگر افرادی که در بیرون ساختمان قرار داشتند شاهد دود ناشی از آتش بودند اما افراد حاضر در داخل ساختمان گمان می کردند حریق اطفا شده است. از سوی دیگر ساختمان لوله کشی گاز نداشت و همه طبقات از گاز پیک نیک استفاده می کردند که اینها نیز بر دامن زدن آتش تاثیرگذار بود.

شریف زاده گفت: پس از گذشت ساعاتی از وقوع حادثه ، پله ها در درون ساختمان فرو ریخت، پس از آن به آتش نشان های داخل ساختمان اعلام کردیم که خود را به پنجره های بیرونی ساختمان برسانند تا از طریق بالابرها بتوانیم آنها را خارج کنیم. در این میان تعدادی به صورت فیزیکی خود را از ساختمان خارج کردند و تعدادی نیز موفق شدند سوار بالابرها شوند که هنوز برخی از آتش نشانان داخل بودند که ساختمان فروریخت.

وی تاکید کرد: بعد از وقوع حادثه بلافاصله لیستی از افراد داخل آوار مانده را تهیه کردیم و دستور اعزام نیروهای جدید را به محل حادثه دادیم و سریعاً نیروهای قدیمی را از منطقه خارج کردیم زیرا این افراد برای همکاران خود و کسانی که زیر آوار مانده بودند بسیار بی تابی می کردند.
مدیرعامل آتش نشانی افزود: پس از وقوع حادثه بلافاصله ستاد مدیریت بحران تشکیل شد و همگی پای کار ایستادند تا با امدادرسانی بتوانند به افراد زیرآوار دست یابند.

شریف زاده تصریح کرد: از این بابت که برخی از بهترین همکاران خود را از دست دادیم، بسیار متاثریم، همانگونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند تا تمام فکر و حواسمان متمرکز نجات مدفون شدگان و آواربرداری باشد، این موضوع را در صدر برنامه های خود قرار دادیم و از تمام عملیات ها استفاده کردیم تا بتوانیم هر چه سریع تر آواربرداری کنیم.

«حسینی» معاون عمرانی شهرداری نیز گزارش تصویری از وضعیت حادثه پلاسکو به نمایش گذاشت؛ در حین پخش این تصاویر نکاتی را نیز یادآور شد. از جمله آنکه برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی نیازمند آموزش فرهنگ هستیم.
معاون عمرانی شهرداری در ادامه افزود: وجود شبکه آب خام باعث شد تا آتش نشان ها کارشان راحت تر شود تا در نهایت پس از 10 روز، آواربرداری به کف رسید و توانستیم با امکانات و تجهیزات مناسب آن را جمع بندی کنیم.

حسینی افزود: البته ناگفته نماند که با گذشت 10 روز از این فاجعه باز هم گدازه وجود داشت که این موضوع تا حدودی کار ما را سخت می کرد. همچنین بحث حمایت روانی از خانواده های جان باختگان نیز در دستور کار قرار داشت.
در ادامه حسینی معاون عمران شهرداری به بیان جزئیات حادثه پلاسکو پرداخت و گفت: حدود 20 سال است که در مورد این معضلات صحبت می شود اما در حد حرف باقی می ماند، واقعیت آن است که باید از فرصت ها استفاده کرد. اکنون موضوع اصلاح لایحه مدیریت بحران مطرح شده و باید بازنگری اساسی روی آن انجام شود.

وی ادامه داد: همچنین موضوع دیگر بحث تجهیزات است، چرا که اکنون از 6 بالابر استفاده شده 3 الی 4 دستگاه آن آسیب دیده که تعمیر آن حدود 3 الی 4 میلیارد تومان هزینه دارد که امکان تعمیر آن در داخل وجود ندارد. همچنین لایحه مدیریت شهری نیز از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود.

** بیمه ساختمانی باید توسط مجلس اجباری شود
حسینی افزود: کیفیت ساخت و سازها نیز امری ضروری است که باید بازبینی روی آن صورت گیرد، از سوی دیگر در دنیا این موضوع و معضلات تنها با کمک صنعت بیمه حل شده است؛ واقعیت آن است که بیمه ساختمانی باید توسط مجلس اجباری شود، امروزه برای خودرو بیمه اجباری وجود دارد اما برای ساختمان چنین اجباری نیست.

«حناچی» یکی از مسئولان وزارت راه و شهرسازی با تشریح ابعاد این حادثه پرداخت و گفت: مطالبه امنیت عمومی به عنوان یک خواست و نقطه عطفی به شمار می رود که باید مورد توجه قرار گیرد، همانگونه که معاون عمرانی شهرداری اشاره داشت، وجود شبکه آب خامی که روبروی ساختمان بود توانست بسیار کمک کننده باشد.

وی گفت: باید از این حادثه درس بگیریم و ساده انگاری نکنیم. این موضوع نشان دهنده آن است که تنها یک دستگاه یا نهاد به تنهایی نقشی ندارد، از سوی دیگر طبق مطالعات اولیه ما در شهرهای بسیاری در کشور آسیب پذیری زیادی داریم که باید برای آن چاره اندیشی شود. در این شرایط نباید به سمت بحران حرکت کرد، و اجرای قانون و مقررات می تواند ما را از این وضعیت نجات دهد.
برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: