1505بازدید
اصلاح طرح استفساریه قانون انتخابات از سوی مجلس
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب طرح استفساریه تبصره ۴ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، رد صلاحیت منتخب نمایندگی مجلس پس از اعلام صحت انتخابات توسط شورای نگهبان را نپذیرفتند.
کد خبر: ۶۶۱۲۸۵
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۴ 29 January 2017
به گزارش ایلنا، نمایندگان در جریان نشست علنی امروز مجلس، طرح استفساریه تبصره ۴ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را برای سومین‌بار به تصویب رساندند. این درحالی بود که در مقاطع پیشین، شورای نگهبان دو بار با تاکید بر ایرادهای این طرح استفساریه، از تایید آن خودداری کرده بود.

این درحالی است که در پاسخ به پرسش این استفساریه که آیا شورای نگهبان می‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه، صلاحیت منتخب را رد کند و به این وسیله آراء او را باطل نماید، پاسخ داد: خیر، پس از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در مهلت ۲۰ روزه مذکور در تبصره ۴ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و بعد از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه با رعایت «قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف مصوب ۲۲ آبان ۱۳۷۸ مجمع تشخیص مصحلت نظام» این شورا نمی‌تواند اظهارنظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد، این مدارک طبق ماده ۳۰ آیین‌نامه داخلی مجلس در زمان بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار گیرد.
 
از تعداد ۲۴۸ نماینده حاضر در جلسه، ۱۵۱ نماینده رای موافق، ۴۱ نماینده رای مخالف و ۹ نفر از نمایندگان نیز به این استفساریه رای ممتنع دادند.

شایان ذکر است، در طرح استفساریه‌ای که پیش‌تر در این باره به تصویب مجلس رسیده بود و از سوی شورای نگهبان به مجلس بازگشت داده شده بود، نمایندگان مجلس مصوب کرده بودند پس از اعلام‌نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در مهلت ۲۰ روزه درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات «و بعد از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه» این شورا نمی‌تواند اظهارنظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد که در اصلاحیه این طرح که امروز به تصویب رسید عبارت «بعد از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه» حذف شد.
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار