بازدید 31479

مقصود ترامپ از ایجاد سپر موشکی در مقابل ایران چیست؟

با انجام مراسم رسمی تحلیف، دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا کار خود را آغاز کرد. فارغ از اظهارات مطرح از سوی وی در جریان مراسم تحلیف، بیانیه ای که درباره سیاست خارجی و دفاعی ترامپ در سایت کاخ سفید منتشر شده، دربردارنده بخشی درباره ایران است؛ اما منظور دقیق ترامپ از این سند چیست؟
کد خبر: ۶۵۸۵۴۱
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰ 21 January 2017
با انجام مراسم رسمی تحلیف، دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا کار خود را آغاز کرد. فارغ از اظهارات مطرح از سوی وی در جریان مراسم تحلیف، بیانیه ای که درباره سیاست خارجی و دفاعی ترامپ در سایت کاخ سفید منتشر شده، دربردارنده بخشی درباره ایران است؛ اما منظور دقیق ترامپ از این سند چیست؟

به گزارش «تابناک»؛ همزمان با انجام مراسم تحلیف ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا، سایت کاخ سفید، بیانیه ای منتشر کرد که از آن با عنوان نخستین سند سیاست خارجی و دفاعی ترامپ یاد می شود. در این بیانیه، ضمن تأکید بر ضرورت محافظت از آمریکا در برابر تهدیدات موجود، از ایجاد سامانه ای برای دفاع موشکی در مقابل ایران و کره شمالی سخن به میان آمده است.

در این بیانیه با عنوان «قدرتمند ساختن دوباره ارتشمان» چنین بیان شده: «ارتش ما باید برای دفاع از آمریکا، هرگونه وسیله لازم را داشته باشد. ما نمی توانیم به دیگر کشورها اجازه دهیم از لحاظ توانایی نظامی ما را پشت سر بگذارند. دولت ترامپ، به دنبال بالاترین سطح آمادگی نظامی خواهد بود».

در ادامه این بیانیه، با اشاره به اینکه ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، بودجه لازم برای بازسازی ارتش را در کنگره مطرح خواهد کرد، آمده است: «ما یک سامانه دفاع موشکی پیشرفته را به منظور محافظت در مقابل حملات موشکی دولت هایی همچون ایران و کره شمالی طراحی خواهیم کرد». در سند مذکور همچنین بر توسعه قابلیت های دفاع سایبری آمریکا به عنوان یکی از اولویت های ترامپ تأکید شده است.

اما مطرح شدن نام ایران در نخستین بیانیه رسمی انتشار یافته از سوی دولت ترامپ، این پرسش را مطرح می سازد که منظور دقیق وی از این موضع گیری چیست و دقیقاً چه اتفاقی قرار است در رابطه با ایران در دولت جدید آمریکا رخ دهد. با مروری بر مطالب انتشار یافته در رسانه های بین المللی در این زمینه، می توان دریافت که آنها نیز با توجه به بیان کلی مسأله مذکور در بیانیه، درباره آن با ابهام مواجه هستند.

به عنوان مثال، «رویترز» یکی از منابعی است که به طور مشخص و مستقل به همین بخش مربوط به ایران در بیانیه سیاست دفاعی ترامپ پرداخته، اما در این زمینه می نویسد: «بیانیه ای که تنها دقایقی پس از تحلیف ترامپ در وبسایت کاخ سفید انتشار یافته، جزئیاتی درباره اینکه آیا این سامانه جدید با سامانه هایی که هم اکنون در دست توسعه هستند متفاوت است یا خیر و همچنین درباره هزینه و چگونگی پرداخت هزینه های آن، ارائه نکرده است».

با این حال، اگر صرف آنچه از جمله بندی اظهارات موجود در بیانیه قابل استنباط است، مبنا قرار دهیم، می توان گفت که اشاره به نام ایران و کره شمالی در این مورد خاص، بیش از آنکه از موضع تهاجمی مطرح شده باشد، از منظر القای تهدید و به نوعی، جلب رضایت مردمی با ادعای حرکت در مسیر «دفاع از آمریکا» مطرح می شود.

از سوی دیگر، به دلایل مختلف نمی توان سامانه دفاع موشکی مدنظر ترامپ را با آنچه سال ها با عنوان سامانه دفاعی ناتو در شرق اروپا مطرح بوده، یکی دانست، زیرا اولاً ترامپ در مقاطع مختلف از ضرورت تنش زدایی با روسیه سخن گفته و بر همین اساس، بعید است، چنین کاری که با مخالفت شدید روسیه روبه روست، بکند و ثانیاً، ترامپ در همان سخنرانی روز گذشته خود در مراسم تحلیف نیز بار دیگر پذیرش تعهدات اضافی از سوی آمریکا در قبال دیگر کشورها را مورد انتقاد قرار داد.

به این ترتیب، آنچه مسلم است، ترامپ در این بیانیه از توسعه سامانه ای سخن می گوید که قرار است مشخصاً وظیفه دفاع از آمریکا را در مقابل «حملات موشکی» بر عهده داشته باشد. در اینجا نیز باید توجه داشت که تاکنون دست کم در عرصه رسمی، بحثی درباره برد موشکی ایران در هدف قرار دادن سرزمین اصلی آمریکا مطرح نبوده و تمامی مباحثی که در زمینه تهدیدآمیز جلوه دادن برنامه موشکی ایران مطرح شده، به توانایی ایران برای هدف قرار دادن مواضع رژیم اسرائیل معطوف بوده است؛ اما درباره کره شمالی، مسأله قدری متفاوت است.

شاید اشاره به تحولی که درست در آستانه مراسم تحلیف ترامپ در رابطه با کره شمالی رخ داد، در این زمینه راهگشا باشد. روز گذشته بود که منابع خبری غربی به نقل از منابع اطلاعاتی خبر دادند که احتمال دارد کره شمالی در حال آماده شدن برای انجام یک آزمایش موشکی جدید برای محک زدن رئیس جمهور جدید آمریکا باشد. منابعی در کره جنوبی حتی گفته بودند، احتمال دارد این آزمایش همزمان با مراسم تحلیف ترامپ انجام شود.

بنابراین، بعید نیست که بیانیه امروز دولت ترامپ، به طور مشخص ناظر بر ارسال هشداری برای کره شمالی در این زمینه بوده باشد. با این حال، از آنجا که در ادبیات سیاسی غالب در آمریکا، نام ایران اغلب اوقات در کنار نام کره شمالی به عنوان دشمنان اصلی آمریکا آمده، این بار هم در اشاره ای کلی، این اتفاق در بیانیه کاخ سفید تکرار شده است؛ هرچند این امر به معنای فقدان برنامه دولت جدید آمریکا علیه ایران نیست، دست کم درباره آنچه در این بیانیه آمده، موضوع اساساً نمی تواند به ایران ارتباطی داشته باشد. 

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۲۵
انتشار یافته: ۳۰
تبریک به دلواپسان و سردار دلواپسیزم شریعتمداری که از آمدن ترامپ در پوست خود نمیگنجید...
مبارکت باشه حسین کیهانی
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
اگر هشیار باشیم، همین سه مساله، آب، محیط زیست و آلودگی‌، و قطعی بودن زلزله‌ و بی‌ دفاع بودن تقریبا اکثر شهرهای بزرگ ایران در برابر آن، ما را برا آن خواهد داشت، که عوض درگیری ، رقابت، مجادله، مخالفت و... با اکثر کشورهای دنیا، که هیچکدام از مسائل بالا را ندارند، فقط به فکر باز سازی ، مقاوم سازی ، و حل مساله آب و محیط زیست ۸۰ میلیون ایرانی‌ براییم، که برای حل آنها، حداقل ۳۰ تا ۴۰ سال زمان نیاز داریم. ولی‌ این هشیاری را هرگز نمی‌بینیم!
matin
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
وتنریک ویژه به برادران تحریم دور زن حرفه ای
دست دوستان درد نکنه که کاری کردن امریکا ما و کره شمالی رو تو یک جبهه ببینه
پاسخ ها
شناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
مثل اينكه فراموش كردي اينهمه آقاي خاتمي براي غرب خم وراست شد و آخرش پاداش اين خوش رخصي ها رو با لقب دادن ايران به محور شرارت پاسخ دادن و ضمن اينكه مطالعه كن عملكرد آقاي روحاني رو زماني كه زعامت امنيت ملي رود به عهده داشت و غرب كه شمه از اون دم ميزني پاداش خوشبيني و خوشخدمتي ايشون رو چگونه داد-قابل توجه تابناك
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
برادر عزيز چه كاري مي خواهي بكني تا نبيندمگر زمان خاتمي كم به طرف آمريكا رفتيم ايران را محور شرات خطاب كرد
امریکا قطعا از ما شکست خواهد خورد متلاشی شدن ایالت های امریکایجنایتکار در یک دو سه سال آینده را برخی ها پیش بینی می کنند.
ترس و وحشت از آمریکا در این مقاله موج میزند. ایکاش همین اندازه که از آمریکا میهراسید از خدا میترسیدید آنوقت میدیدید که هیچ نیروئی یارای دشمنی با شما را نخواهد داشت.
ترس و وحشت از آمریکا در این مقاله موج میزند. ایکاش همین اندازه که از آمریکا میهراسید از خدا میترسیدید آنوقت میدیدید که هیچ نیروئی یارای دشمنی با شما را نخواهد داشت.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
مشکل شما ریط دادن مسائلی است که به هم هیچ ارتباطی ندارند انفدر احساسی و رومانتیک نباشید
واقعگرا بودن مشکلات را حل میکند
matin
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
داداش بالاغیرتا" توکار دور زدن تحریم نیستی؟
؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
موضوع ترس از آمریکا نیست بلکه یک حساب و کتاب دو دو تا چهارتا است. بهتر نیست ما تعریف درستی از روابط بین الملل داشته باشیم. برقراری این رابطه تایید رفتار یا سیاست طرف مقابل نیست . بلکه پذیرش اصول دیپلماتیک است.
حکومت فاسد و جنایتکار ایالات متحده آمریکا هیچ غلطی نمی تواند انجام دهد. به امید فروپاشی ایالات متحده آمریکا
پاسخ ها
شناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
دوستان صبر كنيد كه خدا با صابران است
خواهيد ديد انشاء الله آمريكا با 20 تريليون دلار بدهي كه به ازاي اون به هر آمريكايي حدود 170 هزار دلار بدهي به ارث خواهد رسيدو جنبش وال استريت و وحست مردم از فقر و تبعيض و نه محكم آمريكايي ها به سيستم مزورانه اوباما و رو آوردن اين مردم بدبخت و حيران به دامن بت ثروت و قلدري يعني ترامپ آمريكا رو به كجا خواهد كشانيد وعده عذاب خدا به ستمكاران و ظالمين خيلي دور نيست
اين به اين معنى است كه از برهم زدن برجام كوتاه امده و براى خالى نبودن عريضه حرف از موشكهاى تدافعى ميزند
خیلی خوشحالم که همیشه ما رو در کنار کره شمالی قرار میدن. به این موضوع افتخار می کنم
پاسخ ها
ناشناس
| China |
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
اگر کمر خم کرده بودیم که می شدیم مثل لیبی! این بهتر بود؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
كمي تفكر همين و بس
شناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
دوست عزير حكومت كره شمالي درست مثل حكومتهاي ليبرالي غربي نيست ولي كره شمالي به نحوي يك حكومت كمونيستي محسوب ميشه و سياستهاي مملكت داري اون به نفع مردم بدبخت و مظلوم اون نيست خدا مردم اون كشور رو نجات بده
امیدوارم خودمون و جو نگیره فک کنیم واقعا امریکا میترسه از ما
درود بر شریعتمداری ......
احمدي نژاد مدل امريكايي همانجور كه ايران نابود شد ، امريكا هم نابود مي شود.
موشك ها به حيفا رسيد اما كه شلنگ اب اتش نشاني تهران به طبقه دهم ساختمان پلاسكو نرسيد
ما ایرانی های زبون بسته شده ایم مرغ عروسی و عزای قدرتهای جهنخوار!
ترامپ برای باقی موندن در قدرت باید تمام تلاش خودش رو در جهت انجام وعده های انتخاباتی که داده و حتی در سخنرانی بعد از سوگندش هم شنیدیم بکنه. بنابراین به نظر میرسه برای به هدف رسیدن حتی کمتر از نیمی از این وعده ها هشت سال هم کافی نیست چه برسه به چهار سال.لذا بعید به نظر میرسه وی فرصت پرداختن به مسایل خارجی آمریکا در اون سطحی که میگفت پیدا بکنه. مگر اینکه وعده ها رو از یاد ببره یا از یادش ببرند!!!
این یعنی کلی پول کشورهای عربی که باید برا سپر دفاع موشکی بدن
پرسش: مقصود ترامپ از ایجاد سپر موشکی در مقابل ایران چیست؟
پاسخ: رفع مشکل بودجه و فروش اسلحه بیش تر به کشورهای همسایه . هم چنین اعلام فروخته شدن ایران از سوی روس های عزیز (!) به آمریکا بر اساس قانون ساخت و پاخت!
خدا رحمت كند شهيد بهشتي را فرمود آمريكا از ما عصباني باش وبا اين عصبانيت بمير انشاء الله روز مرگ آمريكا مثل روز مرگ شوري سابق نزديك باشد مظلومان دنيا جشن بگيرند
یه عده ایی هستند که صبح که بلند میشن تا فحش به این کشور یا گروه ندهند اموراتشون نمیگذره بابا اینقدر که دنبال فضولی تو کشورهای دیگه هستید قدری هم به فکر مردم باشید حتما باید یه فاجعه توکشور ایجاد بشه که حاکمان بیدار بشوند این همه سرمایه گذاری تو کشورهای دیگه چه سودی برای ما داشته به فکر درمان غول بیکاری اعتیاد و فرسوده شدن زیر ساخت های شهری و اقتصادی مملکت باشید
باتوجه به نقطه ضعفهای شخصی ترامپ جلو پوتین وترس از برملاشدن آنها ترامپ روش نشده بگوید تقویت سامانه ضد موشکی برعلیه قدرت طلبی موشکی روسیه است ایران را بازیچه قرارداداست حال که تمام جهانیان می دانند که نهایت برد موشکی ایران اسراییل ومدار 2000کیلومتری است تازه اگر به آنجاها برسد (باتوجه به سرعت کم موشکهای اسکاددهه 70میلادی)نگذاریم ترامپ قمار باز باما بازی کند
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم