بازدید ۱۱۱۳۱
ابراهیمیان در گفت و گو با «تابناک»؛
«در مورد مصداق اصلا نباید بحث کنیم. هنوز کسی کاندیدا نشده و من هم مأخوذ به رسیدگی نیستم، ولی به عنوان یک سوال حقوقی پاسخ کلی می دهم. در دوره های قبلی انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان حضور نداشته ام، بنابراین برای من همه چیز از اول شروع می شود. باید اطلاعات مربوط به یک پرونده را ببینم، رفتار ظاهری کاندیدا ها را ببینم و بر اساس اطلاعات مربوط به آن پرونده و رفتار ظاهری، داوری کنم».
کد خبر: ۶۵۴۸۷۳
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۲ 14 January 2017
عضو حقوقدان شورای نگهبان در واکنش به مسائلی که این روزها از سوی برخی چهره های سیاسی در خصوص عدم احراز صلاحیت حسن روحانی برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مطرح می شود، گفت: در مورد ریاست جمهوری فعلی هیچ بحثی در جلسات شورای نگهبان مطرح نشده است تا بتوانیم در موردش گمانه زنی کنیم و بگوییم «رد» است یا «قبول».

«نجات الله ابراهیمیان» که اصرار دارد نظراتش از منظر یک حقوقدان منتقل شود، در گفت و گو با خبرنگار «تابناک» با زودهنگام خواندن بحث مربوط به احراز صلاحیت ها اظهار کرد: «در مورد مصداق اصلا نباید بحث کنیم. هنوز کسی کاندیدا نشده و من هم مأخوذ به رسیدگی نیستم، ولی به عنوان یک سؤال حقوقی پاسخ کلی می دهم. در دوره های قبلی انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان حضور نداشته ام، بنابراین برای من همه چیز از اول شروع می شود. باید اطلاعات مربوط به یک پرونده را ببینم، رفتار ظاهری کاندیدا ها را ببینم و براساس اطلاعات مربوط به آن پرونده و رفتار ظاهری، داوری کنم».

اگر تخلفی از فردی دیدم فرقی نمی کند که رئیس جمهور باشد یا نباشد


وی با اشاره به اینکه مهم این است که آیا برای تایید صلاحیت او قانع می شوم یا نه و از همه مهمتر اینکه شرایطی که در قانون اساسی و قانون انتخابات ریاست جمهوری گفته شده، در او وجود دارد یا خیر، تأکید کرد: «من در اجرای قانون، مصلحت اندیش نیستم. مصالح توسط خود قانون لحاظ شده است. من به مصداق کاری ندارم. اگر پرونده ای روی میز من قرار گرفت و برایم مسلم شد که کاندیدای ریاست جمهوری تخلفی دارد که باعث سلب صلاحیت او به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری می شود قانونا فرقی نمی کند که قبلا رئیس جمهور بوده یا نبوده». ابراهیمیان البته این نکته را هم یادآور شد که «اگر هم آن فرد شرایط لازم را داشته باشد هیچ هیاهویی موثر نیست و باید بر اساس همان پرونده اظهار نظر کنم. این قانون است و مسأله و اختراع جدیدی نیست که در مورد آن سر و صدا و جنجال کنیم».

استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ به اینکه چطور می شود صلاحیت رئیس جمهور مستقر را رد کرد، عنوان داشت: «اگر هر رئیس جمهور برای دوره بعد خود را کاندیدا می کند یعنی خود را در معرض قبول و یا رد قرار می دهد. مردان سیاسی مردانی هستند اهل ریسک. خود سیاست هم توام با ریسک است. هر سیاستمداری که وارد عرصه انتخابات می شود ریسک های جقوقی و قانونی را هم می پذیرد». وی با اشاره به چنین اتفاقاتی که در مورد نمایندگان مجلس هم عینیت یافته اظهار داشت: «شما چرا دنبال مثال های فرضی می گردید. بارها دیدید که اشخاص نماینده مجلس هستند، کاندیدا می شوند و ما صلاحیت شان را رد می کنیم. از نظر حقوقی هیچ فرقی میان ریاست جمهوری و نمایندگی مجلس از این حیث وجود ندارد».

بی موقع است که از عدم احراز صلاحیت رئیس جمهور حرف بزنیم


ابراهیمیان با تأکید بر اینکه تاکنون در مورد ریاست جمهوری فعلی هیچ بحثی در جلسات شورای نگهبان مطرح نشده است تا بتوانیم در موردش گمانه زنی کنیم، و بگوییم رد است یا قبول، گفت: همانطور که رئیس جمهور هم اخیرا گفته اند که در مورد کاندیدا شدنم زود است که اظهار نظر کنم برای شورای نگهبان هم زود است که وارد بحث شود. قطعا بی موقع است در مورد این بحث کنیم که آیا صلاحیت رئیس جمهور فعلی تأیید می شود یا نه و شورا این کار را هم نکرده است.

موقع علاج گرفتاری های مردم است؛ به حاشیه نرویم


این عضو حقوقدان شورای نگهبان توصیه ای هم به گروه های سیاسی دارد. او تأکید کرد: «به نظرم گروه های سیاسی هم کار خوبی نمی کنند که از حالا موقعیت رئیس جمهوری که سرکار است را متزلزل می کنند؛ یکی می گوید رد می کنند و یکی هم می گوید رد کردن خوب نیست. بهتر است که این بحث را بگذاریم برای بعد از ثبت نام کاندیدای ریاست جمهوری. الان موقع کار و تلاش و علاج گرفتاری های مردم است. به حاشیه نرویم».

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
شهرستان خوی حکومت پهلوی دهه فجر زلزله چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب
وب گردی