بازدید 8418
دکتر احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با NBC
کد خبر: ۶۴۷۹۹
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۱:۵۸ 19 September 2009
رئيس جمهور در آستانه سفر به مقر سازمان ملل متحد با شبکه «ان بي سي» آمريکا گفت‌وگو کرد و به پرسش‌هاي مجري شبکه «ان.بي.سي» در حوزه‌هاي مختلف منطقه‌اي و بين‌المللي پاسخ گفت. دکتر محمود احمدي‌نژاد در اين گفت‌وگو به پرسش‌هاي اين خبرنگار آمريکايي به طور صريح پاسخ گفت. متن اين مصاحبه به شرح زير است:

ان.بي.سي: آقاي رئيس جمهور ما الان در لحظات خطيري هستيم در لحظات خطير تاريخي اينکه ممکن است ايران و آمريکا يک گفتگوهايي را شروع کنند شما چه انتظاراتي از ايالات متحده در اين لحظات خطير تاريخي داريد؟

رئيس جمهور: من ابتدا يک سلام گرم دارم به مردم آمريکا و براي آنها و همه ملت‌ها آرزوي سلامتي و سعادت دارم همانطور که اشاره کرديد جهان در آستانه تحولات بزرگ است يک دوران به پايان رسيده و دوران جديدي آغاز شده مناسباتي که بيش از 60 سال بر دنيا حاکم بودند اينها به پايان راه رسيدند و بايد مناسبات جديدي بر مباني جديدي بر پا شود تا جهان به سمت صلح و آرامش حرکت کند ما هميشه اهل گفتگو و منطق بوديم امروز هم همان است به نظر من براي ما اتفاق خاصي نمي‌افتد اما اميدوارم هر اتفاقي که مي‌افتد به نفع ملت‌ها به نفع صلح و برادري و دوستي در جهان باشد.

ان.بي.سي: به نظر مي‌رسد که شما معتقديد که پرزيدنت اوباما کسي هست که مي‌توانيد باهاش کار کنيد و معامله کنيد شما احساستون و نظرتون درباره رييس جمهور آمريکا چيست؟

البته من واژه معامله را در مراودات بين المللي نمي‌پسندم ما فکر مي‌کنيم بايد همکاري و همراهي را به جاي معامله بگذاريم صلح و امنيت و دوستي چيزي نيست که بدون همکاري صادقانه به وجود بيايد همه بايد صادقانه همکاري کنند و همراهي کنند آقاي اوباما با شعار تغيير وارد عرصه مديريت شدند ما هم از اين شعار استقبال کرديم مردم آمريکا هم استقبال کردند ما فکر مي‌کنيم هم دنيا و هم سياست‌هاي آمريکا نيازمند تغييرات جدي و اساسي هستند و اعلام هم کرديم اگر تغييرات اساسي اتفاق بيفتد استقبال مي‌کنيم و کمک مي‌کنيم که اين اتفاق بيفتد من فکر مي‌کنم آقاي اوباما کسي است که اگر اراده بکند که تغييراتي را ايجاد بکند گر چه با مشکلات سنگيني مواجه خواهد بود اما مي‌تواند بخشي از آن چيزي را که اعلام کرده محقق بکند.توي اين هشت نه ماهي که ايشان به عنوان رييس جمهور هستند ما شاهد تغييرات جزيي در ادبيات سياسي هستيم و بعضي کارهاي معمولي که در جاي خودش مهم است اما کاري نيست که در مناسبات جهاني تاثير تعيين کننده داشته باشد اميدواريم که ايشان به سمت تغييرات اساسي حرکت بکنند ما هم منتظريم.

ان.بي.سي: آقاي اوباما مي‌گويند که ما مي‌خواهيم جهان را يک جهان امن تري ايجاد بکنيم و در اين زمينه بعضي از کشورها دارند کمک مي‌کنند آيا شما ممکن است نظرتان را تغيير بدهيد و در مورد موضوعات هسته‌اي و برنامه هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران صحبت بکنيد؟ اگر نمي‌خواهيد در اين مورد صحبت کنيد که اعلام کرديد چه چيزي را مي‌خواهيد در موردش صحبت بکنيد چه چيزي را مي‌خواهيد در موردش مذاکره بکنيد که بتواند يک موضوع درجه اول براي جهان و براي امنيت جهان باشد؟

ما فکر مي‌کنيم اينکه يک کشوري يا دو کشور فکر کند که صاحب جهان هستند و آنها هستند که تصميمات مهم جهان را مي‌گيرند و بقيه بايد با آنها همراهي بکنند اين دورانش به پايان رسيده امنيت جهاني جز با مشارکت واقعي همگاني امکان پذير نيست ما به شدت مخالف درگيري‌ها ، اشغالگري‌ها و توسعه سلاح‌هاي گوناگونيم فکر مي‌کنيم همه کساني که سلاح‌هاي اتمي و شيميايي و بيولوژيک دارند اينها بايد خلع سلاح بشوند هر کس که هست و آنهايي که تعداد بيشتري بمب دارند آنها بايد زودتر خلع سلاح بشوند البته مسائل اقتصادي هست مسائل سياسي هست امروز دنيا با چالش‌هاي سنگين اقتصادي و فرهنگي مواجه است اينها فقط با همکاري و همراهي قابل حل است اما اگر يک دولتي خيال کند که او محور و او تصميم مي‌گيرد و ديگران را با خود مي‌سنجد اين اشتباه است و اين نتيجه نخواهد داد.

ان.بي.سي: شما در مورد اين نياز صحبت کرديد که جهان بايد خلع سلاح بشود و در عين حال ايران در آستانه رسيدن و دستيابي به سانتريفيوژهايي است که در راستاي همان برنامه اتمي اش هست شما همچنين ضربت خانه‌هاي موشک‌هاي خود را افزايش داديد و يکي از نگراني‌هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي اين است که هنوز نتوانسته به برخي از برنامه‌هاي شما دست پيدا بکند و بفهمد که آيا ايران در صدد يافتن سلاح‌هاي هسته‌اي هست يا نيست و نتوانسته اين مطالعات را انجام دهد؟

ما فعاليت هايمان صلح آميز است آژانس هم بارها اين را تاييد کرده و در چارچوب آژانس کارمان را ادامه مي‌دهيم اما فکر مي‌کنيم خطر، کلاهک‌هاي اتمي است که در آمريکا و در انگليس و در بعضي کشورها انبار شده و بعضي از دولت‌ها هم خيال مي‌کنند که اينها منشاء اقتدار آنها است و با اتکا به سلاح اتمي مي‌خواهند بر دنيا حکمراني کنند ما فکر مي‌کنيم اگر عدالت باشد همه مسائل حل خواهد شد.

ان.بي.سي: آژانس مي‌گويد که پاسخ به اين سوال بسيار مهم است که آيا بتوانند تعيين بکنند ايران در واقع در راستاي حرکت به سمت دستيابي به سمت سلاح هسته‌اي نيست اگر اين يک نگراني واقعي بايد در رابطه با سلاح هسته‌اي ممکن است مصر و عربستان سعودي هم به دنبال اين باشند که به سلاح هسته‌اي دست پيدا بکنند آيا شما فکر نمي‌کنيد که يک مسابقه تسليحاتي در اين منطقه‌اي که دچار بي ثباتي است بتواند به زيان مردم ايران و به زيان جامعه جهاني باشد؟

چه کساني از صدام عليه ايران حمايت کردند چه کساني امروز مردم فلسطين را مي‌کشند چه کساني قراردادهاي دهها ميليارد دلاري سلاح با بعضي از کشورهاي منطقه مي‌بندند ما فکر مي‌کنيم مسابقه تسليحاتي را همان دو سه کشوري که اسم بردم راه مي‌اندازند براي پر کردن جيب سرمايه داران و اين همان روش غلطي است که به نتيجه نخواهد رسيد بالاخره معلوم است که بودجه نظامي آمريکا به تنهايي نزديک به 200 برابر کل بودجه ايران است در حالي که جمعيت آمريکا 4 برابر جمعيت ايران است بودجه نظامي آمريکا 3 برابر کل بودجه نظامي روسيه ، چين ، ژاپن و ايران است يعني همه اينها را با هم جمع بزنيم بودجه نظامي آمريکا سه برابر است خيلي روشن است که چه کساني مسابقه تسليحاتي راه مي‌اندازند. به نظرم بايد همين فکرها عوض شود اگر دولت آمريکا هم مي‌خواهد نقش جديدي را ايفا کند و موثر باشد در دنيا بايد نگاهش را عوض کند اول ضربت خانه‌هاي اتمي آمريکا منهدم شود ، انگليس منهدم شود آنوقت هيچ کس در دنيا نسبت به صداقت دولت آمريکا ترديد نخواهد کرد.

ان.بي.سي: سازمان ملل مي‌گويد که شما مي‌گوييد ايران در حال دستيابي به سلاح هسته‌اي نيست حالا اگر شما اين کار را انجام نمي‌دهيد ولي ديگران فکر مي‌کنند که داريد انجام مي‌دهيد و اينکه شما داريد امنيت جهان و امنيت کشورتان را به خطر مي‌اندازيد اين يکي از سوال‌هاي مهم آژانس است که بداند که واقعا اين کار دارد انجام مي‌شود يا نه؟

تا آنجايي که آژانس طبق مقررات و بدون تاثير پذيري از فشارهاي سياسي عمل بکند ما با آژانس همراهي مي‌کنيم اما هر گاه تمايلات سياسي بعضي از کشورها بخواهد جاي مسايل حقوقي را بگيرد پاسخ ما خيلي روشن است فکر مي‌کنم مسايل هسته‌اي ما روشن است و نياز به توضيح ندارد.

ان.بي.سي: اگر اسرائيل به ايران حمله کند و ايالات متحده بگويد که با اين حمله موافق نبوده آيا شما باور مي‌کنيد که اسرائيل سر خود و بنا به تصميم خودش عمل کرده است؟

امروز خيلي معلوم است که اين رژيم غير قانوني و آدم کش و کودک کش و زن و بچه کش تحت امر کساني است که در مراکز اقتصادي و سياسي اروپا و آمريکا نشسته‌اند از نگاه ما رژيم صهيونيستي فاقد موجوديت مستقل است اصل تاسيسش ادامه حياتش و تمام جنايت‌هايي که مي‌کند متکي به همان صاحبان سرمايه و کارخانجات اسلحه سازي در آمريکا و اروپا است اما بعيد مي‌دانم که آدم بي عقلي چه در رژيم صهيونيستي يا در بين سرمايه داران پيدا شود که بخواهد چنين کار خطايي را مرتکب شود پاسخ ايران از قبل معلوم است و البته حتما نه تنها ملت ايران بلکه همه ملت‌ها دولت آمريکا را مسوول جنايات رژيم صهيونيستي مي‌دانند همين الانش هم مي‌دانند الان وقتي در غزه رژيم صهيونيستي جنايت مي‌کنند ملت‌هاي دنيا دولت انگليس و بعضي از سياستمداران و سرمايه داران آمريکايي را مسوول اين جنايت‌ها مي‌دانند نه اين افرادي را که مثل عناصر خيمه شب بازي در برابر صحنه فقط بازيگري مي‌کنند.

ان.بي.سي: واکنش ايران به چنين حمله‌اي چه خواهد بود اگر اتفاق بيفتد؟

واکنش ما پشيمان کننده است.

ان.بي.سي: آيا شرايطي است که ايران بخواهد براساس آن برنامه سلاح‌هاي خودش را دنبال بکند؟

ما سلاح اتمي را متعلق به نسل قبل و عصر قبل مي‌دانيم امروز آن چيزي که براي يک ملت قدرت مي‌آورد قدرت فرهنگي و انساني است نفوذ فرهنگي است منطق انساني است اگر سلاح اتمي مي‌توانست کمک بکند حتما دولت آقاي بوش را در عراق و در افغانستان نجات مي‌داد اگر سلاح اتمي مي‌توانست از فروپاشي اتحاد شوروي جلوگيري مي‌کرد و اگر سلاح اتمي مي‌توانست از شکست رژيم صهيونيستي جلوگيري مي‌کرد آن چيزي که امروز در دنيا حاکم است افکار عمومي است ، انديشه است، منطق و فرهنگ است. ملت ما هيچ وقت نياز به سلاح اتمي ندارد در جنگ عراق عليه ايران که دولت وقت آمريکا و جمعي از دولت‌هاي اروپايي از صدام حمايت مي‌کردند؛ در آن زمان هم ملت ما نياز به اين سلاح‌ها نداشت و از خودش دفاع کرد. ما نيازي به سلاح‌هاي اتمي نداريم. ما بدون آن هم قادريم از خودمان دفاع کنيم.

ان.بي.سي: ببخشيد آيا مي‌توانم فرض بکنم که پاسخ به اين سوال يک سناريويي است که ممکن است شما ايران را به سوي هسته‌اي شدن حرکت بدهيد و پاسخ به اين سوال را مي‌خواستم بدانم منفي هست يا نيست؟

اگر منظورتان براي مصارف صلح آميز است اين هيچگاه در ايران تعطيل نخواهد شد اما اگر منظورتان سلاح است ما هيچ نيازي به سلاح نداريم و در برنامه‌هاي ما هم قرار ندارد.

ان.بي.سي: من در مورد غني سازي اورانيوم صحبت مي‌کنم آيا سناريويي هست که ايران بخواهد جريان را تغيير بدهد و در راستاي ايجاد يک بمب هسته‌اي حرکت بکند و شما گفتيد که نيازي به سلاح هسته‌اي نداريد و مخالف چنين ايده‌اي هستيد سوال من اين است که آيا سناريويي هست که ايران بخواهد در آن راستا حرکت کند يعني شرايطي پيش بيايد که ايران بخواهد در آن راستا حرکت کند و شما پاسختان به اين سوال منفي بود؟

ما هيچ نيازي نمي‌بينيم شرايط جهان هم به نفع انديشه‌هاي متعالي و انساني ما در حال حرکت است ما فکر مي‌کنيم آن کساني که سلاح‌هاي اتمي انبار کردند به زودي بايد هزينه‌هاي زيادي بپردازند تا از شر آنها خلاص شوند.

ان.بي.سي: ممکن است مردم اين نظر را داشته باشند که شما پاسخ منفي را نداديد و من مي‌خواستم مطمئن بشوم که پاسخ شما به اين سوال منفي بوده؟

حالا شما هر جوري که دوست داريد مي‌توانيد برداشت کنيد.

ان.بي.سي: الان ايران توانايي موشکي اش تا چه‌اندازه است و برد اين توانايي موشکي تا کجا هست؟

بالاخره در حدي که بتوانيم از خودمان به طور کامل دفاع کنيم. از هر نقطه‌اي که عليه ما شليک شود در اطراف ما قادريم از خودمان دفاع کنيم. انتظار نداريد که از مراکز موشکي ما بازديد بکنيد.

ان.بي.سي: البته من خيلي دوست دارم که اين اجازه را داشته باشم. خيلي مايلم اين فرصت را داشته باشم.

علاقه خوبي است اميدوارم در آينده قسمتتان شود

ان.بي.سي: آيا موشک‌هاي شما به اروپا هم مي‌رسد يا نه؟ چون گزارش‌هايي بوده که آمريکا برنامه سپر موشکي خود را در لهستان و چک لغو مي‌کند و مي‌خواستم بدانم که آيا برنامه موشک‌هاي شما آنطور که تخمين زده مي‌شد پيشرفت نداشته که بتواند به اروپا برسد واکنش شما نسبت به اين خبر چيست که آمريکا اين برنامه را لغو کرده است؟

ما استقبال مي‌کنيم يعني اين را يک نشانه‌اي از اراده براي تغيير مي‌دانيم. اصولا ما از ناحيه اروپا هيچ خطري را احساس نمي‌کنيم ما فکر مي‌کنيم اروپا بايد در نهايت در کنار ايران و همراه ايران باشد اين اتفاق خواهد افتاد بالاخره همه بايد در دوستي و صلح با هم زندگي کنند. ما آرزو داريم که همه موشک‌ها در جهان برچيده شود. همه سلاح‌ها برچيده شود و به جاي آن مدرسه و درمانگاه و بيمارستان ساخته شود اين آرزوي ما است.

ان.بي.سي: نظرتان درباره انتخابات ايران چيست؟

در ايران اظهار نظر آزاد است و هر کس مي‌تواند نظر خود را داشته باشد. سازوکارهاي انتخاباتي در ايران مستحکم ترين سازوکار است و قانون حاکم است چارچوب‌هاي قانوني در ايران کاملا روشن است کسي هم اگر نظري داشته باشد در چارچوب قانون مي‌تواند مطرح بکند ما مشکلي نمي‌بينيم. معلوم است که افراد مختلف نظرات مختلف دارند. مردم هم تصميم مي‌گيرند من فکر مي‌کنم جسارت پذيرفتن راي مردم مهم تر از جسارت شرکت در انتخابات است. سي سال حکومت ايران هميشه حکومت قانوني و مشروع بوده است. قانون و نهادهاي قانوني و راي مردم حاکم بوده‌اند.

ان.بي.سي: حوادث پس از انتخابات را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

من فکر مي‌کنم رفتاري که دولت انگليس و بخشي از دولت آمريکا در مورد انتخابات ما انجام دادند خيلي کار زشتي بود خيلي کار بدي کردند آنها فکر کردند با تبليغات، با تحريک و با تشويق به اغتشاش مي‌توانند به جمهوري اسلامي آسيب بزنند و آرزوهاي خودشان را برآورده کنند خيلي اشتباه کردند قانون در کشور ما تکليف را روشن کرده و مسووليت‌ها معلوم است. البته ما تصورمان اين است که دولت‌هاي انگليس و برخي دولتمردان آمريکا که اشتباه کردند دخالت کردند و تحريک کردند؛ امروز مي‌خواهند جبران کنند. مي‌خواهند جبران کنند و اميدواريم جبران کنند. انتخابات در ايران پايان يافته است هميشه همين طور بوده است ملت ما يکپارچه است هم 40 ميليون راي دهنده و هم 70 ميليون مردم. باتبليغاتي هم که مي‌شود در صفوف ملت ما شکافي اتفاق نمي‌افتد.

يک نکته مهم تر را به شما بگويم واقعا آن دوره‌اي که يک دولت‌هايي مثل انگليس و يا بعضي از سياستمداران آمريکايي خيال کنند با بازي‌هاي رسانه‌اي مي‌توانند افکار عمومي جهان را شکل بدهند و يا خودشان را جاي مردم دنيا بگذارند؛ آن دوران گذشته و به پايان رسيده است. رفتار بعضي از رسانه‌هاي آمريکايي و انگليسي خيلي بد بود ملت ما خودش بلد است خود را اداره کند نياز به قيم هم ندارد نياز به اين که کسي برايش دل بسوزاند ندارد.

ان.بي.سي: در صحبت‌هاي خود دعا کرديد که خداوند ظهور حضرت امام زمان (عج) را تعجيل بکند. ارتباط شما همان طور که قبلا گفتيد با امام زمان (عج) چيست؟ چه ارتباطي داريد؟

بله من براي ظهور امام زمان (عج) دعا کردم براي اينکه امام زمان (عج) سمبل برپايي عدالت و محبت است. او که بيايد تمام مشکلات حل خواهد شد. دعا براي امام زمان (عج) در واقع آرزوي برپايي صلح و برادري در تمام جهان است و يک تعهد و تلاش براي تحقق صلح و برادري. همه مي‌توانند با امام زمان ارتباط داشته باشند همان طور که مسيحيان با حضرت مسيح ارتباط دارند با حضرت مسيح صحبت مي‌کنند و مطمئن هستند که او مي‌شنود و پاسخ مي‌دهد بنابراين اين منحصر به من نيست وهر کسي مي‌تواند گفتگو کند.امام مهدي (عج) و حضرت مسيح (ع) با هم دنيا را پر از صلح خواهند کرد

ان.بي.سي: شما در صحبت هايتان گفتيد که ممکن است وقتي ايشان ظهور بکند نبرد نهايي بين خير و شر انجام شود.

من چنين حرفي نزدم. او براي صلح مي‌آيد. اين حرف‌هايي که مي‌زنند نبرد اتفاق مي‌افتد نبردهاي گسترده؛ اين حرف‌هاي صهيونيست‌ها است. امام مهدي (عج) با علم و انديشه و فرهنگ مي‌آيد او مي‌آيد که جنگ و کينه نباشد. درگيري نباشد. همه را دعوت به برادري مي‌کند البته با حضرت مسيح، با هم خواهند آمد و به اتفاق هم دنيا را پر از صلح خواهند کرد. اين داستانهايي که ساخته‌اند و در دنيا منتشر کرده‌اند که جنگ‌هاي گسترده اتفاق مي‌افتد دروغ است.

ان.بي.سي: عده‌اي ميخواهند بدانند آيا شما اجازه مي‌دهيد که عليه شما اپوزيسيوني وجود داشته باشد و رهبري اپوزيسيون بتواند صحبت کند؟

اينجا که مخالفت بسيار علني و گسترده است. آزادترين نوع بيان در ايران است. البته همه بايد قانون را رعايت کنند بسياري از افراد در اينجا مرزهاي قانوني هم را پشت سر مي‌گذارند حداقل عليه من هر چيزي که مي‌خواهند مي‌گويند احساس نگراني هم ندارند اما واقعا دولت آمريکا اجازه مي‌دهد يک اپوزيسيوني باشد که بخواهد اساس حکومت آمريکا را براندازي کند؟همه بايد تابع قانون باشند. مشي من خيلي باز است مخالفين من به راحتي و بدون نگراني حرفهايشان را مي‌زنند مي‌توانيد نگاهي به مطبوعات بيندازيد ما از اين بابت نگراني نداريم.

ان.بي.سي:  پدر و مادر سه نفر از کوهنوردان آمريکايي که تحت بازداشت و توقيف هستند از دولت ايران تقاضا مي‌کنند که با رحم بيشتري نسبت به اين موضوع برخورد بکند آيا شما مي‌خواهيد و اين قصد را داريد که اين افراد را به عنوان يک ژست انسان دوستانه در هواپيماي خودتان به آمريکا بياوريد؟

ما از اينکه اينها دستگير شدند خوشحال نيستيم اما اينها به حريم مرزي ما تجاوز کردند قانون را زير پا گذاشتند و طبق قوانين بايد مجازات شوند اما از شما سوال مي‌کنم 5 نفر از ديپلمات‌هاي ما 2 سال در اسارت نيروهاي آمريکايي بودند هيچ تخلفي از قانون نداشتند در اربيل عراق مشغول کار ديپلماتيک خودشان بودند نيروهاي آمريکايي که در عراق بودند بدون هيچ سندي اينها را دستگير کردند و 2 سال در زندان نگه داشتند همين الان ايراني‌هايي در آمريکا هستند که بدون هيچ سندي دستگير شدند فقط به خاطر مواضع سياسي بعضي از دولتمردان و سياستمدارن آمريکايي. اينها هم خانواده دارند اينها هم مادر و همسر دارند. اينها هم انسان هستند. ما فکر مي‌کنيم که عادلانه اين است که همه اينها را با هم ببينيم. ما خوشحال نيستيم که افرادي در اسارت هستند ولي بالاخره قانون است آيا دولت آمريکا از اين کار غلطي که در عراق کرد؛ با ژست انسان دوستانه عذرخواهي کرد. من چيزي نشنيدم يا ايراني‌هايي که بدون جهت در آمريکا در زندان هستند؛ دولت آمريکا آنها را با يک ژست انسان دوستانه آزاد مي‌کند. البته ما با يک شرايط برابر حاضريم کارهايي را انجام دهيم.

من با خانواده آمريکايي‌هايي که اينجا در زندان هستند ابراز همدردي مي‌کنم آنها هم بايد بدانند که اينها قانون را زير پا گذاشتند به طور غيرقانوني وارد مرز شدند و در قوانين ما مجازات اين افراد کاملا شفاف است با اين حال من تلاش خودم را خواهم کرد که هم ايراني‌هايي که در آمريکا هستند آزاد شوند و هم آمريکايي‌هايي که در ايران هستند. اميدوارم هر چه زودتر اتفاق بيفتد.

ان.بي.سي: چه پيامي مي‌توانيد براي پرزيدنت اوباما داشته باشيد؟

ما حرف هايمان را زده ايم ما فکر مي‌کنيم بايد دنيا را با روش‌هاي جديد اداره کرد ما اميدواريم که تغييرات واقعي اتفاق بيفتد آماده ايم کمک هم بکنيم بالاخره سياستي که باعث مي‌شود يک ارتشي از 12 هزار کيلومتر دورتر بيايد در منطقه ما غرب و شرق ما را اشغال بکند آدم‌ها کشته شود اميدواريم اين سياست‌ها به طور اصولي تغيير کند من امروز گزارشي را مي‌خواندم که در دوران اشغال عراق بيش از 650 هزار نفر کشته و زخمي و نزديک 4 و نيم ميليون نفر آواره شدند اين نشان مي‌دهد سياست نظامي گري دولت‌هاي آمريکا شکست خورده است. البته ما مي‌دانيم صهيونيستهايي که در آمريکا هستند نمي‌خواهند شرايط عوض شود سود آنها در جنگ است سود آنها در درگيري است آنها البته سنگ اندازي مي‌کنند و فشار مي‌آورند که تغييراتي اتفاق نيفتد اما اگر آقاي اوباما تصميم قطعي داشته باشند که تغييرات اساسي بدهند ما کمکشان خواهيم کرد و اميد داريم که موفق شوند.

ان.بي.سي: هفته ديگر شما در مجمع عمومي سازمان ملل با جهان صحبت خواهيد کرد و تظاهرات گسترده‌اي هم عليه شما سازماندهي شده است. پيام شما به اين تظاهر کنندگان چه خواهد شد و پيام شما به جهان چه خواهد بود وقتي که داريد هفته ديگر با آنها صحبت مي‌کنيد؟

حالا هفته آينده منتظر باشيد و مطالب را خواهيد شنيد پيام ما پيام انساني است ما آنها را به منطق و عدالت دعوت مي‌کنيم. البته هم آنها مي‌دانند و هم ملت ما مي‌دانند و همه ملت‌ها مي‌دانند اقدامات سياسي محدودي که تحت هدايت سرويس‌هاي سياسي انگليس و آمريکا اتفاق مي‌افتد اينها تاثيري در مناسبات جهان ندارد البته ما هر کس اظهار نظر کند به اظهار نظرها احترام مي‌گذاريم و به منطق و عدالت و به دوستي و احترام به مردم دعوت مي‌کنيم. ما بايد به‌انديشه مردم احترام بگذاريم کسي نبايد تلاش کند نظرش را تحميل کند همه نظراتشان را مطرح مي‌کنند که بايد منطقي باشد ملت‌ها هم انتخاب مي‌کنند بايد اين حق را به ملت‌ها بدهيم که خودشان انتخاب کنند. ان شاءالله موفق باشيد

ان.بي.سي: تشکر مي‌کنم آقاي رئيس جمهور از اينکه با ما صحبت کرديد.

منبع: مهر

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۸
من متوجه نمی شم وقتی در فرانسه و آمریکا و انگلیس تظاهرات بود شبکه خبر ایران دایم پخش خبر با تصویر می کرد و تحلیل می کرد و گزارش از معترضین و .... اسمش هم بود تحلیل سیاسی کسی هم از اونطرف ایران را به مداخله و تحریک متهم نمی کرد حالا اگه اونا این کار را بکنند اسمش تبلیغات و دخالت و دعوت به اغتشاش است حتی اگر همه معترضین از بیگانگان تبری جسته باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۱ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۸
آقاي رئيس جمهور در مصاحبه بيسته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۸
جواب به سوال در مورد کوهنوردها دلنشین بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۸
هرچند اين مدت از مواضع جناب رئيس جمهور و گفته هايش دلمان خون بود وچشم ديدنش را نداشتيم اما از حق نگذريم اين مصاحبه خيلي عالي بود.
كاش به روزهاي خوب باز ميگشتيم و آقاي احمدي نژاد در بهترين حالت يك وزير امور خارجه خوب بود ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۶ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۹
مرگ بر امريكا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۶ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۹
باز هم به وجود این رئیس جمهور نازنین افتخار کردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۸ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۹
آقای اوباما بدون اجازه لابی صهیونیستی آپک آب هم نمی خورد چه برسد به همکاری صادقانه با جناب احمدی نژاد که واقعا صادقانه کار می کند !!!
کاش کمی واقعیت های فعلی جهان را می دیدیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۷ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۹
احمدی رو ایول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۹
افرین به جسارت سخن گفتن رئیس جمهور که باسئوالات فریبکاران خبرنگار به خوبی پاسوخ داد...افرین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۵ - ۱۳۸۸/۰۶/۳۰
با سلام
چرا آقای رییس جمهور با صراحت سلاح اتمی رو نفی نمی کنه و هر خبر نگاری باید ده بار ازش سوال کنه تا دست آخر یه جواب سر بالا بگیره .
بهتره آقای احمدی نژاد پای یکی از سخنرانی های رهبر بنشینه و یاد بگیره که " سلاح هسته ای با اعتقادات و آیین ما در تضاد هست و هرگز به دنبال آن نخواهیم رفت" و این رو با صراحت اعلام کنه !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۸۸/۰۷/۰۱
مرگ بر ضد ولايت فقيه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۸۸/۰۷/۰۱
من سالهاست منتظر شخصی بودم که با مشت این ملت به دهان این صیهونیست ها و امریکائی ها و اروپا ئی ها بزنه . من آقای احمدی نزاد را می بینم که ایران را با افتخار کرده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۸۸/۰۷/۰۱
بعد از هشت سال خیانت خاتمی شخصی جسور و با اراده در راس حکومت قرار گرفته و بعد از هشت سال ذلت ایران ما را در جهان عزیز کرده و به دنبال دفاع نیست و آنها را به چالش می کشد ، به امید روزی که آن عزیز عادل بیاید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۸۸/۰۷/۰۱
سوال ها واقعا اون چنان كه دوستان گفتند بد نيستند اتفاقا اكثر سوالا به جا و اساسي هستند اما صد حيف كه در جوابگويي ها بيشتر طفره و حاشيه جاي پاسخ اصلي رو گرفته!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۸۸/۰۷/۰۴
من بعنوان نسل سوخته صحبت مي كنم.
مسائل حاشيه اي را بگذاريد كنار. اصل قضيه اين است. يا بايد همه مجهز به سلاح اتمي باشند يا هيچكس. من از شما يك سئوال دارم. آيا امروز (در دنياي امروز نه قرون وسطي و زمان جنگ جهاني اول) اگر به كشور بگويند گلوله نداشته باش، كلت كمري نداشته باش، سر نيزه نداشته باش، آبا شما اولين نفري نخواهيد بود كه به اين طرز فكر و ادعا خواهد خنديد؟
خب، پس قضيه داشتن سلاح اتمي بطور منطقي و بسيار ساده روشن و واضح است، اگر طرف مقابل من و ده ها كشور ديگر داشتند من هم بايد داشته باشم. اگر قرار است من نداشته باشم بايد آنها هم نداشته باشند.

دوم: امريكا يك كشور نيست عزيزان. شما با يك كشور سر و كار نداريد، امريكا يك مجموعه پيچيده و سرطان پرورش ياقته ايست كه تمام توانمندي هاي باالفوه و باالعفل جهان را يكجا جمع كرده و خواهد كرد و از خود يك غولي شكست ناپذير ساخته است. من زبان امريكائي را بخوبي صحبت مي كنم و شايد هم تا 80 درصد آن را درست تلفظ مي كنم ولي با صداي بلند فرياد مي زنم مرگ بر امريكا چرا كه تمام بدبختي هاي ما از اوست. نسل من را همين امريكا سوزانده است. عزيزان... امريكا گربه اي است كه براي رضاي خدا موش نمي گيرد. اول شما را معتاد مي كند بعد خوراكتان را هر روز ميدهد و شما را اجير مي كند.

مرگ بر امريكا و مرگ بر كساني كه ناخالص كار مي كنند و بودجه ملي يك ملت را در ره هاي پوچ و بي هدف هدر مي دهند و درود و سلام بر افراد مومن و خدا ترسي كه واقعا به ايران و دين مبين اسلام خدمت مي كنند.
خدايا، ملت ايران را از دست هر آدم ناپاك و نا اهل نجاب بده. (آمين)

با احترام
سعيد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 پست پلاس عبدالمالک ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 پوکی استخوان
آخرین اخبار