بازدید 1450
كار تيم ملي واليبال را كوچك نشماريم
تيم ملي تنها در بازي با ژاپن ، تحت تأثير جو سالن مسابقات 1-3 باخت اما در بازيهاي مستقيم مقابل كره و قزاقستان بسيار هوشمندانه ظاهر شد و پيروزي را از آن خود كرد. كادر فني تيم كشورمان در عين جواني و تجربه كم‌ثابت كرد از توانايي بالايي برخوردار است و مي توان به جوانها هم اعتماد كرد.
کد خبر: ۶۲۲۷۱
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۲:۳۷ 02 September 2009
حضور تيم ايران در مرحله نهايي رقابت‌هاي جهاني واليبال هر چند با استقبال درخور رسانه‌ها همراه نشده است اما اين موفقيت شرايط خاص خود را به همراه داشته است. وقتي از سرمربي تيم ملي واليبال درخصوص نكته قابل توجه در راه صعود به جام جهاني 2010 ايتاليا پرسيده مي‌شود حسين معدني اين موضوع را مورد تأكيد قرار مي‌دهد كه برخلاف ادوار قبل، اين بار بازي‌هاي انتخابي در تهران برگزار نشده است و تيم كشورمان در خاك ژاپن توانسته كره جنوبي، مدعي هميشگي واليبال قاره را كنار بزند و پس از ژاپن در گروهH به عنوان تيم دوم جواز حضور در رقابت‌هاي جهاني را كسب كند.

به نوشته ایران؛ قبل از اعزام تيم ملي به كوماكي ژاپن، خيلي‌ها نسبت به موفقيت تيم كشورمان در اين گروه نظر مثبتي داشتند. كسب يكي از دو سهميه در گروهي كه ژاپن و كره در آن حضور داشتند كار بسيار دشواري براي ديگر كشورهاي آسيايي به حساب مي‌آمد.

حتي كادر فني تيم ملي نيز چند ماه پيش و در مرحله قبلي رقابت‌هاي انتخابي كه در تهران انجام گرفته بود به دنبال اين بود با يك شكست مصلحتي در روز پاياني در گروه خود دوم شود تا در مرحله پاياني بازي‌هاي انتخابي به جاي رودررو شدن با ژاپن و كره به گروهي برود كه چين و استراليا در آن حضور دارند.

ترس هميشگي از كره جنوبي كه به واقع گربه سياه واليبال ايران است و ميزباني ژاپن سبب شده بود معدني و همكارانش چنين تصميمي را بگيرند اما در ميانه راه قيد آن را زدند و ريسك حضور در گروه H را به جان خريدند. دو هفته پيش وقتي از حسين معدني سرمربي جوان تيم ملي درخصوص شانس صعود تيم ملي به رقابت‌هاي جهاني پرسيده مي‌شد وي به اين پاسخ اكتفا كرده بود: «كار بسيار سخت است اما ما همه تلاش خودمان را مي‌كنيم. اميدوارم سهميه حضور در ايتاليا را بگيريم.»

معدني حتي در صحبت‌هاي قبلي خود هم چندان قاطعانه نسبت به كسب سهميه سخن به ميان نياورده بود اما وي و شاگردانش در عمل دست به كار بزرگي زدند. ترديدي نيست كه اين موفقيت در زمينه‌سازي حضور واليبال ايران در ليگ جهاني نقش مهمي را ايفا خواهد كرد.

داورزني رئيس فدراسيون واليبال هم در تأييد اين موضوع مي‌گويد: «به هر حال ما از هر راهي كه بتواند زمينه‌سازي حضور در ليگ جهاني بشود اقدام خواهيم كرد. مسئولان فدراسيون جهاني گفته بودند كه ايران بايد در مسابقات جهاني حضور داشته باشد و در سطح قاره‌اي نيز موفقيت‌هايي را به طور مداوم كسب كند. ما سال گذشته در جام AVC قهرمان شديم و اين موفقيت اخير هم قطعاً از ديد مسئولان پنهان نخواهد ماند. تيم ملي ثابت كرد كه راه درستي را انتخاب كرده است و در مسير پيشرفت گام برمي‌دارد.»

وي به اين نكته هم اشاره مي‌كند كه حضور در رقابت‌هاي جهاني ايتاليا ثابت كرده عنوان قهرماني تيم كشورمان در جام AVC تصادفي نبوده است و تيم ملي براساس يك برنامه خوب از پيش تعيين شده حركت مي‌كند.

● تيم شايسته
در راه يافتن تيم ملي به مسابقات جهاني ايتاليا اگرچه ژاپني‌ها نقش مهمي را ايفا كردند كه در روز پاياني بازيها با وجود اين كه نيازي به برد نداشتند كره را در يك بازي جوانمردانه پشت سر گذاشتند تا تيم ايران به لطف پيروزي‌هايش مقابل كره و قزاقستان به عنوان تيم دوم صعود كند اما بدون اغراق تيم كشورمان شايسته اين مهم بوده است.

تيم ملي تنها در بازي با ژاپن ، تحت تأثير جو سالن مسابقات 1-3 باخت اما در بازيهاي مستقيم مقابل كره و قزاقستان بسيار هوشمندانه ظاهر شد و پيروزي را از آن خود كرد. كادر فني تيم كشورمان در عين جواني و تجربه كم‌ثابت كرد از توانايي بالايي برخوردار است و مي توان به جوانها هم اعتماد كرد.

در روزهاي گذشته برخي‌ها تلاش كردند به نوعي با مطرح كردن اين نكته كه كره‌جنوبي دست به جوانگرايي زده است و بدون ياران اصلي خود در ژاپن حاضر شد برتري ايران مقابل اين تيم را كمرنگ جلوه دهند اما اين ادعا واقعيت ندارد و كره‌يي‌ها با همان تركيبي كه چند ماه پيش در ليگ جهاني واليبال مقابل صربستان، فرانسه و آرژانتين قرار گرفتند و حتي صربستان، نايب قهرمان ليگ جهاني را با همه ستارگانش 0-3 بردند به كوماكي ژاپن آمدند.

مون سونگ مين، لئو اوهيون،‌يون پوينگ وو، كانگ دونگ جين، پارك چول وو، كيم يوهان، هان سو سان، كيم هاك مين، هاكيونگ مين و شين يونگ ساك كه در فواصل پنج ست بازي مقابل ايران در تركيب كره‌اي ها قرار گرفتند جملگي در ليگ جهاني نيز به ميدان رفته بودند. در واقع كره با همه سرمايه‌هايش مقابل تيم كشورمان قرار گرفت اما در سد دفاع مستحكم تيم كشورمان گرفتار شد و سرانجام هم رقابت‌هاي جهاني را از دست داد.

● دفاع مستحكم
يكي از شاخصه‌هايي كه در صعود تيم ملي واليبال به رقابت‌هاي جهاني ايتاليا نقش مؤثر داشت دفاع منسجم تيم ملي بود كه براساس آمارها و آناليزها اوضاع بهتري نسبت به قبل داشت. چيزي كه در دوره گاييچ روي آن كار زيادي شده بود.

تيم ملي با همين دفاع خوب، كره و قزاقستان را از پاي درآورد و در مقابل ژاپن هم با وجود اينكه خوب كار كرد اما به دليل ناكارآمدي خط حمله تيم كشورمان نتوانست برنده از زمين خارج شود. محمد موسوي و عليرضا نادي دو مدافع مياني خوب تيم ملي كه به ترتيب اولين و چهارمين مدافعان اين دوره از بازي‌ها برگزيده شدند ثابت كردند تيم ملي در اين بخش پيشرفت‌هاي چشمگيري داشته است.

آرش كشاورزي جوان كه پيش‌تر چندان مورد استفاده قرار نمي‌گرفت با قرار گرفتن در رده پنجم برترين مدافعان نشان داد از تبحر خوبي در اين زمينه برخوردار است. هر چقدر تيم ملي در دفاع روي تور خوب كار كرد در دريافت‌ها مشكلات پابرجاست.

تيم ملي در سه بازي مجموعاً 14 پوئن سرويس به حريفان داد و اگر هوش بالاي سعيد معروف، پاسور تيم ملي نبود در بسياري از لحظات تيم ملي به مشكل برمي‌خورد.

در بازي با ژاپن هم دريافت‌هاي اول نسبتاً ضعيف تيم كشورمان دردسرساز شده بود و اگر وضع به همين منوال پيش برود بدون ترديد در رقابت‌هاي جهاني كار سخت‌تر خواهد شد. تيم ملي در خط حمله آمار نسبتاً خوبي را برجاي گذارده است. محمدكاظم، نظري افشار و عندليب در كارهاي قدرتي و نادي و موسوي در توپ‌هاي سرعتي عملكرد قابل قبولي داشته‌اند.

با اين حال در سرويس‌ها به نظر مي‌رسد هنوز تا سطح اول آسيا فاصله داريم و بايد بيشتر از اين كار شود. تيم ملي در هر بازي يك بازيكن مؤثر در اين زمينه داشت اما براي حضوري آبرومندانه در عرصه جهاني بايد بهتر از اين ظاهر شد.

به هر تقدير تيم ملي در اين دوره از بازي‌ها محصولي را درو كرد كه چند سال پيش كاشته بود و روي آن سرمايه‌گذاري كرد. اين تيم براي حضوري موفق در ايتاليا نيازمند تقويت خود در چند بخش است.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم قطعنامه 2231 گاز مرکاپتان روز دانشجو افسریه تهران فسخ قرارداد مارک ویلموتس حادثه تالار عروسی سقز سقز