بازدید 7907
۹
بین روزهای 20 تا 24 فوریه سال جاری، شیعیان عزادار برای روز وفات حضرت محمد (ص) از استان‌های شرقی عربستان به مدینه آمدند و با پلیس مذهبی عربستان سعودی در قبرستان «بقیع» برخورد و تنش داشتند که یک عزادار پانزده ساله شیعه با شلیک پلیس مذهبی عربستان سعودی فوت کرد...شیعیان حق داشتن معلم‌های شیعه را نداشته و باید معلم‌های سنی مذهب به آنها درس بدهند
کد خبر: ۶۲۲۴۶
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۲:۰۶ 02 September 2009

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که امروز انتشار داده است، می‌گوید: هرچند شیعیان عربستان بین 10 تا 15 درصد جمعیت عربستان سعودی را تشکیل می‌دهند، برخورد حکومت با آنها بسیار تبعیض‌آمیز است.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، این سازمان در گزارش 32 صفحه‌ای خود، از دولت عربستان سعودی خواسته است که کمیته‌ای برای جلوگیری از تبعیضات مذهبی، قضایی، تحصیلی و همچنین اشتغال شیعیان در آن کشور تشکیل دهد.

این گزارش به شدیدترین برخوردها بین شیعیان و دولت عربستان در طول عمر این رژیم پادشاهی، در ماه فوریه سال 2009 اشاره کرده و در ادامه می‌گوید: دستگیری شیعیان در استان‌های شرقی این کشور در ماه مارس سال جاری، ادامه پیدا کرده است.

در ادامه این گزارش همچنین به بستن مساجد و نمازخانه‌های شیعیان در منطقه «خبر» ـ که در ماه جولای سال 2008 آغاز شده ـ و دستگیری رهبران شیعیان عربستان در منطقه «عاشا» در سال 2009 در ارتباط با ادامه درگیری‌ها اشاره دارد.

در همین باره، خانم «سارا ویتسون»، مدیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقای دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: همه شیعیان عربستان سعودی از دولتشان احترام می‌خواهند و همچنین داشتن حقوق مساوی با دیگر اتباع این کشور را تقاضا دارند؛ اما دولت سعودی همیشه با نگاه مظنونانه و مشکوک به این جمعیت نگاه می‌کند.

دیده‌بان حقوق بشر همچنین از دولت سعودی می‌خواهد که کمیسیونی در ارتباط با تقسیم کردن مناطق مذهبی برای مراسم گوناگون بین شیعیان و دیگر فرق در دو شهر مذهبی مکه و مدینه ایجاد نماید.

این گزارش می‌افزاید: ملک عبدالله پادشاه عربستان درصدد اقداماتی است، اما دیگر دولتمردان سعودی هیچگونه کاری برای از بین بردن تبعیضات انجام نمی‌دهند.

بین روزهای 20 تا 24 فوریه سال جاری، شیعیان عزادار برای روز وفات حضرت محمد (ص) از استان‌های شرقی عربستان به مدینه آمدند و با پلیس مذهبی عربستان سعودی در قبرستان «بقیع» برخورد و تنش داشتند که یک عزادار پانزده ساله شیعه با شلیک پلیس مذهبی عربستان سعودی فوت کرد.

همچنین یک فرد ناشناس دیگر، یک شیخ شیعه عربستان سعودی را با ضربه چاقو مجروح کرد، اما مقامات رسمی سعودی زخمی و کشته شدن شدن شیعیان را تکذیب کردند.

البته ملک عبدالله در تاریخ پنجم مارس دستور داد که همه دستگیر شدگان شیعه آزاد شوند و البته این کار مثبتی بوده است.

بر پایه این گزارش، شیعیان شهرهای «قطیف» و «صفها» در استان‌های شرقی عربستان تظاهراتی را برای آزادی شیعیان درگیری‌های مدینه در ماه مارس و فوریه سال 2009 انجام دادند. همچنین شیعیان، تظاهرات دیگری در «عوامنیا» برای داشتن حقوق مساوی انجام دادند و یکی دیگر از رهبران شیعه به نام شیخ «نمیر ال نمیر» دستگیر و شمار بسیاری از شیعیان برای ماه‌ها به زندان دولت سعودی گرفتار شدند.

همچنین در ماه می‌، ژوئن و جولای سال جاری میلادی، گزارش‌هایی از استان‌های شرقی عربستان در مورد دستگیری شیعیان در خبر انتشار یافت که دولت سعودی دستور داده بود تا حسینیه‌ها و مراکز تجمع شیعیان را بسته نگه دارند و یکی از پیش‌نمازان شیعه به نام شیخ «عبدالله مهنا» در تاریخ 25 ماه می ‌سال 2009  دستگیر و تا اول جولای آن سال در زندان بود.

این در حالی ست که در منطقه خبر، هیچ‌ مسجدی برای شیعیان نیست، اما سنیان مساجد دولتی فراوانی دارند.
در منطقه «عشاء» در استان‌های جنوب شرقی عربستان مقامات دولتی، دست‌کم بیست شیعه را بین ماه ژانویه و جولای، برای انجام دادن شئنوات مذهبی، شیعیان را دستگیر کردند؛ مانند زنان معلم شیعه را که قرآن تدریس می‌کردند و همچنین کسانی که لباس‌های مخصوص برای مراسم شیعیان می‌فروشند که آنها را یرای هفته‌ها و ماه‌ها، محبوس می‌کنند؛ اینچنین دستگیری‌هایی در منطقه عشاء در سال 2001 نیز رخ داده بود.

این گزارش می‌افزاید: این تبعیض‌های دولتی علیه شیعیان نیز در موضوعات تحصیلی آنها نیز وجود دارد، شیعیان حق داشتن معلم‌های شیعه را نداشته و باید معلم‌های سنی مذهب به آنها درس بدهند و این موضوع تبعیض، در دادگاه‌های سعودی نیز به چشم می‌خورد؛ جایی که شهادت شیعیان در دادگاه‌ها توسط قضات سنی مذهب پذیرفته نمی‌شود و شیعیان حق قاضی شدن را ندارند.

البته این تبعیض‌ها در امور استخدامی نیز به چشم می‌خورد، زیرا شیعیان در مراتب عالی دولتی و وزارت و یا دیپلمات و مقامات ارشد نظامی وجود ندارند و جوانان شیعه نمی‌توانند به مقامات ارشد در ارتش عربستان سعودی دست پیدا کنند.

گفتنی است، در سال 2003 شاهزاده عبدالله برای نخستین بار روحانیون شیعه و سنی را برای گفت‌وگو به کنار هم آورد و همچنین یک بار دیگر در ماه ژوئن سال 2008، ملک عبدالله در شهر مکه شیعیان و سنی‌ها را به کنار هم نشستن فراخواند، اما دیگر دولتمردان سعودی، هیچ‌گونه اقدام برای بهبود شرایط شیعیان انجام نداده است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۱
حتما این دیده بانان آمریکایی اند که طرفدار شیعیان شده اند و الا دولت کریمه جمهوری اسلامی قبلا حمایتشو از شیعیان اعلام میکرد!!!!؟؟؟
آقایون خجالت بکشید ،در پاکستان ، یمن ، افغانستان و عربستان شیعیان مولا علی ع را میکشند و شما دنبال ....چاورز و غزه و .... افتاده اید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۱
قابل توجه کفن پوشان عزیز: ساعت خواب. چین و یمن و عربستان و .... بیدار شید شاید کشورهای دیگه هم یواش یواش ....
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۱
bedae ma dar iran bersid cheraghi ke be khne ravast be masged haram
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۱
بابا بالاخره شما این دیده بان و قبول دارید یا نه؟تکلیف ما رو روشن کنید.نمیشه هر جا به نفع شماست اونها حجت باشند هر جا به ضرر شماست اونها بوق استکبار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۱
آخر این دیده‌بان حقوق بشر خوبه یا بده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۱
مگه توی ایران سنی ها می تونن وزیر بشن و یا با اونا رفتار مغرضانه نمیشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۱
مرگ بر وهابیهای قاتل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۱
شما چرا وقتی صدای دیدبان حقوق بشر در مورد ایران در می یاد چیزی نمی گید. این سیاست یک بام دو هوا نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۱
شیعیان یمن حل شد؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم قطعنامه 2231 گاز مرکاپتان روز دانشجو افسریه تهران فسخ قرارداد مارک ویلموتس حادثه تالار عروسی سقز سقز