بازدید 3566
بررسی مصائب برگزاری بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی؛
در همین زمان حسن میرزاآقابیک، دبیر اجرایی این بازی‌ها كه گویا از تصمیمات مسئولان سازمان ورزش باخبر است و نمی تواند صداقت خود را زیرپا بگذارد ،اعلام مي كند که حبیب الله کاسه‌ساز به عنوان هماهنگ کننده‌ی مراسم در بخش‌های هنری فعالیت خواهد کرد! و در زمینه‌ی برنامه‌های ورزشی نیز گروهی متشکل از کیومرث هاشمی، بهرام افشارزاده، حبیب الله کاسه‌ساز و عبدالرضا ساور به عنوان گروه مشاور تصمیم‌گیری خواهند کرد.
کد خبر: ۵۹۹۱۴
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۸۸ - ۱۹:۵۷ 16 August 2009
کمیته افتتاحیه و اختتامیه دومین دوره بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی ، علیرغم اهمیت بالای آن که به تایید مسئولان سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک نیز رسیده است، بیشترین پستی و بلندیها را در طول فعالیت ستاد بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی داشت.

به گزارش ایپنا؛ در حالی که گفته می شد مراسم افتتاحیه و اختتامیه، ویترین بازیهاست و فراتر از برگزاری یک مراسم جشن و پایکوبی به حساب می آید، دبیرکل کمیته ملی المپیک که از مدیریت پروژه بازیها تا ریاست کمیته افتتاحیه و اختتامیه و قائم مقامی ستاد را تجربه کرده وعده برگزاری مراسمي زیباتر و شکوهمندتر از مراسم افتتاحیه و اختتامیه المپیک 2008 پکن را داد.اما دیری نگذشت که مراسم شکوهمند تبدیل به یک مراسم عادی شد ، زیرا بودجه چند ده میلیاردی مراسم به بودجه ای چند صد میلیونی تبدیل شد.

1. محل برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازیهای همبستگی ، پس از جلسات و نشست های متعدد مسئولان سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک انتخاب شد. ورزشگاهی که تقریباً دوسال پس از اتمام استادیوم مونیخ که برای برگزاری بازیهای المپیک بین الملی 1974 افتتاح شده بود احداث شد.درخرداد ماه 1345با معماری اسکلتهای بخصوصی که در خارج از کشور ازجمله در ایتالیا و آلمان مشاهده می‌شد تصمیم به طراحی استادیوم سی هزار نفره شد.قطعا علت انتخاب این استادیوم نیز ، نوع معماری اسکلت پوششی کابلی با طرح کشتی و نمای مقابل بوده که البته قابل تقدیر است ، اما فاصله ی سال افتتاح این ورزشگاه تا زمان برگزاری این رقابتها تقریبا 35 سالی می شود که قطعا برای پوسیدن مصالح این مجموعه نیز کافیست چه برسد به ظاهر آن که قذدر دبیرکل فدراسیون همبستگی کشورهای اسلامی آن را به مخروبه ای تشبیه می کند که او را شوکه کرده بود.جالب است بدانید این مجموعه به تایید قذدر هنوز به اتمام نرسیده است.

2. زمانی که ساختمان مستقلی به ستاد برگزاری دومین دوره بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی در اتوبان کردستان اختصاص یافت و کمیته های مختلف با معرفی مسئولان و اعضای تیم ها در این ساختمان آغاز به کار کردند ، ظاهرا به دلیل کمبود اتاق های اختصاصی برای کمیته ها، مسئولان برخی کمیته ها از مسئولیت های مشابه در سازمان تربیت بدنی انتخاب شدند.ساور مسئول کمیته فرهنگی و معاون فرهنگی سازمان ، فراهانی مسئول کمیته امنیت و مدیرکل حراست سازمان ، علیمرادی مسئول کمیته پزشکی و رئیس فدراسیون پزشکی ، ارشدی مسئول کمیته مالی و معاون مالی سازمان ، آخوندی مسئول کمیته روابط عمومی و مدیر روابط عمومی سازمان که البته پس از 10 ماه که فرصت برای افتتاح این کمیته را هم پیدا نکرده بود ، بالاخره راضی به کناره گیری شد و بهرام افشارزاده ، رئیس کمیته افتتاح و اختتام و رئیس فدراسیون وزنه برداری ، دبیرکل کمیته ملی المپیک ، مسئول چند کمیسیون در کمیته ملی المپیک و قائم مقام ستاد بازیها که البته او نیز به دلیل مشغله کاری موفق به راه اندازی این کمیته نشد و در فاصله 2 مانده به بازیها راضی به واگذاری مسئولیت کمیته افتتاح و اختتام به خسروی وفا رئیس فدراسیون ورزش های معلولان و جانبازان ، رئیس کمیته ملی پارالمپیک و نایب رئیس کمیته بین المللی کمیته بین المللی پارالمپیک که البته کمی سرش از افشارزاده خلوت تر است و مهمتر اینکه متعهد تر ، شد.

3. طی جلسات و نشست های متعدد که شاید البته مهمترین اقدام مسئولان این ستاد را در طول مدت فعالیت آن شامل می شود، کارنامه کارگردانان نامدار کشور برای برگزاری مراسم افتتاح و اختتام مورد بررسی قرار گرفت. در این میان حبیب الله کاسه ساز که قره در شادی فروش 8 میلیاردی اخراجی های 2 به سر می برد، به عنوان بهترین گزینه برای اجرای این مراسم انتخاب شد. اين انتخاب را شايد بتوان به عنوان بهترین انتخاب و اقدام مسئولان دستگاه ورزش محسوب کرد ، چراکه کاسه ساز به عنوان یکی از کارگردانان نامی کشور تاكنون مدير توليد بيش از 10 فيلم سينمايي از جمله آخرين مرحله، حماسه مجنون، بازگشت از بوداپست، هور در آتش، راننده سفير ، قله دنيا و اخراجی ها بود. وي همچنين در تهيه كنندگي چند سريال تلويزيوني و فيلم سينمايي از جمله فيلم هاي نوروز و فيلم سينمايي زنداني 707 فعاليت داشته است.اما آنطور که این کارگردان بزرگ می گوید: بدون انعقاد قرارداد و با اعتماد به رجال دولتی در دستگاه ورزش کارش را در کمیته افتتاح و اختتام ستاد بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی با هزینه ای بالغ بر 100 میلیون تومان در مدت زمان 2 ماه آغاز می کند.این درحالیست که بر خلاف ادعان کاسه ساز ، سایت سازمان تربیت بدنی از انعقاد قرار داد 15 میلیارد تومان با این کارگردان نامی خبر می دهد و رسانه های از این اقدام به عنوان «هنرنمایی 15 میلیاردی علی آبادی » نام می برند. در همین زمان حسن میرزاآقابیک، دبیر اجرایی این بازی‌ها كه گویا از تصمیمات مسئولان سازمان ورزش باخبر است و نمی تواند صداقت خود را زیرپا بگذارد ،اعلام مي كند که حبیب الله کاسه‌ساز به عنوان هماهنگ کننده‌ی مراسم در بخش‌های هنری فعالیت خواهد کرد! و در زمینه‌ی برنامه‌های ورزشی نیز گروهی متشکل از کیومرث هاشمی، بهرام افشارزاده، حبیب الله کاسه‌ساز و عبدالرضا ساور به عنوان گروه مشاور تصمیم‌گیری خواهند کرد.

4. مسئولان ستاد برگزاری بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی ، دیگر حرفی از برگزاری شکوهمند مراسم اختتامیه و افتتاحیه ، آبروی نظام جمهوری اسلامی ایران ، نشان دادن فرهنگ و هویت ایرانی و اسلامی به جهانیان ، پیشی گرفتن از افتتاحیه های بزرگ دنیا و به طور مثال المپیک 2008 پکن ، اختصاص یک سوم کل بودجه برگزاری بازیها در بخش عمرانی و جاری معادل 50 میلیارد تومان به مراسم افتتاحیه و اختتامی و ... نمی زنند.علی آبادی اعلام می کند که سقف مبلغی که به این مراسم اختصاص خواهد یافت 500 میلیون تومان است که اگر تقسیم به 2 شود ، 250 میلیون به مراسم افتتاحیه و 250 میلیون تومان به مراسم اختتامیه اختصاص خواهد یافت.به فراخور این مبلغ فردی انتخاب می شود که اگر نامش را در هر جستجوگری جستجو کنید ، هیچ سبقه و پیشینه ای مبنی بر مهارت وی در اجرای مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازیهای بزرگی همچون همبستگی پیدا نخواهید کرد.«محمد فرزین فر» گزینه انتخابی ستاد بازیهاست. محمود خسروی وفا رئيس جدید كميته افتتاحيه و اختتاميه بازي هاي همبستگي كشورهاي اسلامي در خصوص این كه چرا كارگردان از فهرست برنامه هاي افتتاحيه و اختتاميه حذف شد مي گوید: مهم اجراي منظم برنامه است و از نظر ما «محمد فرزين فر» كه به عنوان مدير اجرايي و هماهنگي انتخاب شده است، در قالب يك كارگردان هم كار خواهد كرد.

5. آنفلوآنزای خوکی از راه می رسد و آبروی همه کارهای نشده را می خرد.در حالیکه پس از اعلام خبر شیوع آنفلوآنزای خوکی همچنان تیم های ملی کشورمان در رشته های مختلف به کشورهایی که ناقل این بیماری مهلک هستند اعزام می شوند ، اعزام تیم های ورزشهای رزمی کشورمان به بازیهای هنرهای رزمی تایلند به بهانه ی این بیماری لغو می شود تا موضوع بیماری به عنوان یک مسئله جدی مورد توجه مسئولان کشور قرار بگیرد. این در حالیست که حتی پس از لغو اعزام کاروان ایران به مسابقات ورزشهای رزمی تایلند ، تیم پرورش اندام در تاریخ 19 مردادماه عازم مسابقات برون مرزی می شود.مسئولان برگزاری این رقابتها در تایلند با تعجب از این اقدام ایران ، اعلام کردند در صورتی که مسئولان ورزش ایران برای حفظ سلامت ورزشکارانشان از شرکت در این رقابت ها امتناع کرده اند ، اقدامشان قابل تقدیر است، اما واقعیت چیز دیگری بود.در هر حال برگزاری بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی به تعویق افتاد تا به گفته خسروی وفا ، از این فرصت پیش آمده برای جبران کارهای عقب مانده استفاده شود و کمیته افتتاح و اختتام بر خلاف سایر کمیته ها تعطیل نخواهد شد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه رابرت مک ایر سردار حاجی زاده زینب ابوطالبی شهاب حسینی سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا
آخرین اخبار