بازدید 12929
۱

قاچاق مواد‌مخدر با منجنیق!

پس از بسته شدن مرز گمان می‌شد حداقل جلو ورود مواد مخدر گرفته شود اما قاچاقچیان مواد مخدر هر روز روش‌های جدیدی برای انتقال مواد پیدا می‌كنند.
کد خبر: ۵۸۴۳۹۶
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۵ 28 April 2016
گردش مالی ۱۶۰۰ میلیارد دلاری مواد مخدر، باعث می‌شود قاچاقچیان به خلاقانه ترین روش‌های ممکن برای این قاچاق که عنوان می‌شود یکی از سه تجارت پردرآمد حال حاضر جهان است، روی بیاورند.

به گزارش آرمان، کشور ما به دلیل مجاورت با افغانستان که یکی از اصلی ترین کشور‌های تولید کننده مواد مخدر است، بیش از سایر کشور‌ها در معرض قاچاق مواد مخدر است. با وجود اقدامات انتظامی و امنیتی گسترده‌ای که برای جلوگیری از ورود مواد مخدر انجام می‌شود، همچنان حجم بالایی از مواد مخدر از مرز‌های ایران به کشور می‌آید. مرز‌های شرقی ایران اصلی ترین مفر‌ ورود مواد مخدر به ایران هستند. حالا بر اساس گزارشی که به تازگی منتشر شده است قاچاقچیان برای وارد کردن مواد مخدر به ایران از روشی قدیمی اما خلاقانه یعنی استفاده از منجنیق استفاده می‌کنند.

اعتیاد یکی از اصلی‌ترین معضلات اجتماعی کشور ما به شمار می‌رود. هر چند بر اساس آمار در ایران یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر معتاد هستند، اما تغییر الگوی مصرف مواد مخدر و همچنین زنانه شدن اعتیاد و کاهش سن مصرف مواد مخدر از جمله چالش‌های این حوزه است. علاوه بر این، ایران به دلیل مجاورت با افغانستان و پاکستان با معضل قاچاق مواد مخدر رو‌به‌روست. قاچاقچیان برای ترانزیت مواد مخدر احتیاج به ایران دارند و این موضوعی است که بار‌ها مسئولان ایرانی نسبت به آن هشدار داده‌اند و از سازمان‌های بین المللی خواسته اند برای مقابله با قاچاقچیان با ایران همکاری کنند.

همین چند روز پیش بود که وزیر کشور و رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: مهمترین رکن موفقیت کشورها در قبال معضل مواد مخدر، توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و مشارکت تمامی کشورهای جهان در این مساله است. عبدالرضا رحمانی فضلی دو روز قبل از این اظهار نظر با بیان اینکه سازمان ملل در گذشته وعده تسهیلات و کمک‌هایی را در حوزه مبارزه با مواد مخدر در این زمینه را به ایران داده بود، گفته بود: تا این لحظه هنوز به این وعده‌ها عمل نشده است. ایران به کمک مالی نیازی ندارد و توقع ما در سطح تامین تجهیزات مربوط به شیوه مقابله با این پدیده و بخصوص سگ‌های مواد‌یاب است.

یک روش عجیب برای قاچاق


بر اساس گزارشی که روز گذشته منتشر شده است برخی از شهروندان مرزنشین شمال سیستان و بلوچستان معتقدند که قاچاقچیان برای انتقال موادمخدر از دستگاه‌های پرتاب‌كننده بهره می‌گیرند و این مواد خانمان سوز را از داخل خاك افغانستان با این قبیل دستگاه‌ها به داخل خاك ایران پرتاب كرده و قاچاقچیان این سوی مرز آنها را جمع‌آوری و مخفیانه وارد شهرها و روستاها می‌كنند.

یكی از روستاییان شهرستان هیرمند به خبرنگار ایرنا گفته است: پس از بسته شدن مرز گمان می‌شد حداقل جلو ورود مواد مخدر گرفته شود اما قاچاقچیان مواد مخدر هر روز روش‌های جدیدی برای انتقال مواد پیدا می‌كنند. دوستعلی براهویی ادامه داد: معمولا اینگونه عملیات مخفیانه از غروب آغاز و تا صبح ادامه دارد و صدای برخورد بسته‌های مواد مخدر به زمین نیز در حاشیه مرز به گوش می‌رسد.او افزود: نیروهای نظامی و انتظامی بخصوص بسیج با اینگونه فعالیت‌ها برخورد می‌كند اما مرز ایران و افغانستان در شمال سیستان و بلوچستان بسیار وسیع است و نمی‌توان به راحتی از تمام موارد جلو گیری كرد.این شهروند ایرانی تصریح كرد: همچنین در زمان پرآبی رود مشترك، قاچاقچیان با استفاده از وسیله‌های انتقال آبی، مواد مخدر را منتقل می‌كنند. یكی از ساكنان روستای سنجرانی واقع در نقطه صفر مرزی ایران و پاكستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خاطرنشان كرده است: هنگامی كه دیوار مرزی وجود نداشت بسیاری از مردم مواد سوختی، آرد و سایر اقلام را به‌صورت سنتی به افغانستان انتقال می‌دادند.او كه از ذكر نامش خودداری كرد افزوده است: همچنین در آن زمان مقدار زیادی مواد مخدر به ویژه تریاك و نیز سایر اقلام همچون چرخ خیاطی و دستگاه‌های الكترونیك، پارچه و ظروف چینی و شیشه‌ای از این مرز وارد می‌شد، اما اینك دیوار مرزی جلو ورود تمام اقلام را جز مواد افیونی گرفته است.او به نقل از برخی قاچاقچیان گفته: در مرز شمال استان برخی نقاط دیوار مرزی به گونه‌ای است كه امكان عبور از آن وجود دارد و تنها از طریق دوربین كنترل می‌شوند، در زمانی كه شرایط جوی نامناسب و گرد و خاك هوا زیاد باشد می‌توان برق این دوربین‌ها را قطع كرد و مواد مخدر و كالاها را عبور داد.او اضافه كرده است: البته بسیاری از خودروهای سنگینی كه از افغانستان وارد ایران می‌شوند نیز ممكن است مواد مخدر را بصورت جاساز وارد كنند.

مرزبانی با تمام قدرت مرز را تحت نظر دارد


فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: مرزبانی این استان با تمام قدرت مرز را تحت نظر دارد و با شناسایی نقاط مختلف آن اقدام به بستن مرز كرده است.رهام بخش حبیبی بیان كرد: مرزهای سیستان و بلوچستان از طریق ایجاد دیوار مرزی، حفر گودال و سیم خاردار بسته شده اند و در جاهایی كه امكان وجود هیچ یك از این موارد نیست گشت‌های ۲۴ ساعته به‌صورت شیفتی فعالیت دارند.او افزود: با وجود تمام تدابیر، یكی از روش‌های جدید قاچاقچیان برای انتقال مواد مخدر پرتاپ كردن آنها از روی موانع ایجاد شده، است.

حبیبی تصریح كرد: آنها با استفاده از آهن‌های نبشی و تیوپ تایر خودرو نوعی منجنیق ساخته كه برای پرتاپ ۱۰ كیلو مواد مخدر تا فاصله یك یا ۲ كیلومتری كاربرد دارد كه بسیاری از این منجنیق‌ها توسط مرزبانی كشف و ضبط شده است. فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان خاطرنشان كرد: عمده كار قاچاقچیان از غروب آفتاب آغاز و تا صبحگاه ادامه دارد. حبیبی ادامه داد: هم اینك هیچگونه تهدید امنیتی در مرزهای سیستان و بلوچستان وجود ندارد.

فرماندار شهرستان مرزی هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان در این باره می‌گوید: توسعه تجهیزات الكترونیكی پیشرفته در نقاط مرزی و نیز استفاده از X-Ray (ایكس ری) در گمرك میلك می‌تواند سبب جلوگیری از فعالیت قاچاقچیان شود. محمدعلی پیری ادامه می‌دهد: گاهی در شرایط جوی خاص قاچاقچیان اقدام به قطع برق سامانه‌های الكترونیكی و اپتیكی در مرز می‌كنند كه برای جلوگیری از این اقدام باید از سامانه تامین برق خورشیدی استفاده شود.او با اشاره به رفت و آمد زیاد وسایل نقلیه از مرز میلك این شهرستان ادامه داد: تعداد زیادی خودرو از مرز میلك تردد می‌كنند و از آنجایی كه احتمال جاسازی مواد مخدر و اقلام قاچاق در خودروها وجود دارد باید از سامانه‌های X-Ray برای كنترل این خودروها استفاده شود.

پیری افزود: با وجود بستن مرزهای شمالی سیستان و بلوچستان شماری از قاچاقچیان، مواد مخدر را از فاصله‌ای دورتر به‌وسیله برخی دستگاه‌های پرتاب كننده (منجنیق) از آن‌سوی مرز به داخل خاك ایران پرتاب و برخی نیز از طریق آب رودخانه اقدام به انتقال این مواد می‌كنند. فرماندار شهرستان مرزی هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان تصریح كرد: این شهرستان هیچگونه معتاد پرخطری ندارد و در سال قبل كلاس‌های آشنایی با مضرات مواد مخدر در طرح اوقات فراغت برگزار شد.شهر دوستمحمد مركز شهرستان هیرمند در ۲۴۰ كیلومتری شمال زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان و در همسایگی ولایت نیمروز افغانستان قرار دارد.البته بسیاری از مردم منطقه با ایجاد دیوار مرزی موافق نیستند و معتقدند این دیوار كار و معیشت آنها را با مشكل روبه‌رو كرده در حالی كه از ورود مواد مخدر به طور كامل جلوگیری نكرده است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۸
انتشار یافته: ۱
منجنیق!!!!!!!!!!!!¡¡¡!!!!
بلاخره یه راهی پیدا میکنن خلافکارا، باید احکام را اجرا کرد اعدام کنند به شیوه های سخت و از رسانه ها بازتاب گسترده دهند.
کسی رو.میشناسم که تا حالا چند بار هر بار چند کیلو مواد ازش گرفتن و نهایتا دوماه اون تو میمونه و در همون دوماه جند بار هم مرخصی میاد الانم آزاده و خرده فروشی میکنه
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022