بازدید 5393

ارزیابی وزارت خارجه از بهبود روابط آمریکا و کوبا

یک مقام وزارت خارجه ایران تحول اخیر در روابط آمریکا و کوبا را گامی رو به جلو در جهت کاهش تنش قلمداد کرد.
کد خبر: ۴۵۹۸۸۴
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۰ 20 December 2014
یک مقام وزارت خارجه ایران تحول اخیر در روابط آمریکا و کوبا را گامی رو به جلو در جهت کاهش تنش قلمداد کرد.

به گزارش ایسنا ، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره تحول اخیر در روابط کوبا و آمریکا اظهار داشت: مقاومت و ایستادگی ملت و دولتمردان کوبا بر سر اصول و آرمان‌های انقلاب خود در پنجاه سال گذشته نشان داد که تحمیل سیاست‌های انزوا و تحریم از سوی قدرت‌های سلطه‌جو در برابر اراده و پایداری ملت‌ها و دولت‌های مستقل بی‌نتیجه و ناکارآمد است.

او با اشاره به اذعان دولت آمریکا به ناکارآمدی سیاست‌های چند دهه گذشته آن کشور در قبال دولت انقلابی و مستقل کوبا افزود: تحول اخیر در روابط دو کشور گامی رو به جلو در جهت کاهش تنش در آن منطقه قلمداد می‌شود که تداوم واقع‌بینانه و تکمیل این رویکرد می‌تواند آثار و نتایج مفیدی در مجموعه مناسبات کشورهای آمریکای لاتین و روند تحولات بین‌المللی داشته باشد.

رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش به رویکرد قدیمی و منسوخ خود در قبال کوبا که مانع پیگیری منافع واشنگتن می‌شود، پایان خواهد داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که واشنگتن و هاوانا توافق کرده‌اند روابط دیپلماتیک خود را از سر گیرند و همکاری‌های اقتصادی و مسافرتی آزاد داشته باشند.

وی با اعلام این که آمریکا روابط خود را با کوبا تغییر می‌دهد، تصریح کرد: در 50 سال گذشته این مهم‌ترین تغییر در سیاست خارجی آمریکا در قبال کوبا است. انزوا موثر نبوده و لازم است رویکردی جدید به کار گرفته شود.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت که بدین ترتیب واشنگتن اکنون عادی‌سازی روابط خود را با کوبا آغاز می‌کند و به دنبال رقم زدن فصلی جدید است.

وی همچنین تصریح کرد که آمریکا در نظر دارد فرصت‌های بیشتری را برای همکاری آمریکایی‌ها و کوبایی‌ها فراهم کند.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، باراک اوباما قبل از این اظهارات تلفنی 45 دقیقه با رائول کاسترو، رییس‌جمهوری کوبا درباره تغییر در سیاست آمریکا در قبال هاوانا گفت‌وگو کرد. خبرگزاری فرانسه همچنین اعلام کرد، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نقش مهمی در مذاکرات برای عادی‌سازی روابط کوبا و آمریکا ایفا کرده است.

از سوی دیگر، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی دیگر به بررسی اصلی‌ترین سرفصل‌های تغییرات سیاست خارجی واشنگتن در قبال هاوانا پرداخته است. در این گزارش ایجاد روابط دیپلماتیک، بهبود امکان سفر آمریکایی‌ها به کوبا، امکان تعاملات تجاری بیشتر میان دو کشور و بازبینی واشنگتن در این که هاوانا از تروریسم حمایت می‌کند، به عنوان محوری‌ترین سرفصل‌های تغییر در سیاست‌های طرف آمریکایی مطرح شده است.

بعد از آن که واشنگتن و هاوانا از تصمیم تاریخی خود برای از سر گیری روابط دیپلماتیک خبر دادند، کاخ سفید احتمال سفر باراک اوباما به کوبا را رد نکرد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: چیزی تاکنون پیش‌بینی نشده است اما من سفر رییس‌جمهور به کوبا در آینده را رد نمی‌کنم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارنست افزود: اگر رییس‌جمهور فرصتی برای سفر به کوبا داشته باشد، آن را از دست نخواهد داد.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار