بازدید 36218

دست کردن در توالت، تنبیه دانش‌آموزان افغان!

«محمدرضا احمدی»، یکی از چهار دانش‌آموزی است که شب و روزش را در هفته گذشته با تصویر بردن دستش داخل کاسه توالت مدرسه گذراند
کد خبر: ۴۵۸۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۸ 16 December 2014
آن روز درس‌هایشان را نخوانده بودند؛ «حمید» و «مرتضی» و «یاسین» و «محمدرضا». درس نخواندن همان و تنبیه همان. ٤ دانش‌آموز کلاس سوم مدرسه (ح)  پاکدشت فکرش را هم نمی‌کردند که قیمت نیاوردن کتاب‌هایشان به مدرسه، چنین عاقبت عجیب و غریبی باشد.

به گزارش شهروند، دانش‌آموزان افغان مدرسه (ح) پاکدشت ورامین، هفته گذشته را خوب نگذرانده‌اند؛ مدرسه‌ای که ویژه دانش‌آموزان اتباع این شهر است و حالا اتفاقی در آن افتاده که باعث شده دانش‌آموزان آن و پدر و مادرهایشان این مدرسه را دیگر دوست نداشته باشند؛ اتفاقی که مدیرکل اداره آموزش و پرورش پاکدشت آن را  به صورت دیگری تأیید می‌کند و مدیر مدرسه آن را از بیخ و بن، تکذیب.

ماجرا هفته گذشته اتفاق افتاد؛ وقتی آقای ر، معلم کلاس سوم دبستان متوجه شد حمید و مرتضی و یاسین و محمدرضا، تکالیفشان را انجام نداده و کتابهایشان را با خود به کلاس نیاورده‌اند. همین کافی بود تا آقای معلم، مبصر کلاس، امیرحسین را مامور کند تا آن ٤ نفر را به سرویس بهداشتی مدرسه ببرد، بالای سر آنها بایستد و آنها را مجبور کند تا دستشان را داخل کاسه توالت ببرند آن روز فقط این «حمید» بود که دستش را کامل داخل کاسه توالت کرد بعد، وقتی که او حالش بد شده بود و در حال استفراغ کردن بود، مبصر کلاس از ترس این‌که معلم او را کتک بزند، بقیه را هم مجبور کرد دستشان را در کاسه توالت فرو ببرند؛ حمید و مرتضی و یاسین و محمدرضا وقتی کارشان در دستشویی مدرسه تمام شده بود، درحال بیرون آمدن از آن بودند که ناظم آنها را دید و وقتی ماجرا را شنید، دانش‌آموزها را به دفتر مدرسه برد.

خبر را سکینه بهره‌مندی، مادر یکی از دانش‌آموزان کلاس سوم مدرسه و عضو سابق انجمن اولیا و مربیان این مدرسه به «شهروند» می‌دهد. او می‌گوید پسرش اتفاقی را که برای همکلاسی‌هایش افتاده برای او تعریف کرده و او هم ماجرا را از طریق دانش‌آموزان و پدر و مادرهایشان پیگیری کرده است. او می‌گوید: «هفته گذشته بود که پسرم این ماجرا را برای من تعریف کرد. بعد از آن شنیدم مدرسه پدر و مادرها را خواسته، با آنها جلسه گذاشته و مدیر به آنها گفته که معلم خاطی را اخراج کرده و بهتر است که دراین‌باره شکایت نکنند، چرا که اگر به قول او دراین‌باره جار و جنجال راه بیندازند، مدرسه تعطیل می‌شود و فرزندانشان از درس و مشق می‌افتند. پدر و مادرهای این ٤ دانش‌آموز هم ترسیدند و به هیچ‌کس گزارشی دراین‌باره ندادند. 

جالب اینجاست که این ٤ بچه از بس ترسیده بودند کلا ماجرا را برای پدر و مادرهایشان تعریف نکرده بودند و این مدیر مدرسه بود که با خانواده‌ها جلسه گذاشته و اتفاق را برای آنها تعریف کرده بود. بعد از آن بود که خانواده بچه‌ها را پیدا کردم و با خود بچه‌ها هم حرف زدم و آنها به من گفتند که چنین اتفاقی افتاده است.»

«حمید» و «مرتضی» و «یاسین» حالا در پاکدشت نیستند؛ آنها به همراه پدر و مادرهایشان به کربلا رفته‌اند تا در مراسم اربعین شرکت کنند و «محمدرضا» به نمایندگی از آنها ماجرا را تعریف می‌کند.

«محمدرضا احمدی»، یکی از چهار دانش‌آموزی است که شب و روزش را در هفته گذشته با تصویر بردن دستش داخل کاسه توالت مدرسه گذرانده. او به «شهروند» درباره آن روز این طور می‌گوید: «ما آن روز دفترمان را به مدرسه نبرده بودیم. آقا به من و ٣ نفر دیگه گفت از این به بعد یا درس می‌خوانید، یا ... می‌خورید. ما خیلی گریه کردیم ولی آقا به امیرحسین گفت باید ما را به دستشویی ببرد، به او گفت که اگر ما این کار را نکنیم، او را خطکش می‌زند. بعدش امیرحسین ما را به دستشویی برد و حمید انگشت خودش را که  داخل دستشویی کرده بود، خورد، من و بقیه اما  انگشتمان را زدیم توی دستشویی بعد از آن یکی از بچه‌ها زودتر از ما از دستشویی فرار کرد و آقای عظیمی، ناظم مدرسه را دید، او هم آمد و ما را به دفتر مدرسه برد. حمید را بردند و به سر و صورتش آب زدند.» «محمدرضا» آن روز ماجرا را برای خانواده‌اش تعریف نکرد، ترسید. فردای آن روز اما وقتی پدر او به خانه برادرش رفته بود از زبان پسر برادرش که همکلاسی «محمدرضا» است، اتفاق را شنید. مادر او دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «قبل از این‌که بچه‌ها از مدرسه بیرون بیایند، ناظم مدرسه به آنها گفته بود که دراین‌باره حرفی نزنند، آنها هم به ما نگفتند.» او می‌گوید که دیروز یک نفر از آموزش و پرورش پاکدشت به این مدرسه رفته و با بچه‌ها دراین‌باره صحبت کرده است.

«غلامعلی خانی»، مدیرکل اداره آموزش و پرورش پاکدشت ورامین اما در گفت‌وگو با «شهروند» می‌گوید معلم مدرسه، این ٤ دانش‌آموز را تنبیه کرده اما نه به شکلی که این دانش‌آموزان تعریف کرده‌اند: «معلم این دانش‌آموزان را تنبیه کرده نه به این شکل. من این تنبیهی را که شما می‌فرمایید، تأیید نمی‌کنم. معلم آن روز به این ٤ دانش‌آموز گفته که بروند سالن را تمیز کنند.» او می‌گوید این معلم اخراج نشده و به یکی دیگر از مدارس پاکدشت منتقل شده است. به گفته او پاکدشت، ٢٧٧ واحد آموزشی و  ٦٢‌هزار دانش‌آموز دارد که از این تعداد حدود ١٠‌هزار نفر اتباع خارجی‌اند.

اما با این‌که مدیرکل اداره آموزش و پرورش پاکدشت تنبیه دانش‌آموزان در مدرسه این شهر را تأیید می‌کند، «داوود تاجیک»، مدیر این مدرسه در گفت‌وگو با «شهروند» اتفاق افتادن هر نوع تنبیه در این مدرسه را تکذیب می‌کند. او می‌گوید:  «در مدرسه ما هیچ اتفاقی نیفتاده و این موضوع  شایعه است.» او سخنان دانش‌آموزان این مدرسه را صحنه‌سازی او و خانواده‌هایشان می‌داند، چرا که به قول او «آنها می‌خواهند با این حرف‌ها مدرسه‌شان با مدارس ایرانی ادغام شود.» تاجیک دلیل جابه‌جایی آقای ر، معلم کلاس سوم را هم ناراحتی قلبی او می‌داند و می‌گوید «بنده خدا را به مدرسه دیگری فرستادیم تا کار سبک‌تری انجام دهد.»

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳۳۱
انتشار یافته: ۲۸
هر دم از این باغ بری میرسد
هفته پیش گناوه
این هفته بیخ گوش پایتخت
آیا رسالت معلمان اینه
متاسفم
توی ایران هم برای تنبیه کسایی که اعتراض داشتن از شیشه نوشابه استفاده میکنند
آخی بنده خدا
باید کله اون معلم و پدر و مادری که وی را تربیت کرده اند، داخل کاسه توالت کرد.
من کلا شک دارم اصلا به اونا پول داده بودن که سیاه نمایی کنند.
فکر کنم مقصر ماجرا خلبان بوده که فوت کرده
چه بر سر فرهنگ این مملکت آمده. روز به روز به قهقرا می رویم.....
این معلمان با بازجویان آمریکایی چه فرقی دارند؟
وقتی جندر غاز به یک معلم حقوق میدهند طرف عقده هاشو سر بچه های مردم اینجوری خالی می کنه .
من هم 15 سال پیش در درس علوم بخاطر اینکه از 20 سوال تمرین معلم 3 تا را نتوانسته بودم جواب بدم دو تا چک خوردم و متاسفانه شنوایی ام بشدت کاهش یافته است.
من خودم دبیر آموزش و پرورش هستم واقعا از اینکه یه همچین همکارای تو گناوه و پاکدشت دارم از خودم خجالت می کشم .
ای معلم ای یگانه ساربان کاروان ، سنگلاخ است این راه ، راه را هم.ار کن
میخوام همچین معلمی سر کلاس نیاد. این چه بنده خدایی که با بچه مردم چنیین میکنه.چرا از معلم ها تست روانی نمیگیرند.از بس این مدت از رفتار بد معلم ها گفتید.کابوسی برای من ساختید که پسرم سال دیگه مدرسه میره با اینکه بچه آرومیه ولی میترسم براش
احتمالا این خبر صحت ندارد. اگر واقعا چنین چیززی اتفاق افتاده است، باید گفت که این معلم واقعا بیمار است و قبل از همه باید پس از روانکاوی وی به مداوایش پرداخت . اگر او با دیگران اینکار را می کند با اطرافیان و خانواده چه می کند. باید ریشه ای به موضوع پرداخت نه اینکه فقط فحش داد. هر کدام ما مثل این معلم هستیم فقط درجه آن کم و زیاد است.
اینکه اون دانش آموزان افغانی بودن مهم نیست.
مهم اینه که اون معلم ایرانی بوده.
20 سال پیش می گفتند در ژاپن هوای کوهستان ها را در کپسول می کنند و سر کلاس دانش آموزان پخش می کنند
مقایسش با شما
حرف معلم ار بود زمزمه ی محبتی
جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را
یاد اون روزها بخیر ....
باید معلم و مدیر از کار برکنار بشن
معلم مقصر هست هيچ شكي نداريم ولي سيستم ايراد داره دوستان ببينيد درد معلم ها چيه اينجور تنبيهات بروز ميكنه يكي از عوامل اصلي اقتصادي
وقتی حین استخدام ملاک گزینش سلامت اخلاقی آدما نباشه و به جای تست روانشناسی سوالات به مسائل خاصی ربط پیادا کنه که هیچ دردی رو از هیچ کس دوا نکرده همین میشه که تو این سالها دیدیم.
اکثریت معلمای مدارس ایرانی نگاه تحقیر امیز به افغانیها دارند تو کلاس و باع میشن دانش اموزای افغانی از درس وکلاس متنفر بشن یک بار برادرم رو مدرسه برده بود تفریح پارک ملت تهران موقع عکس گرفتن یادگاری معلمان از افغانی ها خواسته بودن تو عکس نباشند وفقط دانش اموزای ایرانی باشن تو قاب عکس البته معلم دلسوز ایرانی که دلش برای افغانیها می سوخت هم بود ولی تعدادشون خیلی خیلی کمه الله عالم
بهترین برخورد با این معلم این است که نوع تنبیه و پیشنهادش رو رو خودش انجام بدهند . میر مدرسه هم نقش مبصر رو داشته باشه ی نیاز به دادگاه هم نداره . تصورش رو بکنید واقعا" عالی میشه .
کار استکبار جهانی و عوامل اونه
به نظرشما درزبان شیرین فارسی ما کلمات اخراج .استعفا توبیخ هست واقعا هست؟
به نظرم بعید میرسه که این اتفاق افتاده باشه .
متاسفانه هر که قدرتش بیشتره همیشه به پایین دستی ها ظلم می کند واقعا متاسفم برای این معلم و مدیر مدرسه ای که دنیای خود را به آخرتش میفروشد یک نیست بگه آخه بنده خدا شما اگه راستش بگی حداکثر شما را به یک مدرسه دیگه یا منطقه دیگه میفرسنت دیگه چرا دروغ میگی و خودت را مدیون چند خانواده میکنی
باید با مدیر مدرسه و اون معلم مقابله به مثل کرد اونهم در ملا عام - چرا که مدیر مدرسه این وقایع را تکذیب کرده و اینکار ایشان یعنی تایید کاری که معلم انجام داده
یه معلم واسه همدردی با دانش اموز سرطانیش میره موهاشو از ته میزنه یکی هم مثل این بابا......
بنده با بیست و دو سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش به همه همکارانم توصیه می کنم دست از تنبیه غیر متعارف دانش آموزان بردارند و بیش از این به جایگاه معلم که بدلیل مشکلات اقتصادی این قشر خدشه جدی وارد شده اسیب نزنند .نکنید از این کارها بخدا اگه آیین نامه انضباطی را درست اجرا کنید بسیاری از مشکلات حل میشه.
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه