بازدید 6551

ترانزیت ٩٠٠ کیلوگرم هرویین از خراسان تا اصفهان

اين محموله در عملیات مشترک پلیس مبارزه با مواد مخدر استان‌های خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی و اصفهان توقيف شد
کد خبر: ۴۲۵۹۹۰
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۰ 16 August 2014
جاسازی ٨٥٩ کیلوگرم هرویین در بدنه تریلر کافی بود تا ماموران پلیس در برابر بزرگترین محموله قاچاق ترانزیتی کشور قرار بگیرند.

به گزارش شهروند، سوداگران مرگ این‌بار دست به ریسک بزرگی زده بودند.  محموله‌های بزرگ قاچاق که تا امروز مرزهای آبی کشور را تهدید می‌کردند، در یک سناریوی پیچیده در بدنه تریلر جاسازی شده بودند. مردان قاچاقچی که هرگز تصور نمی‌کردند نقشه سازمان‌یافته‌شان در رصد پلیس قرار بگیرد، برای حمل این محموله بزرگ، داستان عجیبی را پیش‌روی پلیس قرار دادند. 

ماموران پلیس استان خراسان‌رضوی که از چندی قبل با کارهای اطلاعاتی دست به تحقیقات گسترده‌ای برای پایان دادن به فعالیت‌های مرموز این باند زده بودند، عملیات نامحسوس خود را کلید زدند.  با شروع تحقیقات، کارآگاهان متوجه شدند مرد ٣٩ ساله‌ای که احتمال می‌رفت سرکرده این باند نیز باشد،

در فرودگاه شهید‌هاشمی‌نژاد مشهد درحال تردد است. تیم‌های اطلاعاتی پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان‌رضوی با دریافت نیابت قضایی به خراسان‌جنوبی اعزام و با هماهنگی پلیس مبارزه با مواد مخدر این استان به زاهدان اعزام شدند. مرد خونسرد که به صورت کامل تحت‌کنترل و تعقیب ماموران نیروی انتظامی بود، تا این لحظه هیچ حرکت عجیبی را انجام نداد. اما با وارد شدن به شهر زاهدان بلافاصله با کرایه یک خودرو به سمت مرزهای جنوبی استان خراسان حرکت کرد و پس از پیمودن مسیری در نزدیکی یک تریلر بزرگ متوقف شد. ماموران که سایه به سایه در تعقیب این مرد مرموز بودند، در برابر سناریویی که انتظار می‌رفت اتفاق بیفتد، قرار گرفتند.

از زاهدان تا اصفهان

مرد مسافر که از مشهد عازم این سفر شده بود، به‌عنوان راننده تریلری بزرگ پشت فرمان قرار گرفت. شواهد نشان می‌داد،  تنهایی قصد سفر دارد و به سمت جاده حرکت کرد. سردار بهمن امیری‌مقدم، فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی در تشریح این عملیات به «شهروند» گفت: این باند با عملیات گسترده و همکاری مشترک پلیس مبارزه با مواد مخدر استان‌های خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی و اصفهان به نتیجه رسید. پس از دریافت اطلاعاتی درخصوص این‌که یکی از سوداگران مرگ با خودرو تریلر قصد ترانزیت محموله سنگین هرویین از استان سیستان‌وبلوچستان به تهران را دارد، ماموران مبارزه با مواد مخدر استان تحقیقات گسترده‌ای را در این رابطه آغاز کردند.

 وی افزود: ماموران انتظامی به‌طور نامحسوس متهم موردنظر را از فرودگاه بین‌المللی شهید‌ هاشمی‌نژاد مشهد تا فرودگاه زاهدان تحت‌نظر قرار دادند. وی پس از تحویل خودرو تریلر که محموله سنگین هرویین به طرز بسیار ماهرانه‌ای در بدنه آن جاسازی شده بود، از مسیر خراسان‌جنوبی به سمت کرمان حرکت کرد. تیم‌های اطلاعاتی پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان‌رضوی با دریافت نیابت قضایی به خراسان‌جنوبی اعزام شدند و با هماهنگی پلیس مبارزه با مواد مخدر این استان خودرو تریلر را تحت‌تعقیب قرار دادند. ماموران انتظامی در سومین گام از این عملیات پوششی با هماهنگی ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان خودرو تریلر حامل مواد افیونی را در حوالی شهرستان خور و بیابانک اصفهان توقیف کردند. در این عملیات، راننده خودرو دستگیر و در بازرسی از تریلر محموله سنگین هرویین به وزن ٨٥٩ کیلوگرم کشف شد.

تحقیقات گسترده پلیسی برای شناسایی و دستگیری دیگر اعضای این باند ترانزیت هرویین از شرق کشور به تهران ادامه دارد.

تلاش ایران برای جلوگیری از قاچاق مواد

قاچاق‌های بزرگ در ایران پیشینه طولانی دارد. ایران سالانه ١٠٠تن از مواد مخدر کشف‌شده از باندهای مختلف سوداگران مرگ را در اقدامی نمادین می‌سوزاند تا عزم خود در مبارزه با قاچاق مواد مخدر را نشان دهد. ظرف ٣ دهه گذشته ٣ هزار و ٧٣٤مرزبان ایرانی در راه مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ١٢‌هزار مرزبان نیز در جریان درگیری مسلحانه با قاچاقچیان دچار مصدومیت شده‌اند.

با این‌که ایران با ایجاد پست‌های مرزبانی سالانه بیش از ٢٦‌میلیون دلار پول را در مرزهای ایران صرف می‌کند، اما روند رو به گسترش قاچاق مواد مخدر این طرح را با شکست مواجه کرده است، تا جایی که دولت ایران در تلاش است تا با اتخاذ راهکار‌های تازه ازجمله ساخت خندق‌ها، ایجاد دیوار و دیگر پروژه‌های کلان از افزایش قاچاق مواد مخدر از مرزهای افغانستان و پاکستان به ایران جلوگیری کند.

سرتیپ «علی موحدی»، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران در جریان بازدید اخیر خود از نقاط مرزی ایران با افغانستان نیز اظهار داشت که موضوع ترانزیت مواد مخدر مساله‌ای پیچیده است. او خاطرنشان کرد که قاچاقچیان پول کلانی در اختیار دارند و با استفاده از تجهیزات مدرن تاکتیک‌های خود را تغییر داده‌اند و این موضوع کشف مواد مخدر قاچاق شده از سوی آنان را دشوارتر از گذشته ساخته است. 


اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022