بازدید 3690

اعلام زمان قطعی پروازهای حج تا پایان هفته آینده

مدیرکل برنامه‌ریزی پذیرش و اعزام سازمان حج و زیارت با اعلام این‌که نخستین گروه از زائران ایرانی از 14 شهریور ماه عازم سرزمین وحی خواهند شد، گفت: زمان پرواز کاروان‌های حج تا پایان هفته آینده قطعی و به کاروان‌ها اعلام می‌شود.
کد خبر: ۴۲۴۶۸۶
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۸:۲۴ 11 August 2014
مدیرکل برنامه‌ریزی پذیرش و اعزام سازمان حج و زیارت با اعلام این‌که نخستین گروه از زائران ایرانی از 14 شهریور ماه عازم سرزمین وحی خواهند شد، گفت: زمان پرواز کاروان‌های حج تا پایان هفته آینده قطعی و به کاروان‌ها اعلام می‌شود.

به گزارش ایسنا، حسن سرخوش یادآور شد: نخستین گروه از عوامل اجرایی حج تمتع امسال، دهم شهریورماه و نخستین گروه از زائران ایرانی بیت‌الله الحرام از 14 شهریورماه به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.

وی افزود: در حج امسال همچون سال گذشته، 64 هزار ایرانی به حج اعزام می‌شوند که 61 هزار و 500 نفر از آن‌ها زائر هستند و مابقی این جمعیت را عوامل اجرایی، ستادی، فرهنگی و پزشکی تشکیل می‌دهند.

مدیرکل برنامه‌ریزی پذیرش و اعزام سازمان حج و زیارت با بیان این‌که زائران ایرانی در قالب 453 کاروان به حج اعزام می‌شوند، اظهار کرد: 30 هزار و 200 زائر ایرانی در قالب 232 کاروان مدینه قبل و 29 هزار و 150 زائر ایرانی در قالب 221 کاروان مدینه بعد به سرزمین وحی اعزام می‌شوند.

سرخوش با اشاره به این‌که نیمی از پروازهای زائران ایرانی توسط شرکت‌های هواپیمایی ایران‌ایر و ماهان و نیمی دیگر توسط شرکت هواپیمایی سعودی انجام می‌شود، اضافه کرد: اعزام کاروان‌های مدینه قبل که از 14 شهریورماه آغاز می‌شود تا 30 شهریور ماه ادامه دارد. همچنین کاروان‌های مدینه بعد از 25 شهریورماه تا ششم مهرماه به عربستان اعزام می‌شوند.

این مقام مسؤول در سازمان حج و زیارت با بیان این‌که نخستین گروه از حجاج ایرانی 17 مهرماه به کشور باز می‌گردند، گفت: عملیات بازگشت کاروان های مدینه قبل تا 28 مهرماه ادامه خواهد داشت. همچنین کاروان‌های مدینه بعد از 23 مهرماه تا ششم آبان‌ماه به میهن اسلامی باز می‌گردند.

او با بیان این‌که کاروان‌های حج امسال در چهار قالب کاروان‌های 85 نفره، 115 نفره، 135 نفره و 160 نفره اعزام می‌شوند، افزود: عملیات انتقال حجاج ایرانی از 19 ایستگاه پروازی صورت می‌گیرد.

وی با یادآوری این‌که پیش از این کاروان‌های مدینه قبل تنها به ایستگاه پروازی تهران اختصاص داشت، گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و مذاکرات انجام شده با هواپیمایی ایران و کشور میزبان، در حج امسال پروازهای مدینه قبل به هشت ایستگاه پروازی کشور و برای زائران 18 استان اختصاص یافته است.

سرخوش درباره‌ی تعیین زمان قطعی پرواز کاروان‌های زائران ایرانی، بیان کرد: زمان پروازهای رفت و برگشت 19 ایستگاه پروازی حج تمتع مشخص شده است و برنامه‌ریزی برای اختصاص این پروازها به استان‌ها و کاروان‌های زائران در سراسر کشور در حال انجام است و امیدواریم زمان قطعی پروازهای حج کاروان‌های زائران ایرانی تا پایان هفته آینده، نهایی و به کاروان‌ها اعلام شود.

مدیرکل برنامه‌ریزی پذیرش و اعزام سازمان حج و زیارت همچنین توصیه کرد: با توجه به احتمال جابجایی و تغییر در ساعت پروازهای برگشت، زائران برای برگزاری مراسم ولیمه، 48 ساعت بعد از زمان مشخص شده برای پرواز برگشت، برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

او با اشاره به تهیه متمرکز چمدان‌های حجاج متناسب با استانداردهای مورد نظر شرکت‌های هواپیمایی، گفت: تنها چمدان‌های تهیه شده بر اساس استانداردهای مورد نظر، در فرودگاه‌های ایران و عربستان از زائران تحویل گرفته می‌شود و زائران تنها یک ساک کوچک با ظرفیت پنج کیلوگرم را می‌توانند با خود به داخل هواپیما ببرند و از بردن بسته‌ها و لوازم اضافه به داخل هواپیما خودداری کنند.

سرخوش با توجه به انجام پروازهای حج از فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) بیان کرد: کارگروهی متشکل از کارشناسان سازمان حج و زیارت و شرکت فرودگاه‌های کشور تشکیل شده که با بازدیدهای مستمر از فرودگاه حضرت امام (ره)، روند آماده‌سازی این فرودگاه برای انجام پروازهای حج امسال و رفع نیازهای زائران را پیگیری می‌کند.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی