بازدید 113344
کد خبر: ۴۰۹۸۲۸
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۴ 21 June 2014
مارادونا اسطوره فوتبال آرژانتین، بیش از دو سال قبل، نتیجه بازی امشب میان ایران و آرژانتین را پیش‌بینی کرده است.

گزیده گفت‌وگوی منتشرنشده روزنامه «فرهیختگان» با مارادونا در پی می‌آید:

* دست خدا مال شماست؟

(می‌خندد) چه سوالی. اولین سوال رفتی سراغ سوژه مورد نظرت.

‌* چرا به آن گلی که در جام جهانی 1986 مکزیک به انگلستان آن هم با خطای هند زدید، گفتند دست خدا؟ خود شما که نگفتید ...

فکر کنم این زاییده ذهن روزنامه‌نگاران آرژانتینی و در کل آمریکای لاتین بود.

* چون آن گل به انگلستان زده شد؟

خب حتما می‌دانید که آن زمان جنگی بین آرژانتین و انگلستان بر سر جزایر فالکلند بود. من هم دو گل زدم. می‌خواستم دو گل بزنم که زدم. گلم خطا بود اما این تنها خطایی است که به خاطرش از هیچ‌کس حتی از خدا هم عذرخواهی نمی‌کنم. بازی را هم آرژانتین برد و ما قهرمان شدیم.

‌* در آن بازی هفت بازیکن تیم ملی انگلستان را دریبل زدید و پیتر شیلتون افسانه‌ای را مغلوب کردید. فکر می‌کنم در آن شرایط نامتعادل هم که توپ را زدید، پای خدا هم به شما کمک کرد ...

(می‌خندد) پای خدا. چه جالب. کسی تا به حال این را به من نگفته بود.

‌* فکر می‌کنید با این کار انتقام جنگ را گرفتید؟

بردن انگلستان آن موقع در هر صورت انتقام جنگ را می‌گرفت.

* ‌در فیلم مستند امیرکاستاریکا دیدم که صحنه‌های گل شما را با صحنه‌هایی تلفیق کرده بودند و کسی که روی فیلم نریشن می‌خواند می‌گفت کسی که گل را زد، در کودکی در کوچه‌های فیوریتو لانوس بوئنوس‌آیرس برای امرار معاش روپایی می‌زد تا خرج خانواده‌اش را بدهد. بعد هم فلش فورواردی به بازی انگلستان و آرژانتین در جام جهانی 1986 مکزیک زد و گفت: مارادونا در آن بازی مارگارت تاچر، رونالد ریگان، ملکه مادر، پرنس چارلز، پاپ ژان دوم، بوش پدر و پسر را دریبل کرد و گل زد. آیا واقعا این‌طور بود؟

آرژانتین کشور فقیری است. من هم به کاری که می‌کردم افتخار می‌کنم. الان هم افتخار می‌کنم. خانواده من به سختی هزینه زندگی‌اش را تامین می‌کرد. من هم فقیر بودم. نه‌تنها من بلکه خیلی از بازیکنان تاپ فوتبال آرژانتین در کودکی چنین کارهایی می‌کردند.

* ‌اما فوتبال شما را از فقر نجات داد.

بله، نجات داد. همه بازیکنان آرژانتینی، برزیلی، شیلیایی، اروگوئه‌ای و خیلی از کشورهای آمریکای جنوبی را نجات داده است. من هم یکی از آنها هستم. اما من مردمان فقیر کشورم را فراموش نکرده‌ام. همه می‌دانند فراموش نکرده‌ام.

* ماجراهای مربوط به حمل‌ونقل کوکائین یا اتهام مصرف کوکائین در ایتالیا یا حتی ماجراهای دوپینگ که در جام جهانی 94 آمریکا باعث محرومیت شما شد، همه و همه باعث شده شما خاص‌تر بشوید ...

برای من پاپوش‌های زیادی درست کرده‌اند چون با قدرت درافتادم. با مافیای ایتالیا در بیفتی همین است. انتظار داشتم که با من این‌طور برخورد کنند. آنها نتوانستند جام 1986 را از ما بگیرند. وقتی جام را در فینال بالا بردم، مقامات فیفا داشتند از ناراحتی می‌مردند. جام جهانی 90 را از آرژانتین گرفتند. در جام 94 آن کارها را کردند تا آرژانتین را زمین بزنند. آزمایش‌هایی که مثبت اعلام شد را آزمایشگاه فیفا تایید می‌کرد چون سناریو را نوشته بودند. فکر کرده‌اید چرا من سال‌هاست با فیفا درگیرم؟ فیفا نام من را به زور در سایتش اعلام می‌کند یا یادی می‌کند از من. اما هر جای فیفا را که نگاه می‌کنی تصویری از پله هست. فیلم‌های بازی من بیشتر است یا پله؟ من با قدرت کنار نیامدم. چرا بعد از آن همه ماجرا، صحیح و سالم رفتم و برای سویای اسپانیا بازی کردم؟

* خیلی هم چاق شده بودید ... البته قبل از ماجرای جام جهانی 94 بود فکر کنم ...

من همیشه چاق و توپُر بودم. بعد هم رفتم و در باشگاه‌های آرژانتین بازی کردم.

* دوست داشتید دوباره برای بوکاجونیورز بازی کنید؟

دوست داشتم اما دو سال محرومم کردند.

* ‌شما هم با روسای باشگاه ناپل ایتالیا درگیر شدید، هم با مافیای ایتالیا، هم با فیفا، هم با پلیس ایتالیا و آرژانتین ... اما هیچ‌وقت از محبوبیت شما کم نشد. چرا؟

برای اینکه مردم می‌دانستند من چطور به نمایندگی از آنها با کسانی که زور می‌گفتند درگیر شدم. در جام جهانی 94 هاوه‌لانژ برزیلی خیلی کثیف کمک کرد تا برزیل قهرمان شود. شما باید بهتر بدانید که چطور همه‌چیز را مهیا کرد تا تیم کشورش قهرمان شود. اگر آرژانتین در جام می‌ماند، آن وقت کار برزیل سخت می‌شد.

‌* فکر کنم آخرین جامی بود که وی رئیس فیفا بود و بعد دبیرکلش یعنی سپ بلاتر، رئیس فیفا شد. درست است؟

بله، اما این یکی که آمده از هاوه‌لانژ بدتر و فاسدتر است. حالا ببینید که کی فسادهای بلاتر هم رو شود.

* اما فیفا معمولا نمونه‌های کنترل دوپینگ را به صورت سربسته و ناشناس تست می‌کند ...

شما خیلی ساده هستید. فیفا در ظاهر می‌گوید که کارهایش روی حساب و کتاب است.

* شما همان زمان مصاحبه کردید و گفتید که قرصی خورده‌اید که وزن کم کنید و همه‌چیز با هماهنگی کمیته پزشکی فیفا بوده است. درست است؟

من همه چیز را هماهنگ کرده بودم. فدراسیون وقت آرژانتین هم رسما اعتراض کرد اما جوابی نیامد.

* یعنی هاوه‌لانژ این کار را کرد؟

من با فوتبال علیه سرمایه‌داری امپریالیستی جنگیده‌ام و مشخص بود که می‌خواستند مرا بزنند و زدند.

‌* پس معتقدید سیاستمداران هم در این ماجرا نقش داشته‌اند؟

بله، نقش داشته‌اند و همه دنیا می‌داند.

* پله سه جام جهانی را بالای سر برده و نزدیک به 1300 گل زده است ...

پس نظر مردم چه؟ فیفا مگر مجمع منتخبان فوتبال جهان نیست؟ آنها مگر از جنس مردم کره زمین نیستند؟ این سوال آخر شما بود؟

‌* نه، یکی دو سوال دیگر هم دارم که البته سیاسی- فوتبالی هستند. شما با فیدل کاسترو دوست هستید. روی بازوی راست‌تان چه‌گوارا و روی بازوی چپ‌تان کاسترو را خالکوبی کرده‌اید، دوستدار هوگو چاوز هم هستید (آن زمان هنوز زنده بود)، یک بار جایی گفته بودید که هر چه فیدل کاسترو و چاوز می‌کنند، درست است. بارها و بارها علیه جورج بوش پدر و جورج بوش پسر مواضع سفت و سختی گرفته‌اید. فکر کنم یک بار که بوش به آرژانتین رفته بود، تی‌شرت پوشیده بودید که رویش نوشته شده بود: «بوش آشغال را متوقف کنید» یا یک‌بار گفته بودید از آمریکا تنفر شدیدی دارید و هر چه از آمریکا بیاید را نمی‌خرید و از آنها متنفرید. آن روزها خبر آمد در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی روی دیوار اتاق‌تان پوسترهای کسانی که قبلا گفته‌ام را چسبانده بودید، فکر کنم مورالس و ویکتور خارا هم در لیست بودند. محمود احمدی‌نژاد هم بوده، درست است؟

خبرهایی در همان روزها منتشر شد اما هیچ خبرنگاری در روزهای جام جهانی داخل اتاق من در هتلی که بودم نیامد تا عکسی بگیرد و بخواهد عکسی منتشر کند. عکسی منتشر شده؟ عکسی منتشر نشد اما من به هر سیاستمداری که ضدآمریکا باشد، علاقه دارم. رئیس‌جمهور شما هم مواضع ضد آمریکایی داشت و من هم از کسی که ضد آمریکا باشد خوشم می‌آید.

‌* فکر کنم یک پیراهن هم برایش فرستادید ...

بله، از طریق سفارت برایش پیراهن فرستادم.

‌* یک بار گفته بودید که مردم ایران در صف اول مبارزه با آمریکا هستند. درست است؟

الان هم می‌گویم که در صف اول هستند و به همین دلیل خیلی دوست دارم به ایران بیایم.

‌* به‌عنوان مربی یا توریست؟

به هر صورتی دوست دارم ایران را ببینم. همیشه هم به خلعتبری می‌گویم چرا یک بار مرا با خودت به تهران نمی‌بری؟

‌* با شما برای سرمربیگری تیم ملی ایران صحبتی شده بود؟ چون در رسانه‌های ایران صحبت از حضور شما بود ...

برای همه مربیان جهان گمانه‌زنی می‌شود که به چه تیم‌هایی می‌روند. برای من هم گمانه‌زنی‌هایی انجام شده بود اما به صورت مستقیم کسی با من حرف نزد.

‌* از خلعتبری راضی هستید؟ (آن زمان بازیکن تیم الوصل امارات بود.)

بازیکن فرز و تند و تیزی است. اگر 10 تای دیگر مثل او داشته باشید تیمتان به جام جهانی صعود می‌کند و می‌تواند تا مرحله یک‌چهارم نهایی برود. من خلعتبری را دوست دارم و همیشه بغلش می‌کنم.

‌* فکر می‌کنید اگر الان تیم آرژانتین مقابل تیم ایران قرار بگیرد بازی چند چند شود؟

من بازی تیم ایران را زیاد ندیده‌ام اما اختلاف حداقل سه گل است. سه گل گفتم که شما ناراحت نشوید.

‌* سوال آخر اینکه شما از اینکه با مسی مقایسه می‌شوید چه احساسی دارید؟ چه نظری دارید؟

مقایسه من و مسی درست نیست. ما در دو دوره متفاوت فوتبال بازی کرده‌ایم. می توانید مرا مثلا با کانی گیا مقایسه کنید. ما هم‌دوره بودیم، اما در کل مسی خوب است. خیلی خوب. خوب‌تر هم می‌شود.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محدودیت های کرونایی محسن فخری زاده سید محمد علی شهیدی پروتکل الحاقی