کد خبر: ۳۸۴۰۱۶
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۸ 04 March 2014
معاون اقتصادی بانک مرکزی از افزایش حجم نقدینگی کشور به ۵۶۰ هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: پایه پولی در آخرین بررسی‌ها به ۹۹۶.۲ هزار میلیارد ریال رسیده است.
 
به گزارش تسنیم، پیمان قربانی با اشاره به رشد 21.7 درصدی نقدینگی در ده‌ماهه منتهی به دی ماه سال جاری اظهار داشت: رقم نقدینگی در آخرین بررسی‌ها به 560.6 هزار میلیارد تومان رسیده است.
 
وی افزایش رقم نقدینگی را به‌خاطر ورود داده‌های جدید به بازار پولی دانست و گفت: بعد از اضافه شدن 5 مؤسسه مالی و اعتباری و 2 بانک به جرگه بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری مجاز رقم نقدینگی افزایش یافت.
 
معاون اقتصادی بانک مرکزی همچنین تأکید کرد که بدون لحاظ نقدینگی حاصل از مؤسسات مالی و بانک‌های جدید رشد نقدینگی در ده‌ماهه امسال 18.8 درصد بوده است.
 
قربانی رشد نقدینگی دوازده‌ماهه منتهی به دی ماه 92 را بدون لحاظ نقدینگی مؤسسات مالی جدید 24.8 درصد اعلام کرد و گفت:‌ رشد نقدینگی با لحاظ آمار مؤسسات مالی جدید در این بازه زمانی 27.9 درصد است.
 
وی به سالم سازی ترکیب نقدینگی اشاره کرد و افزود: از رشد 21.7 درصدی نقدینگی در سال جاری 19.2 درصد مربوط به ضریب فزاینده پولی و 2.1 درصد مربوط به رشد پایه پولی می‌باشد.
 
معاون اقتصادی بانک مرکزی رقم پایه پولی در 10ماهه نخست امسال را 996.2 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ضریب فزاینده در آخرین بررسی‌ها به 5.627 رسیده است.
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: