بازدید 10200
کد خبر: ۳۳۹۹۷۹
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۲۳:۴۳ 21 August 2013
رئيس فرهنگستان علوم پزشکي ايران در نامه‌اي از واشنگتن بدلیل تحريم‌هاي غير انساني عليه ملت ايران شدیداً انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علی رضا مرندی -رئيس فرهنگستان علوم پزشکي ايران- در نامه‌اي به بان کي مون دبير کل سازمان ملل، واشنگتن را به دليل انتقامي بيمارگونه از کودکان ايراني بواسطه تحريم‌هاي غير انساني عليه ملت ايران به باد انتقاد گرفت.

ترجمه کامل این نامه به شرح زیر است:

۳۰ مرداد ۱۳۹۲
دبيرکل سازمان ملل متحد
جناب بان کي مون

عاليجناب؛

پيرو نامه‌هاي اينجانب مورخ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۲ و ۲۶ ژانويه ۲۰۱۳ در مورد آثار به شدت مخرب تحريم‌هاي اعمال شده از سوي کشورهاي غربي عليه سلامت و رفاه مردم ايران، بار ديگر نامه‌اي مي‌نويسم تا تاکيد کنم اين تحريم‌هاي غير انساني  به طور جدي اثري عمده و منفي روي سلامت مردم ايران از جمله زنان، کودکان، افراد بستري شده در بيمارستان و تمام کساني که به مراقبت‌هاي پزشکي نيازمند هستند، دارد.

به عنوان فردي که در سطح ملی مسئول نظارت بر وضعيت سلامت افراد کشورم هستم، بار ديگر به شما به عنوان شخصي که وظيفه دفاع از حقوق اساسي بشر را بر عهده داريد، هشدار مي‌دهم که تحريم‌هاي اعمال شده، کمبود شديد مواد غذايي و تجهيزات پزشکي ضروري را در پي داشته و در پي خواهد داشت. اين تحريم‌ها همچنين باعث شده که اين اقلام ضروري به طور فزاينده‌اي گران شوند. در نتيجه، کالاها و اقلام ضروري براي بيشتر قشر آسيب پذير جامعه از جمله کودکان، مادران، سالخوردگان و همچنين بيماران مبتلا به سرطان و امراض خاص غير قابل دسترس شده‌اند. اين مسئله عملا توانايي بسياري از بيماران براي تهيه تجهيزات پزشکي لازم براي درمان را از بين برده است؛ به همين جهت، ما شاهد موارد بيشتر و بيشتري از سوء تغذيه و مرگ کودکان و بيماران مبتلا به امراض خاص هستيم.

بيش از سه دهه است که ايران برنامه‌ها و طرح‌هاي بسيار موفقي را با حمايت سازمان بهداشت جهاني در زمينه بيمه درماني اعمال کرده و اين امر به طور قابل توجهي بهبود سلامت عمومي ملت ايران را در پي داشته است. افزايش اين تحريم‌هاي وحشيانه طي هفته‌هاي گذشته بويژه از سوي دولت امريکا اين دستاوردها را به شدت تهديد مي‌کند.

بنابراين، بار ديگر توجه شما را به اين نکته اساسي جلب مي‌کنم. بي‌توجهي فاحش سازمان ملل و ديگر سازمان‌هاي بين المللي به اين مسئله مهم، جدا از اينکه در صفحات تاريخ ثبت خواهد شد، باعث تضعيف بيشتر مجامع کم توان بين المللي در دفاع از حقوق فطري انسان‌هاي بي‌گناه در برابر اين مجازات بیمارگونه جمعي مي‌شود.

ارادتمند؛
دکتر سيد عليرضا مرندي
رئيس فرهنگستان علوم پزشکي ايران

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر محمدباقر ذوالقدر سازمان همکاری شانگهای ابومحمد عسگرخانی هفته دفاع مقدس