بازدید 3207
کد خبر: ۱۹۲۶۷۳
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۴ 25 September 2011
 وزیر علوم برای پاسخگویی به دو سوال الیاس نادران دال بر موضع این وزارتخانه نسبت به مدارک دانشگاه باکو و اسامی مسئولین فارغ التحصیل از این دانشگاه به مجلس آمده بود.

به گزارش خبرآنلاین، کامران دانشجو پیش از این در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرده بود که وزارت علوم مدارک دانشگاه باکو را معتبر نمی​داند. علاوه بر این وزارت علوم زمانی نسبت به مدارک تحصیلی افراد اظهار نظر می​کند که این مدرک برای ارزیابی اعتبار به این وزارتخانه ارائه شده باشد.

وزیر علوم همچنین در این کمیسیون اعلام کرده بود که هیچ آماری از فهرست مسئولانی که در دانشگاه​های باکو تحصیل کرده یا از آنجا مدرک گرفته​اند ندارد. البته فهرستی از دانشگاه​های مورد تایید وزارت علوم را به نمایندگان عضو این کمیسیون ارائه داده بود که نام دانشگاه بین​المللی باکو در آن نبوده است.

وی امروز نیز در صحن علنی مجلس بر تمامی گفته​های پیشین خود تاکید کرد و افزود: وزارت علوم تنها برای دو دسته از افراد تشکیل پرونده می​دهد. نخست آنها که می خواهند خارج از کشور تحصیل کنند و از وزارت علوم خدمات ارزی و غیر ارزی همچون پاسپورت و معافیت سربازی می​خواهند. کسانی که چنین خدماتی را از وزارت علوم نخواهند، بدون اطلاع این وزارت خانه در خارج از کشور تحصیل می​کنند و این وزارتخانه آماری از آنها ندارد.

به گفته وزیر علوم، دومین پرونده افراد در این وزارت خانه مربوط به کسانی است که برای ارزشیابی مدرک تحصیلی به وزارت علوم مراجعه می کنند. اگر کسی به این وزارتخانه مراجعه نکند، وزارت علوم نمی​داند که چه کسی در کدام دانشگاه در خارج از کشور تحصیل کرده است.

دانشجو برای اینکه حسن نیت خود را برای پاسخگویی به مجلس را نشان دهد، گفت: طی نامه​ای به اداره دانشجویی و تحصیلی وزارت امورخارجه خواستار ارائه اسامی دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه باکو شدیم. این وزارتخانه فهرستی ارائه نداده و اعلام کرده است که دانشگاه بین​المللی باکو دیگرفعالیت ندارد.

او حتی گفت که پنج لیست از فهرست کسانی که با اطلاع وزارت علوم در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند را به نادران ارائه داده است.

الیاس نادران نماینده تهران در توضیح سوالش از وزیر علوم گفت: تا کنون سه سوال از وزیر علوم کرده​ام. نخستین سوالم بررسی شد و این دومین است. اما سوال دیگری در پی شکایت آقای رحیمی از من داشتم که نمی​دانم چرا در صحن علنی مطرح نمی​شود؟ ایشان مدعی بودند که دادگاهی تشکیل شد و وکلای او اعلام کردند که در جلسه هیات دولت، ادعای ایشان تایید شده است. من از وزیر علوم در این باره سوال کردم اما ایشان در پاسخ ابراز بی اطلاعی کرد. نمی​دانم چرا این سوال من در نوبت صحن علنی مجلس قرار نمی​گیرد.

وی در واکنش به این انتقاد که اینگونه سوالات به چه کار کشور می​آید و معتبر بودن یا نبودن مدرک تحصیلی برخی افراد، چه تفاوتی می​کند؟، گفت: کنکاش درباره مدرک تحصیلی کسانی که مسئولیتی بر عهده دارند، مهم است. چون این افراد در مسند تصمیم گیری هستند و وقتی مدارک معتبری ندارند، نباید مورد اعتماد قرار بگیرند. متاسفانه در بررسی​های من مشخص شد که برخی مسئولین دولتی مدارک معتبری ندارند و یا دانشگاه​های اخذ مدارکشان معتبر نیست سا به روش غیرمعمول مدرک گرفته​اند.

نادارن که می​گفت دستور رئیس​جمهور برای بررسی مدرک تحصیلی دولت مردان از سوی وزارت علوم هنوز به نتیجه​ای نرسیده است، ادامه داد: دانشگاه باکو آنقدر مساله ساز بود که دولت باکو این دانشگاه راتعطیل کرد. اما برخی مسئولان حتی نمایندگان مجلس با ارائه مدرک تحصیلی از این دانشگاه، توانسته​اند در این مناصب قرار بگیرند. ما نسبت به این افراد چه وظیفه​ای داریم؟ در مقابل این رفتارهای ناشایست به افکار عمومی چه پاسخی می​توانیم بدهیم؟ چرا برخی در مسئولیت​های بالا از حاشیه امنی برخوردار است و می تواند چنین تخلفی بکند.

به گفته وی برای جلب اعتماد عمومی به مسئولان کشور باید به این ابهامات پاسخ داده شود و دولت باید پاسخ بدهد چرا مدارک تحصیلی مسولان دولتی بررسی نشده و افکار عمومی اقناع نشده است؟​

نماینده تهران، مدارکی را در صحن علنی مجلس از مدرک تحصیلی مجعول معاون اول رئیس جمهور ارائه داد و گفت: اگر چه ایشان سال 84 از دانشگاه بی اعتبار باکو مدرک فوق لیسانس گرفته است اما در سال 1382 آقای رحیمی با عنوان دکتر و رئیس دانشکده حقوق نامه​ای را امضا کرده است. حتی به عنوان رئیس دیوان محاسبات نیز با همین عنوان «دکتر» نامه​هایش را امضا کرده است.

او مدرک دیگری دال بر دکترای افتخاری رحیمی نیز ارائه داد و افزود: ایشان بر اساس کدام مقاله توانسته​اند دکترای افتخاری بگیرند؟ چرا تا کنون این مقاله ارزیابی نشده و وزن علمی آن مشخص نشده است؟ مگر وکلای رحیمی دردولت نگفته​اند که مدرک دکتری او تایید شده است، پس چرا وزیر علوم از آن خبر ندارد؟ وزیر علوم برای یک بار هم شده است، صراحتا در این مورد پاسخ بدهد.

نادران با اشاره به اینکه احمدی نژاد دولتش را پاکترین دولت​ها می​خواند، گفت: اگرچه نمی​خواهم راجع به اختلاس سه هزار میلیاردی سخن بگویم ولی راجع به همین مدرک دانشگاهی چرا نسبت به مدرک معاون اول رئیس جمهور سکوت کرده​اند؟ الان جای سخن گفتن راجع به تخلفات مالی نیست که ما خون دل​ها درباره آن خوردیم!

بار دیگرنوبت به کامران دانشجو رسید که خطاب به نادران گفت: سوال کنونی شما با سوالی که قبلا مکتوب از بنده پرسیده بودید،متفاوت است. همانطور هم که عرض کردم ما در وزارت علوم تنها به ارزیابی مدارکی می​پردازیم که به ما ارائه شده باشد. وقتی مدرکی را به ما نداده​اند، چگونه درباره آن اظهار نظر کنیم؟

وزیر علوم ادامه داد: درباره شکایت معاون اول از آقای نادران هم من نباید پاسخگو باشم. این موضوع به من ربطی ندارد. البته ما در جریان مکاتبات دولت، در جریان مدرک دکترای افتخاری آقای رحیمی هستم ولی آن را بررسی علمی نکرده​ایم. ممکن است ما دانشگاهی را معتبر ندانیم ولی دیگر کشورها ممکن است همان دانشگاه را معتبر بداند. دانشگاهی در مسکو، مدرک فوق لیسانس رحیمی از دانشگاه باکو را معتبر دانسته است و پیش دفاعیه وی در سال 2010، برای اخذ مدرک دکتری به این دانشگاه ارائه شده است که آن دانشگاه به آن ایراداتی گرفته است. اما پس از آن خبر نداریم که چه شده است. همه این مکاتبات پیش از دوره وزارت من انجام شده است.

او در پایان به نادران گفت که دیر نباشد که من و شما در موضع پاسخ دهنده باید پاسخگوی خداوند باشیم.

نادران در عین حالی که از وزیر علوم تشکر می​کرد، گفت: نه از ایشان انتظار می​رود که به عنوان یک مقام قضایی اظهار نظر کند و نه ما در مجلس چنین تصمیمی داریم. اما سوال من این است که اگر مدرک رحیمی در دولت تایید شده است، او چطور از آن خبر ندارد؟ بالاخره باید تکلیف مردم با این مسئولان که مدرک مشخصی ندارند، مشخص شود.

به گفته وی اگر چه وزیر به وظایف خود عمل کرده است اما مشکل جای دیگر است که باید به آن رسیدگی شود.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اعمال ماه شعبان گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان بهروز کمالوندی