بازدید 6483
پرونده ساختگی آمیا دستاویزی است که سیستم قضایی آرژانتین برای جمهوری اسلامی در طی ده سال گذشته آماده کرده و در آن بخاطر فرار از مشکلات داخلی و بین المللی ایران را هدف تبلیغات خود قرار داده است . آرژانتین در حالی کشورمان را متهم کرده است که ایران . . .
کد خبر: ۱۷۸۴۴۳
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۰ - ۱۴:۰۴ 21 July 2011
بولتن نیوز نوشت: در تاریخ 18 ژوئیه 1994 برابر با 27 تیرماه 1373 ساختمان دو مركز مربوط به یهودیان آرژانتین به نام های "انجمن دوجانبه اسرائیل آرژانتین" (AMIA) یا (sociacion Mutual Israelita Argentina) و "هیئت انجمن های اسرائیلی آرژانتینی" (DAIA) یا (Delegacion de Asociaciones Israelitas Argentinas) منفجر شد.

در اثر این انفجار، 85 نفر كشته و 250 نفر زخمی شدند. گزارشات حاكی از این بود كه این انفجار در اثر برخورد یك دستگاه اتومبیل بمب گذاری شده و در یك عملیات انتحاری، صورت گرفته است. دو سال قبل از این انفجار، در 17 مارس 1992 سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس منفجر شده بود كه در اثر این انفجار، 22 نفر كشته و ده ها تن (غالبا آرژانتینی) مجروح شده بودند.

علیرغم وجود شواهد متقن مبنی بر انفجار ساختمان از داخل و رد فرضیه انتحاری بودن عملیات، مجموعه تحولات بعدی شامل روند قضایی پرونده، تحقیقات به عمل آمده، اتهامات وارده و شهادت ها و اعترافات نشان داد كه توطئه ای از پیش طراحی با هدایت و اجرای صهیونیسم جهانی و عوامل آرژانتینی آن وجود داشته كه از جمله اهداف اصلی آن، بدنام ساختن چهره جمهوری اسلامی ایران و تروریست جلوه دادن مقامات كشورمان و حزب الله لبنان نزد افكار عمومی بین المللی بوده است.

طی چند سال مدارك جعلی و شهادت های كذب زیادی فراهم آمد و در یك اقدام هماهنگ، بسیاری از عوامل دولتی، قضایی و انجمن یهودیان و رژیم صهیونیستی، تبلیغات علیه مسلمانان را پی گرفتند.

به دنبال انفجار مركز یهودیان آرژانتین (آمیا)، برخی انگشت اتهام ها به سوی جمهوری اسلامی ایران نشانه رفتند. به محض وقوع انفجار، "افرایم سینه", وزیر بهداشت وقت رژیم صهیونیستی با متهم ساختن جمهوری اسلامی ایران، گفت: "ایران یك تروریست بالقوه است و انفجار آمیا، شبیه انفجار سفارت اسرائیل است".

بلافاصله بعد از این اظهارات خصمانه، سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان با محكوم ساختن اقدامات تروریستی علیه افراد بی گناه با هر آئین و ملیت، هدف از این قبیل اظهارات را مخدوش ساختن روابط جمهوری اسلامی ایران و آرژانتین عنوان کرد. سفارت كشورمان در بوئنوس آیرس نیز طی بیانیه ای با محكوم ساختن این واقعه، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همكاری با مقامات آرژانتینی در جهت روشن موضوع اعلام داشت.

پرونده ساختگی آمیا دستاویزی است که سیستم قضایی آرژانتین برای جمهوری اسلامی در طی ده سال گذشته آماده کرده و در آن بخاطر فرار از مشکلات داخلی و بین المللی ایران را هدف تبلیغات خود قرار داده است . آرژانتین در حالی کشورمان را متهم کرده است که ایران هیچگونه دخالتی در بمب گذاری های سفارت اسرائیل در بوینس آیرس و مرکز یهودیان نداشته است.

روز شنبه دادستان کل آرژانتین که از عوامل اصلی ادامه دادن به پرونده ساختگی بر علیه ایران است با رد  پیشنهاد ایران برای تحقیقات حقوقی و معرفی مقصران اصلی اعلام کرده است همچنان بر مواضع قبلی خود مبنی بر معرفی 5 نفر از مسئولان ارشد کشورمان که به نا حق در آن پرونده به عنوان معرفی شده بودند اصرار ورزید.

وی اعلام کرده است که اگر ایرانی ها و دولت ایران آماده همکاری هستند آنها بایستی این مقامات را تحویل پلیس اینترپل دهند و تنها راهی که آن ها می توانند این کار را انجام دهند تحویل این متهمین به مقامات قضایی آرژانتین است .

در همین حال وزیر امور خارجه آرژانتین که قبلاً توسط صهیونیستها به داشتن همکاری با مقامات ایرانی متهم شده بود گفته است تا کنون ایران پیشنهاد مکتوبی در اختیار ما قرار نداده است اما این خبری که از رسانه های ایرانی انتشار یافته است حرکت مثبت  وغیر قابل پیش بینی بوده است که از سوی مقامات ایرانی انجام گرفته است.

آرژانتین قصد دارد در این پرونده ساختگی بر علیه ایران به بالاترین امتیازات ممکن دست پیدا نماید و این درحالیست که اگر وزارت امور خارجه و نهادهای ذیربط با این پرونده با دیدگاه حقوقی نه سیاسی برخورد می کردند دو دلیل تهمت و افترایی که دولت آرژانتین ملی بیش از یک دهه به ایران وارد کرده است میلیاردها تومان غرامت بایستی از دولت آرژانتین اخذ نمود.

به هر حال بعد از انتشار گزارش تحقیق دادستان ها و تایید آن توسط قاضی كانیكوباكورال و صدور قرارهای بازداشت جدید، دولت آرژانتین موضع گیری آشكاری مبنی بر رد یا تایید این قرارها نداشته و تنها خورخه تایانا وزیر امور خارجه آرژانتین طی مصاحبه ای در تاریخ هشتم آبان ماه، ضمن حمایت از روند تحقیقات قضایی، اظهار داشت: با توجه به خطیر بودن و اهمیت شرایط و وضعیت تحقیقات، وزارت امور خارجه آرژانتین انتظار دارد كه مقامات ایرانی صرفنظر از آنچه كه تا مقطع حاضر رخ داده، همكاری خویش را در ارتباط با دادگستری و در این مساله، با توجه به اهمیت عظیم آن برای آرژانتین، ارائه نمایند .

 همه این فشار ها زیر نظر لابی صهیونیستی برای به جریان انداختن دوباره این پرونده و فشار جدید بر علیه ایران است.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
قرارداد الجزایر علی شمقدری قتل عام صبرا و شتیلا مکانیسم ماشه توافق اسرائیل و بحرین حیران