بازدید 1154
هرچند که بیشتربانکهایی اروپایی از آزمایش مقاومت سنجی درمقابل بحران مالی موفقیت آمیز خارج شده اند ، اما سرمایه گذاران دیگر رغبت چندانی برای سرمایه گذاری در این بانک ها را ندارند.
کد خبر: ۱۷۷۸۸۲
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۷ 19 July 2011

 هرچند که بیشتربانکهایی اروپایی از آزمایش مقاومت سنجی درمقابل بحران مالی موفقیت آمیز خارج شده اند ، اما سرمایه گذاران دیگر رغبت چندانی برای سرمایه گذاری در این بانک ها را ندارند.

شبکه خبری فرانس بیست وچهار،موضوع بحران مالی در اروپا به طور کلی و ناتوانی برخی از بانک های اروپایی در مواجه با بحران مالی را به طور ویژه در گزارشی پوشش داد. این شبکه در ابتدای این گزارش، به موضوع آزمایش مقاومت سنجی هشتاد و یک بانک اروپایی درمقابل بحران مالی احتمالی دیگری در آینده اشاره و اعلام کرد از این آزمایش هشت بانک که بیشتر آنها اسپانیایی بودند نتوانستند معیارهای در نظر گرفته شده در این آزمایش را به دست آورند.

در این آزمایش،میزان سرمایه صاحبان سهام بانکها که در واقع ، سرمایه خالص بانکها به حساب می آید ارزیابی و نتیجه گیری می شد آیا با این میزان سرمایه خالص،بانک مورد نظر می تواند در مقابل بحران مالی احتمالی در آینده نظیر آنچه در سال دو هزار و هشت رخ داد مقاومت کند یا خیر.

این آزمایش (آزمایش مقاومت سنجی بانکها درمقابل بحران مالی) در حالی مطرح می شود که اکنون ابتکار مشارکت بانکها در طرح دوم کمک مالی به یونان مطرح شده است و همین امر مایه اختلاف شدید رهبران سیاسی کشورهای عضو منطقه یورو شده است.

هرچند که بیشتر بانک های اروپایی از این آزمایش موفقیت آمیز بیرون آمدند، اما سرمایه گذاران دیگر اعتماد چندانی به آنها ندارند و کسی برای خرید سهام آنها در بازار مالی(بورس) رغبت نشان نمی دهد. همین امر باعث شده است که ارزش شاخص سهام بیشتر بانکهای اروپایی و به تبع آن بورس های اروپایی به شدت افت کند.

به گونه ای که تنها در پایان معاملات روز گذشته، ارزش شاخص سهام بورس لندن دو درصد ، ارزش شاخص سهام بورس فرانکفورت یک ممیز پنجاه و پنج صدم درصد، ارزش شاخص سهام بورس کک چهل پاریس دو ممیز چهار صدم درصد و ارزش شاخص سهام بورس میلان ایتالیا نیز سه ممیز شش صدم درصد افت پیدا کند. این میزان کاهش در بورس های اروپایی از اول امسال تاکنون سابقه نداشته است .

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه مراوه تپه علیرضا رزم حسینی هفته دفاع مقدس آنفلوانزا مصطفی ادیب