بازدید 1224
سرپرست وزارت نفت:
دستيابي به تكنولوژي حفاري درياي عميق خزر، از جمله مهم‌ترين دستاوردهايي است كه در آينده مي‌تواند براي داخل كشور و ديگر مناطق مشابه درياي عميق مورد توجه و بهره‌برداري قرار گيرد.
کد خبر: ۱۷۷۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۷ 16 July 2011
علي‌آبادي با تأكيد بر صرفه و صلاح حفاري اكتشافي در درياي عميق گفت: كشف و توليد منابع هيدروكربوري در درياي خزر و هرنقطه از ايران حتي به‌مقدار محدود نيز در برنامه وزارت نفت است.

به گزارش خبرگزاري فارس از وزارت نفت، محمد علي‌آبادي در جلسه‌اي با حضور مديران عامل و هيات مديره شركت‌هاي نفت خزر و حفاري شمال، ضمن اطلاع از آخرين فعاليت‌هاي درحال انجام در حوزه خزر، به بررسي وضعيت اكتشاف در درياي عميق و ضرورت سرمايه‌گذاري در صنعت نفت حوزه خزر پرداخت.

وي فعاليت‌هاي حفاري – اكتشافي در بخش‌هاي عميق درياي خزر را بسيار بزرگ، پيچيده و حساس دانست و گفت: اميدواريم با نتايج درخشان حاصل از فعاليت‌هاي اكتشافي، دستاورد غرورآفريني براي صنعت نفت ايران به‌دست آيد.

سرپرست وزارت نفت با اشاره به سوابق كاري خود در انجام پروژه‌هاي مختلف عمراني، سازه و فعاليت‌هاي مشابه حفاري تاكيد كرد: دستيابي به تكنولوژي حفاري درياي عميق خزر، از جمله مهم‌ترين دستاوردهايي است كه در آينده مي‌تواند براي داخل كشور و ديگر مناطق مشابه درياي عميق مورد توجه و بهره‌برداري قرار گيرد.

وي با تاكيد بر صرفه و صلاح اقتصادي، سياسي، حقوقي و ديگر فوايد و فرصت‌هاي ايجاد شده حاصل از حفاري اكتشافي در درياي عميق تصريح كرد: كشف و توليد منابع هيدروكربوري در درياي خزر و هر نقطه از ايران حتي به مقدار محدود نيز در برنامه عمومي وزارت نفت است.

علي‌آبادي با تاكيد بر ضرورت كسب دانش و تكنولوژي حفاري در درياي عميق و نگهداشت و راهبري سكوي نيمه‌شناور ايران – اميركبير يادآوري كرد: بنابراين آنچه فعاليت‌هاي صنعت نفت در حوزه خزر را از ديگر فعاليت‌هاي حوزه‌هاي ديگر متمايز مي‌كند، موضوع عميق ‌بودن درياي خزر و حفاري اكتشافي با استفاده از سكوي نيمه‌شناور ايران – اميركبير و تكنولوژي‌ها، امكانات و نيروي انساني متخصص خاص حوزه درياي عميق خزر است.

وي با تاكيد بر اينكه به نسبت بزرگ و پيچيده ‌بودن سكوي نيمه‌شناور و عمليات حفاري اكتشافي، خطرپذيري و ريسك‌پذيري اين پروژه نيز بزرگ است، خاطرنشان كرد: به‌اين ترتيب بايد حداكثر توجه به رعايت موارد ايمني و ملاحظات زيست‌محيطي مورد توجه قرار گيرد.

به گفته سرپرست وزارت نفت شيوه اجرا در اين پروژه همچون قرارگرفتن در ميدان رزم است كه بايد همه تدبير، ذكاوت و هوشمندي موجود را به كار گرفت و تمام اصول و قواعد علمي و منطقي را به كار بست تا كنار شجاعت، جسارت و ريسك‌پذيري، بتوان اين عمليات را كه براي اولين بار در سطح ايران و خاورميانه در حوزه عميق دريا در حال انجام است، باموفقيت به سرانجام رساند.

وي ضمن ابراز اميدواري از اينكه: "با نتايج نهايي بتوانيم تحول اساسي در توسعه صنعتي – اقتصادي استان‌هاي شمالي كشور ايجاد كنيم "، تصريح كرد: اين اقدامات ‌موجب افزايش درآمد سرانه مردم و زمينه‌ساز اشتغال براي جوانان به‌ويژه نيروهاي تحصيل كرده خواهد شد كه به‌اين منظور بر ضرورت هماهنگي و هم‌افزايي اقدامات دو شركت درجهت تسريع در اجراي اين پروژه تاكيد مي‌شود.

در اين جلسه علي اصولي مديرعامل شركت نفت خزر با ارائه توضيحاتي در مورد ماموريت و فعاليت‌هاي اين شركت در حوزه فلات خزر به‌ويژه در بخش جنوبي درياي خزر، به تشريح اقدامات انجام گرفته در سه استان شمالي گيلان، مازندران و گلستان پرداخت.

وي با اشاره به آخرين وضعيت حفاري در درياي خزر، نتيجه مطالعات انجام شده در اين سه استان شمالي را اعلام كرد.

در اين رابطه همچنين هدايت‌الله خادمي مديرعامل شركت حفاري شمال با بيان جزئياتي از فعاليت‌هاي صورت گرفته و پروژه‌هاي در دست اقدام اين شركت، مطالبي را در مورد حوزه‌هاي داخلي و فراملي در درياي خزر اعلام كرد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه مراوه تپه علیرضا رزم حسینی هفته دفاع مقدس آنفلوانزا مصطفی ادیب