بازدید 5888

شرایط اقتصادی در زمان تحویل دولت به رئیسی و پزشکیان

طبق آمارهای بانک جهانی و بانک مرکزی، شرایط اقتصادی که پزشکیان دولت را تحویل می‌گیرد، به‌مراتب بهتر از شرایطی است که شهید رئیسی دولت را از روحانی تحویل گرفت.
کد خبر: ۱۲۴۷۲۸۴
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۹ 10 July 2024

شرایط اقتصادی در زمان تحویل دولت به رئیسی و پزشکیان

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا؛ طبق آمارهای بانک جهانی و بانک مرکزی، شرایط اقتصادی که پزشکیان دولت را تحویل می‌گیرد، به‌مراتب بهتر از شرایطی است که شهید رئیسی دولت را از روحانی تحویل گرفت.

در این گزارش بررسی خواهیم کرد که شهید رئیسی و پزشکیان هرکدام دولت را در چه شرایط اقتصادی تحویل گرفته‌اند. در همین راستا، شاخص‌های مهم اقتصادی همچون نرخ تورم، نرخ بیکاری، میزان رشد اقتصادی، میزان صادرات نفتی و غیرنفتی و نرخ ارز بررسی می‌گردد.

1.نرخ تورم

نرخ تورم از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادیِ مؤثر در زندگی روزمره مردم است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، نرخ ماهانه تورم در کالاها و خدمات مصرفی، زمان آغاز به کار دولت رئیسی در شهریور ماه 1400، به میزان 59.3 درصد بود. این نرخ بعد از گذشت یک سال، در شهریور 1401 به عدد 39.6 درصد کاهش یافت.

شرایط اقتصادی در زمان تحویل دولت به رئیسی و پزشکیان

بر اساس نمودار زیر که طبق داده‌های بانک مرکزی تهیه شده است، تورم نقطه‌به‌نقطه و تورم سالانه در شهریور ماه 1400 به ترتیب 46.3 و 43.9 درصد بود. این اعداد در ماه پایانی دولت رئیسی به ترتیب به 37 و 31 درصد کاهش یافت.

شرایط اقتصادی در زمان تحویل دولت به رئیسی و پزشکیان

2.میزان نقدینگی

از دیگر شاخص‌های مهم اقتصاد، میزان نقدینگی است. این شاخص، از عوامل اصلی کاهش ارزش پول ملی به شمار می‌رود. طبق نمودار بانک مرکزی، میزان رشد نقدینگی در سال 1400، عدد 39 درصد بود که در سال 1402 به 24.3 درصد کاهش یافت. در اینجا باید توجه داشت که در سال 1402 میزان نقدینگی هنوز هم در حال رشد بود. اما دولت رئیسی توانسته بود سرعت رشد آن را در کمتر از دو سال، 15 درصد کاهش دهد. از این رو، بازهم ارزش پول ملی کاهش و نرخ ارز افزایش داشت. اما از شدت آن کاسته شد و شاخص‌های اقتصادی در روند اصلاح قرار داشت.

شرایط اقتصادی در زمان تحویل دولت به رئیسی و پزشکیان

3.تولید ناخالص ملی(GDP)

مهم‌ترین شاخص اقتصادی در سطح جهانی که قدرت اقتصادی کشورها را مشخص می‌کند، میزان تولید ناخالص ملی است. بر اساس گزارش بانک جهانی، میزان GDP ایران در دولت روحانی به کمترین عدد در 10 سال اخیر رسیده بود. GDP ایران در سال 98-99 به عدد 239.74 میلیارد دلار رسیده بود. تولید ناخالص ملی در بازه 1401-1402 به عدد 413.39 میلیارد دلار افزایش یافت.

شرایط اقتصادی در زمان تحویل دولت به رئیسی و پزشکیان

4.نرخ رشد اقتصادی

دولت روحانی نرخ رشد اقتصادی ایران را در سال 2019 به منفی 3.1 درصد رساند و دولت را با رشد 3.3 درصد تحویل داد. در دولت شهید رئیسی، نرخ رشد اقتصادی ایران تا 5 درصد افزایش یافت.

 

 

شرایط اقتصادی در زمان تحویل دولت به رئیسی و پزشکیان

5.نرخ بیکاری

اگر گفته شود که اشتغال، دغدغه اصلی جوانان به‌ویژه دانشجویان است، بی‌راه نگفته‌ایم. بر اساس نمودار زیر، متوسط نرخ بیکاری در دولت روحانی 11.01 درصد بود که تغییر چندانی نسبت به دولت احمدی‌نژاد نداشت. اما در دولت کوتاه رئیسی، نرخ بیکاری به عدد 8.8 درصد کاهش یافت. همچنین بدترین نرخ بیکاری مربوط به دولت خاتمی با عدد 12.8 درصد است.

شرایط اقتصادی در زمان تحویل دولت به رئیسی و پزشکیان

6.صادرات نفت

از آنجایی که نفت همواره یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد ایران بوده است، میزان صادرات نفت تاثیر بزرگ و مستقیمی بر اقتصاد کشور دارد. بر اساس گزارش رویترز، صادرات نفت ایران در دولت روحانی به کمتر از 200 هزار بشکه رسیده بود. رویترز می‌گوید که در سال 1400، صادرات نفت ایران افزایش یافت و به بیش از یک میلیون بشکه رسید که به گفته تحلیلگران آمریکایی، این دستاورد، نتیجه توانایی ایران در دور زدن تحریم‌ها بود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است هیچ تحریمی را لغو نکرده و به افزایش فشارها ادامه می‌دهد. اما با این حال ایران توانست فروش نفت خود را افزایش دهد. رویترز در گزارشی که چندی پیش منتشر شد، نوشته است که صادرات نفت ایران به حدود 3 میلیون بشکه در روز رسیده است.

شرایط اقتصادی در زمان تحویل دولت به رئیسی و پزشکیان

7.صادرات غیرنفتی

صادرات غیرنفتی در توسعه اقتصاد پایدار و غیروابسطه به تنش‌های نفتی، نقش اصلی دارد. به گزارش گمرک ایران، صادرات غیرنفتی کشور در سال 1402 نسبت به سال 1399، افزایش 40 درصدی داشته است. به‌علاوه، تجارت(صادرات و واردات) غیرنفتی در سال 99 تنها 74 میلیارد بود که با افزایش 57 درصدی در سال 1402، به 116 میلیارد دلار رسید.

بر اساس آمارهای مذکور، شرایط اقتصادی‌ای که پزشکیان دولت را تحویل می‌گیرد، به‌مراتب بهتر از شرایطی است که شهید رئیسی دولت را از روحانی تحویل گرفت. روند شاخص‌ها مثبت است، قفل تجارت خارجی شکسته شده و فروش نفت در وضعیت خوبی قرار دارد.

شرایط اقتصادی در زمان تحویل دولت به رئیسی و پزشکیان

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۱۱
کاملا صحیح است
ببینیم چیکار میکنه
خدا رحمت کند رئیس جمهور شهید و مغتنم را و ان شاالله مسیر ایشان ادامه یابد و مشکل معیشتی مردم برطرف گردد
هههه اییی خداااا
نیازی به صغری کبری نبود ملت خودشون قیمتهای 3 سال پیش با الان مقایسه می کنن. درآمد مردم عادی طی 3 سال چقدر زیاد شده و قیمتها چقدر رشد داشته. جواب همین سوال بدید همه چیز مشخص می شه
اینا راننده های بیکار اسنپ و تپسی رو شاغل حساب می کنند آقا کارخونه نابود شده رفته راننده اسنپ شده
مسکن متری متوسط 20 میلیون شده 86 میلیون خودرو چنتد شده گوشت و میوه چند درصد از 1400 تا الان رشد کرده
منصوری همون بانک مرکزی است معلوم است امار از کجا اومده
عجب...پس که اینطور
من معنی این نقاشی های و خط وخطوط نمیدونم فقط می دونم وضعیت از سه سال پیش خیلی بدتره
نویسنده مقاله بفرماید ما در خواب دیدیم که در سال 1401 و در عرض یک شب تورم غذا و دارو 400 درصد شد و علیرغم این شوک تورمی بعد از آن هم تورم از 60 پایین نیامد
انوقت این جبران چند سال تورم را می کنه !!!!!
بفرماید در کدام کشور در طول مدت کرونا رشد اقتصادی مثبت بود که در ایران با کارشکنی تریبوندارها و حملات و تحریم ترامپ این انتظار را داشتید
علاو بر این نرخ رشد اقتصادی بازهم در دولت روحانی سریعتر بود!!!
ضمنا دولت شهید رییسی اصولا چه برنامه ریزی و چه کاری را برای اقتصاد ایران کردن؟!!!! تا قبل از ارائه برنامه هفتم توسعه و فقط در عرض یک سال رئیس سازمان برنامه، یک بار وزیر اقتصاد دو بار وزیر صمت عوض کرده پس چه کسی این برنامه را نوشته ؟!!!! تقطیع شده امار ندهید...
دکتر پزشکیان باید تیم متخصص و خبره اقتصادی تشکیل دهد و تمام مراحل اقتصادی و اعداد و ارقام رو بررسی کنند و با صداقت و راستگویی به مردم اعلام کند که این آمار و ارقام مقبولیت دارد یا ندارد و با چه واقعیتی دولت رو تحویل گرفته ،،،
با سلام من نمیدونم امار بانک مرکزی برچه اساسی تعین میگردد.لطفا شامخ یا شاخص مدیران خرید که ماه خرداد پخش شده وتوسط اتاق ایران ومرکز امار واطلاعات اقتصادی که به ریز تمامی شاخص ها را لحاظ میکند تمامی صنعت با مشکل اساسی مواجه است.چگونه همه چی گل وبلبل هست صنعت کشور نابود شده من نمی دانم این داده ها ازکجاست.لطفا شامخ را مطالعه کنید..
آخر دولت روحانی زمان کرونا بود، مردم را چی فرض می کنید ؟
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم