بازدید 20458

اختصاصی تابناک با مشاور حامد کرزای/ پشت پرده نشست دوحه؛ توطئه برای باتلاق سازی افغانستان

دکتر عصمت اللهی می گوید: پشت پرده نشست دوحه پیش رو، یک توطئه از طرف اسرائیل، امریکا و انگلیس است که مسلمان ها باید این توطئه ها را شناسایی کرده و بدانند که پشت این حرکت ها، نقشه ها و توطئه های دیگری در راستای باتلاق سازی افغانستان در دستور کارشان است.
کد خبر: ۱۲۴۵۳۳۶
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۲ 30 June 2024

بین الملل تابناک؛ تهمینه غمخوار: اخیرا ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان افغانستان اظهار داشته است که کابل پس از بررسی محورهای نشست سوم دوحه، تصمیم گرفت که در این نشست حضور یابد. وی این تصمیم را به نفع افغانستان دانست و گفت: ارائه کمک‌های بشردوستانه برای مردم افغانستان و ایجاد زمینه برای سرمایه‌گذاری در این کشور موضوعات مهم این نشست است.

سومین نشست دوحه قرار است در روزهای ۱۰ و ۱۱ تیرماه امسال در قطر و با حضور نمایندگان کشورهای مختلف در مورد افغانستان برگزار شود. پیش از این دو دور دیگر از سلسله نشست‌های دوحه با موضوع افغانستان در قطر برگزار شده بود. در دور دوم که در بهمن سال گذشته برگزار شد، طالبان حضور نیافته بودند.

در همین راستا، خبرنگار تابناک گفتگویی با دکتر «محمد هاشم عصمت ‌اللهی»، مشاور و عضو برد خاص «حامد کرزای»، رئیس جمهور پیشین افغانستان انجام داده که در ادامه می خوانیم.

«دکتر محمد هاشم عصمت ‌اللهی» به مدت هشت سال مشاور حامد کرزی (رئیس جمهور پیشین افغانستان) در امور سیاست داخلی بوده است. وی پس از اخذ مدرک دکترای خود در رشته ارتباطات به عنوان استاد روزنامه‌ نگاری در دانشگاه کابل مشغول به کار شد. دکتر عصمت ‌اللهی، سمت ریاست اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان و مشاور رسانه ‌ای وزارت فرهنگ این کشور را در کارنامه خود دارد.

 مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان در ابتدا در خصوص نشست پیش روی دوحه و حضور طالبان به خبرنگار تابناک گفت: در دو نشست قطر یک و قطر دو که با محوریت سازمان ملل و با حضور گوترش دبیر کل سازمان در قطر دایر شد، طالبان حضور نداشتند. در این نشست قطر سه هم اینگونه بیان شده که بازهم طالبان شرط و شرایطی دارند و حضور خود را به یک سری شرایط مشروط کرده اند. اگر طالبان حضور نداشته باشند، سرنوشت قطر سه هم مشابه نشست های قبلی خواهد بود و دست آوردی نخواهند داشت.

وی افزود: اگر طالبان حضور به هم برسانند و این ادعای سازمان ملل در رابطه با دولت فراگیر و مسائلی مانند حقوق زنان و حکومت و دولت فراگیر را که دنبال می کنند، بدین معنا است که سازمان ملل در رابطه با ادعای خود عقب نشینی کرده اند. از طرفی شنیده شده است که گوترش در این نشست حضور نخواهد داشت.

عصمت ‌اللهی بیان کرد: نشست قطر سه یک محمل است که پشت این تحولات، ما یک توطئه بسیار خطرناک دیگر را از طرف امریکایی ها می بینم. این نشست نشان دهنده این موضوع است که همان سیاست های استراتژیک خلق بحران و مدیریت بحران باز هم از طرف امریکایی ها دنبال می شود.

وی گفت: سفر سراج الدین حقانی به امارات و تماس امریکایی ها با این فرمانده جنوب افغانستان خود حکایت از یک سری مسائل جدید دارد.

مشاور کرزای ادامه داد: به این ترتیب، به نظر من امریکا، در دو تا سه دهه اخیر در افغانستان، علی رغم اینکه شرایط برای حکومت داری، و شرایط با توجه به گفته های خود امریکایی ها در خصوص حکومت مبتنی بر قانون اساسی، حضور مردم و دموکراسی که در دوره ریاست جمهوری آقای کرزای و اشرف غنی، فراهم بود،  هیچ اپوزیسیون و مخالفتی در قضیه افغانستان نداشته است. اما علی رغم آن شرایط، امریکاییها به دلیل آن که سیاست های استراتژیک خلق بحران و مدیریت بحران را دنبال می کردند، سرانجام راضی نشدند و جا به جایی قدرت صورت گرفت .

عصمت اللهی اضافه کرد: بر همین اساس، با توجه به تجربه تلخی که ما از امریکاییها در مدت 20 تا 30 سال اخیر داشته ایم، باید طالبان با امارت طالبانی هم به این نتیجه رسیده باشد که در همسو عمل کردن با امریکا ، دارای این معناست که استراتژی خلق بحران و مدیریت بحران در افغانستان توسط امریکایی ها دنبال شود؛ در حالی که طالبان افتخار خود میدانند که از روزی که بر سر کار آمده اند، امنیت در افغانستان تامین شده است.

وی گفت: طالبان باید این موضوع را درک کنند که امریکا به دنبال امنیت در افغانستان نیست. استراتژی امریکا، تنها خلق بحران و باتلاق سازی افغانستان و درگیر کردن امارت طالبان با کشورهایی نظیر چین، روسیه، ایران و کشورهای منطقه است.

عصمت اللهی افزود: بنابراین، طالبان اگر این افتخار را نصیب خود می داند که در قریب سه سال اخیر، امنیت را در افغانستان تامین کرده، باید بداند و آگاه باشد که امریکا به دنبال تامین امنیت در جغرافیای افغانستان نیست. جغرافیای افغانستان از نظر امریکاییها و انگلیسی ها، یعنی افغانستان باید یک باتلاق و جغرافیایی برای فشار آوردن بر رقبای امریکا یعنی چین، روسیه و جمهوری اسلامی ایران و امثال آن باشد.

 مشاور رئیس جمهور پیشین افغانستان بیان کرد: طالبان در موقعیت امارت طالبانی، در شرایط تاریخی مهمی قرار دارد که باید موضع خود را با امریکا روشن بسازد؛ در حالی که امریکا خود تا امروز به دنبال حکومت داری خوب در افغانستان نبوده است.

عصمت اللهی اضافه کرد: امریکاییها در این 20 سال اخیر به دنبال تامین امنیت و ثبات سیاسی در افغانستان نبوده است. اگر هم اکنون ادعا دارد که به دنبال ایجاد این مسائل است، ماهیت این کشور با توجه به مسئله غزه و اسرائیل غاصب در این شش ماه اخیر مشخص شده که نسبت به مسلمانان تا چه اندازه دارای ضدیت و خشونت است و در این مدت تا چه اندازه انسانها را در غزه به شهادت رسانده است.

 وی گفت: امریکا در این مدت یعنی هفت تا هشت ماه اخیر بیشترین جنایات و نسل کشی را در کنار اسرائیل غاصب انجام داده، به طوری که قلوب مسلمانان جهان جریحه دار شده است. در حقیقت، ایالات متحده، بدترین و کثیف ترین پرونده را در عرصه های مسائل بین المللی، سازمان ملل، شورای امنیت و دادگاههای بین المللی داشت که در حمایت از اسرائیل غاصب، جنایتکار، آدم کش و کودک کش در کنار از دوستان خود این اقدامات را انجام داد.

عضو خاص برد حامد کرزای اذعان کرد: امریکا دارای خصلت حیوانیت و درندگی است و در قضیه افغانستان هم در این مدت کاملا شناخته شد که برای کشور اسلامی و ملت مسلمان افغانستان خیرخواه نبوده و خواهان ایجاد صلح و ثبات و حکومت داری مناسب نیست.

وی تاکید کرد: لذا، یک بار دیگر، هم مردم مسلمان افغانستان و هم نخبگان جامعه افغانستان به همراه امارت طالبانی باید آگاه باشند و درک کنند که نیات امریکا یک نیت شیطانی و پلید است که در صدد است تا کشورهای منطقه را به جان هم بیاندازد.

دکتر عصمت اللهی گفت: به هر حال، پشت پرده و بک گراند نشست دوحه که چند روز آینده برگزار می شود، یک توطئه از طرف اسرائیل، امریکا و انگلیس است که مسلمان ها باید متوجه باشند و این توطئه ها را شناسایی کنند و بدانند که پشت این حرکت ها، نقشه ها و توطئه های دیگری در راستای تخریب بیشتر و باتلاق سازی افغانستان در دستور کارشان است.

وی در پایان بیان کرد: ما امیدوار هستیم که ملت مسلمان افغانستان، با بصیرت افزایی نسبت به توطئه های امریکا هوشیار باشند و طالبان ها متوجه باشند که فریب امریکایی ها را نخورند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۲۴
طالبان از نوکران روسیه و چین در منطقه هست
شماها چی ؟ حامد کرزای مگه با آمریکا نبودی ؟ اشرف غنی میلیون ها دلار دزدیده از افغانستان و خریدهای میلیون دلار املاک در دبی و اروپا . طالبان با خوی و منش افغانی ها یکی اند اما شما بیگانه بودید . ۵۰ سال دیگه افغانستان کشور پیشرفته ای خواهد بود
طالبان فریب نخورد؟ طالبان خود فریب هست. حکومت نامشروع.
پاسخ ها
اسدالله شیواری
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۰
آمریکا طالبان را برای فشار آوردن به ایران در شرایطی خاص در افغانستان مسلط کرده است
و چنانچه هر زمان آمریکا با ایران وارد چالش جدی نظامی امنیتی شوند
طالبان با سلاحهای بجا گذاشته آمریکا ییان ، قطعا به مرزهای شرقی ما و در داخل کل ایران هم و ده میلیون افعانستانی که نفوذ داده است را مورد حمله و حتی اشغال نظامی قرار خواهد داد
عصمت اللهی افزود: بنابراین، طالبان اگر این افتخار را نصیب خود می داند که در قریب سه سال اخیر، امنیت را در افغانستان تامین کرده
این یکی از مسخره ترین و خنده دار ترین جملاتی هست که می توان شنید گویا طالبان فراموش کرده است که خودش باعث وضعیت نا امن افغانستان بوده و بمب گزاری ها کار خودشان بوده است
پاسخ ها
عاشق ایران
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۱
باعث تاسف است که یکی از نمایندگان تندرو جبهه پایداری

در مجلس به ستاد انتخاباتی پزشکیان که ، طالبان را تهدید بالقوه و خشن و خطرناک برای کشور دانسته اند

را مورد حمله قرار داده و گفته : باید فورا معدرت خواهی و توبه کنند !!!!؟؟؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۱
تند روها همیشه باعث نابودی وله شدن مردم عادی ایران بوده وهستن
.
حقیقت گفتی
طالبان هرهته از آمریکایی ها ۴۰ ملیون دولاار می گیرد شکم خوده سیر می‌کند در فکری ملت که هستید ملت افغانستان آواره در بدر نمی شود همش نوکری آمریکا غربی هستند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۱
ملت افغانستان هم اگه وطن دوست بودن به جای آوارگی و فشار به مردم ایران میرفتن وطن خودشون را آزاد وآباد می کردن ولی چون راحت طلب هستن فرار می کنند تا دیگران کشور آنها را آزاد وآباد کنه وبراشون مهم نیست چقدر باعث بد بختی وبیکاری و مشکلات دیگه در ایران هستندمهم فقط خودشون هستن چون نژاد طالبان همان افغانیه
کاملا درست بود موافقم تحلیل عالی بود
هدف امریکا از خلق طالبان برای فشار به ایران در تنگناها می باشد تا اگر صهیونیستها در خطر نابودی قرار گرفتند دستور حمله آنهارا به ایران بدهند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۱
وایران هم با آزاد گذاشتن مرزها.. ایران را تبدیل به افغانستان کرده که تمام نقاط ایران افغانی های طالبان هست
مگر طالبان غلامان روسیه و چین نیستندحالاکه متواندبگه اونهاواقعادوست افغانستان است
الان کجای طالبان مسلمان هست باز صد رحمت به شیطان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۱
متأسفانه هر گروه و فرقه و مذهبی در کل کشورهای مسلمان منطقه و جهان ادعا دارند

که مسلمانان واقعی فقط خودشان هستند و بقیه همه کافر

و منحرف و غربگدا و عامل کفر و بی دین ووو می‌باشند !!؟

و جالب تر آنکه، همه آنها هم با استناد به آیات قرآن کریم

واحد و یکسان و استفاده از روایت و احادیث و دلیل و سند

و توجیه علمی!!؟ و با شدت پافشاری هم میکنند !!!!!!!؟.

حالا مردم مانده اند که کدامیک بر حق و منطق می‌باشند!!؟
در افغانستان حکومت های که به سور عریان از طرف شوروی وقت و آمریکا حمایت می شدند در امتحان رفوزه شدند .
بگزارید این ها چه می کنند زمان شوروی ها هزاران نفر کشور را روی مشکلات عقیدتی ترک کردند
پسا آمریکا هزاران نفر به خاطر مشکلات اقتصادی و تا اندازه ی امنیتی ترک کردند .
این ها بدون نیروهای فنی چکار می توانند
این که افغانستان را یک کشور وملت جدا بدانیم اشتباه است افغانستان منطقه ای است از سرزمین ایران که مدتی تحت تسلط دزدان وراهزنان بوده واکنون هم جهت حفط ارامش بهتر است به چهار منطقه تقسیم شود.متطقه شمال .منطقه خاور به مرکزیت کابل منطقه باختر به مرکزیت هرات.ومنطقه جنوب به مرکزیت قندهار.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۱
افغانستان کشوریه کاملا جدا از ایران. ایرانی از نژاد خودشه وافغانی از نژاد خودش پس زمانهای دور خیلی کشور ها یکی بودن همه برگردن به آن زمان الان مرزها کاملا مشخصه وهر کشوری باید خودش مستقل باشه الان چون افغانی ها نیاز شدید به ایران دارند این حرف را می زنند چرا زمان جنگ ایران وعراق یکی نبودیم
مردم افغانستان خودشان باید برای کشورشان تصمیم بگیرند تا وقتی که به این کشور و اون کشور فرار می کنند بدبختی ها ادامه دارد و هر گز افغانستان درست نمی شود.. نه ایران و نه چین وروسیه دلشان برای مردم افغانستان نمیسوزد هرکسی بفکر سود خودش هست
...مردم افغانستان اگاه باشید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۱
ایران را با روسیه و چین غارت گر یکی نکن ..اتفاقا ایران زیادی هم به فکر افغانی هاست واین خودش دشمنی در حق افغانهاست که نمیزاره برند کشورشون را از دست طالبان نجات بدن برند وطنشون را بسازند و البته طالبان همین افغانها هستن که در ایران پر شدن
افغانها برادران ما هستند اما هیچ عقل سلیمی حضور 18 میلیون مهاجر غیر قانونی و بی نام و نشان را تایید نمی کند.اولویت اول دولت بعدی باید قانونمند کردن حضور بخش کوچکی از مهاجران افغان و اخراج قاطع ما بقی آنها باشد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۱
اخراج همه مهاجرین با مجوز بدون مجوز چون اکثر افغانی ها با ازدواج سوری با دختر ایرانی مجوز گرفتن همین مظلوم ها آنقدر ترفند وحقه باز هستن که ایرانی پیش آنها هیچه
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم