بازدید 145317

کشف قاچاق ۱۲۰ خزنده در فرودگاه امام (ره)

کد خبر: ۱۲۴۱۷۳۸
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۲ 09 June 2024

کشف قاچاق ۱۲۰ خزنده در فرودگاه امام (ره)

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا؛ ماه گذشته یک محموله شامل ۲۰۰ خزنده در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) کشف شد و بنا بود ‌پس از بررسی‌های اداره حفاظت محیط زیست استان تهران درصورتی که این محموله بدون مجوز وارد کشور شده باشد به کشور مبدا بازگردانده شود اما رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران می‌گوید این خزندگان به محیط زیست تحویل داده نشده‌اند.

اوایل خرداد ماه سال جاری خبر توقیف محموله‌ای شامل ۲۰۰ خزنده در فرودگاه امام خمینی در بار یک مسافر رسانه‌ای شد. یک مسافر که از مبدأ اولیه تایلند و از مسیر امارات وارد کشور شده بود همراه خود سه چمدان حاوی ۳۵ بسته شامل تعداد زیادی مار، مارمولک، لاک پشت، عقرب و رتیل آورده بود که توسط گمرک فرودگاه امام خمینی(ره)  کشف شد.

از آنجایی که صادرات و واردات گونه‌های حیات وحش مستلزم اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی کشور است، محمد کرمی - رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران اعلام کرد که محموله خزندگان توقیف شده از سوی گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)، پس از بررسی‌های لازم از سوی محیط زیست در صورت نداشتن مجوزهای مربوطه به کشور مبدا باز خواهد گشت.

در این رابطه نیز سیدروح الله لطیفی - سخنگوی گمرک ایران- توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت که با پیگیری‌های گمرک، قرنطینه حیوانی مستقر در فرودگاه امام خمینی (ره) ورود این خزندگان غیرقانونی را به دلایل فنی و احتمال شیوع بیماری مجاز ندانست و مقام قضایی نیز اعلام کرد تا از صاحب کالا تعهدی مبنی بر بازگرداندن فوری کالا به کشور مبدا در اولین فرصت اخذ شود همچنین با هماهنگی های صورت گرفته با مقام قضایی، محموله غیرقانونی خزندگان با مسئولیت و تعهد خود مسافر و تا بازگرداندن به مبدأ در انبارهای گمرک نگهداری می‌شوند و حق ورود به کشور را نخواهند داشت تا در اولین فرصت مجددا به تایلند برگردانده شوند.

 طبق قوانین و ضوابط گمرک، از آنجایی که این محموله از محل مورد نظر در داخل فرودگاه امام خمینی عبور نکرده و در نتیجه به‌صورت رسمی وارد کشور نشده است به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری تحویل داده نشد.

او ضمن بیان اینکه اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری در دو تا سه مرحله با مراجعه به گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) تلاش کردند تا در صورتی که خزندگان وارد شده دارای مجوزهای قانونی نبوده‌اند آن‌ها را ضبط کنند، می‌گوید: گمرک اعلام کرد این خزندگان براساس ضوابط گمرکی هنوز به‌صورت رسمی وارد کشور نشده‌اند و اجازه ورود آن‌ها را به کشور نخواهد داد. برهمین اساس به کشور مبدا بازگردانده خواهند شد.

کشف قاچاق ۱۲۰ خزنده در فرودگاه امام (ره)

گرچه گمرک هنوز به‌صورت رسمی اعلام نکرده است که این خزندگان به کشور مبدا بازگردانده شده‌اند یا خیر یا اینکه از چه طریقی بازگردانده شدند اما طبق گفته اولیه سخنگوی گمرک ایران بنا بود این خزندگان توسط همان مسافر به کشور مبدا بازگردانده شوند. این اظهارات در حالیست که در بخش مقرراتی گمرک حیوانات وبسایت شهر فرودگاهی امام خمینی آمده است: "ورود و خروج  حیواناتی از قبیل خزندگان و آبزیان و...، خوراک ومکمل، داروها و ... مربوط به حیوان و همچنین فرآورده‌های خام با منشا دامی به‌صورت همراه مسافر ممنوع است. "

گفتنی است که در بازار تجارت سیاه قاچاق حیات وحش ‌پس از قاچاق مواد مخدر، اسلحه و انسان چهارمین تجارت پرسود دنیا است. بر همین اساس پروتکل و ضوابط بین‌المللی در زمینه نقل و انتقال حیات وحش تعریف شده که هرگونه تصمیم و اقدام گمرک ایران نیز باید مطابق این دستورالعمل‌ها باشد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۴
ماهم پسته و زعفران و خاویار و...صادر میکنیم !!!
اینارو تو طبیعت رها کنید تا حداقل تعداد بعضی گونه ها افزایش پیدا کنه
پاسخ ها
امید کاظمی شاد
| United States of America |
۰۹:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۲
دانشمند اینها بومی کشور ما نیستند و اگر وارد محیط زیست گونه های ایرانی شوند ممکنه حیات دهها گونه بومی رو به خطر بیندازند
تا این مسولین بسیار کاردان بیان تصمیم بگیرن وکاغذ بازی همه این زبون بسته ها تلف شدن.تا کی این کشور اینطوری قراره اداره بشه خدا داند!?
تا کشته نشدند یا برگردانید یا تحویل محیط زیست بدید
این چه بدبختی بوده مار ومارمولک به چه درد میخوره
????
من کارشناس این موضوعم و دکترای محیط زیست دارم
قوانین و سخت گیری ها و ضبط این خزنده ها اصلا منطقی نیست و مثل همه قسمتهای دیگه کشورمون اصلا توجیه علمی و منطقی نداره
طفلی صاحب محموله
پاسخ ها
امید کاظمی شاد
| United States of America |
۰۹:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۲
خدا شفاف بده کارشناس ؟
چه جراتی،نگاه کردن عکسشون هم ترسناکه
واقعآ این ادمهای .قاچاقچی درک شدنی نیستند .اگر این حیوانات تو فرودگاه .اتفاق پیش میاد .میامدن بیرون .چی میشود جان مردم ارزشی ندارد ترس ووحشت مسافران .این افراد نباید از هواپیما استفاده کننذ ....وحشتناک هیت .حتی شنیدن خیرهای ان......
از شدت مجازات تان حیرانم.‌ وارد کننده باید به شدت تنبیه مالی و حبسی گردد.
یاخداخزندگان بچه پیتون بودن ولشون نکنن یه وقت بزرگ بشن مردموبخورن اگه نبردنشون کشورمبدا یه جوری نابودشون کنن
گونه خاص جانور درسیستم طبیعت ممکن است گونه‌ای دیگر رانابود کنید ممکن است سمی وخطر...
برچسب منتخب
# انتخابات # مسعود پزشکیان # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # محمدباقر قالیباف # انتخابات ریاست جمهوری