بازدید 10557
بانک مرکزی، واقعا از نرخ مصوب حمایت می کند؟

هشدار ناکام برای تخلف مدام؛ بانک‌ها سقف نرخ سود ۲۲.۵ درصد را زیر پا می گذارند

یکی از مهم‌ترین تخلف‌های بانک‌ها از منظر سیاست گذار پولی، بی توجهی به نرخ‌های مصوب برای جذب سپرده و ارائه تسهیلات به متقاضیان است. موضوعی که در دوره‌های مختلف روسای بانک مرکزی بوده و حالا به رغم هشدار سال گذشته فرزین، بازهم تداوم این تخلف را شاهد هستیم.
کد خبر: ۱۲۳۹۸۷۵
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۴ 30 May 2024

به گزارش تابناک اقتصادی؛ حدود یک سال قبل رئیس کل بانک مرکزی در جمع مدیران عامل بانک‌ها با تاکید بر اینکه در اجرای مصوبه نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات با هیچ کس رو دربایستی نداریم اظهار داشت: پایبندی بانک‌ها بر نرخ سود سپرده‌های بانکی مصوب شورای پول و اعتبار را مهم و ضروری است. فرزین تاکید داشت: "بانک‌هایی که این موضوع را رعایت نکنند، حتی اگر یک بانک هم باشد بقیه را وارد رقابت غلط می‌کند؛ به همین دلیل، به معاونت نظارت بانک مرکزی دستور داده‌ام هر بانکی مصوبه شورای پول و اعتبار درقبال نرخ سود مصوب سپرده‌ها و تسهیلات بانکی را رعایت نکند، حتما به هیات انتظامی معرفی و با سخت‌ترین شرایط با آن‌ها برخورد شود."

رئیس کل بانک مرکزی در آن مقطع گفت: "نرخ‌های سود کنونی، نرخ‌های خوبی است و اگر بانک‌ها بر این اساس کار کنند، مشکلی پیش نمی‌آید. متأسفانه بر اساس گزارش‌های دریافتی، برخی بانک‌ها به نرخ‌های مصوب پایبند نیستند و آن را رعایت نمی‌کنند؛ بنابراین، هر بانکی رعایت نکند حتما به هیات انتظامی بانکی معرفی و با آن‌ها برخورد می‌شود."

تعداد بازدید : 51

اما این هشدار عالی ترین مقام بانکی کشور به بانک‌های متخلف چندان موثر نبود و در ماه‌های بعد بازهم این رویه در ارائه نرخ سود بالاتر از سقف قانونی (یعنی ۲۲.۵ درصد) ادامه داشت. تا جاییکه سوم اسفندماه سال گذشته فرشاد محمدپور معاون نظارت بانک مرکزی از برخورد با بانک‌های متخلف در عدم رعایت نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات خبر داد و تاکید داشت: در راستای حسن اجرای مقررات و ضوابط مربوط به نرخ‌های سود تسهیلات و انواع سپرده‌ها در شبکه بانکی، مقرر شد تا موارد تخلف در رعایت ضوابط مزبور مورد بررسی ویژه قرار گرفته و به قید فوریت، اعمال اقدامات انضباطی و انتظامی متناسب با تخلف مربوطه در چارچوب ضوابط قانونی در دستور کار قرار گیرد. وی در آن مقطع اظهار داشت: صلاحیت حرفه‌ای اعضای هیات مدیره‌ی بانک‌های متخلف، مجددا بررسی خواهد شد.

هشدار معاون نظارت بانک مرکزی چند هفته بعد نیز تکرار شد؛ به گونه‌ای که اینبار محمدپور با اشاره به اخطار مذکور خبر داد: با توجه به نتایج بازرسی‌های انجام شده در شبکه بانکی کشور، مشخص شد همچنان شش بانک، بیشترین تخلفات را در زمینه رعایت نرخ‌های سود سپرده‌ها داشته‌اند.

وی بدون نام بردن از بانک‌های متخلف و با اشاره به اینکه مسئولیت رعایت مقررات بانک مرکزی مستقیم بر عهده هیات مدیره و مدیران عامل بانک هاست افزود: در صورت عدم رعایت نرخ‌های سود ابلاغی، علاوه بر اقدامات نظارتی مقتضی از جمله ارجاع خارج از نوبت و به قید تسریع موضوع به هیات انتظامی بانک‌ها، صلاحیت حرفه‌ای مدیرعامل و تمامی اعضای هیات مدیره بانک و یا موسسه اعتباری غیربانکی مربوطه در کمیسیون احراز و لغو تاییدیه صلاحیت حرفه‌ای مدیران موسسات اعتباری بانک مرکزی برای اتخاذ تصمیم در خصوص تداوم تصدی سمت مدیریتی آن‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

محمدپور معاون نظارت بانک مرکزی در آن مقطع (اسفند ۱۴۰۲) تاکید داشت: گزارش مدیریت کل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی در خصوص نقض نرخ‌های سود سپرده‌ها در شش بانک، در جلسات کمیسیون احراز و لغو تاییدیه صلاحیت حرفه‌ای مدیران موسسات اعتباری با حضور مدیران عامل و عضو هیأت مدیره ذی‌ربط بررسی شده است که پس از بحث و بررسی و شنیدن توضیحات ایشان و تذکر جدی و اتمام حجت با ایشان، تصمیماتی گرفته شد.

هشدار هفته‌های پایانی سال گذشته معاون رئیس کل بانک مرکزی در خصوص رعایت نرخ سود توسط بانک‌ها بازهم نتیجه نداد؛ چراکه بررسی‌های خبرنگار تابناک در هفته‌های نخست سال جدید از ادامه رویکرد بانک‌ها در جذب نقدینگی با نرخ سود بالا حکایت داشت. به گونه‌ای که در گزارشی با عنوان "بانک‌هایی که همچنان نرخ سود ممنوعه روی میز دارند" به این موضوع پرداخت و نوشته شد: "به رغم دستور‌ها و ابلاغیه‌های معاون نظارت بانک مرکزی، مبنی بر رعایت نرخ سود سپرده در سقف ۲۲.۵ درصدی در بانک ها، همچنان شاهدیم که برخی بانک‌های عامل با نرخ‌های بالاتر و حتی نرخ ۲۷ درصدی به دنبال جذب سپرده‌های مردم هستند؛ رویکردی که به نظر می‌رسد نیاز به پیگیری جدی‌تر از سوی بانک مرکزی و معانت نظارت این بانک دارد."

حالا حدود یک ماه از انتشار این گزارش، بانک مرکزی در نامه‌ای که متن آن مشابه هشدار‌های قبلی است بر رعایت نرخ سود مصوب توسط بانک‌ها تاکید کرده و هشدار داده است که در صورت تخلف از قانون، ناچار به برخورد قانونی، تعلیق و سلب صلاحیت مدیران بانک‌ها خواهد بود. به نظر می‌رسد همچنان بانک‌های متخلف نسبت به هشدار‌های بانک مرکزی کم توجه باشند و برای نرخ سود بالاتر مصوب بانک مرکزی، برنامه‌های تبلیغی جدیدی روی میز داشته باشند؛ مگر اینکه بخش نظارتی بانک مرکزی با توجه به اختیارات ویژه در قانون جدید بانک مرکزی که قرار است در خردادماه امسال اجرایی شود، دست به کار شود و با توجه به قوانین و اختیاراتی که خواهد داشت با بانک‌های متخلف در بخش‌های مختلف نظیر رعایت نرخ سود، برخورد قانونی و قاطعی داشته باشد. باید منتظر ماند و دید که بالاخره پس از سال‌ها بی توجهی بانک‌ها به هشدار‌های بانک مرکزی، این بار اوضاع تغییر خواهد کرد یا خیر؟

عبور از سقف نرخ سود ۲۲.۵ درصد؛ تخلفی که برای برخی بانک‌ها عادی شده است

 
 
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۲۹
باتوجه به تورم 50 درصد(البته آماررسمی) سپرده گذاری 30 درصدی هم ضررمحض است واگر بانکها به طرقی سپرده های مردم را جذب نکنند کسی پولش را دربانک نمیگذارد.بهتراست بانک مرکزی دست از این لجاجت بردارد واجازه دهدبانکها خود دراین مورد تصمیم گیرباشند.مسئولان بانک مرکزی مثل اینکه نمیدانند وظیفه بانک مرکزی درقبال بانکها نظارت کلی است نه تعیین تکلیف در مورد هرکارشان که انگار همه 30 بانک موجود درکشور شعب بانک مرکزی هستند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
برادر اصلا بانک مرکزی که به سود و زیان مردم فکر نمی کنه و کاری نداره کسی با پول اندکش چکار می تونه بکنه تو این گرونی در واقع زورشون به این سودهای بانکی رسیده که تازه همین سود هم دیوانگیه اگه کسی پولش رو نگه داره تو بانک
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
کاهش سود بانکی زمانی درسته که همه چی نرمال و ثابت و روی حساب باشه نه اینکه با تورم بی حساب و کتاب به مردم فشار بیاری و همزمان سود بانکی رو هم کاهش بدی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
سود معقولمثل همه جای دنیا در حد 2درصد هست نه 30درصد تا مردم با پولشون کار کننددر تولید سهیم شوند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
بانک های خصوصی سودشان در تورم سازی هست ، شعبه میخرد ، برج سازی می کند ، مرکز خرید می سازد ....به شرکت های زیر مجموعه خودش وام می دهد و ..... با تورم چند برابرش می کند.... و همین چرخه ادامه پیدا می کند
1102بخواند
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
ناشناس 1102 در کشورهایی که میگی سودبانکی 2درصداست تورم هم همینقدراست.ولی درایران که بعد زیمبابوه و ونزوئلا باالترین تورم جهان را دارد وضع خیلی فرق میکند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
عزیزم اولا تورم 38 درصد هست دوم هم سود بانکی با تورم یکی شود یا نزدیک هم رکود اقتصادی رخ می‌دهد و بیکاری زیاد می شود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
کاملا درست است. با تورم پنجاه درصدی نمیتوانید به بانکها و مردم زور بگویید. شما تورم را مهار کن نرخ سود خود به خود کاهش می یابد
نمیشه تورم چهل و پنج درصد باشه و نرخ سود نصف این عدد
مردم هم پولشان را سکه و ساختمان و ماشین می خرند
از رئیس جمهورآینده انتظار داریم فردی متخصص وکاربلد برای بانک مرکزی انتخاب کند.3 رئیس متاخر بانک مرکزی یعنی آقایان همتی صالح آبادی وبخصوص همین جناب فرزین اساسا نه تخصص ونه صلاحیت اداره مهمترین نهادپولی کشوررا نداشتند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
واقعا سواد نداشت همین که اومد گفت من حمایت میکنم ازبورس معلومه همش فیلمه وگرنه در اقتصاد بورس وبانکها رقیبن کجای دنیا رئیس بانک مرکزی میگه من از بورس حمایت میکنم خودت بورس نابود کردی با سود واوراق 30درصد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
خوش خیال
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
همه متخصص هستند اما تحمل این را داری که مثلا نرخ ارز تک نرخی شود و همراه با تورم بالا برود یا به شکل دیگر ناله می کنید؟
وزیر را برکنار کنید حتی یک روز هم یک روزست ا
بانک ها و خودرو سازها عملا مافیایی تشکیل دادن که از هیچ نهادی تو این کشور فرمان نمی‌پذیرند و کل نهاد های کشور رو در دست دارن
دو سال پیش وام ودیعه مسکن رو ثبت نام کردم و به شعبه مراجعه کردم برای دریافت وام که کارمندش گفت جنین وامی وجود نداره!
با پیگیری و دوندگی زیاد قبول کردن که این وام به من تعلق میگیره و رئیس شعبه گفت دو تا ۳ سال طول میکشه تا نوبت شما برسه!!!!
الان که بعد از دو سال اومدم شعبه کارمندش میگه شما شش ماه وقت داشتی وام رو دریافت کنی که نگرفتی و وام شما سوخته!!!!!!
کارمند و رئیس شعبه هم بعد از دو سال عوض شدن
دولت محترم مجلس عزیز من مستاجر خودم هزار تا مشکل دارم چرا با تصویب و ابلاغ چنین وام های سر کاری به مشکلات من اضافه میکنید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
موسسات اعتباری نظامی را جمع کنید تا بقیه تمکین کنند
فرزین طلا فروش شب در اخبار می گوید نرخ ارز بازار را قبول ندارم، صبح طلا را با همان قیمت ارز آزاد حراج می کند!!!
بانکداری را از حالت شعبه داری و کارمندسالاری خارج کنید خیلی مشکلات حل است
تاوقتی همین بانکها سود بالا میدهند وبه قانون تمکین نمیکنند اقتصاد وتورم بالاست بورس در حال سقوط
بانکها را دوتا یکی کنید وکل موسسات مالی وخصوصی جمع ودر بانکها ادغام-هر بانکی رعایت نکرد در یک ماه مدیر کل ومدیران شعب را برکنار کنید وبه درجه صندوق داری همان بانک تنزل مقام تا جرات نکنند خلاف کنند- بانکها با دادن وامهای بی حد وحساب باعث نقدینگی وافزایش تورم شده
اقتصاد دستوری .
اگر می خواهید بانکها را ورشکسته کنید نرخ سود ۲۲۰۵ درصد را ادامه دهید .
باز هم سو مدیریت
نرخ سود بانکی بسیار پایین است . یک میلیون رو میزای توی بانک بعد از یک ماه بهت 15 هزار تومان سود میده که میشه که میشه باهاش یک بستنی کیم خرید . اصلا جذاب نیست .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
به هر یه میلیون ۲۵۰۰ تومن میدن باز یه شما خوب سود دادن من چسب زخمم نمیتونم باهاش بخرم زخم هابی که ازشون خوردم رو لااقل بپوشونم
عامل تبعیض و فساد محمود احمدی نژاد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
زمان احمدی نژاد پراید ۱۵ میلیون بود
مدیران بانکی چشم شهید رئیسی را دور دیده اند؟ امیدورام یک فرد مقتدر با رویکرد نظامی در برخورد با مدیران متخلف، رئیس جمهور شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
مگر همین حالا کار دست نظامیان نیست
صندوق اخزا هم مال بانکهاست آقای فرزین؟ اون مبلغ بهرش چند درصده؟!
شما از تورم گاها سه رقمی ناراحت نیستی از دوزار سود بانکی به مردم گرسنه ناراحتی؟
هیچ وقت نفهمیدم بانک سود رو چطوری حساب میکنن ؟!

مثلاً میگم این وام چهار درصده . خب چهار درصد یعنی از هر صد هزار تومان چهار هزار تومان . ولی وقتی حساب میکنی میشه از هر صد هزار تومان پانزده هزار تومان !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
خب نگید چهار رصد ، بگید پانزده درصد
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم