بازدید 17105

هشدار نارنجی؛ رگبار شدید باران از فردا شروع می‌شود

سازمان هواشناسی در پی تقویت فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی (به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب) روز دوشنبه ۳ اردیبهشت هشدار هواشناسی سطح نارنجی صادر کرد.
کد خبر: ۱۲۳۳۱۸۱
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۱ 21 April 2024

به گزارش «تابناک»، سامانه بارشی موجود در کشور از فردا دوشنبه (۳ اردیبهشت) تا روز چهارشنبه (۵ اردیبهشت‌) تقویت خواهد شد و در پی آن هشدار هواشناسی سطح نارنجی صادر کرد.

مخاطراتی که این سامانه به همراه خواهد داشت، رگبار شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نواحی مستعد گردوخاک و ریزش تگرگ و کاهش نسبی دما خواهد بود.

این سامانه در روز دوشنبه (۳ اردیبهشت) در استان‌های جنوب اردبیل، شرق و جنوب آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، لرستان، مرکزی، همدان، اصفهان، قم، غرب سمنان و دامنه و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز، تهران، مازندران و گیلان فعالیت خواهد کرد.

در روز سه‌شنبه (۴ اردیبهشت‌) نیز عمده فعالیت سامانه در استان‌های مرکزی، قم، شرق لرستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، شمال شرق فارس، یزد، نیمه شمالی کرمان، البرز، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان و دامنه و ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران و گلستان خواهد بود.

این سامانه در روز چهارشنبه (۵ اردیبهشت‌) نیز استان‌های سمنان، اصفهان، یزد، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، شمال هرمزگان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی و شمال فارس، کهگیلویه و بویراحمد و دامنه و ارتفاعات استان‌های گلستان و چهارمحال و بختیاری را در بر می‌گیرد.

این سامانه احتمال مخاطراتی از قبیل لغزندگی جاده‌ها، آب‌گرفتگی معابر، جاری‌شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک محلی و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ را به همراه خواهد داشت.

در این راستا سازمان هواشناسی توصیه کرد اقداماتی از جمله احتیاط در سفرهای بین‌شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی با توجه به احتمال رخداد تگرگ در نظر گرفته شود.

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری