بازدید 4356
۹

آدرس غلط برای بازار ملک؛ آیا مشاورین املاک مقصرند؟

در طول ۱۰ سال گذشته و موج‌هایی که باعث ایجاد تورم شدند نام یک صنف بیشتر از همیشه در اخبار به گوش خورده است؛ مشاورین املاک. در فضای تورم بویژه در مسکن، اولین انگشت‌های اتهام همواره به سمت این صنف نشانه رفته است. اما آیا واقعا این حرفه در ایران باعث به هم ریختگی در قیمت و کمیابی آن است.
کد خبر: ۱۲۲۶۵۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۶ 11 March 2024

به گزارش «تابناک» به نقل از آخرین خبر، در طول سال‌های گذشته که موضوع کنترل تورم بیشتر از پیش مطرح بوده، حذف واسطه‌ها به عنوان راهکاری برای کنترل قیمت مورد توجه بوده است. بویژه در مسکن که به دلیل عدم وجود شاخص‌های قابل اتکا در قیمت‌گذاری، هر قیمتی می‌تواند توجیه‌پذیر باشد اما آیا آدرس‌های فعلی در خصوص به حاشیه راندن مشاورین املاک، درست است؟

یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده این احساس شکل گیرد که دیگر نیازی به مشاورین نیست،‌ تکیه بر پلتفرم‌هایی است که افراد غیرحرفه‌ای مانند مالکان می‌توانند بدون حضور واسطه، املاک خود را آگهی کنند. اما سوال اصلی اینجاست که با چه نرخی؟ و یا تمام آنچه باید بگویند را خواهند گفت؟

مشاورین املاک هر چند مانند هر بنگاه اقتصادی دیگری به دنبال حداکثرسازی سود خود است، اما تفاوتی اساسی با مالکین اصلی دارند. آنها به دلیل هزینه‌های جاری خود مانند اجاره مغازه، حقوق، هزینه‌های زندگی و ... بخشی هستند که همواره به دنبال رونق بازار و جریان داشتن معاملات‌اند در صورتی که مالکان از شغل دیگری درآمد دارند و رکود بازار، تاثیری بر روند زندگی آن‌ها ندارد.

بنابراین در همین نگاه می‌توان متوجه شد که مشاورین قطعا قیمت‌های معقول‌تری را باید ارایه دهند تا معامله انجام شود و مالکین می‌توانند قیمت‌گذاری انجام دهند که نامعقول و در انتظار معامله قرار گیرد.

از سوی دیگر یک مالک که در این حرفه‌ قرار ندارد چگونه می‌تواند قیمت‌گذاری کند؟ در حال حاضر مالکان با توجه به قیمت سایر مالکان این فرآیند را انجام می‌دهند و این چرخه‌ای معیوب است. چرا که عجله‌ای برای رونق بازار نیست، هر مالک در طول مسیر می‌تواند بارها قیمت خود را از روی سایر مالکان اصلاح کرده بدون آنکه متوجه باشد آیا قیمت می‌تواند به معامله منجر شود یا خیر.
همچنین هر مالک، به دلیل آنکه ذینفع اساسی است و همان ملک را صرفا در اختیار دارد و بزرگترین سرمایه‌اش محسوب می‌شود، از معایب ملک خود صرف نظر کرده و بر روی محاسن آن، تاکیدی اغراق گونه می‌کند.

حال آنکه یک مشاور املاک به دلیل تنوع زیاد، به هر ملک صرفا به اندازه خودش بها داده و معایب و مزایا را با تبدیل به نرخ مرغوبیت، برای مشتری شرح می‌دهد. مهمترین دلیل آنکه مشاورین بویژه حرفه‌ای‌ها نمی‌توانند معایب را پنهان کنند، تجربه‌ خرید در بازه طولانی مدت برای مشتریانشان است. مثلا کسی که در یک منطقه ساکن است ممکن است بیش از یک دهه سکونت را تجربه کند و بنابراین یک بیلبورد مثبت یا منفی برای مشاور محسوب می‌شود. همچنین مشاورین اغلب از توصیه مشتریان قبلی، معاملات اصلی خود را تجربه می‌کنند.

اما یک مالک با فروش ملک خود، حضور را به پایان رسانده و احتمالا هرگز دو طرف، پاسخگوی یکدیگر نخواهند بود.

بسیار عجیب است که این نکته بسیار ساده در تعاریفی که از صنف مشاورین املاک می‌شود، نادیده گرفته شده و مالکان و بسترهایی که خود مسبب افزایش بی‌رویه قیمت هستند، انگشت اتهام را صرفا به سمت آنها می‌گیرند. دقیقا به سمت کسانی که از عدم معاملات روزانه، در حال ضرر هستند.

هرچند برخی مشاورین بی‌تجربه و یا سودجود مانند هر بخش دیگری می‌توانند با تخطی از قواعد و قوانین، تاثیراتی منفی داشته باشند اما حضور مشاورین حرفه‌ای و افزایش دامنه فعالیت آن‌ها می‌توانست، آرامش و رونق را به بازار بازگرداند.

علیرضا حاتمی مدیرعامل پلتفرم «ملاک» می‌گوید: بهتر بود در طول سال‌های گذشته،‌ مسیری برای طبقه‌بندی مشاورین در نظر گرفته می‌شد که عموم مردم بدانند با چه سطحی از حرفه‌ای بودن روبرو هستند. برخی مشاوران به دلیل شغل دوم بودن و یا تازه‌کار بودن، مسیری بسیار متفاوت از مشاورینی که حرفه‌ای در این صنف فعالیت می‌کنند، طی می‌کنند.

حاتمی معتقد است برای بازگرداندن رونق به بازار، مشاورین حرفه‌ای باید حضور جدی‌تر داشته باشند. چرا که آن‌ها به عنوان کلیدی‌ترین نقطه یعنی فروش می‌توانند تمام اکوسیستم را متوقف یا به حرکت درآورند. صنعت ساختمان با بیش از صد صنعت وابسته، در نقطه پایانی خود نیازمند چنین مشاورانی است.

بنابراین می‌توان گفت در این مسیر، آدرس‌های غلطی در حال داده شدن است. با حذف منبع دانش منطقه‌ای در قالب سپردن به دفاتر دولتی، پلتفرم‌های دولتی، پلتفرم‌های آگهی عمومی و ... به نظر نمی‌رسد قرار باشد، موج‌های آشفته این بازار، به سامان برسد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۹
مشاورین املاک واقعا دلال ملک شده اند چند روز پیش یک آپارتمان کوچک را با هزار قرض و وام و فروش طلا معامله کردم مشاور املاک از من 65 میلیون گرفت
مقصر قطعا کسانی هستند که باعث بی ارزش شدن پول میشن
آدرس غلط برای بازار ملک؛ آیا واقعا مشاورین املاک مقصرند؟

بله بی شک مقصرند و نقش پیاده(مهره شطرنج) را دارند. البته اتاق فکر جای دیگری است.
بله
من نوعی که نمی دونم قیمت چنده وقتی می رم خرید ملک کی به من قیمت می ده ؟
املاکی ها
وقتی املاکی ها با نرخ بالاتر حق الزحمه بالاتر می گیرند خوب یک عده هم هستند که طمع بکنند
من امسال صد در صد به رهن اضافه کردم
از دو ماه قبل از اینکه قرارداد تمام بشه بنگاه دار هر روز تماس می‌گرفت و با کلی منت که من صاحبخونه رو راضی کردم قبول کرد به این اضافه اجاره.
صاحبخونه من آدم گرفتار و پولداری هستش و بعدا که بهش گفتم گفت من اصلا خبر نداشتم!
به مشاور میگم چه خبره ، میگه ما کاره ای نیستیم و خود مالک ها قیمت میزارن ، میگم خب قبول نکن ،میگه همکارمون قبول میکنه اونوقت

تنها راه ، قیمت گذاری حرفه ای در سامانه املاک است هم اجاره هم خرید ، اما نمیدانم چرا هنوز عملیاتی نشده!!!!!!!!!
قیمت ملک را تورم و میزان سرمایه سازنده مشخص می کند نه دفاتر انلاک ... ببینی با این شاخه اقتصاد علمی و درسا برخورد کنید بسیاری زندگی اشان در این صنعت است ... کشورهای همسایه از این شاخه نامی شده اند ...
خونم خالی شد خواستم نقاشی کنم ۱۵میلیون شد۲ سال پیش ۲۰میلیون خرج لوله کشی و توالت فرنگی شد
الان بازدید کننده خونه را دیده می‌کنه کف آشپزخانه را چرا سنگه باید سرامیک کنی باید
گفتم نه سنگ باشه قهر کردن رفتن
کابینت را بردارم که خودش ۳ میلیون فقط اجرت برداشت و نصب کابینت میشه بجز بنایی و مصالح ساختمانی
برای همین دلایل سال دیگه خونه ام را زیر ماهی ۱۵میلیون اجاره نمیدم .
ربطی به مشاور املاک نداره
۵۰ میلیون را در یک ماه خرج خانه کردن تازه خودم بنایی کردم و مصالح را به نازل ترین قیمت خریدم
بی عقلی خریداران و مالکان و دهن بینی انها نظیر روبرو گزاشته این تومان منم باید برارم این تومان باعث افزایش قیمت میشه بارها مالک به من مراجعه کرده روی ملکم قیمت بزار ما هم قیمت متعادل بازار را اعلام کردیم که بتواند بفروشد و خریدار بتواند بخرد حتی شرایط پرداخت را با استفاده از اعتبار خود به خریدار میخریم. یه عده بی سواد سر کمسیون که یک هزارم ارزش خرید ملک میشن نمیخوان اونو هم بدن اینگار املاک نوکر آنها تست
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی