بازدید 7754
۲

واکنش کرملین به شایعه هسته‌ای در اوکراین

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در واکنش به اظهارات مقامات واشنگتن مبنی بر اینکه آماده شدن برای استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای در اوکراین گفت: این سخنان طرح شده در رسانه‌های غربی، شایسته اظهارنظر نیست.
کد خبر: ۱۲۲۶۵۶۱
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۹ 11 March 2024

 

به گزارش تابناک، دیمیتری پسکوف دوشنبه در نشستی خبری پاسخ به درخواست روزنامه نگاران برای اظهار نظر درباره مباحث منتشر شده درباره احتمال حمله اتمی روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ گفت: این نوعی استدلال است که در روزنامه های مختلف منتشر می شود. من فکر نمی کنم نیازی به اظهار نظر داشته باشد.

سخنگوی کرملین خاطرنشان کرد: رهبران غربی هر روز لفاظی های هسته ای را تمرین می کنند و حال آنکه روسیه نمی خواهد در این لفاظی ها شرکت کند. پسکوف همچنین یادآور شد که مسکو تنها بر اساس مفاد دکترین هسته ای خود می تواند از سلاح هسته ای استفاده کند.

پیش از این شبکه سی ان ان به نقل از دو مقام بلندپایه در دولت آمریکا گزارش داده بود که مقامات این کشور در پایان سال ۲۰۲۲ و به دنبال دریافت اطلاعاتی از سرویس های اطلاعاتی غربی، به دقت برای تهدید استفاده از سلاح هسته ای از سوی مسکو آماده شده بودند. با این حال، سازمان های اطلاعاتی آمریکا شواهدی مبنی بر موثق بودن این اطلاعات ارائه نکرده اند.

استقبال از سخنان پاپ

سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه در پاسخ به پرسشی درباره سخنان اخیر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان درباره پیش‌قدم شدن اوکراین در مذاکره برای صلح گفت: سخنان پاپ، ابعاد گسترده‌تری داشت اما به طور کلی، ایده‌ای که وی درباره آن صحبت کرد، کاملا قابل درک است، او به نفع مذاکرات صحبت کرد.

پسکوف اظهار داشت: ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه نیز بارها از آمادگی و استقبال ما از حل مشکلات از طریق مذاکره صحبت کرده است و این،‌ بهترین راه است.

وی گفت: متأسفانه سخنان پاپ و اظهارات مکرر دیگر طرف‌ها از جمله ما، با انکار مطلق حکومت اوکراین مواجه می‌شود.

پیش از این، رهبر کاتولیک‌های جهان ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۲ گفت که اوکراین باید شجاعت نشان دادن «پرچم سفید» را داشته باشد و برای پایان دادن به جنگ با روسیه مذاکره کند.

به گزارش رویترز، پاپ فرانسیس در مصاحبه ای بر ضرورت برون‌رفت اوکراین از بحران تاکید و مواضع خود را در این زمینه اعلام کرد.

رهبر کاتولیک‌های جهان درباره رفتار مناسب سران کی‌یف در این برهه، از عبارت «پرچم سفید» استفاده کرد و افزود: «این برداشتی است که درست است.»

فرانسیس گفت: اما فکر می‌کنم «قوی‌ترین طرف» طرفی است که به شرایط و به مردم فکر می‌کند و شجاعت [نشان دادن] پرچم سفید را دارد و مذاکره می‌کند.

درباره طرح ترامپ

اظهارات ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان پس از دیدار با دونالد ترامپ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و رئیس جمهوری سابق این کشور مبنی بر اینکه ترامپ طرح صلحی برای اوکراین دارد و قصد دارد در صورت پیروزی در انتخابات، کمک مالی به کی یف را متوقف کند، موضوع پرسش دیگری از سخنگوی کرملین بود.

پسکوف در این باره گفت: بله، ما در جریان این سخنان هستیم اما مطلبی برای گفتن وجود ندارد، چرا که هیچ جزئیاتی درباره طرح ترامپ ارائه نشده است و از این رو، اکنون نمی توان مطلب مشخصی در این باره بیان کرد.

پیش از این، اوربان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی M۱ گفته بود که ترامپ طرحی برای پایان دادن به درگیری در اوکراین دارد که «از بسیاری جهات با برنامه‌های مجارستان منطبق است». به گفته نخست وزیر مجارستان، اگر ترامپ به کاخ سفید بازگردد، اقدامات نظامی در اوکراین را نیز تامین مالی نخواهد کرد و برای امنیت اروپا بودجه اختصاص نخواهد داد.

افزایش حملات پهپادی اوکراین در روزهای اخیر

سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه در پاسخ به پرسشی درباره افزایش حملات هواپیماهای بدون سرنشین اوکراین در روزهای اخیر نیز گفت: بله، واقعاً این حملات افزایش یافته است. با این حال، سیستم‌های پدافند هوایی و ارتش ما در حال کار هستند.

وی پاسخگویی به این پرسش را در حوزه تخصصی وزارت دفاع روسیه دانست.

پیشتر گزارش شده بود که نیروهای پدافند هوایی روسیه حملات پهپادی را در مناطق بلگورود، بریانسک، اوریول، لنینگراد و نووگورود دفع کردند.

منبع: ایرنا

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
پاپ درست میگه
ایران هم در جنگ اگه کل خوزستان را به عراق بخشیده بود این هنه شهید نمی دادیم
روسیه دیگه جرات بلوف ،هسته ای نخواهد داشت، چون بیخ گوشش۳وایسدن،،،،به امیدی نابودی روسها،
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل # کنکور # حماس